Четвъртокласници - 2023/2024

  • 34 181
  • 439
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 912
Отговорът се крие в  Закона за закрила на детето,  чл. 8, ал.8 от закона: „Родителите, настойниците, попечителите или другите лица, които полагат грижи за дете, са длъжни да не оставят без надзор и грижа децата до 12-годишна възраст, ако с това се създава опасност за тяхното физическо, психическо и нравствено развитие.” Но регламентация има и в чл. 125, ал. 3 от Семейния кодекс: „Родителят осигурява постоянен надзор по отношение на малолетното си дете и подходящ контрол на поведението на непълнолетното дете."
Законът не казва обаче, че трябва да има 24-часово физическо присъствие на възрастен, а задължението за надзор възниква при наличие на опасност за физическото, психическото и нравственото развитие на детето, така че е много разтегливо понятие, както беше доказано по време на ковид кризата и възможността родителите на деца до 4. клас само да вземат болнични, ако детето е под карантина, но не е болно. Същато не важеше за деца в 5 и 6. клас нищо, че някои от децата навършват 12 в края на 6. клас).

# 316
  • София
  • Мнения: 9 546
AsitaNew, благодаря за подробния отговор! Полезно ми беше!

# 317
  • Мнения: 455
Моят син е оставал сам вкъщи за 3-4 часа,но аз  работя наблизо  и мога да се прибера за 5 мин. За него не  е проблем,не го е страх.
Догодина няма да има занималня,трябва да свиква.

# 318
  • Sofia
  • Мнения: 4 479
Май вървим към завършване на годината Simple Smile
Нашите тази седмица приключват с изходни нива , а другата са на зелено училище. Моят обаче не поиска да отиде и ще върви при баба си. Нещо много се умори. Тази събота и неделя му бяха последните домашни и с голямо нежелание ги направи. В нашето училище има и лятно училище до средата на юни, когато половината ден е с учителката по немски, другата половина - с класната, и ще довършват с нея помагалата.
По колко оценки имате в дневниците? При нас се пишат доста, така ми се струва поне - само за втория срок досега са 30 оценки по МАТ и БЕЛ, по другите предмети са между 3 и 5 оценки на срок. Младежът има само една петица този срок, първият имаше три петици и е много горд Simple Smile

# 319
  • Мнения: 6 993
При нас няма много много оценки, по 1-2 на предмет, освен по немски, но там учителката е друга. Не знам моят ли не се изявява или какво... Grinning Вече преговарят, даже ми се струва, че отдавна не взимат нов материал. Учебниците ги връщат на 17 май, после ще пишат по помагалата, ще има творческа седмица за проекти, рисуване, игри и ала бала.. не се преучват нещо Grinning Въобще не помня едно време така свободно ли беше май месец Simple Smile)
Ходи на зелено училище и много му хареса. Записала съм го на спортна занималня за юни, защото не иска да чуе пак да ходи "на училище" ваканцията, където е занималнята с немски, така че ми остава спортната. И едно малко лагерче юли месец, после при бабите.

# 320
  • Мнения: 912
При нас преговарят и са направили изходните по БЕЛ, ЧП, Изобразително и Технологии (там е друга госпожата и много държи на теория, та чак и тестове прави). Другата седмица са по английски, ЧО, математика. При нас имаме 4. различни учители и са много щедри на оценки, през час-два има устно изпитване, взимане на участие, отделно по едно-две писмени изпитвания/контролни. Като гледам школо показва 130 оценки до момента, каката, която е 7. клас има 134 Simple Smile
Ваканцията се усеща вече, довършват последни страници по сборници и помагала. Следват патронен и спортен празник, после пък не знам си какво, че то много неучебни се събрали през май.

# 321
  • София
  • Мнения: 23 165
Нашите са тази седмица на зелено училище, ама изобщо не уцелиха време, студ и дъжд.
Изходни нива не са праивли още, но оценки имат предостатъчно. Не знам трябва ли да имат някакъв минимален брой.
По математика имам чувството че цяла година учиха деление на дву и трицифрени числа.

# 322
  • София
  • Мнения: 9 546
Нашето зелено училище е в началото на следващия месец. Много се вълнува госпожицата, защото ще ходи за пръв път. Миналата година самата тя не пожела да ходи, а в първи клас нямаха заради пандемията. Признавам си, че и аз се вълнувам. За пръв път се разделям с нея, ако не броя два мои престоя в болница, но тогава беше с баба и дядо си, а сега отива на много километри. Свита ми е душата, но от друга страна се радвам, че започва да става по-самостоятелна.

С всеки изминал ден ми е все по-трудно да я мотивирам да учи. Почива й се. Иначе успехът й е отличен, но трудно сяда да учи. Аз не държа на оценките. Държа да видя, че полага усилия и не се скатава. Няма да се карам дори да не завърши с отличен успех, но ако установя, че не учи, то тогава няма да й се размине.

# 323
  • Мнения: 1 705
Да пожелая на дечицата весела ваканция! Моето момиче ходи до обяд, засега само за репетиции до тържеството на осми, макар че още не са правили репетиция Smile Отказа се от лятната занималня тази година, не я карам насила, както си реши. Дано си почине хубаво лятото, беше трудна година при нас.

# 324
  • София
  • Мнения: 11 489
Приятна ваканция на всички деца.
Моето има 15 книги за четене Rolling Eyes
Колко да си почине, че то само книгите ли са...

# 325
  • Sofia
  • Мнения: 4 479
При нас има нещо като лятно училище, дописват доста изостанали помагала, така че си го водим, че още е на училище. Странен списък от книги ми се видя нашия, различен е от тези, които гледах в нета. Има например "Малкият принц".... , а други се повтарят от миналата година.

# 326
  • Мнения: 6 993
На нас не са ни давали списък, но той така или иначе сигурно няма да иска да чете от списъка 🤣

# 327
  • Мнения: 912
Весела ваканция на всички деца. "Малкият принц" в 3. клас, интересно. Книгата  е в литературата, която се изучава в 6. клас, но пък може децата  в класа да са по-напреднали. В нашия списък за поредна година половината книги са приказки като тази година има Приказки от хиляда и една нощ като нещо по-различно, другите са Магьосникът от Оз, Приключенията на Лиско, Калсон, който живее на покрива (и преди са я имали), Деца играят вън, Том Сойер, Книга за джунглата. Общо са 12 книги. На моята от списъка ѝ остава само Том Сойер, но сега приключва 4. част на Хари Потър и се е амбицирала да ги прочете и 7. части.
Няма да ходи на лятна занималня, ще си се занимават със сестра ѝ като приключи годината, до тогава има гостуване на баба, скаутски лагер в планината, има си и тренировки от спорта все още, та то юни месец ще мине. Е, ще ѝ се наложи и да попише, че не се справя особено с писането на собствени съчинения, а преразкази почти не са писали през годината, ако не се броят тези с помощните думи от учебната тетрадка. И ще трябва да прочете и една адаптирана книга на английски по нейн избор, за да не забрави какво е учила. Избрала си е The secret garden, защото я е чела и на български и цялата книга е около 25 странички. Ама като цяло ще е лежерно.

# 328
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 673
Моето има списък от 23 книги...Свалихме вече няколко на електронната книга и  преполови "Сърце" на  Едмондо де Амичис.Има и на Вазов, Йовков и още много различни като жанр.Обича да чете и даже си сложи книгата в багажа за морето,че утре ще отскочим до там.По английски има всички думи от речника в края на учебника да напише по пет реда.От сега мрънка защо да ги пише като ги знае.

# 329
  • Sofia
  • Мнения: 4 479
Едва намерих темата... Явно сме най-рядко пишещите Simple Smile Готови ли сте за учебната година?

Общи условия

Активация на акаунт