(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 44)

  • 38 343
  • 798
  •   1
Отговори
# 450
  • София
  • Мнения: 5 191
Мьос, значи заради твоите снимки сега ще трябва да се погрижа поне малко за нашите касис-грозде, дано видя такива цветове плод:) Съжалявам за останалото,  което се е случвало,  на фона на безкрайни рекламни теми...

Тити, не помага сламата срещу охлюви.

Заяц, браво за еталбонда! Чудесно е гостенин щъркел! И ние имаме:)

# 451
  • Мнения: 6 459
От касис и цариградско правя сладка с много малко захар, става разкошотия. И поотделно и микс от всякакви дребни плодчета, които се насъберат  в края на зреенето им. 
Пресни ги хапваме също, много са полезни, но са киселички и не вървят много.
Поне 2-3 пъти правя и по някой сладкиш с касис, много ароматен става.
Номера е да навия ЖуЖетата Grinning да ги оберат, после е лесно.

# 452
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Най после!!!
След многото изчетени съвети из мрежата .
Улучих ефективен метод да се справя с поповото прасе .
Счукани яйчени черупки.

Това беше такъв бич  в последите години . Половината от разсада ми загиваше.
На някои пипера е за разсаждане . Е , те имат оранжерии. То до преди седмица температурите бяха и дневните  до 8 градуса.
Аз вчера си накиснах семената  в разтвор от листна тор и вода и са на остъклената тераса на топло да кълнят . . .
Направила съм лехата . Завих я да се стопли и посипах черупките .За няколко дни поповото прасе  изпълзя , мравките са големи любители на поповите прасета ,  тревата започна да никне .
Сега отивам . . Ще наръся още черупки , Ще разровя  за да премахна  тревата за да не плевя после.Ще нагизна  лехата с   вряща сапунена вода . Ще полея с  птича тор и бордолезов разтвор.
 Ще застеля  с пропарената  вече  1/2 тор 1/2 компост .Ще насея. Сея рядко .  Ще засипя със същото . Ще полея  Ще  покрия  със строително  фолио .Ще чакам да никне . Пипера никне с 1 см на ден при 30 гр температура .
Докато си оправя лехите  пипера ще напъпи  в тунелчето . Разсаждам когато  има добра коренова система и не боледува .Ще ям чуяки  с 5 дни по късно от другите . Туряиите  ще ги правя през септември не през август в цегите . Ще имам  свежи чуяки  в лехата до Димитровден . Орязани  и навързани на по топло до Нова година .

Вчера първата лястовичка се настани в курника на топло при кокошките .

# 453
  • София
  • Мнения: 5 191
Рорик, какво означава това:
.За няколко дни поповото прасе  изпълзя , мравките са големи любители на поповите прасета ,
Колко прасета изпълзяха?
Имаше ли на различна възраст?
Кое ги провокира да изпълзят?
Дано да нямаш вече попово прасе!!!

# 454
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Рорик, какво означава това:
.За няколко дни поповото прасе  изпълзя , мравките са големи любители на поповите прасета ,
Колко прасета изпълзяха?
Имаше ли на различна възраст?
Кое ги провокира да изпълзят?
Дано да нямаш вече попово прасе!!!

Правилен въпрос.
Изпълзаха по големите прасета защото са имали сила да изпълзят като започват да умират.
Лехата ми е пълна с дупки от по малки и там е пълно с мравки . Сигурно малките  нямат сила да изпълзят и си остават в дупките и мравките ги гризат направо там .Посипах черупки  направо в дупките .
Чудесно е няма никаква отрова .

# 455
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Полезна информация за поповото прасе... оставя да я запомня Satisfied
За сега само от гнусните голи охлюви се оплаквам. Ръсим една химия около краставичките, тиквите и марулите и повече няма какво да направим, докато дръпнат нагоре.

# 456
  • Русе/Germany
  • Мнения: 421
А някой със съвет за борба с къртиците?

Благодаря на всички за съветите за разсада 💐
Аз мисля да сея средата на май.
Бях насяла копър, магданоз и розмарин, но явно им е сянка на това място :/
Ще сея пак на друго 🤷‍♀️
Кажете на доста сенчесто какво да посея 🤔 зад едно голямо буре е това място и чак при залез напича леко.
Ето тук
Сега от страната която се вижда е пълно с божури ❤️ на ограденато е където сях, ъгълчето което се напича повече има избил копър, но магданоза и розмарина ги няма никакви, или им е рано още 🤔

# 457
  • Русе
  • Мнения: 2 607


Вдъхновихте ме и аз да снимам доматите,  така и не се научих да правя редедове, но подлежи на дооформяне.  Разсада ми е малък, но изглежда много добре. Дано му потръгне.
Прекрасно сте си наредили оранжериите!

# 458
  • Мнения: 1 109
Cvete, разсадът ти е фантазия, гледам моя и ми се реве, по-малък е от магданоза, едва има две мини същински листенца. Моя разсад е само във фантазията ми, а твоя е чудесна реалност.

# 459
  • Мнения: 1 786
Момичета, набодах балучките и арпаджика, че и малко чесън имаше в торбичката, и него боднах, накрая  им изгубих следата кое ще е за пресен лук, кое за стар, но както каза мъжът ми - абе кво значение има, каквото изникне го изяждаме 😄
Аз за първи път садя ягоди, ама това мулчиране ми звучи много добре, с дървени стърготини дали ще е ОК? Прочетох, че става със стърготини, слама, борови иглички... От някой агромагазин мога да поръчам нали?
И като слагам стърготините трябва ли да оставям малко непокрита пръст около коренчетата на ягодите, т. е. да не се допира до стъблото или не?

Последна редакция: вт, 27 апр 2021, 17:33 от Змей Горянски

# 460
  • Мнения: 6 459
Точно с дървесни парченца съм мулчирала ягодите, също лозички, малини, къпини,  боровинки, касис, френско грозде.

# 461
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
А как поливате мулчираните ягоди? И ако вали не загнива ли мулча?

# 462
  • Мнения: 1 601
Леле, какви оранжерии,  подредени, чудни. Моята е дядовата ръкавичка.Joy
Някой домати умряха, други се борят. Дано запазя поне малко. Днес купих семе за безколови. Рътих в инкбатора саксийни краставици. От 20 семена, всички покълнаха за 24 часа.

# 463
  • Мнения: 6 012
valeriq.k разсада в жълто, е много сладък,:hatching_chick: много ги обичам такива пухкави. Тази година останах без дребосъци. Взехме си едномесечни, но не стават за мачкане.

# 464
  • Мнения: 1 601
Днеска ковах къща по принуда. Сутритна се успах, станали и закусили със зелен крехък разсад. JoyJoyJoy

Общи условия

Активация на акаунт