Фенобарбитал???

  • 21 897
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Мисля, 4е е най-добре да се пита лекарката какво е нивото на билирубинът на бебето. Дали наистина е толкова висок и се налага даването на това лекарство.

# 16
  • Мнения: 854
Мислех, че съм написала - изследвания са му правили само докато бяхме в болницата и ни изписаха. Казаха, че ако трябва ще ни задържат още, но явно са преценили, че не се налага. Тоест в момента не се знае колко му е билирубина. Надали е толкова висок при положение, че вече минаха 2 седмици оттогава.

# 17
  • София
  • Мнения: 13 200
Цитат на: Mushu
Мислех, че съм написала - изследвания са му правили само докато бяхме в болницата и ни изписаха. Казаха, че ако трябва ще ни задържат още, но явно са преценили, че не се налага. Тоест в момента не се знае колко му е билирубина. Надали е толкова висок при положение, че вече минаха 2 седмици оттогава.


Добре де, поинтересувай се! Или в крайна сметка имай вяра на лекаря, който си разбрала. Тук не могат майките лекарки да ти отговорят ако не знаят стойностите на изследванията. Иначе въпросът ти си губи смисъла, т.е. ако искаш да знаеш дали лечението е адекватно трябва да дадеш повече подробности.

# 18
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
За физиологичната жълтеница се прилага и фототерапия.
В Майчин дом имат съоветните лампи, акушерките казваха, че бебетата се оправят буквално за час-два.
За жалост сега е зима и не мога да те посъветвам да покажеш бебето голичко на слънце...

# 19
  • Мнения: 17 402
Ама не може да не са изследвали билирубин! Иначе как ще изпишат фенобарбитал?

# 20
  • Мнения: 2 489
Ха-ха! Досега се нахвърляхте срещу мен, защото лекарството било напълно безвредно, пък сега...

# 21
  • Мнения: X
Цитат на: sunny_zt
Ха-ха! Досега се нахвърляхте срещу мен, защото лекарството било напълно безвредно, пък сега...


Виж съни, въпроса не е да се нахвърляме или не върху теб, просто преди да се сблъскам с първите здравословни проблеми на моето дете и аз съм си мислила много неща. Действителността е друга и точно това имат предвид майките под "повече опит". Ако нямаш дете и не си изпитал резултата от първата настинка, първата температура и т.н неможеш да бъдеш компетентен.

# 22
  • Мнения: 6 155
Моят син изкара мноого дълга жълтеница - близо 2 1/2месеца. Когато ни изписваха нямаше нищо. Но след като се прибрахме в къщи започна да пожълтява. Изпи толкова вода със захар, че .... ooooh!  Водихме го къде ли не. ДжиПи -то ни прати дори да му взимат кръв от вената. Но лекарите в лабораторията категорично отказаха да взимат кръв на толкова малко бебе.
В крайна сметка отидохме в Детската гастроентренология /уф, така ли се пише Embarassed / и там го прегледаха  двама доктори.
Изписаха Фенобарбитал - за 5дни, 1/4 от хапчето /един или два пъти на ден, не си спомням точно/.  Еми, детето се оправи с това лекарство, но има страничен ефект - сънливост. Дребния спеше почти през цялото денонощие, трябваше да го будя, за да яде.  
Консултирах се и с други познати лекари, които потвърдиха, че това лекарство се изписва за жълтеница и че няма страшно.

Така, че след като са ви го изписали, мисля че можеш да го даваш. Разбира се в подходящата дозировка.  Стискам палци да се оправи бебчо възможно най-бързо Praynig



sunny_zt, наистина жълтeницата е физиологично състояние, което преминава само, но до 20-я ден след раждането. В този период не е необходим прием на лекарства. НО при по-дълга жълтеница проблемът вече може да е друг и за това се изписват лекарства от ЛЕКАР, след необходимите изследвания.
За това те моля да не изказваш такива категорични мнения /освен ако не си лекар, а ти май не си/, с които стресираш и без това притеснената майка!

# 23
  • Мнения: 1 071
Вижте,не се нахвърляйте върху момичето.Фенобарбитала е наистина страшно лекарство,знам защото брат ми го пиеше от малък точно за епилепсия и страничните ефекти бяха ужасни.А моето дете също имаше жълтеница и то повече от месец.Не са й изследвали нивото на билирубина,само докето бяхме в болницата я облъчваха с лампа,но нямаше особен ефект.В крайна сметка си мина от самосебе си.Така че наистина звучи притеснително това което казва майката.Все пак става дума за новородено.Може би най-добрия вариант е да говори пак с педиатъра си,ако не му вярва-да потърси второ компетентно мнение.

# 24
  • Мнения: 17 402
Цитат на: sunny_zt
Ха-ха! Досега се нахвърляхте срещу мен, защото лекарството било напълно безвредно, пък сега...


Абе, момиче, що не спреш да хапеш! Кой ти каза, че е безвредно, безвредни лекарства няма.

Фенобарбитал се изписва според стойностите на билирубина, обикновено в комбинация с фототерапия.

# 25
  • Мнения: 161
На моят син също ме изписаха Фенобарбитал. но ми казаха да му го давам ако жълтеницата се задържи повече от 10-12 дни. тя се задържа но аз го наливах с вода ама много вода и му мина. давах ме на всеки 20 минути колкото изпие и дори да не искаше пак. но педиатъра ми каза, че няма проблем стига да са ти изписали детски той се казва Фенобарбиталете

# 26
  • София
  • Мнения: 13 200
Цитат на: Иви
Вижте,не се нахвърляйте върху момичето.Фенобарбитала е наистина страшно лекарство,знам защото брат ми го пиеше от малък точно за епилепсия и страничните ефекти бяха ужасни.А моето дете също имаше жълтеница и то повече от месец.Не са й изследвали нивото на билирубина,само докето бяхме в болницата я облъчваха с лампа,но нямаше особен ефект.В крайна сметка си мина от самосебе си.Така че наистина звучи притеснително това което казва майката.Все пак става дума за новородено.Може би най-добрия вариант е да говори пак с педиатъра си,ако не му вярва-да потърси второ компетентно мнение.



Момичета, нали сте наясно, че едва ли дозата фенобарбитал при жълтеница е същата както при епилепсия!!!! Така, че не сравнявайте нещата!!! Както се казва дозата прави отровата... Всяко безобидно нещо, което не е подходящо дозирано може да е опасно, а също така и вещества, които в големи количества са отрови могат да лекуват!

# 27
  • Мнения: 4 414
мъжът ми има вродено заболяване на черния дроб и поради това повишен билирубин. доста Фенобарбитал е изпил през живота си. хайде да не правим драми! естествено, че дозата е важна!
освен това, Beep спомена, но явно никой не обърна внимание, че високите дози билирубин могат да доведат до сериозно увреждане на мозъка. в такъв случай "страшният Фенобарбитал" се оказва спасителен.
много е важно да се следят стойностите на билирубина, особено пък като имате хематом. ако те притеснява решението на Дж.П.-то, потърси второ мнение.
стискам палци всичко да е наред!

# 28
Здравейте мамчета!
Четох, четох какво сте написали и реших и аз да се намеся. Понеже съм лекар, а също така разбирам и от лекарства, си позволявам да дам на Мушу съвет, преди още да съм родила Wink Моето лично мнение е, че педиатърката е избързала малко с лекарствата. Първо, трябва да се прецени за какъв вид жълтеница се касае - физиологична или патологична. За това е необходимо да се изследват стойностите на серумния билирубин, а евентуално и други изследвания. Така като гледам по лентичката, бебчето е на 2 седмици и нещо, имало е и хематомче - това ме навежда на мисълта (без да слагам официални диагнози разбира се), че се касае за физиологична, т.е. нормална жълтеница. Важно е да се знае дали бебчо е на кърма или изкуствено хранене. При естествено хранените (кърмени) бебчета физиологичната жълтеница може да продължи до 3 седмици. На второ място педиатърката би трябвало да се помъчи да изясни каква е причината за жълтеницата, ако тя не е физиологична, и чак тогава да назначава лечения.  Imp Има и случаи на жълтеница, дължащи се на самата майчина кърма - счита се, че определени съставки в нея блокират преработването на билирубина. Така че, подходът е различен, в зависимост от причините за жълтеницата.
По въпроса за фенобарбитала искам само да ви кажа, че по света, особено в Щатите, почти не се прилага. По принцип използването му като ензимен индуктор, не е сред официално одобрените индикации за приложение на това лекарство. Освен това има доста странични ефекти, съвсем не безобидни за бебчетата. При деца е оправдано приложението му само при някои форми на епилепсия. Та така. Дано съм била полезна и не съм отегчила или раздразнила никого с обясненията си.
Желая на Мушу скорошно преминаване на жълтеницата на бебчо. Посъветвай се и с друг педиатър, нека се проверят стойностите на билирубина и изяснят причините и чак тогава да се предприемат лечения.
Весело посрещане на Новата Година Close-mas:

# 29
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
На нас невроложката ни даде фенобарбитал понеже бебо се захласва като плаче и бил нервен. Как може да е нервен на 43 дни не знам и доста се притесних, но педиатърката ме успокои че давали фенобарбитал за жълтеница и няма странични ефекти както и че не се привиква към нея.
Ако някой знае нещо повече за страничните ефекти и дали се привиква към него нека пише да знаем, защото трябва да го пием цял месец.
Весела нова година.

Общи условия

Активация на акаунт