Разширени вени- кой, как се бори с проблема? - тема 3

  • 50 812
  • 860
  •   2
Отговори
# 270
  • В страната на бурите
  • Мнения: 959
Дали правите специални йога упражнения за вените? Бихте ли споделили?
Аз пия ДИХ МАКС таблетки , изписани от лекар, който ми знае за ХУХК-а. Направих и две ваксини Модерна. Мажа с немския Кройтерхов с дивата лоза, но ефект чувствам и от йогата, която е  специално за вените. Късна есен трябва да се оперирам, след като миналата ковида ми провали плановете.

# 271
  • под тепетата
  • Мнения: 9 292
Да, разбира се. Правя на Стела за вените, за запек и за отслабване. Не съм спортна натура и не обичам /не мога големи натоварвания, но тези ми пасват идеално.
https://www.youtube.com/watch?v=98HU4TZw038

# 272
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
bilqna_69,Имам и Дих Макс,хирург го изписа на сина заради фисура.
За улцерозния колит имате ли лечение?
Такава беше и моята диагноза,сто пъти после я променяха.Салофалк не мога да пия,имам алергия към салициловата киселина.Три години бях на кортикостероиди,но от 2017 насам не ми понасят никак...И всеки вдига рамене,има и известни противопоказания за Имуран.
Аз стоя на глад,вода,успокоителни,защото не ми издържа психиката на толкова болки и ужаси.
Понякога над 30,в един случай над 60 кърваво-слузни диарични изхождания...

# 273
  • София
  • Мнения: 11 472
Ако разрешите, пак да задам моя въпрос, ако някой нещо знае...

Цитат
Здравейте,
Това лято в големите жеги вените на стъпалото на левия крак ми се сториха повечко изпъкнали. Личният лекар не преглежда от март 2020 и ми даде направление за съдов хирург, като препоръча д-р Маринов в ДКЦ-то на ВМА (Спектромед). За съжаление на регистратурата беше станал голям проблем, струпване на повече чакащи, поради което лекарят беше крайно изнервен, отдели малко време, съотв. аз не успях да задам нито един въпрос, единственото което каза е - начална фаза на разширена вена, няма нищо страшно, ето ти един крем и хапчета, след след 4-5 месеца да видим прибрала ли се е вената.

Доколкото личният ми е в отпуска, моля някой да ме ориентира какво означават тези съкращения (от амбулаторния лист): "Начална дилатация на всм в областта на подбедрицата с дилатация в дорз. педис (?). Без оток и веностаза (?), запазени периферни пулсации. Проходимост."
Доплер - всичко проходимо." МКБ I78.8-Други болести на капилярите (нямам видими капиляри).

Моята видима вена беше на стъпалото (предната страна на ходилото), но той каза, че е на подбедрицата, явно и там има, но не се вижда (поне аз не я виждам).

Предписа ми: Веносмил 2х1 за пиене (с почивки) и Веналгон 911 за мазане само вечер. Какви са тези лекарства и за какво служат? Разреждат кръвта ли?
Аз съм човек, който гледа се движи колкото може повече, по 6-7-10 км на ден пеша (не наведнъж, уви), да кажем, че имам 2 кг излишни (180/76).

Също така, ще съм благодарен, ако ми кажете какъв следва да е двигателния режим - има ли ограничения? Има ли ограничения в упражненията, не с тежести, а по-скоро - като разтягания, клякания, катерене по стълби?

Предварително благодаря!

# 274
  • под тепетата
  • Мнения: 9 292
mariqivanova799, да - салофалк. Сега съм в ремисия, слава богу, но миналото лято бях с кризи и съответно - 7 кг. Но все пак темата е за вените, да не я разводняваме.

# 275
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Съжалявам,че не мога да пия Салофалк.
Явно ми е писано да се мъча.
И -20 кг съм била...
Да,темата е за вените,но се интересувам има ли човек с подобни на моите заболявания и какво му понася.
Ето Вие казахте,че Дих Макс.Ще го опитам и аз,дано не дразни.
Извинявайте,че попитах,не съм искала да Ви засегна,аз се чудя как да си помогна,защото лекарите вдигат рамене.
Благодаря много за отговора,не се чувствайте обаче длъжна да ми отговаряте повече.
И се извинявам,че разводнявам темата.

Топчето,което се беше образувало,се разнесе и вече за щастие го няма.
Как се маже Троксивазин?
Само ако има възпаление и болка или непрекъснато?
Аз си бръсна краката,не мисля,че пречи и дразни кожата,или?
Баба го ползва и срещу хемороиди,аз също съм опитвала-помага.

# 276
  • Мнения: 4 005
Ronald,дилатация е разширяване.На няколко места вената ти се е разширила.Нищо повече,добре си.Ако ти кажа в моя амбулаторен лист какво пише,ужас е.Мажи се с каквото са ти казали да не стане по-зле.Не ти ли препоръчаха да носиш компресиращ чорап?При мен доста облекчава положението.

# 277
  • Мнения: 10 261
Ronald, аз от всички проведени консултации при мен разбрах, че всякакво движение е повече от добре. Не се препоръчва вдигане на тежко, но тежко тип фитнес, не ежедневно тежко. Казано ми беше да нося и компресиращ чорап ако стоя по цял ден седнала, или права, или ми се налага физическо натоварване, или ще летя, или ще пътувам с кола за повече от час стоене. Въпреки че съм оперирана, пак смятам да следвам препоръките за да има ефект от операцията, т. е. да не се върнат други вени. В нас неделя на пример като се кльоцна фа готвя в кухнята от обяд до вечерта направо омалявам. За напред смятам да слагам чорап в тоя период. На фитнеса ще намаля тежестите и като бягам пак смятам да съм с чорап. Ще направя леки настройки при всички случаи.

# 278
  • София
  • Мнения: 11 472
Здравейте,
Благодаря ви. Нищо не ми казаха за такъв чорап, даже не съм виждал.
Интересно - защо на няколко места, това също не ми го обясни лекаря, нито ги виждам кои са тия места...

# 279
  • Мнения: 10 261
Ами той тоя чорап пак лекар трябва да те измери да каже какъв размер за твоя проблем, че те не са като обикновени чорапи. Чак се чудя как така не е почнал с тоя чорап лекаря. Не знам дали е удобно да попиташ пак, че те в Бг лекарите се изживяват като богове и пациента тъпак не може току така да ги притеснява. Аз не съм специалист, но сякаш при теб нещата са в началото и не си зле, което е супер и ако приложиш малко предпазливост и грижи може и да не стигнеш до операции. С компресиращ чорап когато се налага, двжение, мазила и хапчета каквото ти е казал, студени/топли душове вечер след работа, малко вдигане на краката на високо пак вечер след работа и няма да се влошиш и ще успееш да задържиш положението.

# 280
  • Мнения: 4 005
При мен клякането и стоенето със свити крака ми причинява болка,също и като съм в движение цял ден,рязкото ставане и рязка промяна в позата също.Но при мен вената е на възли.
Относно чорапът,на мен ми казаха  компресия 18-22 и че трябва да е до горе,понеже вената ми е по продължение на целия крак.Така,че то не е точно предписване на чорап,а определяне дали да е по-стегнат или не чак толкова.В специализираните магазини обикновено мерят обиколките но лекарят трябва да каже каква компресия.

# 281
  • София
  • Мнения: 11 472
А процесът обратим ли е или се застопорява? Защото лекарят каза  - ела декември да видим дали се е прибрала вената (?!), само на това руско мазило и хапчета, които дори още не съм си взел, защото не знам - за разреждане на кръвта ли са или за укрепване капилярите....

# 282
  • Sofia
  • Мнения: 26 379
Руското мазило е много добро.
Даже ме учуди,че лекар го препоръчва.Обикновено е Лиотон 1000 .

# 283
  • Мнения: 11 737
А процесът обратим ли е или се застопорява? Защото лекарят каза  - ела декември да видим дали се е прибрала вената (?!), само на това руско мазило и хапчета, които дори още не съм си взел, защото не знам - за разреждане на кръвта ли са или за укрепване капилярите....
За укрепване на вени и капиляри. Не са съдоразреждащи.
Надявах се да се прибере вената (при мен в слабините с оток). Спадна откока, но прибиране няма. При натоварване и вдигане на тежко се обажда.

# 284
  • Мнения: 10 261
Според мен при увредена вена няма как да се върне  процеса на обратно и за това са операциите. Но в един начален стадий, ако има проходимист както е писано, не се е стигнало до увреда на тези “вратички” които изтласкват кръвта на горе и т. н. , при едни грижи към краката (движение, чорап в горепосочените случаи, масажи, мазила), процеса може да се стопира.

Общи условия

Активация на акаунт