Отговори
  • Мнения: 31
Здравейте,
 интересува ме при какви условия работят учителите в частните училища? Разрових се доста по темата, но актуална информация не намерих... Работя в държавно училище, уж с нормално фиксирано работно време, уж спокойно, но в същото време непрекъснато сме натоварени с множество допълнителни ангажименти, замествания, попълване на документи, разговори и срещи с взискателни родители... Мисля да се ориентирам към частния сектор, поне трудът ми да е заплатен подобаващо. Моля да споделите ориентировъчно каква заплата взима един учител с опит около 5 години, какво е работното време, как се процедира лятото и изобщо всичко, което би ми било полезно. Благодаря!

# 1
  • София
  • Мнения: 38 428
И мен ме интересуват още мнения. Аз имам предложение за 13 лв на час.

Последна редакция: сб, 27 мар 2021, 23:09 от Rockstar

# 2
  • Мнения: 671
От личен опит: заплатата е малко по-висока, но те осигуряват на минимална. Отпуската годишната е 20 дни, но всъщност са 5-6, през ваканциите се ходи на обучения и се правят разни годишни планинги. Работното време е сутрин от 8, вечер до 4, понякога до 6, без значение имаш ли часове или не - ако нямаш часове ти измислят друга работа, дежурства, административни бумащини и др. Предимствата са, че заплатата е около 50% по-висока и че има пари за експерименти и материална база (аз преподавах биология и химия и това ми беше много важно, директорката купуваше каквото исках). Аз бях учител до 2017г, оттогава може да са се променили някои неща, също и покрай пандемията, но общо взето това е информацията, която мога да дам от първа ръка.

# 3
  • Мнения: 31
От личен опит: заплатата е малко по-висока, но те осигуряват на минимална. Отпуската годишната е 20 дни, но всъщност са 5-6, през ваканциите се ходи на обучения и се правят разни годишни планинги. Работното време е сутрин от 8, вечер до 4, понякога до 6, без значение имаш ли часове или не - ако нямаш часове ти измислят друга работа, дежурства, административни бумащини и др. Предимствата са, че заплатата е около 50% по-висока и че има пари за експерименти и материална база (аз преподавах биология и химия и това ми беше много важно, директорката купуваше каквото исках). Аз бях учител до 2017г, оттогава може да са се променили някои неща, също и покрай пандемията, но общо взето това е информацията, която мога да дам от първа ръка.

Благодаря! Много подробно и ясно!

# 4
  • София
  • Мнения: 4 547
Някои ЧУ предлагат работа на хонорар. Договорът е само за учебното време и трудно могат да те хванат за допълнителни дейности. Зависи от договора все пак. Това, обаче, е вариант за допълване на друга основна работа. С хонорари не може да се докара добър месечен доход.

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 262
Всяко частно училище има различни изисквания към служителите си. Така според мен в държавните е по-добре, защото навсякъде е еднакво.
Иначе моят личен опит - работа от 8 до 4, нямаш обедна почивка, не си на норматив и заместванията не се заплащат. Заплатата, като сравниш за свършена работа+работно време, не излиза чак толкова по-висока, даже напротив. Вече навсякъде класовете са от около 20 деца, така че бонусът на работа с малко деца е в миналото.
Взискателните родители са навсякъде.
За отпуските - мисля, че вече всички частни училища спазват заповедите от МОН, така че навсякъде би трябвало да са си 48 дни.
Сравнявайки частното, където съм работила и държавното, където съм към момента - гласувам с две ръце за държавно.

# 6
  • Мнения: 7
Иначе моят личен опит - работа от 8 до 4, нямаш обедна почивка, не си на норматив и заместванията не се заплащат. Заплатата, като сравниш за свършена работа+работно време, не излиза чак толкова по-висока, даже напротив. Вече навсякъде класовете са от около 20 деца, така че бонусът на работа с малко деца е в миналото.

Да, тези неща ги пропуснах, но потвърждавам, че и при мен беше така. Забравих също да спомена, че трябваше на всеки 3 месеца да пишем много подробен репорт за всяко дете, оценките му по предмета, напредъка му, а тези, които бяхме класни трябваше да пишем и как се разбира с другите деца. Тези репорти отнемаха много време и нямаше как да ги пишем на работа, пишехме ги в личното си време. Също и проверяването на тестове и подготовката на уроците. В работно време имах часове, след часовете чистех лабораторията, подготвях уроци и посрещах родители. Родителите можеха да идват когато поискат в периода от 13:00 до 16:00, стига да са си записали час предварително и не можеш да ги върнеш с аргумента, че имаш един тон друга работа. На някои майки може би им беше скучно вкъщи, защото буквално висяха в училището през ден - не сме се карали, не са имали претенции, просто искаха да си говорят с някого за децата си, което по принцип е ок, но заради това бях принудена всичката си друга работа да я върша вкъщи, в извънработно време. Тези срещи ги има само в някои частни училища, не във всички и много зависи от родителите колко ще са чести и продължителни. В нашето училище имаше и камери във всяка класна стая, които работеха, т.е. всичките ни часове се снимаха и си имаше нает човек, който гледаше записите. Естествено, не сме подписвали какъвто и да е документ, с който да потвърдим, че сме съгласни. Който не искаше да го снимат напускаше.

Скрит текст:
Като тегли човек чертата, заплащането наистина не е чак толкова високо, лично време няма никакво и точно тази липса на лично време беше моят No.1 мотиватор да напусна този бранш след близо 4 години стаж в системата. За този период съм преподавала в две държавни и едно частно училище, но доста колежки се пръснаха по частни училища и като споделят техния опит, нещата в различните частни училища изглеждат доста сходни.

# 7
  • София
  • Мнения: 38 428
Мен ме плашат и изискванията за подробни урочни планове и то по техните изисквания за методика.

# 8
  • Мнения: 31
Благодаря на всички за отговорите, но аз така и не разбирам някаква конкретика при заплащането? Дори когато бях преди време на интервю в едно частно училище, насочеността беше към мен - семейно положение, методи на преподаване, опит  т.н. По повод на заплатата, отговорът беше "тук то е много добро и всеки труд се заплаща допълнително - замествания, дежурства и т.н." Да, но аз така и не разбирам КОЛКО Е ТОВА ЗАПЛАЩАНЕ??? Моля, кажете ориентировъчно каква е чистата заплата, която взима учител в частно училище + да речем класно ръководство и замествания? Има ли някакви допълнителни бонуси - за първи учебен ден, Коледа, за дрехи и т.н.
  За сравнение - заплатата на младши учител ОТ ТОЗИ ГОДИНА е 1260 лв + класно и някакви лекторски, чисто около 1100 лв. Има немалко бонуси, но те също се облагат с данък и в повечето месеци чистото възнаграждение не надхвърля 1300-1400 лв.

# 9
  • София
  • Мнения: 38 428
Предполагам, ЧУ лавират някъде между школите и държавните като цена на час.
Цвете, може ли да ми кажеш колко учебни часа на месец имаш?

# 10
  • Мнения: 31
Цитат на: Rockstar
link=topic=1319743.msg42584591#msg42584591 date=1617029623
Предполагам, ЧУ лавират някъде между школите и държавните като цена на час.
Цвете, може ли да ми кажеш колко учебни часа на месец имаш?
С взимането на часовете е много относително, както се разберете с колеги, с ръководство. В момента това е заплащането за 20 часа седмично /тук мисля, че имаше някакво значение по какво преподаваш, но около 18-21 е нормативът/. Въпросът е, че много често има дупки между часовете и тогава заместваш отсъстващи колеги, понякога може да си плътно и в двете смени. Колкото и да работиш, накрая данъкът ти взима огромнаа част от заплатата. Затова искам да си направя някакво сравнение. В държавното също има доста извънредни дейности, срещи с родители, ако имаш проявен ученик, пишеш подробен доклад какво се е случило и ако часовете ти са били до 19 ч,  се ангажиращ до 23 ...

# 11
  • София
  • Мнения: 38 428
Така, взимам цифрата 1100 чисто и я разделям на 20 часа по 4 седмици - 80. Получава се 13,75 лв/ час. Бива. Работила съм и за 10 и за 15 напоследък.
На частно може да вземеш повече чисто, но пък нямаш сигурност. От друга страна, аз се договарям за една учебна година. Доколкото съм чувала, има учители, които подписват година за година.

# 12
  • Мнения: 31
Така, взимам цифрата 1100 чисто и я разделям на 20 часа по 4 седмици - 80. Получава се 13,75 лв/ час. Бива. Работила съм и за 10 и за 15 напоследък.
На частно може да вземеш повече чисто, но пък нямаш сигурност. От друга страна, аз се договарям за една учебна година. Доколкото съм чувала, има учители, които подписват година за година.

 Много е относително, има държавни училища с друг бюджет. Сметките ти не са много точни, защото в тези пари влиза и класно ръководство, и някое заместване... Днес може да имаш час в 8, после в 10, после чак в 12, в 13 ч пък някоя майка се присетила да дойде да говорите. После да попълниш документацията

# 13
  • София
  • Мнения: 38 428
Значи работите повече и съответно взимате по-малко на час. Но както казах - има някаква сигурност.

# 14
  • Мнения: 7
Заплатите варираха - около 800-900 чисто за хора без опит, 1200-1300 чисто за тези с 10-тина години стаж, 1500-1600 за тези с 20+ години стаж и главните учители, като имаше хора с голям стаж, които взимаха доста по-малко, защото си бяха скромни и още на интервюто си бяха поискали малко. Имаше и чужденци сред учителите, техните заплати бяха с около 500-800лв по-високи.

Общи условия

Активация на акаунт