Операция на крипторхизъм

  • 153 855
  • 786
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 815
Аз разбрах, че тестиса не е слязъл, защото торбичката е празна- другия му е асансьорен, но когато го топнем в коритото веднага си отива на мястото- заведох на преглед за пръв път преди годинката, но няколоко пъти  ни връщаха, защото се надяваха,че ще слезе сам- ако искаш телефона на доктора, който ще оперира Ран - пиши ми на лични

# 16
  • Мнения: 8 585
"Birdie, има ли вероятност да има някаква наследственост при късно слезналите и асансьорни тестиси?"
->Не е известно. Няма такова понятие "късно слязъл".
Тестисите на едно доносено дете от мъжки пол нормално при раждането се палпират в торбичките. Може да има известна разлика във височината, но се палпират долу. Всичко друго е съмнително и изисква УЗ.
Състоянието се контролира от педиатър в рамките на месечните прегледи.

До около 3-4 месеца всичко трябва да е напълно изяснено.
Колкото по-скоро след годинка направите корекцията, толкова по добре за детето!! За никакви корекции от две годинки и нагоре и реч не може да става. Колкото по-рано, толкова по-добре!!!

Моля следете след операция за крипторхизъм и/или ингвинални хернии състоянието на тестисите-разлика в големината и чрез УЗ кръвоснабдяването им. Това е много, много важна подробност!!

# 17
Здравей Birdie,

аз съм Zareva по горе бях писала за нашият случай, тъй като ни предстои втора операция понеже тестиса на сина ми го фиксираха се налага втора операция поне така ни казаха лекарите. Много се притеснявям от различните мнения би ли ми казал в нашият случай нормално ли е да чакаме до 3 годишна възраст. На 2 годинки направихме ехографско изследване и се установи, че тестиса е високо и не се развива нормално тогава ни каза д-р Танев от Пирогов, който оперира сина ми да отидем, като навърши 3г.

Другото което ме притеснява, е че след операцията сина ми получи хематом. И на други деца бяха правили този тип операция, но нито едно нямаше нашият проблем на какво се дължи образуването на хематом след операция.

# 18
  • Мнения: 539
Аз искам да попитам CYGNUS поради каква причина ще ходите на преглед в София,а в Бургас -не,защото аз съм от Бс и ще заведа детето тук,ходили ли сте тук при някой лекар?
На birdie:знам че трябва да заведа детето,но все се разболява от нещо ,но сега твърдо съм решила че и болен пак ще го заведа,крайно време е,аи само да кажа че личната му лекарка дори и не знае за този проблем,пък камо ли да го следи,но това си е наш проблем.

# 19
# 20
  • Мнения: 784
"Много малко информация.Не е написано , че може да се лекува с хормонални инжекции или пък , че детето трябва да прави упражнения с клякане и т.н."

Това е написано като коментар на потребител към една от статиите, посочени от Stefaniva. Някой чувал ли е нещо повече за тези УПРАЖНЕНИЯ С КЛЯКАНЕ?

Denito, в Бургас няма специалист детски уролог, можеш да заведеш детето само на детски хирург. Ние ходихме в частната хирургична клиника на Д-р Маджаров в "Зорница" и той каза - хормонални инжекции. Прегледа детето само с ръка, ултразвук сигурно нямаше или поне не ни предложи да го видим на такъв апарат. Личната лекарка също ни насочи да заведем дедето в София - поне за един преглед, ако не за операция.

# 21
  • Мнения: 8 585

Внимание!
Неадекватна информация!

"Тестисът трябва да се спусне в скротума до края на първата година."
->>След раждането тестисите трябва да се палпират в торбичките.

"В някои случаи тестисът ту се скрива в ингвиналния канал, ту се отпуска в скротума – състоянието се нарича “асансьорен тестис”."
->"Асансьорните" тестиси не влизат в ингвиналният канал. Не може и няма как да се "скрият там". Просто са максимално високо при определени условия.

"4. Тестисът може ли сам да се спусне в скротума при крипторхизъм?
Да, но само в течение на първата година след раждане (в голямата част от случаите спускането на тестиса става в първите три месеца). В около 74% от доносените деца с крипторхизъм и в около 95% от недоносените деца с крипторхизъм става самопроизволно спускане на тестиса."

->Това днес не се приема. Не може да се "спуска" тестис! Той или е там долу (дори и високо) или не е там (в торбичката се има пред вид).

"10. Как се провежда хормонална терапия?"
->Днес това тотално се отрича. И не се прави. Хормоните не могат да изпълняват механични функции-тоест да "избутват" тестиса надолу. Той или е долу, или е другаде (в ингвиналният канал, в коремната кухина, не може да се установи къде е).

По материали от
http://med-lib.ru/spravoch/sek_urol/054.shtml и http://agat.aorta.ru/45/4500030.htm


Е, това убива вече... ох...
Моля бъдете особено предпазливи с информации от руски произход...

Последна редакция: пт, 27 окт 2006, 01:10 от Birdie

# 22
  • Мнения: 8 585
"Ние ходихме в частната хирургична клиника на Д-р Маджаров в "Зорница" и той каза - хормонални инжекции."
->Не се прави това вече. Ултразвуковото изследване в ръцете на професионалист решава въпросителните. Ако тестиса не се намира в торбичката няма как да слезе за съжаление освен оперативно.

# 23
  • Мнения: 815
Birdie, а десния тестис на моя син ту го напипвам, те не- т.е. като го топна в топла вода и е в торбичката- ама често като му свалям памперса и го няма- та щом казваш, че не може да е в незнам си какъв канал- това означава ли, че е просто някъде по нависоко или и с него има проблем, който трябва да се реши оперативно

# 24
  • Мнения: 8 585
Критерии за норма е да го напипвате долу когато е затоплен (за тази възраст). В тази възраст и в незатоплено състояние Е трудно да палпирате тестиси.
Имайте пред вид, че поради анатомични особености процентът хора с по-висок ляв или по-висок десен тестис са еднакво разпределени като процент.

Моля потърсете и мнението на Д-р Оги от Форума за "Фимоза".
Той ще Ви обясни по-подробно и от хирургична гледна точка.

# 25
  • Мнения: 8 585
Моля имайте пред вид че общо взето и днес съществуват мнения за "слизане" на тестисите до годинка. Аз съм от групата педиатри, които съм абсолютно несъгласен с подобни мнения.

Основният критерии за различаване на състоянията е дали тестисът се палпира в торбичката или не.

Моля отчетете че хормоналните лечения все още си имат привърженици. Описват се разни прийоми и препарати. Но резултат от около 6% успех за днешните условия е неприемлив.

# 26
  • Мнения: 2 777
Здравейте и от мен!
Нашият случай е аналогичен като този на синът на Цветелина - асансьорен десен и липсващ ляв тестис, т.е. след няколко месеца ни предстои същата операция.
Затова темата живо ме интересува.

Моля, миналите по този път да кажат - на преглед в Пирогов с предварително записване ли се ходи, операциите поемат ли се от здравната каса?

Проблемът установихме отдавна, но хирургът-уролог (всъщност единствен в града) и нашата педиатърка ни убеждават, че детето е много малко и рискът не си струва, че трябва да опитаме първо с хормони и то след 3г., ... че за операция в Пирогов ще ни трябва тлъста сума ...

Четох де що намерих по въпроса и не съм съгласна с тях. Мисля все пак след месец-два да отидем в детската хирургия на Пирогов.

Цвети, стискам ви палци и се надявам да ни държите в течение!

# 27
  • Мнения: 134
Birdie, благодаря за корекциите.
В статията все пак е уточнено, че става въпрос за отговори, написани преди 10 години.

# 28
  • Мнения: 815
Мамо Светла, по принцип в Пирогов можеш да отидеш и без записване- то няма и как да се запишеш всъщност- аз всичките пъти се обаждах на доктора, за да знам дали е там, но всеки път си чакаш поне по 2 часа- това се получава, защото идват хора от цяла България- съветвам те да жертвате един ден и да дойдете до София- аз няколко пъти съм казвала в тази тема, че не одобрявам хормоналното лечение

а за пари- до сега не сме платили нищо- питат ни имаме ли направление от личния лекар- ама като кажем, че нямаме пак не ни искат пари- а нямаме, защото не знаех какво да взема- за операцията никой нищо не ни е казал- но като търсих информация- не видях никъде да се засяга въпроса за пари- ако ми поискат- ще дам- за мен е важно детето да е добре и ще ти пиша как стоят нещата - операцията ни е след месец

# 29
  • Мнения: 2 777
Цвети, благодаря за информацията! Не съм си и помислила, че ще минем без чакане, просто се опасявах, че може да отидем и да ни върнат защото не сме се записали предварително.
А за парите питах информативно - просто да знам с каква сума да се подготвим. Не че сме заможни, но когато става въпрос за здравето на детето не бихме си позволили да правим компромиси или да отлагаме по такива причини.

Ще чакаме да разкажеш за операцията и искрено ви пожелавам всичко да мине успешно!

А и честита рожба! Много здраве и късмет на нея и цялото ви семейство   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт