(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 44)

  • 38 464
  • 798
  •   1
Отговори
# 435
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
Ну Заяц, с какво са оградени лехите в оранжерията? Много ми харесват!

# 436
  • София
  • Мнения: 12 257
При нас единия покрит другия още не. Засенчваща 75 %отново ще сложим и над доматите в градината също. Възможно най-простото закрепване с 6 въжета, по три от двете страни и по една тухла хваната в края на въжето.  Доматите и днес са добре, все още няма жертви.  А над доматите понеже миналата година ги връзваме за тел на двата реда тел е закрепена.
Леле 75%, аз поръчах само 40%, питах тук, четох в нета и стигнах до извода, че 40% трябва да ми е достатъчна. Май няма да е и само дадох толкова пари.
Ну Заяц, супер е твоята оранжерия, при мен обаче тъй като е много дълга и при две отворени изцяло врати, през деня, хем още не е много топло, вътре е 35-40 градуса. Ще търся варианти за прозорци или нещо по-лесно за отваряне и по средата. Планирали сме да може да се вдига целият найлон от двете страни, но това не е лесно и като го направим ще си остане отворено така.
Днес съм много притеснена, защо оставих всички щайги  с домати вътре в оранжерията, така ако ги сваря , цялата продукция ще отиде на кино. А днес чак вечерта ще мога да отида до къщата. Мисля да ги преместя вътре в стаята. Няма да садя нищо повече, защото както няма да ни има за празниците, новонасадените не виждам как ще оцелеят в тази жега вътре без поливане. Това съвсем не го бях съобразила. Надявам се поне малко засенчващата мрежа да помогне.
Утайката за кафе я слагам в компоста ,наред с всичко останало. Не я ползвам специално нея за нещо, не стигам до там.
Вчера се опитах да полея градинката, но ми отне ужасно много време. Маркуча не стига до края, поливам все още от чешмата, мъжът ми е планирал да подкара помпата след Великден, дано успее. Но и с нея не виждам как ще става бързо и лесно. Докато полея всички рози и новонасадени гладиоли и далии, после боба, който насадих, граха, най-вече ягодите и в оранжерията и те минаха часове.
Ягодите изглеждат доста добре, мъжът ми обаче като ги е плевил и прекопавал е зарил на доста листата отстрани или в средата, където има наченки на цветове. Дано това и последващото поливане от моя страна не ги прецака, но няма какво да направя. Планирам да ги мулчирам със слама, но не стигнах и до там. Някой ако е мулчирал ягоди, може ли да ми напише колко слама, точно около коренчето или малко по-отстрани слага? На какъв слой я слага и изобщо всичко, което може да ми е от полза.

# 437
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 165
горянски, слагай арпаджика и балучката, ако не друго, то ще си имаш зелени пера за салатите. Simple Smile
а могат и да се нарежат и замразят, след това направо в тигана с яйцата. страшен омлет става.

# 438
  • Мнения: 1 794
Добри, хич не ми беше хрумвало, че могат да се замразят, чудех се какво ще го правя толкоз зелен лук! Мерси за идеята!

# 439
  • София/Варна
  • Мнения: 1 437
Аз целогодишно боцкам малки партиди балучки за зелен лук. Става си и ние много го харесваме.

# 440
  • Мнения: 6 504
Аз лук засявам  поетапно, по всяко време,  много обичаме пресен лук, за сух изобщо не остава.
Утайката от кафе събирам и я изсипвам при малините, къпините, боровинките, френското и цариградското грозде.

# 441
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 165
горянин, важното е след фризера да не го чакаш да се размрази, защото става гадна зелена каша. направо в супата, готвенот или в тигана за омлет е супер.
а лятото опитай с настъргани краставички. Simple Smile цяла зима си хапваме таратор. Wink

# 442
  • София
  • Мнения: 485
Като бях дете в къщата ни на село имаше цариградско грозде. За съжаление продадохме къщата преди повече от 15 години. Още си спомням невероятния му вкус. От тогава не съм виждала и яла никъде.
Моля ,споделете от къде да се сдобия с такова?

# 443
  • София
  • Мнения: 5 203
Айла, около ягодите плътно мулчирай, навсякъде, дебело. А колко - колкото нерви имаш.  Слама писа, че имаш Simple Smile Трудът по мулчирането се отплаща.  Пак пробиват плевели,  но някак хилави и много по-малко.

И аз искам да знам за оградките в оранжерията на Заяц. Имам и препоръка -  по късите страни от снимките изглежда, че е много тясна обработваемата зона. Бих я разширила. С времето ще разбереш кои култури ще се чувстват добре там. Не че аз съм разбрала, но опитвам Simple Smile

# 444
  • Мнения: 1 275
Цариградско грозде(бяло и черно) си купих миналата година от Хоуммакс.За съжаление не се прихванаха.

# 445
  • Мнения: 6 504
Цариградското грозде често се бърка с френското (касис). Храстовете им много си приличат, но цариградското има бодли и е с по-големи плодчета - бели и червени. Иска кисела почва и редовно поливане първия месец, докато се захване. Засажда се ранна пролет или късна есен. Непретенциозно, лесно за отглеждане.
Ето нагледно разликата между цариградско и френско грозде:






Последна редакция: вт, 27 апр 2021, 10:25 от Mößbauer-Effekt

# 446
  • София
  • Мнения: 5 203
Мьос, авторски ли са снимките? 
Аз не ги обичам и даже и не искам да правя разлика, обаче какви снимки, какъв разкош!

Мечка страх, мен не страх, и аз ще трябва да засаждам страдалците си разсади навън...

Полях ги преди 5 дни с  течен биотор и от 2 дни виждам удебелени стъбла, с много власинки, леко увеличена листна маса. Доволна съм.
"Био хумус Амино"

# 447
  • Мнения: 6 504
Лично мои са си снимките, от моята градина, на моите храстчета.
Благодаря. Не ги надписвам, защото разни хора почват да докладват, а други хора да трият. По тази причина повече мои плетива във форума няма да публикувам.
Извинете офтопика.

Последна редакция: вт, 27 апр 2021, 11:21 от Mößbauer-Effekt

# 448
  • Мнения: 9 905
Мулчирането на ягодите ще помогне ли срещу охлюви/голи охлюви?

# 449
  • Мнения: 636

  Нашите ягоди са така. Мисля, че са ок засега.
Материалът  в  оранжерията  е  еталбонд.  Ние се занимаваме с производство, имахме го в цеха, имаме и машини , имам и мъж със златни ръце, който обича всякакви подобни предизвикателства и  в общи линии превърна един отпадък в нещо полезно.

ЗаСлон,  мисля тази година ще ни е експериментална, ще се научим от грешките и ще оптимизираме процеса.

Аз ръсих с утайка от  кафе фотиниите покрай оградата, но целта по-скоро беше по хуманен начин да помоля съседските котки да не се изхождат в тревата:) За тази цел взехме и един ултразвук.  Засега имаме успех.

В оранжерията съвсем в началото наръсих с канела и бучнах няколко дафинови листа, защото имаше доста мравки.

Историята с Генчо -щърка става все по - интересна. Вече е редовен посетител в двора ни, а днес дори излезнах с детето навън, докато закусваше спагети ( червеи)  в тревата, поздравих го, поговорих му, не избяга:) Мисля, че това е началото на едно добро приятелство!

Общи условия

Активация на акаунт