(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 44)

  • 38 402
  • 798
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 1 110
Е, как 4 лв.комплекта, то си е направо подарък.  И може да звучи глупаво, но всеки път като сея нещо  "едно по едно" си мечтая за подобно "боцкало" и си боцкам с химикалка, а то си имало и то в този евтин комплект.

# 346
  • Мнения: 5 410
Даже почнах да се оглеждам къде мога дори и аз да съм да изора още от полянката, за да имам място за царевица, защото ми се струва, че няма да имам достатъчно място за количеството царевица, която искам да си насея Simple Smile
Айла Grinning всяка година открадвам по малко от тревната площ "за последен път".
За отопление на оранжерия, ако не ти трябва много голяма температурна разлика, съм гледала че ползват чаени свещи в керамична саксия, захлупена наобратно. Свещите се палят вечер, нагорещяват саксиите, и така температурата около растенията се покачва малко. Само колкото да не замръзне, разбира се няма да стопли като климатик.

# 347
  • София
  • Мнения: 12 243
Даже почнах да се оглеждам къде мога дори и аз да съм да изора още от полянката, за да имам място за царевица, защото ми се струва, че няма да имам достатъчно място за количеството царевица, която искам да си насея Simple Smile
Айла Grinning всяка година открадвам по малко от тревната площ "за последен път".
За отопление на оранжерия, ако не ти трябва много голяма температурна разлика, съм гледала че ползват чаени свещи в керамична саксия, захлупена наобратно. Свещите се палят вечер, нагорещяват саксиите, и така температурата около растенията се покачва малко. Само колкото да не замръзне, разбира се няма да стопли като климатик.
Ха-ха, значи няма да съм само аз с взимането на площ от полянката за зеленчуковата градина. Проблема е че сама не знам дали ще се справя с фрезата, а половинката отказва. Догодина ще го мисля Simple Smile
Четох за този метод и дори си купих каремачни саксии, но за разсада. Така и не ги ползвах, но тествах преди това и имаше някакво затопляне.
Оранжерията е 60 квадрата, 5 на 12 метра, със сигурност няма да се получи със свещи.

# 348
  • Русе
  • Мнения: 2 609
Това със свещите сме го правили вътре в тунелчетата, а не направо в оранжерията. В смисъл , тунелчетата са в оранжерията.

# 349
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 117
Е, как 4 лв.комплекта, то си е направо подарък.  И може да звучи глупаво, но всеки път като сея нещо  "едно по едно" си мечтая за подобно "боцкало" и си боцкам с химикалка, а то си имало и то в този евтин комплект.

даже отстъпка ми направиха. Simple Smile

може да не се вижда на плика с морковите, репичките и... май рукола, но това са семена на лента. Simple Smile
страшно удобна работа - разкопаваш, слагаш лентата, посипваш с пръст и поливаш.
всичко е супер - семенцата са на точно изчислени разстояния едно от друго,  няма да са нагъсто, няма да са нарядко.
и цветята са така. малко е късничко за тях сега, но каквото-такова. Simple Smile догодина ще са изкарали една година на двора и ще са супер. Simple Smile

# 350
  • Мнения: 19 326
Ама, Добри, кажи откъде са, има ли още Simple Smile

Благодаря ви за отговорите за почвата!

# 351
  • Мнения: 1 601
70 коренчета аспержи имам, чудя се да слагам ли още семена или тези ще раждат достатъчно.

# 352
  • София
  • Мнения: 12 243
70 коренчета аспержи имам, чудя се да слагам ли още семена или тези ще раждат достатъчно.
Еи супер, много добре звучи. Пиши следващите години как се развиват. На мен ми се струват достатъчно, но аз нямам никакъв опит с отглеждането им  и много малък с хапването им.

Да споделя, че в събота се намръзнах, но успяхме да затворим изцяло оранжерията. Тази събота се надявам вече да насадим доматите вътре.
Имам няколко въпроса обаче. Тъй като е стара конструкция в краищата бързо се снишава. Ще се купуват нови бамбукови по-ниски колчета, но все пак се чудя на какво разстояние да ги садя първите корени от края на оранжерията. Засега планирам основно ръгбита да садя, но досега не съм ги гледала и не знам колко високи стават. Чудя се дали като първи ред не мога да насадя нещо друго? Например люти чушки? Как ви звучи. На едно друго място прочетох и за ягоди за постоянно до краищата на оранжерията.
На листовката на ръгби пиша, че е нужно растояние "Отглеждайте домати Ръгби F1 с помощта на опорни конструкции (колово) като е най-добре да оставите разстояние между редовете около 80 - 90 см. Между самите растения оставете 35 - 40 см."Розови домати Ръгби F1 се отглеждат едностъблено на 6 - 8 съцветия.
Един производител в големи оранжерии на Ръгби ми писа, че в шест метра събира 8 реда ръгби и ги сади през 45 см. При мен оранжерията е широка 5 метра и ще ползвам за момента може би дължина от 4-5 метра. Засега клоня да направя три лехи с по два реда, съответно по два по-широки от двете страни на средната леха и някакво разстояние от краищата на оранжерията. Между разстенията 40-50 см, шахматно в лехата. Как ви звучи?
И нещо смешно да споделя, насадихме сорт Сорая няколко реда картофи, но решихме и един ред от домашни прорасли картофи да насадим. Мъжът ми направи реда, аз ги нахвърлях, но той каза че ще ги зарови. Чак след като си тръгнахме осъзнахме, че никой не ги е зарил с пръст и сега ще си стоят така една седмица. Поне е само един ред Simple Smile
На спанака явно му се отразява засега добре под оранжерията ,беше само за седмица много пораснал. Дадох на приятелка 1,5 кг  и за нас към 0,5 кг набрах. Той се води гигант и някои листа бяха станали доста големи.
Мисля ,че част от чесъна е нападнат от чеснова муха, но има достатъчно които изглеждат незасегнати.

# 353
  • Бургас
  • Мнения: 1 988
Aila, нашата оранжерия е също стара, / 4м Х 4 м / и сечението е  сегмент с основа 4 м и височина около 2 ,50 м. . Садя срещу вратата два реда на 50  см един от друг, после има пътечки от двете страни , и после още по един ред. Вътре се събират 32-36 корена домати. Централните два реда са малко по-навътре, за да може да се минава, а крайните редове ги обслужвам от пътечката. От двете страни на вратите слагам по 3 коренчета краставици, които докато станат за връзване , вече махаме страничните найлони, и те реално си растат навън. Миналата година бяха 12 корена сандра, а тази година ще пробваме и някакви Флорияна F1. В най ниската част по дължината, почти нищо не ми се получава, освен магданоз и копър, но и там опъваме маркучи за капковото. Копърът избуява и по някое време започвам да го "сека" юнашки, режа на ситно, слагам в камерата за по-есенните таратори. Когато дойде края на лятото и долните китки домати бяха обрани, и листата -отрязани, тези ниски части станаха по-достъпни, и там посях нов магданоз сред стария, рукола и спанак, а нападалите семена от копъра си тръгнаха сами.

# 354
  • Мнения: 327
Не съм писала отдавна, но успях да изчета темата и да наваксам. За това ще се включа с каквото мога относно това, което сте дискутирали напоследък. За въпросите за оранжерии не мога да се включа, т.к. нямаме
* разсада пипер на Aila - при нас (североизточна България) го слагам навън след 10 май - до към 24 май - едва след като съм приключила с доматите т.е. първо садя домати (обикновено 2 седмици - от 1ви до 10ти май), на следващата седмица - пипер, и на следващата седмица - патладжан. За патладжана знам от бабите - колкото е по-малък - толкова по-бързо се хваща (трябва да има 3 същински листа). Миналага година ми беше прерасал, и те ме накараха да го покрия с бели чаршави за 1 седмица - за да не го вижда слънцето - иначе няма да се хване. Патладжан и пипер ние не пикираме - правим само гъст разсад, да растат дружно. За пипера - според мен също не е много добре да има повече от 5-6 същински листа, щото горе-долу тогава се появяват и пъпките и трудно ще се прихване ако е тръгнал да цъфти.
Тази година при нас всичко закъснява с поне 3 седмици - съдя по това как вървят аспержите ми - миналата година съм брала на 1ви април - вчера разрових и имаше точно 1 брой готова свещ!!! Т.е. след 20ти април ще мога да режа едва! Студена е земята, много студена! Не виждам как ще сте затопли достачъно, че да слагаме доматите за Великден. Грахът едва се подава от земята (5 см), баклата (дето е студолюбива) и тя едва-едва тръгна.
* Nothinger, и аз завидях за картофките - нашите още не са поникнали - а уж за ранни ги сяхме, но са на открито.
Напоследък аз торя с отвара от коприва - не че си я правя нарочно - използвам водата, в която бланширам преди да я сготвя. Надявам се, че се има нещо полезно в нея - свиди ми  да отива в канала.
Не смея да си покажа разсада домати - не съм рътила, сложих семената на 10 март (точно 2 месеца преди очаквана дата на засажадане). Нямам допълнително осветление и стана така че част от растенията, които бяха по-далеч от прозорците се поиздължиха. Пикирах ги, но пренесени на по-хладно на село те спряха да растат... надявам се да усетят и те предстоящото затопляне и да тръгнат. За разлика от други години - няма да имам прерасъл разсад (пипер и патладжан още не са кръстосали), така че ще чакам спокойно по-добри дни

# 355
  • София
  • Мнения: 12 243
adi_rz благодаря за коментарите. Дано се хващат и патладжани с 8 същински листа, над 30 см и с ширина на листата колкото педята ми почти, че много ще ме е яд, ако загинат. Миналата година бяха никакви патладжаните и сега много им се радвам. Има и доста по-малки, тези са Бълг патл 12. Даже вече бодат и по листата и по стъблото и се защитават от набезите ми Simple Smile
armeria много мерси за идеите, особено за краставиците и за подправките, за тях не се бях сещала, че може. Моята идея е подобна, до вратата коридорче към двете страни и редове в средата и в двата края. При мен е по-широка оранжерията и се надявам да имам и по два реда и в двата крайни реда от двете страни. Важното е че правилно съм се ориентирала Simple Smile
Тази година е пълен провал със сладките картофи. Дотук имам отделени едва осем стръка в буркан за вкореняване. Има още 10-тина, които ще станат скоро и се надявам там където съм го отрязала, да успеят и повторно да пуснат филизчета част от картофите. Но така като го виждам с мъка ще имам 30-40 коренчета. Миналата имах без проблеми 100-тина и раздадох към 60 бр сигурно. Отново удрям на камък с картофите от магазина обаче. Или изгниват или не пускат нито корени, нито филиз, само домашните ми батати се справят.

# 356
  • Мнения: 3 927
Една година имахме случайно един ред люти чушки като първи ред в оранжерия, иначе ги гледаме навън само. Получи се.

Ръгби гледах май само 2 лета, тогава навън, станаха колкото мен, малко над 1.60 м, не помня брой китки. Погледнах, че в сайтовете за семена го дават индетерминантен сорт.
Височината на доматите можеш да контролираш сама. Когато стъблото достигне височина, която можеш да обслужваш се прищипва върха, а под него могат да се оставят 1-2 колтука, които биха вързали. Така правя аз с крайните редове - прищипвам като стигнат малко под найлона, а средните ги оставям по-високи. Крайният ред, ако е на юг може да пострада от слънцето - китките, близо до найлона могат да се изпекат и цветовете да опадат. Това се сещам на прима виста.

Благодаря за милите думи за картофките, колежки Simple Smile

# 357
  • Мнения: 41
Здравейте, пак влизам с въпрос  към знаещите. На първото ми питане ми отговори st. Dobri, благодаря за което - оправиха се листата, от слънцето е било, и от капките ...
 Сега въпросът е такъв, чета в интернет за  гъбата Триходерма харзианум / Trichoderma harzianum/ - средство за биологична защита на земеделските площи срещу най-опасните гъбични заболявания като Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia, Verticillum, Fusarium, Sclerotinia, Botritis, Makrophomina, Phoma, Pyrenochaeta и др. Характеризира се с висока ефективност при ниска разходна норма. Твърде е прекрасно описанието, като в приказките за Пепеляшка.
  Само теория обаче не ми стига, някой ползвал ли е такъв препарат ? Как се прилага? Какво може да споделите за резултатите ?
 Много е болно местенцето, дето го придобихме, мисля, че едно такова мощно средство би било от полза, всеки случай - няма да навреди. 
Ще се радвам да споделите с мен вашите знания по темата

# 358
  • Мнения: 1 601
Интересно, ще чакам и аз информация за тази гъба.
Малко снимки, този сезон не съм показвала мисля.
Артишока върви добре. Кейла също. Лилавия дори го засадих на постоянно място. Пикирах едни малки домати  биволско сърце. Балконските са вече в саксии. Това сандъче с разсад на червено цвекло артиса. Така ли се пише тая дума, трябва да проверя...Сложих около 70 коренчета на постоянно място.
По 45 малини люлин и къпини се прихванаха добре.
И накрая помощниците за тревата. Stuck Out Tongue Winking Eye
Ще люпя сега пиленца. Луда жена...Joy Малко са ми двама мързела в 5 клас, един 7ник от чийто НВО ми се изправя косата, ами и още неща си добавям сама. Joy








# 359
  • Русе
  • Мнения: 2 609
Валерия, приеми моите искрени пожелания за успешна градина, напълни ми душата с тези снимки! Браво!

Общи условия

Активация на акаунт