(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 44)

  • 38 342
  • 798
  •   1
Отговори
# 585
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Катътръгна сутрин на лов за голи охлюви си сипвам в кофи„ка от кисело чляко малко пепел- 2 см, и ги пускам вътре. те се овалват като в пудра захари не могат да се измъкнат. На следващата сутрин- съссъщата кофичка и новите - при старите. След ден- два направо се "стопяват" в пепелта.
 Мрежата с/у градушка е над домати 4м Х 4 м, но е малко по-голяма и за да не виси от едната страна я закачаме за съседни дървета. Затова там е малко по - неопъната. Имаме и още едно такова парче , и макар че другото доматено петно е по-малко, пак ще я метнем. Върху дългите колове за мрежата нахлупвам отрязани бутилки от бира или транспортни саксийки от цветя, и тогава връзваме, за да не се прокъсва мрежата.

# 586
  • София
  • Мнения: 12 237
Сутринта по новините казаха, че ще има бури и градушка в югозападна България, включително и София и София област. Дано ни се размине, защото няма да го преживея... Явно трябва да се мисли за мрежа против градушка.
armeria много благодаря за описанието и идеята с бутилките върху колчетата.

# 587
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Когато лимоните свършат и Животът ни поднесе гъби, ще правим днес супа...



 От няколко години този пън ражда гъби.

# 588
  • София/Варна
  • Мнения: 1 430
Много готино. Това са кладница, нали?

# 589
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Кладници, да. Да се опитвах да ги отглеждам, нямаше да ми се получи. Това е пън от орех, но едва ли зависи нещо точно от вида му.

# 590
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Здравейте!
Зачетох се тук заради проблемите, които ни създава поповото прасе, но в разговора с татко споделих вашите терзания с голите охлюви... Та той сподели опитът на съсед, който слагал съд с бира в лехите и се оказало, че охлювите са фенове на бирата (дали им е пускал хард рок- не мога да кажа Grinning) Държа да подчертая, че не е изпробвано при нас, така че това не е моят опит, но пък не пречи да се пробва Simple Smile

# 591
  • Стара Загора
  • Мнения: 484
Здравейте, моля за съвет по кейла ми има бели въшки с какво мога да ги унищожа?

# 592
  • Русе/Germany
  • Мнения: 421
Много съжалявам, че така са ви пострадали растенията от градушката Sad
Дано да се съвземат и да няма повече градушки.

Оказа се, че поръчката ми на краставици от градина Солей за която не получих никаква обратна връзка преди 4-5 месеца все пак е приета и сега имам мейл, че ми я пращат. Може и аз да съм пропуснала мейла, но тогава няколко седмици следях специално и после се отказах да проверявам. Аз отдавна си поръчах от Германия дори семена на краставици Южна наслада и вече имам насадени 15 броя в оранжерията и още 6 от друг сорт. А тези дни ще пристигнат още 15 броя. Сега се чудя какво да ги правя..
Днес се опитах да насадя още малко домати навън, но нещо много ме заболя главата и се наложи да си тръгна по-рано от планираното. Утре вече мисля да приключа с доматите на открито и следващите дни да отметна пипера и патладжаните.
Можеш ли да ми кажеш какви семена си си поръчала от Германия, аз живея тук и ще съм много благадарна ако има нещо доказано добро да мога да си взема и аз Simple Smile

Ние насяхме пипера и краставичките, имам още краставички които чакам да дръпнат още малко.
Надявам се утре да не вали и да мога да насея доматито, че имам към 15 корена досто голямо вече.
Патладжана не знам дали да го сея или да чакам още малко да дръпне.
Дадоха ми разсад за тиквички, насях го аз а бях сложила в нас да правя, гледам днес тръгнал 😂 та да видя какво ще правя толкова много тиквички.
То ние сме 2 семейства, ама все пак ще станат много май.
Иначе вчера си търгахме вече пресен лук, чесън и репички ❤️ зелените салати и те май скоро ще са готови за късане.

Ето и първият ни опит за градинарстване Simple Smile


Божура е напъпил яко и нямам търпение да цъфне, има на още едно място и ще стане красивоо ❤️
 

# 593
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Babydream©, откакто започнах да правя кюфтета от тиквички, нашето семейство сме в състояние да изядем тиквичките на цяло село.
А този божур с шарени листа ли е или това е просто игра на цветовете  от слънцето?

# 594
  • Русе/Germany
  • Мнения: 421
Armeria, на живо са май още по червеникави.
Заварен ни е от собствениците, та може да е някакъв тукашен модел. 😂

Ох, те тиквичките да станат, наистина ще се измисли все какво да се правят, а и на барбекюто какви вкусни стават Simple Smile

# 595
  • Мнения: 297
Миналата година имахме доста тиквички, но понеже ходим за уикендите-някои ставаха доста големи и по - узрели. Аз съм на хранителен режим с доста сокове и им намерих приложение-цедя ги на сок, а от това, което излиза от сокоизтисквачката - кюфтета или суфле.

# 596
  • Мнения: 1 786
Ягодите - доста цвят има и доста ягодки са вързали, да им се ненадява човек за първа година:

И малко дива красота, за пръв път видях розов мак днес сутринта:

# 597
  • Мнения: 2 106
Момичета,късно ли е да метна малко семена на маргаритки? Отделила съм си малко място и имам няколко вида семена на маргаритки.На разсад ли първо да ги направя или направо да ги смеся семената и да ги метна в почвата,да станат по шаренки?

# 598
  • Мнения: 6 459
Сей директно, няма смисъл от разсад вече.
Аз вчера направих втори опит с купен разсад тагетис, между тях сложих семена латинки, декоративни слънчогледи и Sonnenhut. И наръсих гранули за хуманно убиване на охлюви, според продавача в градинския център.  Ще видим тоя път кой кого.
Довършихме последната леха чушки, както и мушнах тук-там разни останали кофички с домати - мършави и прорасли, ама пък може да се съживят, не ми се хвърляха. Тези в парника заякват, добре са.

# 599
  • Мнения: 1 040
Каква може да е причината електрическа косачка да ръси част от тревата, да не я обира напълно в коша ?

Общи условия

Активация на акаунт