Козунаци 2021-ва

  • 52 219
  • 857
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 703
Здравейте, момичета,

Имате ли изпитана рецепта за козунак без глутен? Знам, че е мисията невъзможна да стане козунак без глутен, но все пак да попитам Simple Smile
Миналата годна ми казаха, щом няма структурата на козунака ("конците"), не е козунак, а сладък хляб.

Не ви ли харесва резултата от рецептата на Yanka Mandicheva от "Без глутен и захар е по-вкусно"? 
Скрит текст:
Рецептата е копирана от: https://www.facebook.com/groups/377647522594675/permalink/831065410586215/

Козунак месен в хлебопекарна, изпечен във фурна
3 яйца
100 г кокосова захар
80 г конфитюр от сицилиански лимони (много ароматен) или настъргана лимонова кора
90 г смесих равни части свинска мас/олио/краве масло
140 мл топло прясно мляко
щипка сол
360 г безглутеново брашно Mix B на фирма Schär
11 г суха мая
5 г (равна ч.л.) гума ксантан
1 ампула течна ванилия
2 шепи шоколадови капки
В купа с тел за яйца разбърквам яйцата, захарта, конфитюра, разтопената мазнина, солта, топлото мляко и изсипвам сместа в купата на хлебопекарната.
Пресявам брашното заедно с гума ксантан и го изсипвам върху течната смес. Отгоре правя кладенче и изсипвам маята.
Включих на 2-ра програма за безглутенов хляб 2.15 ч. След като програмата завърши месенето (15 мин), изключих машината да забрави и после отново включих за повторно месене и втасване (общо 1,15 ч). След сигнала за семена сипах шоколадовите капки. След като тестото втаса изключих машината и изсипах тестото, в намазнена тавичка (съвсем малко е лепкаво). Разделих на пет топки, от които оформих фитили, усуках ги леко и ги подредих върху хартия за печене в стандартна кексова форма.
Тавичката сложих ниско долу върху решетка да втасва във фурната, която предварително е загрята на 40-50⁰. След това вдигнах решетката на 1-во ниво, усилих фурната на 200⁰ и пекох до готовност. След около 15 минути покрих отгоре с фолио. Изпече се за около 25 мин. Мек, въздушен, пухкав, а как ухае само да знаете...
Има и снимки. Знам, че членувате там, затова питам. Simple Smile

# 256
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Здравейте, момичета,

Имате ли изпитана рецепта за козунак без глутен? Знам, че е мисията невъзможна да стане козунак без глутен, но все пак да попитам Simple Smile
Миналата годна ми казаха, щом няма структурата на козунака ("конците"), не е козунак, а сладък хляб.


Мира, точно това щях и аз да кажа.

Така и не знам защо всички толкова се пазят от глутена, при положение, че самото му избягване може да доведе до непоносимост в последствие. Все пак цьолиакията засяга има-няма 1% май беше от народонаселението...

Разбирам да се пазиш от въглехидрати, особено при разни заболявания, които засягат далеч повече хора (за Америка последно бяха над 30% от хората), но някакси не вярвам, че всеки един засегнат от цьолиакия се е хванал да пише по блогове и форуми, та да са толкова много желаещите за безглутенови рецепти...

По въпроса конкретно - според мен няма да се получи козунак с безглутеново брашно.

# 257
  • София
  • Мнения: 13 656
Хората с непоносимост към глутен  са минимален процент. Реакцията към него е силно изразена. Останалото е мода.

# 258
  • Мнения: 703
Ами, не са минимален % хората с непоносимост към глутена, много са си. Минимален може да са тези с цьолиакия. Когато ям нещо с бяло брашно - хляб, пица, баница, козунак, след това 2 дни ме боли корема, като първия ден е... ад, пия Спазмалгон, за да ми мине. Не е и мода. Едно време не са яли толкова преработени храни.

# 259
  • София
  • Мнения: 13 656
Еми минимален процент са, а и какво имаш предвид под 'онова време". Съмнявам се, че и пра пра баба ти го е живяла.
Не е невъзможно да не ти понася, просто не го яж. Истинската непоносимост е тежко състояние.

# 260
  • Мнения: 14 072
Защо спорите и се нападате? Всеки има правото да приготви такъв козунак, какъвто му харесва. Попитаха, отговори се. Няма нужда от начукване на канчета. И точно засегнатите от конкретна болест е по-логично да "пишат в блогове и форуми", отколкото тези, които не ги вълнува. Допреди да установя, че имам проблеми с кръвната захар, нито съм чела, нито съм членувала в групи за кето и нисковъглехидратно хранене, нито съм търсила статии за диабет и всичко, свързано с него. Запазете добрия тон и не разваляйте хубавата тема, моля.

# 261
  • София
  • Мнения: 13 656
Дара, диаметър е сериозно заболяване, както и глутеновата непоносимост. При хора без подобни проблеми не е нужно ограничаването, освен с цел режим за поддръжка на килограми.

# 262
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Ами, не са минимален % хората с непоносимост към глутена, много са си. Минимален може да са тези с цьолиакия. Когато ям нещо с бяло брашно - хляб, пица, баница, козунак, след това 2 дни ме боли корема, като първия ден е... ад, пия Спазмалгон, за да ми мине. Не е и мода. Едно време не са яли толкова преработени храни.
Отговарям ти тук, тъй като ще го свържа с козуначената тема, в която сме. 😃 Готови купешки продукти - пици, хлябове, кифлички, банички и т.н. и на мен ми се е случвало да не ми понесат, макар да нямам хранителни алергии (или поне не съм разбрала досега за толкова години). Там дори не искам да знам какво слагат. При домашно приготвени неща, такива реакции не съм имала, също така засищат доста повече и просто структурата им е друга, не стоят меки и пухкави дни наред и т.н., и т.н.

В този ред на мисли, нелош купешки козунак за последно открих преди няколко години в неголям областен град в България, като не беше и този, който помня отпреди години и който ми се получава с рецептите от тази тема (специални благодарности на Джемма и Моренка за което). Вече и там разтуриха пекарничката и всички, които нашите са взимали и съм опитвала са като тези, които преди наричахме "турските" или "дунапрен", защото са точно като гъба - натискаш с пръст, то се връща в първоначалната си форма все едно нищо не е било... Ненормална история...

Така че нека който може да отдели около 45 минути време, да си направи сам козунак, макар и с купешко брашно (тук май почти никой няма собствена мелница или собствени житни насаждения, да си го мели, все го купуваме брашното). Съвсем друго е.

За преработените храни нз какво визираш, попринцип брашното следва да се преработи, сурово брашно знам, че не можем да преработваме добре и боли стомах наистина. Нз как може да използваш брашно изобщо без да го преработиш и без да мине топлинна обработка, освен за онези фигурки с брашно и сол, които изрязвахме и рисувахме като деца. 😃

# 263
  • Мнения: 5 998
Нямам конкретна рецепта, но съм чела кратко описание на съставките на безглутенов "козунак" в една сладкарница - беше направен от елдено и ленено брашно.
Тъй като не обичам елда не бих го пробвала, но съм си поръчала веган "козунак", че много си ги хвалят 😁

# 264
  • Мнения: 765
Дара, диаметър е сериозно заболяване, както и глутеновата непоносимост. При хора без подобни проблеми не е нужно ограничаването, освен с цел режим за поддръжка на килограми.
А когато лекар е препоръчал да се избягва глутен? Дори и временно! Нормално е да се търсят подходящи рецепти.

# 265
  • Sofia
  • Мнения: 21 624
Един готвач разказваше... "Веднъж жена ми ми звъни и се оплаква, че ... еклерите ми не се получавали. Питам я какво е правила, а тя това направила иначе, онова нямала... И аз казвам - Ами то това не са моите еклери! "
Та така... като се промени нещо в дадена рецепта, резултатът се променя и няма как да се нарича като първообраза. Simple Smile
Но пък Габи, която питаше за безглутенова версия, знае, че няма да е козунак.
Та дискусията май е излишна, освен, че отиде в дуга посока.

Относно Козунака...
Цитат
Обредните хлябове се правят от специално отделено брашно, само от пшеница, фино смляна и съхранявана по специален начин, с „мълчана, ненапита“ вода, по специален ритуал с трикратно пресяване, прекъдяване и т.н. и със специални символи по него.
...
От специалното козуначено тесто се приготвят и други сладкиши като рула и кифли.
Из Козунак... в Уикипедия

# 266
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Браво, Морена. Аз съм от хората, които наричат нещата със собствените им имена. И, убийте ме, не разбирам защо наричат козунак всичко изопачено. Или ядково мляко, друг път. Или сурова веганска торта. Simple Smile Сладкиш, може би, но торта...
Който каквото иска да яде, но козунак без глутен не може да стане, категорично. Нито пък вегански! Само сладък диетичен хляб.
Говоря по принцип, моля никой да не се обижда.

Последна редакция: ср, 07 апр 2021, 15:10 от Джемма

# 267
  • Мнения: 765
Браво, Морена. Аз съм от хората, които наричат нещата със собствените им имена. И, убийте ме, не разбирам защо наричат козунак всичко изопачено. Или ядково мляко, друг път. Или сурова веганска торта. Simple Smile Сладкиш, може би, но торта...
Който каквото иска да яде, но козунак без глутен не може да стане, категорично. Нито пък вегански! Само сладък диетичен хляб.
Говоря по принцип, моля никой да не се обижда.
Напълно съм съгласна с Вас! Заслужава си човек да прегреши! Аз също съм решила да замеся козунаци, истински и следя с интерес темата Simple Smile

# 268
  • София
  • Мнения: 13 656
То и бъргър без месо не става, ама е на, продават се вегански кюфтета🤣.

# 269
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
То и бъргър без месо не става, ама е на, продават се вегански кюфтета🤣.
Кюфтетата са друга бира, там си съществуват от край време в класификацията зеленчукови кюфтета. И друг път съм казвала, че съм традиционалист. Но да не спамя повече.

Общи условия

Активация на акаунт