Бебе на 9 месеца не срича

  • 4 519
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 378
На термин ли е родено детенцето?
Синът ми започна да казва "ма-ма-ма" точно в деня, когато навърши 9 месеца.
И той вървеше малко назад двигателно (според книгите) - вдигна главата на 4 месеца, почна да се върти на 6, седна и почна да се изправя на 8.
След като застана стабилно изправен на 2 крака, подпирайки се на мебелите, започна и да срича. Simple Smile

ПС: Сега е на 9+. Роден е 09.06.2020.

# 16
  • Мнения: 923
Бих се обърнала към специалисти (невролог,кинезитерапевт) за сядането,щом ме притеснява,за да се направи оценка на двигателните възможности и при нужда да се назначи рехабилитация.Съответно и за речта.Моториката и речта вървят ръка за ръка.

# 17
  • Мнения: X
Включвам се и аз, че е добре да посетите специалист. За сричането не толкова, колкото за това, че не сяда стабилно, не лази и не се изправя. Оставете го на пода да поживее малко и то на бос крак.
Моя син е на 9++ и повтаря срички, но той си плямпа от 6 месечен някакви бебешки работи.

# 18
  • Мнения: 1 024
Здравейте,
моето дете започна със сричките на около 7м, но на 8м и половина започна да сяда сама, на 11м пропълзя и на 1г.3м проходи. Не съм се притеснявала,  всичко оставих само да се развие. Но си имахме известна "комуникация", което ме накара да изключа други проблеми.

# 19
  • Мнения: 1 355
Значи някои дами тук с "проговорилите" на 6 месеца повече насявате притеснение, отколкото да помогнете на авторката. Моето шматче онзи ден направи 8 месеца седи стабилно и стои изправена, като я държа за ръчички или се подпира някъде, но все още не лази и съответно не се набира по мебелите все още. Имайте предвид, че някои деца изобщо не лазят, така че това лично не го отчитам като нещо, за което да се притеснявам. Малката до миналата седмица казваше бабаба,тази седмица не ѝ е интересно вече да го казва, но това така или иначе не са осъзнати думички. Казват че след 10-я месец и нататък се появяват първите осъзнати думички. Иначе аз чак на 8 месеца съм си седнала на дупето по думите на майка ми иначе много съм дърдорела, а не съм родена преди термин, дори напротив. Имам позната, на която детето ѝ е седнало чак на около 11 месеца и проходи на година и 3 месеца.

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма "проговорили на 6 месеца". Майките не са наясно, че това проговаряне не е проговаряне. На 6 месеца "говорят" дълги поредици от еднотипни срички - ба-ба-ба-ба... За истинското проговаряне са важни поредиците от различни срички в една серия - ба-ба-па-ба и т.н. в различни вариации и с различни поредности, а това се случва по-късно. Първите осъзнати думи са около времето на прохождане - една годинка, една осъзната дума. Разбирам, че в очите ни точно нашите деца винаги са напред в развитието, но често е сладка самозаблуда и незнание.

# 21
  • Мнения: 6 551
Между 6 и 10м се появява т.нар. лепет - поредица от звукосъчетания, които не са думи и не са осъзнати като такива. Около 10-14м се появяват първите думи, т.е осъзнато използване на едно и също звукосъчетание за назоваване на точно конкретен обект.
Моя до към 13-14м беше само на "та-та-та", каза "мама" към 1,2г, а след 1,6г започнаха да се появяват повече думички. Сега е на 1,9г и вече мога да кажа, че говори, защото и странични хора го разбират. Ама на 9м не помня да е казвал нещо различно от отделни звукове. Мен по би ме притеснило сядането.

# 22
  • Мнения: 287
Момичета, търсих в търсачката, но не откривам скорошни теми по въпроса. Малкия е на 9 месеца и все още не казва никакви срички. В отчетната ни група виждам, че другите бебчета вече казват ма, мама, та, ба и тнт. Притеснявам се, защото и физически върви назад. Тепърва учим сядането. Няма някаква конкретна причина за което. Та така докога да чакам и докога се счита за нормално да не казва нищо? Вашите кога започнаха да сричат? Знам, че е индивидуално и затова не бързам, но все пак не ми се иска и да изпусна, ако има някакъв проблем. Благодаря!

Здравейте, малката е в същото положение и се притеснявам. Какво стана при вас

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 600
Аз ще ви посъветвам приятелски посетете специалист, за да отпаднат притесненията ви, знам какво е и аз се безпокоя постоянно за моето дете. Може да няма нищо, в което аз вярвам, но нека го потвърди и специалист. Иначе не обръщайте внимание на тези, чийто деца на 6 м са заспивали, едва ли действат успокояващо, а много често е доста преувеличено.

Общи условия

Активация на акаунт