НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени I

  • 41 408
  • 468
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 8 917
Момичета имам въпрос. Скоро ми предстои раждане и вече съм в 45-дневния отпуск за това. Проблемът е, че работя като държавен служител по заместване на майка с малко дете, която ще се върне на 1 април 2007 г. Доколкото знам дотогава ще получавам 90-те процента майчинство. Въпросът ми е какво става като се върне тя и аз напрактика оставам без договор. Доколкото съм питала тук-там автоматично губя право на тези пари (въпреки че към момента на майчинството съм била на договор) и няма да получавам нищо.
Шефката ми обаче твърди, че това не е така и когато титулярката се върне аз ще продължа да си получявям майчинството до изтичането на 2 те години платено майчинство, защото имам необходимите 6 месеца осигуровки (аз имам много повече)
Моля ви отговорете ми как стоят нещата, защото след Нова година ще има свободен щат и ако аз съм права трябва да направя всичко възможно да бъда назначена, за да мога да си получавам парите. Защото иначе тя ще назначи друг.

Ще продължиш до навършване на 2 годинки на детенцето ти Peace

(6) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., предишна ал. 5, бр. 52 от 2004 г.) Работничка или служителка, която ползва отпуск за бременност и раждане, може да бъде уволнена само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1.
Т.е. докато сте в болнични поради бременност и раждане, може да ви съкратят САМО ако закриват ЦЯЛОТО предприятие.

Като ти свърши отпускът по бременност и раждане, преминаваш под друга закрила:

Закрила при уволнение

 Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., в сила от 17 декември 1999 г., бр. 25 от 2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:

1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст или съпруга на лице, което отбива редовната си военна служба;


Конкретно за ал.1, т.1  - майка на дете до 3-годишна възраст може да бъде уволнена РАЗРЕШЕНИЕ ОТ ИТ в случаите :

С ПРЕДИЗВЕСТИЕ

2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;

3. при намаляване на обема на работата;

5. при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата;

11. при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях;

БЕЗ ПРЕДИЗВЕСТИЕ

6. (предишна т. 6 - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна т. 5, бр. 83 от 1998 г.) работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен;




# 406
  • София
  • Мнения: 2 439
Тоест искате да кажете, че шефката ми е права и дори и да не бъда назначена на постоянен щат след 1 април 2007 г. ще си взимам парите. Това и за държавните служители ли важи newsm78 (ама то аз тогава вече няма да съм държавен)

# 407
  • Мнения: 8 917
Тоест искате да кажете, че шефката ми е права и дори и да не бъда назначена на постоянен щат след 1 април 2007 г. ще си взимам парите. Това и за държавните служители ли важи newsm78 (ама то аз тогава вече няма да съм държавен)

Това е по КТ, за държавните служители - честно казано нямам представа дали няма някаква особеност, но не вярвам.... Rolling Eyes

# 408
  • София
  • Мнения: 2 439
Много благодаря. Значи тя е права и няма смисъл да се притеснявам. Ще си взимам парите. Hug

# 409
  • Мнения: 6 444
Здравейте!Извинявайте,че пак ще ви притеснявам,но явно не съм мн добра с математиката!Знчи намерих схемата,с която да си изчисля размера на майчинството и при 160 лв за първите 3 месеца и при 300 лв за вторите три месеца и при 129 работни дни (като цифрите са за брутно трудово възнаграждение) ми излизат около 120 лв на месец,което е невъзможно!ПомогнетеЧПри тези цифри,какъв ще е размера на майчинството?

# 410
  • Мнения: 8 917
Здравейте!Извинявайте,че пак ще ви притеснявам,но явно не съм мн добра с математиката!Знчи намерих схемата,с която да си изчисля размера на майчинството и при 160 лв за първите 3 месеца и при 300 лв за вторите три месеца и при 129 работни дни (като цифрите са за брутно трудово възнаграждение) ми излизат около 120 лв на месец,което е невъзможно!ПомогнетеЧПри тези цифри,какъв ще е размера на майчинството?

3*160 +3*300 =1380/129 =10.70*90% = 9.62
 т.е. при 20 работни дни имаш 20*9.62 = 192  Peace
Това е най-общо казано Peace

# 411
  • Мнения: 6 444
Много , много благодаря!! Hug  bouquet

# 412
  • София
  • Мнения: 2 439

Ще продължиш до навършване на 2 годинки на детенцето ти Peace

(6) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., предишна ал. 5, бр. 52 от 2004 г.) Работничка или служителка, която ползва отпуск за бременност и раждане, може да бъде уволнена само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1.
Т.е. докато сте в болнични поради бременност и раждане, може да ви съкратят САМО ако закриват ЦЯЛОТО предприятие.

Като ти свърши отпускът по бременност и раждане, преминаваш под друга закрила:

Закрила при уволнение

 Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., в сила от 17 декември 1999 г., бр. 25 от 2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:

1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст или съпруга на лице, което отбива редовната си военна служба;


Конкретно за ал.1, т.1  - майка на дете до 3-годишна възраст може да бъде уволнена РАЗРЕШЕНИЕ ОТ ИТ в случаите :

С ПРЕДИЗВЕСТИЕ

2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;

3. при намаляване на обема на работата;

5. при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата;

11. при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях;

БЕЗ ПРЕДИЗВЕСТИЕ

6. (предишна т. 6 - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна т. 5, бр. 83 от 1998 г.) работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен;


[/quote]

Да де ама мен всъщност няма да ме съкратят, а просто ще ми изтече договора, който съм подписала  за работа "до завръщането на титуляра"

# 413
  • Мнения: 161
здравейте,прочетох много нови и стари теми,но не ми стана по-ясно.осигурена съм,работих като барман докато не забременях.осигуряваха ме на мин.работна заплата.от лекарката,която ми води жк имам 2 болнични по 30 дена + този 45 дена преди раждането(какви пари трябва да получа за тези изминали дни,защото още нищо не ми е платено).термина ми е на 24 ноември.интересуваме от тук нататък откъде да взема болничен,от работодателя или...?какво да направя,в чудо се видях.счетоводителката на заведението,която води всичко е меко казано некадърна и ме е страх да не изпусна някакви срокове.не знам дали въобще ще ми се платят някакви пари,но искам да знам какво ми се полага и да съм подала всички необходими документи.въпреки незаинтересоваността на счетоводителката.какво следва след този болничен от 45 дни?как да действам,какво да правя?

# 414
  • Мнения: 288
.. трябва да получиш обезщетение в размер на 160лв. или минималната заплата  Tired

# 415
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
При болничен за общо заболяване се получава 80% от сруднодневната сума върху която си осигуряван 6 месеца назад. Това трябва да са 2-та болнични по 30 дни.
За болничния за бременност и раждане от 45 дни ти се полага минимум една МРЗ за страната която в момента е 160 лв.
Болничните които пускат лекарите е в календарни дни, но се изплаща за работни дни.

# 416
  • Мнения: 161
благодаря,поне това ми стана ясно Peace

# 417
  • София
  • Мнения: 969
Здравейте,
и аз ако мога да попитам нещо ДейзиГ или Слънцето. Значи до 14 август работих в една фирма, след това от 16 август се водя в друга, защото от предишната са ми забравили да ми сметнат още 1 ден платена отпуска, а мен тогава ме нямаше, за да оправя нещата и те ми водят договора приключен от 14-ти. От новата фирма не можаха да ме запишат от 15-ти тъй като вече се бяхме разбрали за 16-ти. Искам да попитам какво става с този 1 ден, като базата за изчисление на болничния ми ще бъде юли-декември.
Благодаря ви много предварително

# 418
  • Мнения: 8 917
Здравейте,
и аз ако мога да попитам нещо ДейзиГ или Слънцето. Значи до 14 август работих в една фирма, след това от 16 август се водя в друга, защото от предишната са ми забравили да ми сметнат още 1 ден платена отпуска, а мен тогава ме нямаше, за да оправя нещата и те ми водят договора приключен от 14-ти. От новата фирма не можаха да ме запишат от 15-ти тъй като вече се бяхме разбрали за 16-ти. Искам да попитам какво става с този 1 ден, като базата за изчисление на болничния ми ще бъде юли-декември.
Благодаря ви много предварително
Не се "кахъри" за тоя ден - капка в морето е Wink  Ако си била на например 300 лв заплата и работните дни за месеца са 20, то на ден ти се падат 15 лв, а за месеца няма да са 300 , а ще са 285. Ако и останалите месеци са по 300 лв, а работните дин за периода са 125, то ако не го бяха пропуснали сумата щеше да е 1800/125*90% = 12,96 на ден, а понеже са го пропуснали то ще бъде 1785/125*90%=12,85 т.е. 11 стотинки разлика. 11 стотинки разлика умножени по 230 / от 315 дни да кажем, че работните са към 220-230 / са 25,30 лв за цялото майчинство - това ще ти е "отрязването"..........това е само пример Peace

# 419
  • София
  • Мнения: 969
Здравейте,
и аз ако мога да попитам нещо ДейзиГ или Слънцето. Значи до 14 август работих в една фирма, след това от 16 август се водя в друга, защото от предишната са ми забравили да ми сметнат още 1 ден платена отпуска, а мен тогава ме нямаше, за да оправя нещата и те ми водят договора приключен от 14-ти. От новата фирма не можаха да ме запишат от 15-ти тъй като вече се бяхме разбрали за 16-ти. Искам да попитам какво става с този 1 ден, като базата за изчисление на болничния ми ще бъде юли-декември.
Благодаря ви много предварително
Не се "кахъри" за тоя ден - капка в морето е Wink  Ако си била на например 300 лв заплата и работните дни за месеца са 20, то на ден ти се падат 15 лв, а за месеца няма да са 300 , а ще са 285. Ако и останалите месеци са по 300 лв, а работните дин за периода са 125, то ако не го бяха пропуснали сумата щеше да е 1800/125*90% = 12,96 на ден, а понеже са го пропуснали то ще бъде 1785/125*90%=12,85 т.е. 11 стотинки разлика. 11 стотинки разлика умножени по 230 / от 315 дни да кажем, че работните са към 220-230 / са 25,30 лв за цялото майчинство - това ще ти е "отрязването"..........това е само пример Peace
Благодаря ти много Слънце за отговора  bouquet. знам, че за изчислението няма значение, но аз си мислех да не би да има проблем прекъсването на трудовия стаж през тези 6 месеца, които се взимат за база  newsm78. Явно че такова минимално прекъсване няма значение.

Общи условия

Активация на акаунт