Как да избера компютър?

  • 2 758
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Karlovo
  • Мнения: 533
Според мен който си копува компютър първо трябва да реши АМД или Интел и след това да прави конфигурацията.Ние имаме Интел не е много силен - 40 GB хард и 256 рам .Интел са по скъпи от АМД.Моя приятел прави конфигурации, а аз се занимавам с програмите. Всеки си има изисквания за компютъра който купува и ако някой иска съвет от нас може да ми пише на лични.За записвачките ние имаме LG и Sony, много сам доволна от сонито,а от LG-то изобщо.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 7 702
Това не е тема за отговор с няколко думи. Кажи колко пари си склонна да похарчиш и от там вече ще се опитам да ти направя примерна конфигурация по която да се ръководиш. Това работя така,че не ми е проблем.

# 17
  • в къщи
  • Мнения: 467
Това не е тема за отговор с няколко думи. Кажи колко пари си склонна да похарчиш и от там вече ще се опитам да ти направя примерна конфигурация по която да се ръководиш. Това работя така,че не ми е проблем.
И моят мъж това работи,така,че и той може да помогне.Напиши цена и ще ти каже най-изгодната оферта

# 18
  • Мнения: 4 157
Ние сменихме поне 10-на комютъра. Тъй като и аз и мъжа ми работиме с тях. От опит мога да кажа, че няма смисъл да се купува нещо с идеята да се ъпгрейдва по-късно. Зашото цените на частите падат значително и непрекъснато излизат нови  неща. И ако ъпгрейда ще е след 2-3 години най-вероятно новите части няма да стават за вече купеното дъно. По-добре да се купи стабилен марков компютър с 2-3 години гаранция.
Но те са доста скъпи.
Аз съм привърженик на марковите компютри, втора употреба с поне 1 година. Досега когато сме имали такъв се е държал много добре. Все пак са произведени и сгобени за пазара в САЩ и ако са имали някакъв дефект вече се е разбрал. А цените им са доста добри - например за $300-400 може да се вземе Penium 4. Но в тези фирми се плаща в брой.

# 19
  • Мнения: 4 324
Около 1 200 лв. предполагам ще отделим за нов компютър.

Айде сега помагайте Simple Smile

# 20
  • Мнения: 505
А какви са ти изискванията спрямо монитора?

# 21
  • Мнения: 4 324
Монитора вече го избрах - 19 инча, BENQ

# 22
  • Мнения: 505
т.е. тези 1200 лева са само за компа?

# 23
  • Мнения: 4 324
В 1200 лв. влиза и монитора

# 24
  • Мнения: X
изпращам ти оферта от фирмата на мъжа ми,на лични, мисля че е доста добра, а и винаги можеш да разчиташ на компетентна помощ след това.

# 25
  • Мнения: 4 324
Благодаря ти. Получих офертата, но не съм от София.

# 26
  • Мнения: 505
Таня, за тези пари можеш да си вземеш добра машина. Момичетата по - нагоре правилно те съветват да помислиш за какво ще ползваш компютъра и да поискаш оферти от няколко места, има фирми които работят на по-нисък процент, както и такива който са с цени над средното (изключвам лизингите, защото там нямам никаква представа). Моя съвет отново ще се повтори, но гледай всеки един компонент по отделно, избягвай доколкото можеш вградените компоненти,  според мен ти трябва нещо стабилно, а не последния писък на pc-манията.

# 27
  • в къщи
  • Мнения: 467
Ето какво каза моя мъж:
процесор  К8 2800-Simpron 64Bit,S754,BOX-89,53лв
ХДД           160,Seagate,SerialATA, 7200, 8192-128,92лв.
Памет        512МB DDR 400MHZ,Kingmax, 5Ye-113,97лв.
Дънни платки Asrock K8Upgrade-NF3, NFORCE3-87,74лв.
Video Card  RADEON 9550GE, 128MB Asus A95-97,16лв.
Monitor       Samsung 19''TFT, 940N, Silver/Blak-469лв.
DVD/DVD RWR  NEC DVDRW ND-4571/GEN,-R16-76,99лв.
Кутия  ATX 400W, DLC-MF420, Сребрист-48,58лв.
общо:1111,88лв.
Дано ти свърши работа.Успех newsm10











# 28
Здравейте,

От много време се занимавам със съветване на приятели, познати, роднини и други хора за това какъв компютър да си вземат. Така с времето се научих да разбирам и съответно обяснявам няколко основни неща:

Ако човек не е претенциозен по повод на компютъра си, тогава няма смисъл да се вземат по-скъпи или силни компоненти. Ако ще използвате компютъра си като домашна машина, на която да играят децата или вие да работите в Интернет и с обикновени документи - тогава вземете нормален компютър. Какво значи нормален, ами с процесор около 2500 до 3000 мегахерца, 512 РАМ памет, 100 гигабайта твърд диск, 17 инчов монитор, DVD записвачка, 128 МБ видео карта. Сега ще поясня някои от нещата и ще дам повече информация.
- процесора се отбелязва със съкращението CPU и скоростта му се измерва в мегахерци (MHz). Колкото по-голяма е скоростта, толкова по-бързо работи той. Но е важно да знаете, че за непрофесионалист скоростта над 2500 мегахерца трудно се забелязва, така че няма нужда да се хвърляте на големи скоростти, защото просто няма да ги усетите, каквото и да ви казват другите
- РАМ паметта се отбелязва със съкращението RAM и се измерва в мегабайти (MB). Има стойности от 128, 256, 512, 1024 и нагоре. Реално винаги препоръчвам около 512 РАМ, ако хората имат малко повече пари - 1024. В този случай количеството се усеща малко повече, но пак, ако не се работи много с големи и най-нови игри или професионални програми - няма смисъл от изхвърляне.
- твърдия диск се отбелязва с HDD и обема му се измерва вече с гигабайти (GB). Стойностите са различни, като най-често разпространените са 80, 100, 120, 160, 200 и нагоре. На твърдия диск съхранявате информацията си като филми, музика, игри, документи и т.н. Казвам това, защото по този начин всеки може да си направи сметка колко голям диск му трябва. Имайте в предвид, че един обикновен филм, свален от където и да е 700 мегабайта или 0,7 гигабайта, а ако е свален от DVD е 4 гигабайта. 1000 песни са 4 гигабайта, една нова игра е около 1-2 гигабайта.
- DVD записвачката или както просто й казват "записвачка" се характеризира с малко по-различни параметри. При това устройство се говори за скорост на записване, като колкото са по-големи скоростите, толкова по-бързо ще се запишат вашите дискове. Реално ако не се занимавате професионално със записване, не е критично да търсите най-бързите устройства. Съкращението DVDRW означава, че записвачката ви записва презаписваеми DVD дискове, които се обозначават с DVD-RW и DVD+RW и се намират по всички специализирани магазини в страната. Тези дискове могат да бъдат записвани и изтривани много пъти. Има и дискове, които могат да бъдат записани само по веднъж, като те се обозначават с DVD-R и DVD+R. Всички нови DVD записвачки записват и четирите типа дискове. Внимавайте обаче, защото има и обикновени записвачки или такива, които записват нормални CD дискове (не DVD дискове). Те често се комбинират с DVD четящо устройство и се обозначават с DVD/CD-RW. Това означава комбинирано устройство, което САМО чете DVD дискове (не ги записва) и може да записва обикновени CD дискове.
- видео картата се отбелязва с Video Card или с AGP и се измерва в мегабайти памет (MB). Има и други п оказатели, но те са по-сложни. Най-разпространените карти са със 128 или 256 мегабайта памет, като това е основния компонент за игрите, като ако искате да играете или децата ви да играят на последните игри, трябва да си вземете по-скъпа видеокарта.
- дънна платка - отбелязва се с MB или motherboard. Тя е гръбнака на всеки компютър, като  с нея се съобразяват всички останали компоненти или обратно. За да не ви обърквам ще ви кажа, че има много скъпи дънни платки с опции, които не ви трябват, има и евтини такива. Най-добре изберете другите компоненти и поискайте дънна платка, която да е подходяща за тях.
- монитора е за мен най-важната и критична част на една система, защото него гледаме постоянно, той влияе на очите ни и т.н. Характеристиките на монитора са множесто и при желание мога да поясня, но ако искате погледнете линка в края на темата. Основната характеристика на монитора е неговата големина и тя се измерва в инчове (inch или символа "). Днешните монитори от този тип са 15, 17, 19 и повече инчове, препоръчвам ви поне 17 инчов монитор. Нещо МНОГО важно за мониторите е тяхната гаранция, която е както за години, така и за брой изгорели пиксели (като изгори някой пиксел се появява малка черна точка върху монитора ви). Наблегнете много на това и прочетете внимателно гаранцията ви. Някой монитори са с с гаранция от 0 пиксела, т.е. ако дори един пиксел изгори можете да го смените, други са с 3, а има и със 7, но не съм чувал за повече.

Направих тези разяснения, защото всички съветват потребителите какво да си вземат, дават различни компоненти, характеристики, а самите потребители не знаят повечето съкращения и често биват объркани. Дано не съм ви досадил с тези обяснения.

Сега малко практически съвети по темата:
- вземете си процесор между 2500 и 3000 мегахерца
- вземете си РАМ или 512 или 1024 мегабайта
- твърдия ви диск да бъде около 120 гигабайта
- видеокартата да бъде поне 128 мегабайта
- монитора задължително да е TFT (LCD или по друг начин казано - монитор с течни кристали), поне 17 инча, заложете на по-известна марка ако не разбирате много
- вземете си задължително DVD записвачка, но не от най-скъпите, трябва ви просто за работа.
- обърнете се към някоя голяма фирма и вижте техните готови конфигурации. Препоръчвам JAR Computers, Most, Multielectreonic, Smart Systems, но разбира се има и други.

Накрая ще  приключа с това, че нарочно не дадох конкретни цифри и параметри, защото това според мен объква неопитните потребители, а и всичко зависи от конкретната фирма и човек. Важното е да знаете горе-долу какви параметри искате и оттам нататък има десетки и стотици компоненти с подобни характеристики.

Можете да погледнете в този форум, където са разисквани доста подобни въпроси и са давани добри съвети - http://www.softvisia.com/forums/index.php?showforum=14

Общи условия

Активация на акаунт