214 пъстри великденски яйца в НЕМСКАТА тема

  • 21 280
  • 738
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: X
Като говорите да зъби да попитам и аз нещо
Аз като ходих при моя зъбар направи ми един план и той е на 3000€ ,този план трябва сама ли да го пратя на касата и да видя какво ще поеме или това е сметката която аз трябва да платя?
И как се казваше тази книжка която могат да ти изкарат при пет години редовни посещения ,която ти дава пак някакви проценти когато касата плаща?

Зъбарят трябва да пусне от компютъра си запитването и веднага ще ти каже какво поема касата. После някой трябва да пусне искането на хартия, той или ти, за да получиш в къщи писмо от касата, в което черно на бяло пише какво трябва да платиш на зъбаря и какво те ще му платят. Аз последният път поех инициатива и казах, че аз ще им занеса писмото на касата, която е на 100 метра, но бяха затворени и не им намерих пощенската кутия. Върнах се при зъболекаря и му го дадох той да го прати.

Бибит, точно. Въртя, суча, все на хоум офис и домашна обстановка ме избива. 😆

Голяма мъка ми е, че здравните каси почти нищо не поемат за очила. Поемат, но за 6 диоптъра и нагоре и то не за gleichsichtige. Аз за наблизо имам 5.5 диоптъра, за надалеч 2.75. И да мина 6, ще ми покрият само стъкла за високия диоптър и трябва да правя два чифта, които да сменям. А трябва и изтънява не, защото няма да ходя с тримилиметрови лупи, което още доста оскъпява. Днес обаче получих писмо от Финанцамт за връщане на данъците и веднага отидох и си поръчах нови очила, че старите съвсем ме предават. Горе-долу цялата сума от данъците покрива стъкла и рамки, но добре че се появиха извънредно парите.  Рамките си ги купих още лятото от Варна. Питах тук за Zeiss, лошо ми стана като ми казаха цената. Хората коли си купуват за толкова пари.

Последна редакция: пт, 12 мар 2021, 23:37 от Анонимен

# 31
  • Мнения: 5 262
Сега даваш сметката за преглед, очила, рамки и всички там такъми на данъчния консултант да си ги напасва където знае. Не е ясно дали ще може, но ако може защо пък не.

# 32
  • Немция
  • Мнения: 6 875
Разходите за очила не може ли да се прекарат през данъчната декларация като здравен разход?

# 33
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 668
Софт, мен даже не ме караха да се записвам никъде Simple Smile Абе все едно преди короната бях на шопинг Simple Smile
Ох, това с очилата ми е болна тема и на мен. Взех да не виждам като си сваля очилата за четене, не знам какво да правя Sad

# 34
  • Мнения: X
Данъчните не са много дашни. Има си лимит на вербунгите. От разходите ми за път до работа не са признали и половината по неизвестни причини, паушалето за хоум офис пък въобще, какво остава за очила. Да са живи и здрави, че въобще нещо връщат. Живяла съм в друга държава, с чиито данъчни още сме в кореспонденция и едно евро не сме видяли от данъци, а трябва да ни връщат за три години. Тези тук са относително добродушни. 😆

Geia, Gleichsichtgläser ти трябват. Аз от четири години съм с такива, родих се. Произведение на изкуството са. Но има различни параметри на качеството и съответно цени. След много дълго проучване и обиколки на оптики с дълги консултации, категорично смятам, че в Apollo съотношението цена/качество е най- добро. Във Fielmann за същото искат 20% повече, за независимите оптики да не говорим.

Последна редакция: сб, 13 мар 2021, 02:45 от Анонимен

# 35
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 668
Софт, благодаря, не знаех. Трябва да разтърся и да видя какво може да се намери и поръча. Имам приятел, трябва да го разпитам аз явно Simple Smile Работил е във Филман.

# 36
  • Мнения: 11 314
Аз съм от няколко месеца с Gleitsichtbrille май на български се водят вариофокални. Родих се и аз, че съм с астигматизъм и ми писна да ги сменям.
Използвах предложението на brillen.de за 50 % отстъпка и случих на читав човек в оптиката. Намести ми стъклата, че имах промяна и в диоптрите у в градусите. Извадих късмет, че ми харесаха и рамки от влизащите в цената.

# 37
  • Мнения: 1 318
Дъждове разни. В неделя избори, но ние провизориш днес пуснахме бюлетинките . Ако се оправи в неделя времето да не се занимаваме да стоим по опашки за гласуване.
Бела, вие немско гражданство ли имате че гласувате? На нас не са ни идвали писма че имаме право.
И като казах немско гражданство - вярно ли е, че за да получаваш немска пенсия без да имаш немско гражданство си длъжен мин.6 месеца годишно да живееш в Германия?

# 38
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
На местни избори се гласува по местоживеене, не по гражданство. Мен ме поканиха, нямам немско.
За бундесизборите не ме канят.

# 39
  • Мнения: X
Аз няма да гласувам утре. Нямах възможност да се информирам... Sad

Geia, бих пробвала с упражнения за очите. Евентуално липса на някакви хранителни вещества?

Магазините хич не ме интересуват. Всичко поръчвам онлайн от години. Фирмите, от които поръчвам, нямат магазини в нашия град; някои изобщо нямат реални магазини даже. А, излъгах малко... прежда си купувах чат-пат, домашни потреби и чорапи. 🤪

# 40
  • Мнения: 9 359
Artemis,
Плановете си ги нося сама в здравната каса, където ми казват, какво поемат : то го пише в плана, но аз имам и бонусхефт и преди допълнителната застраховка беше към тях. Сега е към външна фирма. Ако ми хареса плана, след разговор със здравната каса и допълнителната застраховка, подписвам и действаме. Ако не ми хареса, казвам - не и толкова.

Reina,
Един път са ми правили почистване за парадонтоза, май и една панорамна снимка. На мен зъболекарката 1 път годишно ми снима зъбите, че аз имам други проблеми, но не панорамно.

Зъболекар в България нямам и коронки там не си правя.Последно преди 10 г. си направих една в София, още живеехме там, пак ми излезе повече от 100 евро.😉 Сега сигурно ще е поскъпнала.
На местните избори няма ходим, въпреки че ни поканиха, още не мога да си избера партия🤨

# 41
  • Мнения: 5 262
...
И като казах немско гражданство - вярно ли е, че за да получаваш немска пенсия без да имаш немско гражданство си длъжен мин.6 месеца годишно да живееш в Германия?
За гласуването не съм сигурна как е , ние получихме, гласувахме . Според мен е правилно да се гласува , собено на мястото където живееш. На българските не гласувам. Не намирам никакъв смисъл.

Мисля че пенсията е европейска. Леля ми и чичо ми се пенсионираха във Франция и имаха стаж в България, но имаха и в други държави. Ами събират се бележки от всякъде. Мисля че е добре да се поинтересува човек предварително и да достави колкото може бележки за да не му се налага да ходи да ги събира после. Аз обаче още не съм се занимала, а това според мен си е чист мързел и пропуск. Ще се опитам да се мобилизирам и по тази точка.

# 42
  • Мнения: X
Пак бури, гръмотевоци, вятър и силен дъжд при мен. Кой ще разлива по едно шампейн към закуската?

# 43
  • Мнения: 9 359
bella,
Тези бележки от съответното НОИ ли се вземат или от предишното работно място? Аз имам всички документи от работата ми в България, включително и за стаж и пенсия, само не са преведени, но в НОИ не съм ходила.

# 44
  • Мнения: 5 262
Ами не знам. Голямо ходене по мъките беше с години при тях, но както казах не съм се захванала и не съм разпитала подробно. Когато се захвана и ми трябва ще попитам .

Общи условия

Активация на акаунт