(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 44)

  • 38 583
  • 798
  •   1
Отговори
# 420
  • Бургас
  • Мнения: 1 989
Babydream, аз бих резнала по малко от дъното на чашките  да изтече водата , но ти си ,явно, по-работна. Остави кофичките на не пряко слънце , за да не се допобъркват растенията. Може би ще се съвземат. Успех!

# 421
  • Мнения: 6 551
Добре поработихме този уикенд,  времето се постопли, пролетта дойде. Приключихме с прекарването на ток в градината  - мъжете копаха канали, аз местих лозички и люляци... аман, но днес вече заровихме всичко и градината е готова за градинарски дейности. Доматения разсад вече си е в парника, салати сях, също тагетес, латинки, тикви, царевица, слънчогледи. Всички дървета са нацъфтели, люляка ще цъфне всеки момент, касиса цъфти също. Ягодките връзват вече. Пресен лук ядем вече, скоро и спанак - много е дръпнал. Оня ден спретнах баница с манголд и пресен лук, ометоха я за нула време.




Последна редакция: нд, 25 апр 2021, 22:02 от Mößbauer-Effekt

# 422
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 606
MMößbauer-Effekt, много хубав двор с маргаритки!
 Green Heart

Ние си купихме домати разсад вчера три вида, две диви ягодки и един брой краставица. Нещо има дефицит на краставици. Между другото у нас се садят по 3 броя на метър доматите, няма място за глезотии. ¯\_(ツ)_/¯ Поливането става с малко повече внимание, но пък търсенето на узрели домати из листака е забавно. Мисля че трябва да премахваме повече листа, но на ММ му харесва да е джунгла и да мирише интензивно на домати, и понякога този аргумент надделява.

Все се чудя какво не сме насадили и като го споменете се сещам, че е спанак Satisfied

# 423
  • sofia
  • Мнения: 8 954
Спанакът, дето го сях преди повече от месец, нещо го изяде. Беше никнал, а сега има 6-7 стръка само. Днес там разсадих марули, да видим ще оцелеят ли.
Краставиците гъсеници им нападнаха листата. Ръсим от онова синьото против охлюви...дано оцелеят.
Останалият зеленяш (чесън, див чесън, лапад, киселец, цвекло) расте с часове.
Днес изкарахме и мушкатата навън и стайни теменужки разсаждах, че бяха много на гъсто в саксиите.

# 424
  • София
  • Мнения: 5 205
Бейби, мисля, че ще се оправят. И аз съм имала такива пожълтели домати (думата домат е в мъжки род:) домат - доматите ). Бързам да им махна листата,  тръгват нови. Но не бих държала на по-сенчесто, може да се разболеят. Пробвай! И стискаме палци за новата ви градинка! Германките в темата скоро ще станете болшинство Simple Smile)))

# 425
  • София
  • Мнения: 12 279
За пожълтелите домати, ако не са изгнили и сърцевината и горните листенца са добре, ще се оправят.
Аз отново положих на сериозен стрес доматите, с изнасяне неполяти навън, преди това на студено ги бях забравила и отделно от дълго време стоят в северната спалня и сега са доста светлозелени и с по-изнежено стъбло. Само няколко корена бях занесла на перваза на къщата в едната стая и нямат нищо общо с рахитичните ми домати от тук. Много по-тъмнозелени листа и по-дебело и здраво стъбло.  Патладжаните и пипера, които са в хола близо, юг, до прозорец и с лед лампи са много по-добре.
Да се похваля все пак, в събота затворихме изцяло оранжерията и насях първите 20 корена домати там. Дълго време се чудих как да са редовете и как да ги садя, накрая се получи нещо, но ще видя дали ще ми е удобно, ако нещо догодина ще променя посоката. Садих от едната страна домати Ръгби и Идеал, като ги садих на леха. Между доматите в реда 40 см и между двата реда в лехата пак 40 см. Два реда ръгби, и два реда Идеал, между лехите оставих 75 см. От другата страна има пак две лехи, като там са по два корена от най-различни домати. Насадих ги в най-голямата жега в събота, днес не посмях, утре рано сутринта ще пробвам да насадя още. Хич не изглеждат добре останалите корени, надявам се сега на по-топло и повече слънце да живнат.
И сега да споделя за поредните ми проблеми с оранжерията. Тъй като някои от дъгите са криви, то още след първите дъждове се беше събрала вода на едно място. Съответно опъвахме още ленти, слагахме от бамбуковите колчета за доматите като дъги, те са над 2 метра, надявам се да няма проблеми при следващият дъжд.
Следващият проблем е че и при две отворени врати, при днешната температура навън, вътре беше 38 градуса, а при затворени врати по обяд беше 43 градуса. По обяд в неделя успяхме да отидем да отворим оранжерията, а я бях затворила, защото прогнозата показваше -1 градуса. Явно наистина е било толкова, защото вътре единият термометър ми беше измерил 0,8 гр, а другият на друго място в оранжерията 2-3 градуса. Важното е че доматите са оцелели. Тази вечер го дават 4 гр,  и отново съм затворила ,но мисля сутринта да отида на село и вече следващите дни минималните са 7-10 градуса и мисля направо да оставям вратите отворени.
Лошото  е че гледам прогнозата за 30ти април е 26 градуса максимални и просто не ми се мисли какво ще стане вътре. Някой има ли опит със засенчваща мрежа? Като стане трайно топло принципно имаме опция да повдигнем найлона от двете страни, но сигурно и тогава една засенчваща мрежа ще е от полза. Не знам обаче колко процента засенчване е добре да взема.
Предвид прогнозата за времето смятам да насадя още този четвъртък или след Великден останалите домати навън. Утре мисля да сложа още няколко корена домати в оранжерията, няколко корена патладжан и пипер, всичко останало е за навън.
Днес насадихме и малко люти чушки в оранжерията и 9-те корена краставици, които оцеляха.
Отделно направих разсад от тиквички, пъпеш и диня. Насадихме и два реда царевица. Мъжът ми прекопа всичките рози, ягоди и грах.
Наредихме стари керемиди на границата между полянката и зеленчуковата градина, нядявам се да помогнат да навлиза по-малко трева към зеленчуковата градина.
Чудя се дали между лехите от ягоди мога да наредя също керемиди, а само между корените на лехите ягоди, те пак са по два реда в леха да нахвърлям слама? Някой има ли опит с нещо подобно? Намерих и една цъфнала ягодка, скоро доста други ще се присъединят Simple Smile
При вас спанака тепърва расте, моят скоро ще приключи. За съжаление му е много топло в оранжерията явно, откакто я закрихме, расте като луд, нямам време и възможност да го бера и почват някои от коренчатата да изкласват. Догодина ще си насея една леха есента както сега правя и една рано на пролет, за да имам по-дълго спанак.
Полянката и тревата за две седмици некосене и дъжд беше станала огромна. Мъжът ми едва мина веднъж, хем сме с безнинова самоходна косачка. Добре, че е с опция мулчиране и не изхвърляме окосената трева, че не ми се мисли колко коша трябваше да изхвърли. Планира този четвъртък отново да коси, преди да заминем за празниците, за да не стане отново много голяма. Имаше много нацъфтели глухарчета, някои са се спасили след първото косене.
Няколко лалета са цъфнали, но розите са направо рестартирани. Почти всичко е измръзнало и сега избиват отдолу. Не знам дали изобщо ще видя цъфнала роза тази година, но този студ след затоплянето ги подлъга много неприятно.
От дръвчетата само черешите са цъфнали, като едното дръвче е загинало половината. Догодина ще купувам череши явно. Повечето фиданки, които садихме есента изглеждат като да са се хванали, единствено едното дръвче май не е успяло.

Последна редакция: пн, 26 апр 2021, 02:25 от Aila

# 426
  • Мнения: 3 927
Някой спасявал ли е такъв разсад? Дали ще имам успех? Пресях го в нова почва (с дупки отдолу естествено) и ще се моля да се оправи, ще прекача снимка да кажете дали е тотално съсипан.
Много е жълт милия 🙈
Да, много е жълт Simple Smile
Аз направих подобна беля с няколко малки коренчета люти чушки на перваза на прозореца. Без да искам сипах повече вода. Бързо пожълтяха и следващия ден ги разсадих в малки кофички и почнах да поливам с течен биотор от червеи. Преди месец и нещо купих много литри и планирам това лято активно пръскане и поливане с него. Следващите 2-3 дни буквално видимо почнаха да растат и станаха тъмно зелени. В момента са най-хубавите ми кофички на перваза Simple Smile
Пробвай с някакъв тор, може да ги засилиш.

Aila, и при нас амплитудите са големи. Сутрин под найлон+памперс разсада е на 15-16 С, на обед при слънце и отвит става около 35 С при отворени врати. Някои от листенцата клюмват, но вечер се поливат с дъждуване. В момента е пораснал само пъпеша, вече кръстосва и да, расте с часове. Подхранихме веднъж с рутмост.

На доматите аз ударно режа листата за проветрение. Нашите бяха на 80-90 см между редовете и 35-40 между корените. Малко след засаждане почвам да махам долните листа, които се опират в земята, за да няма контакт с влагата. След като върже първа китка се махат всички листа под нея. После след втора същото. Поне в наше село така правим Simple Smile

Есенният спанак вече изкласи, сети се да расте сега напролет,а цяла зима в оранжерията се чудеше да расте ли или не Wink

# 427
  • Бургас
  • Мнения: 1 989
На доматите аз ударно режа листата за проветрение. Нашите бяха на 80-90 см между редовете и 35-40 между корените. Малко след засаждане почвам да махам долните листа, които се опират в земята, за да няма контакт с влагата. След като върже първа китка се махат всички листа под нея. После след втора същото. Поне в наше село така правим Simple Smile
Миналото лято така направихме и ние. Някъде беше прочел ММ за това. с оранжерийните и с външните го направихме.

# 428
  • София
  • Мнения: 12 279
Nothinger  благодаря за коментара.
Аз успях да докарам всички касетки най-накрая до селото. Ще си стоят тук в оранжерията.
Оказа се, че едната врата съм я оставила на оранжерията отворена, но въпреки това минималните температури са били само 3 градуса, всичко е здраво. След почивните дни , направо ще ги садя масово навън.
Оказа се че голяма част от насадените са безколови , високи до 70-80 см в оранжерията, трябваше по-рано да го проуча и можеше малко по-нагъсто. Няма никакъв ред тази година в оранжерията, надявам се за догодина да се организирам по-добре.
Поръчах си вече 40% засенчваща мрежа. Първо си играх да я покривам, сега да я закривам оранжерията, не ми е лесно и на мен Simple Smile

# 429
  • Мнения: 390
Здравейте градинари, аз тази година мисля поетапно да сея разсадите от домати. Ще започна от този уикенд на открито с първите. Вчера сложих малко семена от краставици и тиквички, експериментално в земята направо и чушки сложих, но не ми се вярва да стане нещо. Да питам някой има ли опит с безколови домати, иска ми се да сложа директно семената в почвата?

# 430
  • Мнения: 9 908
Бях сложила 20 тиквички за разсад. Две поникнаха веднага, останалите хич. Като разрових - изгнили. Сложих останалото семе, което намерих, директно в земята, пък да видим. Да питам, на какво се катерят тиквичките(сорт флориан), колове ли да им слагам, като(ако поникнат)?

И за провала ми със салатките. Сложих директно в градината. Вече две седмици никой няма, но май скоро ще се покажат някои(ако това са те - лекичко разрових). Реших останалото семе да го сложа за разсад вкъщи и какво да видя, намокрила съм пакетчето и всички семена покълнали 🤭 сложих внимателно всящо кълнче в отделна саксийка и покрих леко с пръст. Дали има шанс да оцелеят?

Само божурите и миналогодишните подправки са разкошни - магданоз, девисил и джоджен. Новите не вървят, вкл.на разсада вкъщи не уцелих мястото и са хилави. А чубрицата изобщо не се показа.

# 431
  • Мнения: 1 079
Тити, тиквичките първо ги оставям във влажно парцалче да покълнат, после ги слагам по две в кофичка.
А марулките имат нужда от светлина, за да покълват. Не се слагат на много дълбоко в почвата, макс 0.5-1см
Ти може би така го правиш, просто реших да споделя, ако случайно не знаеш 🙂

# 432
  • Мнения: 636

 Ето и нашата оранжерия. Аз нищо не разбирам, всичко ми е много ново и постоянно питам, чета....все по-сложно става, харесва ми:)
Температурите и мен ме притесняват, сутрин е около 5 градуса, през деня става много топло. Моят мъж сложи някакъв механизъм на едната врата и сама се отваря през деня, а прозореца на отсрещната страна отваряме преди да тръгнем за работа.
Ще взимаме засенчваща мрежа, но още не ни е избистрена идеята как да стане.

# 433
  • Мнения: 6 095
При нас единия покрит другия още не. Засенчваща 75 %отново ще сложим и над доматите в градината също. Възможно най-простото закрепване с 6 въжета, по три от двете страни и по една тухла хваната в края на въжето.  Доматите и днес са добре, все още няма жертви.  А над доматите понеже миналата година ги връзваме за тел на двата реда тел е закрепена.

# 434
  • Мнения: 1 796
Здравейте, много красиви оранжерии видях, браво на вас! То по-чисто отколкото у нас бе! Направо да си събуваш обувките пред оранжерията Simple Smile
Аз пак с два лаишки въпроса - остана ми много арпаджик и балучки за садене, ако сега ги бодна ще станат ли? Не ми трябва толкоз лук, ама ми е жал да ги хвърля...
И втори въпрос - някой хвърля ли утайка от кафе в градината с цел наторяване? Аз току що прочетох в нета няколко статии ЗА и същото количество ПРОТИВ и се отказах да чета 🤪

Общи условия

Активация на акаунт