Как да изберем детско столче за кола - консултации с експертите от Деца на борда

  • 117 400
  • 437
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 216
В това видео отговаряме на един от най-често срещаните и дискутирани въпроси - трябва ли бременните да слагат колан в колата?


_______
Видеото е част от проект „В помощ на родителите: безопасност в автомобила за бременни и новородени“, който се изпълнява с финансовата подкрепа на Столична община - Програма „Европа“ 2021 от Фондация „Деца на борда“.

# 181
  • Мнения: 322
Здравейте! Харесала съм столче за кола Britax Römer Advansafix IV R /9-36/ , но нашият автомобил няма изофикс.
 В описанието на столчето е споменато, че ако няма изофикс може да се използва и с колана на колата. Но намирам информация, че може, само когато се използва 'разгънато' за по-голямо дете /15+кг/, а преди това от 9+ само с изофикс.
 Ще се радвам ако можете да ме ориентирате може ли изобщо да се използва с колана на колата от 9+ или да търся друго столче.. Благодаря предварително!

# 182
  • Мнения: 4 518
Здравейте,

Имаме две момиченца на 5++ (коригирана възраст 4+++) и засега са със Cybex Aton 5, които са ни много удобни, защото са съвместими с количката им. Искаме вече да се ориентираме към следващите столчета и освен сигурност, много бихме се радвали да могат да се въртят поне на 90° и да са до 6-7 годишна възраст. Колата ни има Изофикс (VW Touran 2009). Видяхме вашия списък, но или са извън бюджета ни, или нямат въртене и изофикс.
Може ли да препоръчате нещо до максимум 1000лв като предпочитаме около 800лв, което да отговаря на условията ни. Ако изобщо съществува такова столче.

Последна редакция: вт, 19 апр 2022, 18:53 от Fairytale11

# 183
  • Мнения: 216
Здравейте! Харесала съм столче за кола Britax Römer Advansafix IV R /9-36/ , но нашият автомобил няма изофикс.
 В описанието на столчето е споменато, че ако няма изофикс може да се използва и с колана на колата. Но намирам информация, че може, само когато се използва 'разгънато' за по-голямо дете /15+кг/, а преди това от 9+ само с изофикс.
 Ще се радвам ако можете да ме ориентирате може ли изобщо да се използва с колана на колата от 9+ или да търся друго столче.. Благодаря предварително!

Lettie, след като автомобилът ви няма изофикс, не можете да ползвате столчето в тази кола, освен ако детето не е по-високо от 105 см и няма да се обезопасява само с автомобилния колан.
От въпроса ви оставаме с впечатлението, че то е по-малко. А ако е съвсем малко (под 2-години) това столче е крайно неподходящо за него.
Съгласно най-новия стандарт за безопасност, децата трябва да се возят обратно на движението минимум до 15-месечна възраст. Експертите препоръчват да се возят така  поне до 4 години, а по възможност и по-дълго. Това е така, защото детският скелет не е достатъчно укрепнал все още, за да се справи със силите, предизвикани от една катастрофа. Едно бебе или малко дете, возещо се по посока на движението, е изложено на 5 пъти по-голяма опасност от тежки или животозастрашаващи травми от дете, возещо се обратно на движението.

Може да видите повече по темата в статията ни "Обратно на движението - 5 пъти по-безопасно".

# 184
  • Мнения: 216
Здравейте,

Имаме две момиченца на 5++ (коригирана възраст 4+++) и засега са със Cybex Aton 5, които са ни много удобни, защото са съвместими с количката им. Искаме вече да се ориентираме към следващите столчета и освен сигурност, много бихме се радвали да могат да се въртят поне на 90° и да са до 6-7 годишна възраст. Колата ни има Изофикс (VW Touran 2009). Видяхме вашия списък, но или са извън бюджета ни, или нямат въртене и изофикс.
Може ли да препоръчате нещо до максимум 1000лв като предпочитаме около 800лв, което да отговаря на условията ни. Ако изобщо съществува такова столче.

Fairytale11, при избора на нови столчета ще се наложи да направите някакви компромиси Blush Столчетата, които предлагат въртене, обикновено са до 18 кг/ 105 см (което е около 4-годишна възраст).
Ако изключим изискването ви за въртене, Axkid One отговаря на всички останали - монтира се с изофикс, ползва се до 23 кг/ 125 см (около 6-7 годинки), пасва в бюджета ви и най-важното - издържал е VTI Plus Test-a.

# 185
  • Мнения: 216
Може ли да возя бебето в слинг или раница?
Кое е най-безопасното място в колата?
Може ли да возя бебето на предната седалка?
Какво столче да избера за бебето?


Идваме с отговори на тези и още въпроси! Гледайте!

# 186
  • Мнения: 4 518
Здравейте,

Имаме две момиченца на 5++ (коригирана възраст 4+++) и засега са със Cybex Aton 5, които са ни много удобни, защото са съвместими с количката им. Искаме вече да се ориентираме към следващите столчета и освен сигурност, много бихме се радвали да могат да се въртят поне на 90° и да са до 6-7 годишна възраст. Колата ни има Изофикс (VW Touran 2009). Видяхме вашия списък, но или са извън бюджета ни, или нямат въртене и изофикс.
Може ли да препоръчате нещо до максимум 1000лв като предпочитаме около 800лв, което да отговаря на условията ни. Ако изобщо съществува такова столче.

Fairytale11, при избора на нови столчета ще се наложи да направите някакви компромиси Blush Столчетата, които предлагат въртене, обикновено са до 18 кг/ 105 см (което е около 4-годишна възраст).
Ако изключим изискването ви за въртене, Axkid One отговаря на всички останали - монтира се с изофикс, ползва се до 23 кг/ 125 см (около 6-7 годинки), пасва в бюджета ви и най-важното - издържал е VTI Plus Test-a.
А ако махнем изискването за до 7г. Гледаме Britax Romer Dualfix 2R. Кое е по-добро според Вас?

# 187
  • Мнения: 216
Здравейте,

Имаме две момиченца на 5++ (коригирана възраст 4+++) и засега са със Cybex Aton 5, които са ни много удобни, защото са съвместими с количката им. Искаме вече да се ориентираме към следващите столчета и освен сигурност, много бихме се радвали да могат да се въртят поне на 90° и да са до 6-7 годишна възраст. Колата ни има Изофикс (VW Touran 2009). Видяхме вашия списък, но или са извън бюджета ни, или нямат въртене и изофикс.
Може ли да препоръчате нещо до максимум 1000лв като предпочитаме около 800лв, което да отговаря на условията ни. Ако изобщо съществува такова столче.

Fairytale11, при избора на нови столчета ще се наложи да направите някакви компромиси Blush Столчетата, които предлагат въртене, обикновено са до 18 кг/ 105 см (което е около 4-годишна възраст).
Ако изключим изискването ви за въртене, Axkid One отговаря на всички останали - монтира се с изофикс, ползва се до 23 кг/ 125 см (около 6-7 годинки), пасва в бюджета ви и най-важното - издържал е VTI Plus Test-a.
А ако махнем изискването за до 7г. Гледаме Britax Romer Dualfix 2R. Кое е по-добро според Вас?

При всички положения винаги бихме насърчили по-дългото возене обратно на движението и столче, преминало Plus Test-a Simple Smile Britax Dualfix 2R е одобрен по стария стандарт за безопасност (R44/04), който не тества за страничен удар, и е несъпоставим с Axkid One или което и да е друго столче, преминало шведския тест.

# 188
  • Мнения: 527
Здравейте,
Препоръчайте ми столче за кола съвместимо с количка Mutsy Evo за бебе на 2 месеца.

Здравейте, Blue Girl Flowers Hibiscus
За да Ви препоръчаме столче за кола, е необходимо да имаме малко повече информация:
- в какъв автомобил ще се ползва столчето (марка, модел, година на производство, брой врати, наличие на изофикс)
- ръст и тегло на бебето
- в какво столче се вози бебето в момента и каква е причината да искате да го смените

Утрешното ни обучение би било много полезно за Вас, затова, ако имате възможност заповядайте в 10:30 или 16:00 ч.Yellow Heart

Здравейте,
- бебето е на 2 месеца, 4600гр
- Имаме Toyota RAV4, 2004г, 4 врати. Не знам дали може да поставим изофикс система.
- В момента сме с обикновенно столче за кола на Cangaroo / не знам модела/, не ми допада как се опакова със колана, сложно ми е.
- Имаме количка Mutsy Evo и искам да съчетая подходящо столче за колата и да мога да го ползвам директно и на количката. Моля за съвет към какъв бюджетен вариант за столче да се насоча. И ако колата ни позволява поставяне на Изофикс, ще добавим.
В момента съм загледала: Be safe Izi go + и be safe izi go X1.

# 189
  • Мнения: 117
Здравейте, ще бъда благодарна за съвет.
Детето ми е на 2 г. и 9 м. г., Висока е 104 см и тежи 17 кг. В момента се вози в Cybex sirona s i-size, но скоро няма да отговаря на ръста й. Търся столче обратно на движението. Приемам всякакви препоръки и съвети. Набелязала съм Аxkid move, Аxkid one и Britax max way, но приемам и други предложения. Дали набелязаните модели наистина са по-големи от сироната-та и на детето ще му е удобно? Както и каква е точно разликата между стария и i-size стандарта, тъй като два от моделите са по стария стандарт, съществен недостатък ли е? В краен случай, ако няма вариант за обратно на движението, какво Ви е мнението за Britax Advansafix i-size?
Благодаря предварително

# 190
  • Мнения: 216
Здравейте,
Препоръчайте ми столче за кола съвместимо с количка Mutsy Evo за бебе на 2 месеца.

Здравейте, Blue Girl Flowers Hibiscus
За да Ви препоръчаме столче за кола, е необходимо да имаме малко повече информация:
- в какъв автомобил ще се ползва столчето (марка, модел, година на производство, брой врати, наличие на изофикс)
- ръст и тегло на бебето
- в какво столче се вози бебето в момента и каква е причината да искате да го смените

Утрешното ни обучение би било много полезно за Вас, затова, ако имате възможност заповядайте в 10:30 или 16:00 ч.Yellow Heart

Здравейте,
- бебето е на 2 месеца, 4600гр
- Имаме Toyota RAV4, 2004г, 4 врати. Не знам дали може да поставим изофикс система.
- В момента сме с обикновенно столче за кола на Cangaroo / не знам модела/, не ми допада как се опакова със колана, сложно ми е.
- Имаме количка Mutsy Evo и искам да съчетая подходящо столче за колата и да мога да го ползвам директно и на количката. Моля за съвет към какъв бюджетен вариант за столче да се насоча. И ако колата ни позволява поставяне на Изофикс, ще добавим.
В момента съм загледала: Be safe Izi go + и be safe izi go X1.

Здравейте, Blue Girl Flowers Hibiscus
Be safe Izi go е чудесна кошница с добри резултати от тестовете на Adac, както и от тестовете на Норвежката автомобилна асоциация (NAF). Имайте предвид, че ако колата ви няма изофикс, няма нужда да купувате изофикс базата. Столчето се монтира много лесно с автомобилния колан.
Ако все пак настоявате да добавите изофикс в колата си, най-добре се обърнете към оторизиран сервиз на Тойота.

# 191
  • Мнения: 216
Здравейте, ще бъда благодарна за съвет.
Детето ми е на 2 г. и 9 м. г., Висока е 104 см и тежи 17 кг. В момента се вози в Cybex sirona s i-size, но скоро няма да отговаря на ръста й. Търся столче обратно на движението. Приемам всякакви препоръки и съвети. Набелязала съм Аxkid move, Аxkid one и Britax max way, но приемам и други предложения. Дали набелязаните модели наистина са по-големи от сироната-та и на детето ще му е удобно? Както и каква е точно разликата между стария и i-size стандарта, тъй като два от моделите са по стария стандарт, съществен недостатък ли е? В краен случай, ако няма вариант за обратно на движението, какво Ви е мнението за Britax Advansafix i-size?
Благодаря предварително

Привет, Облаче Flowers Hibiscus
Първо поздравления за желанието ви да возите детето си максимално дълго обратно на движението Yellow Heart

И трите изброени столчета са по-големи и се ползват по-дълго от Сироната, като най-дълго бихте могли да ползвате Axkid One - до 125 см височина на детето (стандартно това е около 6-7 годишна възраст). Друго столче, което всеки момент ще излезе на пазара, преминало е шведския Плюс тест и се ползва до 125 см, е Besafe Stretch. Струва си да видите и двата варианта предвид сигурността, която осигуряват, и времето, в което детето ви ще може да се  вози обратно на движението (вероятно още 3-4 години).

Относно стандартите - i-Size (или ECE R129) е наименованието на новия стандарт, по който се произвеждат столчетата. Той измества стария ECE R44/ 04. Чрез него се цели улеснен монтаж на столчетата и увеличаване възрастта за возене обратно на движението. Освен това, водещ индикатор при i-Size столчетата е височината на детето, а не теглото, както по стария стандарт.

Предвид, че столчетата, които коментираме с вас, са преминали най-тежкия краш тест в света, няма как да говорим за недостатъци, но съвсем нормално е, тези от тях, които са произведени по новия стандарт, да са с по-нови технологии и функции Relaxed

Съветваме ви, ако имате възможност, да изпробвате столчетата в колата и с детето си и едва след това, ако е необходимо да коментираме и столчета по посока на движението Simple Smile

# 192
  • Мнения: 2 585
Здравейте, Sonya_Dimitrova Flowers Hibiscus
Преди да коментираме конкретното столче, е важно да знаем от какво дете и в какъв автомобил ще се ползва:
- марка, модел, година на производство, брой врати, наличие на изофикс в колата
- възраст, ръст и тегло на детето

Здравей, автомобилът е Volkswagen Touareg, 2016г., говорим за новородено.
Столчето, на което към момента съм се спряла е:

Мислите ли, че е подходящо за целта?

# 193
  • Мнения: 1 444
Здравейте има нужда от помощ, четох, четох, рових се и не мога да справя.
Поръчах си количка Joie finiti signiture, без столче за кола, тъй като столчето от комплекта е до 1 г, а на мен ми искаше да е до повече.
Въпросът ми е, кое столче ще пасне на шасито на Joie finiti, да е за повече години и да е подходящо, за изписване от болницата? Живея в Англия, и без кош/стол, няма да ни пуснат от болницата. Виждам, че повечето столчета на Joie, нямат дръжка отгоре и не си представям как ще го взема и ще го сложа на шасито на количката, или ще го пренасям в него...
Благодаря. И се извинявам за невежеството Blush
Добавям информация за колата, ако е нужна - Seat leon 2007 г. с Isofix, 4 врати.

Последна редакция: сб, 07 май 2022, 22:50 от Magic1720

# 194
  • Мнения: 1 968
Аз лично не съм попадала на кошница, която да е съвместима с количка и да е до повече от 85 см и 13-14кг. Възможно е и да има, но се съмнявам. Попитайте на място в някой магазин.

Общи условия

Активация на акаунт