Плюсове и минуси на кварталите в София - 11-та тема

  • 57 524
  • 775
  •   1
Отговори
# 540
  • София
  • Мнения: 6 726
Току така не е щом събирам мнения. Ай все пак всеки квартал не можеш да обиколиш в София и да обиколиш едва ли ще видиш и знаеш всички сладкарници (ако са ти важни) или ДГ (в случая за момента на мен са ми важни).

# 541
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 283
Ама кой е казал, че 34-то е в Павлово? Казах, че там учат децата на мои познати, които живеят в МЛ. Защото тук се каза, че там няма училища, а децата на живеещите в квартала все някъде учат. Четете бе, хора, пък после си измисляйте кой, какво си съчинявал.

# 542
  • София
  • Мнения: 3 030
В контекста написано излиза, че 34-то е в Павлово.
Да, естествено, че и децата от Ман Ливади учат някъде, не са неграмотни.
Иначе ние харесвахме апартамент по джоба ни и обикаляме квартала, ако ни е допаднал.
Можем да проверим и в ИСОДЗ, дали има градини и колко са, щом са ни важни или в гугъл, колко сладкарници има, ако са ни важни. На нас градините ни бяха също важни и т.н., но навсякъде е на жребий. Най-много места има в Обеля, Западен парк и Филиповци по обясними причини.

# 543
  • Мнения: 1 633
В Павлово е. Толкова познаваш кварталите. Пък и да не е, голяма работа.


Така де! Нали за София говорим? Ама много сте дребнави! Joy

И за пекарната суперлативите са преувеличени - лично мнение.

# 544
  • Мнения: 4 401
Въздуха е мръсен в цяла София . Уличния прахоляк  си е нещо съвсем обичайно и то не от скоро.
Казвала съм го и преди , но според мен бъдещето е на строителство с предвидена система за пречистване на въздуха. Само че докато открием ''топлата вода'' , дето други са я открили и и се наслаждават от десетилетия нищо чудно внуците ни да са вече пенсионери.
До тогава ще проветряваме само през прозореца и ще спорим в кой район въздуха е хубав. А той въздуха си е направо гаден в целия град . За да го осъзнаеш обаче трябва да излезеш от града и то за поне няколко дни .
Видимо е и когато се  погледне от достатъчно високо над града. Ами една такава тъмна ''завивка'', която не е пощадила нито един квартал и нито един етаж.

# 545
  • Мнения: 18 504
От години пишем за чистотата и замърсяването на въздуха - има карта с показанията на датчиците, вижда се разликата в кварталите. А през зимата може и да се помирише тази разлика.

Сгради с централна система за пречистване на въздуха има и днес, но явно са скъпи и в София са рядкост. Такава система има нужда и от поддръжка, това са пари, а хората масово спорят за няколко лева такса вход, не им се плаща за екстри.

# 546
  • Мнения: 4 401
Когато живее човек  на мръсно място може и с времето да привиква, но когато слиза в града от място над ''пелената''   наистина  му прави голямо  впечатление. Твърдението за столични квартали с чист въздух може да е вярно за единични дни и е по-скоро изключение.
 Kоментираните измервателни уреди мерят само запрашеност. За химическия състав на това, което дишаме си оставаме в ''щастливо'' неведение.
За другото сте напълно права. За съжаление !

Последна редакция: пн, 13 сеп 2021, 08:48 от mamamari

# 547
  • Мнения: 18 504
Пак казвам, че си има измервателни уреди, които дават много добра представа за разликата между кварталите.

Ако някой отново смята да дърпа темата към "мръсната София vs чистия селски въздух" е друг въпрос, но и там накрая пак ще стигнем до фактите, че по селата масово се отопляват на твърдо гориво от всякакъв вид.

# 548
  • Мнения: 4 401
Ако някой отново смята да дърпа темата към "мръсната София vs чистия селски въздух.....
Няма такова нещо. Говорим за столицата.
Има дни, в които идвайки от чисто място  усещам как ми пари на гърлото. Усещам някакви много особени миризми. Вероятно ако съм пренощувала на това място сетивата ми биха привикнали и нямаше да ми прави впечатление.
 Това не се отчита от измервателните уреди. Даже не се говори за замърсители извън праховите частици.
Това е проблема.

# 549
  • Мнения: 18 504
Wink Е, нали разбирате, че и ние не живеем под ауспуха в гетото, където горят гуми, парцали и дограми...

Много повече миризми и насълзени очи има в малките населени места, където 99 процента се топлят на твърдо гориво - в добрия случай това са въглища, рядко добре изсъхнали 2-3 години дърва, - там мирише и навън, и вътре в къщите. И днес са изключение тези, които не се отопляват на твърдо гориво - това е предимно въпрос на пари все пак. Поверието, че детски дрешки не стоят да съхнат навън през нощта, не се е родило в малко населено място с чист въздух Simple Smile
Сега е средата на септември - привечер тръгваш с колата на отворени прозорци към околовръстното и започваш да подушваш въглищата.

# 550
  • Мнения: 1 711
Въпреки, че със сигурност в Княжево, Карпузица и старата част на Овча Купел има хора, които се отопляват с боклуци, мръсният въздух се усеща, когато се навлезе в Красна поляна или може би малко преди това. Това го забелязвам вече две зими подред, докато се придвижваме с детето към центъра. Предполагам, че причината е във Владайското течение, което просто издухва част от мръсния въздух в тези квартали. Не бих казала, че е изцяло, но до голяма степен, въздухът там не е толкова мръсен. Проблемите в Княжево и Карпузица през зимата са в непочистваните улици и сравнително по-трудния достъп до транспорт /въпреки, че това важи за част от квартала/. За Овча Купел също донякъде е така, но пак за определени части.
Не е причината в никакво владайско течение. Няма нужда от полит коректност. Причината си е Факултета + виетнамските общежития в Красна Поляна 2. Това е истината, хората от Красна поляна протестират години наред срещу обгазяването. 50 000 човека + във Факултета се отопляват не просто на дърва, ами на каквото намерят в кофите, което може да гори - дрехи, гуми, дървена дограма и т.н. Зимата винаги в района на Красна поляна и Овча Купел 1 е задимено (те са граничните квартали и се падат една идея по-ниско от Факултета, съответно мръсният въздух се застоява там). Подчертавам, не замъглено, а задимено!

# 551
  • Мнения: 40 924
Когато веднъж бяхме на ски в Чепеларе (Мечи чал е много хубава писта) избягвахме вечер да отваряме прозореца за да не вземе да влезе чистият родопски въздух - мъгла с много яко съдържание на дим от недоизгорели дърва. Толкова за чистия въздух в селата. Горе на пистата е друго, разбира се.

Но проблемът на сградите с централна вентилация наистина не е основно цената, а кой ще ги поддържа после. Ако не се поддържат стават даже опасни, а поддръжката струва пари. Иначе имат и друг плюс - с такава инсталация спира да те интересува дали си на шумна улица или не.

Последна редакция: пн, 13 сеп 2021, 11:52 от Черна станция

# 552
  • Мнения: 919
Въпреки, че със сигурност в Княжево, Карпузица и старата част на Овча Купел има хора, които се отопляват с боклуци, мръсният въздух се усеща, когато се навлезе в Красна поляна или може би малко преди това. Това го забелязвам вече две зими подред, докато се придвижваме с детето към центъра. Предполагам, че причината е във Владайското течение, което просто издухва част от мръсния въздух в тези квартали. Не бих казала, че е изцяло, но до голяма степен, въздухът там не е толкова мръсен. Проблемите в Княжево и Карпузица през зимата са в непочистваните улици и сравнително по-трудния достъп до транспорт /въпреки, че това важи за част от квартала/. За Овча Купел също донякъде е така, но пак за определени части.
Не е причината в никакво владайско течение. Няма нужда от полит коректност. Причината си е Факултета + виетнамските общежития в Красна Поляна 2. Това е истината, хората от Красна поляна протестират години наред срещу обгазяването. 50 000 човека + във Факултета се отопляват не просто на дърва, ами на каквото намерят в кофите, което може да гори - дрехи, гуми, дървена дограма и т.н. Зимата винаги в района на Красна поляна и Овча Купел 1 е задимено (те са граничните квартали и се падат една идея по-ниско от Факултета, съответно мръсният въздух се застоява там). Подчертавам, не замъглено, а задимено!

Не знам какво общо има политкоректността тук. Аз по-скоро имам предвид ветровете, които духат зверски през зимата /а и не само/на собствената ми тераса в посока от Владая, през Карпузица към останалата част на града. Имам съседи с ветрозащита на терасата заради тях. И това, които наблюдавам докато минавам с колата в същата посока. Освен това, пак казвам, над Карпузица се вижда звездно небе в голяма част от нощите през годината. Това не е така в други части на града. Наблюденията ми няма да се променят от това, че някой се дразни или пък не е съгласен с тях, защото предпочитам да вярвам на себе си Simple Smile А и не ми е чак толкова важно. Аз си живея моя живот.

# 553
  • Мнения: 1 711
Политкоректността е това, че не се назовава реалният проблем в тази част на София - отоплението на циганите. Няма какво да си кривим душите, те са тези, които основно в тази част на София обгазяват. Понеже София е в котловина и често зимата се случва да има безветрие. Тогава положението е най-зле.
П.с. обяснявам, защо като минавате покрай Красна поляна се усеща този дим. Замислете се, може човек, който е живял в района да е по-добре запознат с проблемите му, отколкото вас (това във връзка с ветровете).

# 554
  • Мнения: 919
Ветровете определено имат връзка с чистотата на въздуха. Просто, защото издухват пушилката и мръсотията там, откъдето минават.

Това, че не минават през Красна поляна е малшанс за "поляната", защото ако ги имаше, колкото и да задимяваха циганите, това нямаше да се усеща по този начин. Разбира се, щеше да отива на друго място, а не да изчезва по чудо. Всички сме наясно, че не малка част от отоплението в споменатите от мен Княжево и Карпузица също е от не особено чисти енергийни източници, но въздухът не е като този в Красна поляна.

Нямам никакво намерение да оспорвам първенството Ви по разбиране на проблемите, но това отново по никакъв начин не променя фактите от моето изказване.

Общи условия

Активация на акаунт