За храната в градината и примерно меню

  • 11 239
  • 131
  •   1
Отговори
# 15
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Мисля, че са малко пресните плодове и зеленчуци в менюто.

# 16
  • София
  • Мнения: 7 242
А сигурни ли сте, че децата ви ядат това, което е обявено?
Аз и друг път сам го писала, но кагот Цвети беше на 3 г. в градината до нас, веднъж й взех храната /беше болни и реших да се възползвам/. Та обявената доматена супа се оказа айрян с кисели краставички Rolling Eyes, а пилето с ориз беше буквално черно от черен пипер Shocked. Имаше и 1/2 ябълка, необелена и със семките и вафличка за следобедна закуска /а беше обявено нещо друго/.
За закуска би било хубаво да се дава и корнфлекс с мляко /не мисля, че би било мнго по-скъпо от филия с колбас например/.

# 17
  • Мнения: 9 990
Значи, ако обобщя до тук само с една поправка-печени филийки в градината са невъзможни смятам, тък като закуската се прави доста рано-ще станат на кокал докато децата започнат да се хранят.
Та-ето какво сглобявам аз като примерно меню-
Закуска-чай/мляко
             -макарони/юфка със сирене
             -филия със сирене/сладко/мед/ друго-какво?Ясно-да не е салам/ по възможност маргаринът да се замести с масло???
Обяд-преди обяд-плод
         -супа-зеленчукова?
         -тук трябва да се намесят зеленчуците, на които повечето държат-как???Салати ли?по 1 домат ли?Давайте идеи....
         -основно ястие/тук май няма особено възражения и недоволни
Следобедна закуска-филия с нещо си/важи като при закуска/
                                  -сок/айрян/...какво друго?/при нас често филията е с домат, така че, смятам зеленчукът е застъпен...

И при нас има много рядко пържено. Не им дават вафли и маргарин.

Моля те, опиши вашето меню.Номерът е меню да видим примерно.Какво използват вместо маргарин при вас?

Лекси, да, сигурна съм какво яде детето ми, ако има промяна, то тя е инцидентна.Когато в менюто имат пиле със зеле още от сутринта мирише, защото го готвят вече.Идеята на тази ми тема е малко по-различна.Моля за примерни менюта, а не обсъждаме коректността на персонала и готвачката.

# 18
  • София
  • Мнения: 4 867
пенелопа, при габа има печени филийки за закуска. понякога се случва да съм в коридора когато им ги носят и са топли - излиза пара от тях. не знам как го правят, но за 8:30 топлите закуски наистина са топли.
често имат прясно изпечени тутманици, банички, кифли.
филиите се мажат с разни неща със странни имена, които се оказаха различни комбинации от сирене, извара, печени чушки, сварени яйца...

зеленчуците - дават им моркови за гризкане и салата към основното ястие. ако супата е с месо, основното ястие е постно (от което габа не е много щастлива Wink)


лекси, габа ми разказва какво е яла и на другия ден сравнявам с менюто, изнесено на таблото. не помня да съм засичала разминаване.
ябълките им ги режат и белят и габа беше решила, че и удома трябва да е така, но не мина номерът и отново започна да си ги гризе цели.

# 19
  • Мнения: 9 990
При нас децата идват по различно време, има закъснели.Обикновено закуската трябва да е готова за 7.30-8.00.До 9.00 на практика се хранят, даже и малко след, така че наистина, освен както е при вас-собствено происводство милинки и тутманици/ това е много радко срещано-изисква повече инвестиции в градината смятам и неприложима на повечето места/ не виждам начин.Чудесно е, но съм сигурна, че при нас ще се разсърдят заради това, че е тестено много-милинки, банички и тутманиците имам впредвид.Идеята ми е да видя какво толкова грешно и лошо има в менютата, че толкова родители недоволстват от това, а милинките и др, печива са екстра при вас явно.
Зеленчуците-да-забелязала съм странните наименования-зеленчуков пастет например-явно правят някакви неща и мажат по филиите и при нас, явно и това е застъпено.Но салата не дават...това бих предложила, но е на практика 4 ястие към обяда и е ясно, че финансово вдига мизата.

# 20
  • София
  • Мнения: 847
Стела е на градина само от три седмици, но поне по меню ми прави впечатление, че досега никога не са имали мекици или кифлички за закуска, а юфка със сирене или попара или филийки намазани с така наречения гръцки пастет (т.е. пастет от сирене) и зеленчуков пастет, което за пръв път го чувам и даже ме учуди, но ме радва, ако наистина е такъв. Ако искате ще поразпитам какво точно представлява, за да се даде като идея и в други градини. Имат един ден постен - тази седмица беше славянски гювеч, и един ден с риба. Плод ядат грозде или праскова, като в менюто е написан в 11 ч. Вчера имаха морков. За следобедна закуска досега също не съм засичала пакетирана храна, но често имат филийка с лютеница или филийка с мармалад с нещо за пиене. Определено не си я вземаме гладна. Вечер вкъщи гледам да яде салата от пресни зеленчуци (нещо, което май липсва в градината?) и тя друго и не иска...

# 21
  • Мнения: 9 990
Добре де, подобно е и нашето меню.Само плод дават като десерт-това е лесно поправимо.И е според сезона, разбира се, но винаги има/диня, ябълка, грозде, праскова-според сезона е!/.И понякога дават вафла с айрян за следобедна закуска, но е рядко, не е ежедневие...Освен тези дребни и поправими неща не виждам нищо фатално, нали?Или и аз недоглеждам нещо...хайде, чакам недоволни с примерни менюта-какво не им харесва и с какво да се замени... Rolling Eyes

# 22
  • София
  • Мнения: 847
Аз също не разбирам от какво толкова да сме недоволни, при положение, че съвсем честно си признавам аз самата давам на Стела обикновена вафла, кроасанчета, шоколад - дали ще ги изяде в детската градина или вкъщи... Да не говорим, че на детската площадка надвечер децата изяждат промишлени количества зрънчовци и др. и аз, тъй като не й купувам по дифолт, само трябва да тичам след нея, за да предотвратя просия на поразия и бъркане в чуждите пакетчета...
Но бих била ужасно недоволна от филия с течен шоколад в яслата, защото става въпрос за деца под 2 и половина, 3 години, а както всички знаем до три години децата трябва да се пазят доколкото е възможно от алергизиращи храни.

# 23
  • Мнения: 1 734
Аз искам да обърна внимание на количеството. Когато прибирам сина си от яслите, той винаги е гладен и жаден. Нали уж има първо второ и трето за обед и следобедна закуска, колко малки трябва да са порциите, че едно малко дете да изяжда всичко( така ми казват, когато питам дали е ял) и да остава гладно ?! newsm78
Конкретен пример за следобедна закуска - бисквита с конфитюр и нещо за пиене
Иначе написано на хартия менюто изглежда пиемливо добре, но така ли е в действителност... Thinking

# 24
  • Мнения: 9 990
Ами колко си изяждат всичко май е друг въпрос.Ако се хранят така, както е описано-чак пък прегладнели не виждам от какво да са.Може би от повече игра и повече изразходване на енергия там.Моята например след градина рядко яде нещо и даже не вечеря.Та затова исках другият поглед-защото очевидно ние не влизаме в общите норми.Порционът и аз не знам колко е всъщност и колко е нужно да е за деца на тази възраст.
Всичко тръгна от родителската среща, на която всички гракнаха срещу храната, но освен за маргарина и желанието чаят да е замене с мляко/въпреки, че сирене и млечни продукти са застъпени/ аз не разбрах срещу какво са недоволни, а кълна се-опитах се...И тъй като реших, че повредата е в моят телевизор-реших да видя какво е вашето меню и от какво сте недоволи.Ясно е за шоиколада и малките деца.Основната храна за градините не е това все пак и е поправимо...останалото някак ми убягва...

# 25
  • Мнения: 1 734
....Ако се хранят така, както е описано-чак пък прегладнели не виждам от какво да са.Може би от повече игра и повече изразходване на енергия там.......

И това е вариант. Но моите лични наблюдения и споделеното с други майки по въпроса, ме кара да мисля, че порциите са съвсем  НЕдостатъчни!

# 26
  • Мнения: 9 990
....Ако се хранят така, както е описано-чак пък прегладнели не виждам от какво да са.Може би от повече игра и повече изразходване на енергия там.......

И това е вариант. Но моите лични наблюдения и споделеното с други майки по въпроса, ме кара да мисля, че порциите са съвсем  НЕдостатъчни!

А дали си изяждат всичко?Вкъщи ако дам на детето-супа+основно+десерт+салата-ще боцне по два пъти.Това никак не е малко храна, естесвено, зависи от порциона. ThinkingДа, много се оплакват от завишен апетит след градина, незнам...дали пък не е от самият жест на купуване на нещо след градината/цял ден не е виждало мама детето, иска да се поглези, иска си нещо...ей такива Thinking/Но на практика за увеличаване на порциона вече има рецептурник...а и също-дали се храни само детето?Дали го изчакват да си дояде всичко?Или понеже все пак имат някакъв режим-вдигат масата-кой ял-ял... Thinking

Ако порциите са недостатъчни-пак опира до финанси/като сложим и замяната на маргарина с масло, прибавянето на мляко и допълнително зеленчуци под формата на салата/, това, което се опитвах да обясня  на родителската... Rolling Eyes

# 27
  • Мнения: 179
Зависи и от предпочитанията на детето.Някое не яде това,друго не харесва онова.Имало е дни,когато  дъщеря ми не е харесала нито закуската,нито обяда,хапнала е малко от следобедната.Като я взема и се започва-купи ми това,купи ми онова.....

# 28
  • Мнения: 9 990
Ок, то не може на всеки да се угоди на вкус, ясно.Все пак индивидуално за всяко по вкус не се готви.Такива дни е нормално да има, но не мисля, че родителят трябва да е недоволен от това, а да го приеме нормално.Става въпрос за перманентен глад след градина.Казват, че ВИНАГИ си взимат децата гладни? ThinkingМоето дете не обича попара и като не обича, а имат такова за закуска-неин си проблем, ще чака до обяд.Аз така ги разбирам нещата.Но се отклоних много.....

# 29
  • Мнения: 1 220
Аз искам да обърна внимание на количеството. Когато прибирам сина си от яслите, той винаги е гладен и жаден. Нали уж има първо второ и трето за обед и следобедна закуска, колко малки трябва да са порциите, че едно малко дете да изяжда всичко( така ми казват, когато питам дали е ял) и да остава гладно ?! newsm78
Конкретен пример за следобедна закуска - бисквита с конфитюр и нещо за пиене
Иначе написано на хартия менюто изглежда пиемливо добре, но така ли е в действителност... Thinking

Зависи и кога го взимаш от градина. Следобедната закуска обикновенно е в 15:30ч и според мен е нормално да е нещо леко , за да може в къщи към 18ч или 18:30ч детето да вечеря.
Така  си мисля аз.

Общи условия

Активация на акаунт