Дарение на част от имот

  • 1 533
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 79
Здравейте!
Майка ми иска да дари наследствената си част от имот (собственост на баба ми, която почина) на нейният внук. Тя е наследник на имота, заедно с брат й, който в момента обитава къщата. Какви документи трябва да подготви, за да може да направи дарението?

# 1
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 925
По принцип най-добре е да се консултирате с адвокат или нотариус.
В общи линии трябват документ за собственост, удостоверение за наследници, скица и данъчна оценка.
Но все пак се консултирайте, понякога са нужни и други документи.

# 2
  • Мнения: 79
Майка ми е говорила с нотариус, но е разбрала само за удостоверението за наследници. Знаех си, че не може да е само това. От утре тръгва да събира документи. Благодаря Ви!

# 3
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 925
Нотариусите от скоро май могат да вадят скици от кадастъра, затова може и да не е изискал.

# 4
  • София
  • Мнения: 35 138
Всички документи като за продажба.
Нотариален акт, скица, данъчна оценка, удостоверение за липса на задължения, удостоверение за семейно положение.

# 5
  • Мнения: 79
Благодаря! Не знам после какво ще последва. Поразрових се из темите тук и доколкото разбрах далеч не е лесно човек да си получи частта от наследствен имот. Братът на майка ми се е настанил там от години и се разпорежда с имота, сякаш е негова собственост.

# 6
  • София
  • Мнения: 35 138
Може да му предложите да изкупи вашият дял или вие неговият, крайната стъпка е съдебна делба, но там отивате на публична продан.
Не знам, много е трудно. Той го счита за свой дом, майка ти също...
Опитайте да се разберете с него и да влезете във владение.
Разбирам е къща, има ли етаж за всеки?

# 7
  • Мнения: 79
Има по етаж за всеки. Но вуйчо ми от млад пие доста. Цял живот баба и дядо правят всичко вместо него и той така свикна. Сега, когато и двамата ги няма той смята, че сестра му (майка ми) му е длъжна. Двете му дъщери се ожениха и избягаха от там отдавна. Майка до момента не е имала претенции към него. Помага на брат си и жена му с каквото може. Но чашата преля, когато той е отишъл при нея и е поискал тя да наеме адвокат, защото той не може да си го позволи, и да му отстъпи своя дял, защото той е намерил фирма, която да купи имота и да построи жилищна сграда. Става въпрос за къща с голям двор в София.

# 8
  • София
  • Мнения: 35 138
Майка ти има ли си всички документи покрай къщата?
Ака не - да се задейства и да си извади - я за делба,, я за обезщетение.

Сложни са нещата, но пък в крайна сметка й е бащин дом и си има дял, разбирам апетитен.

# 9
  • Мнения: 8 851
Вуйчо ти като иска и дела на майка ти, да си го купи.
Как така ще му го отстъпи майка ти?
Фирмата може да строи и с двама собстеници.

# 10
  • Мнения: 79
Е, той иска тя да му го отстъпи. Винаги съм се изумявала от подобен род отношения, но ето, че ми дойде до главата. Ще се борим някак Simple Smile

# 11
  • София
  • Мнения: 35 138
Няма какво да се борите, вземете извадете документи.

# 12
  • Мнения: 8 851
Майка ви, според мен,  трябва да си оправи наследствените имоти с брат си и да извади нот акт на свое име и след това да ви  дари частта си. Вие имате ли братя и сестри, защо искате да ви го дари (дарение)?

# 13
  • Мнения: 79
Няма какво да се борите, вземете извадете документи.
Това ще е борбата Simple Smile
Pepina_n3, имам брат. Майка ми иска да го дари на племенника ми, т.е. на сина на брат ми. Точно защото тя много е патила от брат си и не би могла лесно да преживее тази делба.

# 14
  • Мнения: 8 851
а ти съгласна ли си с такова дарение?

Общи условия

Активация на акаунт