Дюнер, бурито, тортила, такос...

  • 4 162
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 081
Оригиналният гирос само месо картофи и дзадзики ли трябва да съдържа ?
Скоро в службата си поръчахме и беше фрашкан с какво ли не .

# 16
  • София
  • Мнения: 5 247
Гала, спокойно . Няма нищо фатално. Важното е да става полезно и вкусно. Всички наименования и рецепти са просто едно разнообразие на някакво тесто с пълнеж. Чудо голямо, че има разлики. Ами ще има- различни географски ширини, култура.
Понякога като се почне едно размахване на пръст- аа, това не е правилно, прави се само така и никак иначе и давам заден.
И вкъщи обичаме питки, плосък хляб  с пълнеж.  И понеже съм вегетарианка пелмени не ям, а вареники. Същото е...като пелмените, така се казва защото е със сирене, сладко. Буритото ми е тънък арменски хляб с плънка от пастет от пасиран нахут с каквото имам. Обикновено  слагам лук на ситно, червена чушка, тофу, черен пипер, сол, краставица, каламата. Естествено това си е моя рецепта и никъде не се прави, за нас обаче е вкусното ни бурито и детето хапва с апетит.
.

# 17
  • София
  • Мнения: 35 219
Оригиналният гирос само месо картофи и дзадзики ли трябва да съдържа ?
Скоро в службата си поръчахме и беше фрашкан с какво ли не .
Червен лук ,домати, краставици, картофи, тирокафтери, маслини - зависи и от месото.

# 18
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 752
Здравейте, момичета. В събота имах гости, в неделя чистих и готвих и не ми остана време да ви пиша, въпреки, че исках много.

Та в събота моята племеница на 3,5 години ми беше на гости с майка си. От сутринта и готвих, каквото ми беше поръчала тя (пици, кремче, салата, таратор) и покрай всичко това направих и кюнефе и НЕЩО. Какво нещо съм направила, не зная, но стана вкусно. Първо да кажа, че това го направих с каквото имах у нас, все още не е от "класиките", които разискваме тук, и освен това го направих понеже у нас имах едни питки ЛАВАШ от Берьозка, които стояха в хладилника 10-ина дни. Беше им време.

Ето ги питките (купешки):

Скрит текст:

Ето какво се получи - май на дюнер мяза това: –DayLili - поисканите снимки Simple Smile
Скрит текст:




Както казах, каквото имах, сложих:
- пилешко месо - нарязано като за дюнер
- салата зеле и майонеза
- два листа от маруля (на една питка)
- доматчета
- сос от кис.мляко чесън и малко майонеза
- питките ги претоплих на тиган.

После се сетих, че можеше да сложа и няколко пържени картофки, но се сетих, когато вече ги ядяхме Simple Smile
И кис.краставичка можеше да сложа.

Иначе, относно думата КЛАСИКА, за която се заговорихме тук с някои от вас.
От октомври месец съм започнала да готвя от време на време някакви храни, които са "класики" , дотолкова, доколкото си имат имена, и като ги кажеш, в цял свят знаят какво е. Е, поне в някои части на света Simple Smile

Пример:

- Тарт Татен - два пъти го правих, стана убийствен. И двата пъти на магия стана, защото аз не зная как да правя карамел Sad

- Пиле Тика Масала - уникално ястие, бях си купила подправките от Египет още, специално за това пиле.

- Торта Павлова - предстои

- Кеджъри - по рецепта на Мери Бери. Наистина много вкусно.

- Крем Брюле - стъпка по стъпка по рецептата на Миро. Размирих интернет за истинска сметана, накрая купих 35%, от Гърция ми донесоха.

- Шоколадов Тарт - на Мери Бери

- поредица ястия на Оксана Пашко - все руски (зет ми е руснак и много ги хареса) - торти, предястия

- Стики Чикън - на Мери Бери

- Пиле в сладко-кисел сос - на Миро

- Погачи със сирене - от Поверително в кухнята

- Точени баници и тиквеници - от Ани

- Френски макарони - една жена от Родопите нещо, не и запомних името. ОТ ютюб.

- Торти с ягоди и желета, мини чийзкейкове, тортите на Неделя - наред ги карах

- Панакота кремчета (ама тия, шарените, по диагонал в чашите) Simple Smile

- и още кво ли не.... сестра ми ме научи на един супер готини питки, универсална рецепта за тесто, и тях правя често, че понякога с пълнежи вътре и децата ги омитат на следобедна закуска

- Рататуй - прекрасен, но аз него и преди съм го правила

- правих няколко неща по рецепта на Звездев (включително и гръцка мусака - врътня, ама стана хубава).

- правих едни пирожки със сирене на Зведзев и пак (след като ги направих) се чудех каква е разликата м/у мекици със сирене и пирожки (ние мекиците у нас ги правим чисти и ги ядем СЛЕД това с каквото поискаме - сирене, сладко и т.н., но моята сестра в половината мекици слага сирене).

Общо взето това е една съвсем малка част от всичко, което наготвих. Но искам да готвя популярни храни, които по света си имат имена и се знаят какво са.

Та покрай тези храни стигнах до такос, бурито и т.н. Simple Smile

Продължавам аз Simple Smile

PS: Че се сетих... на Мери Бери има една рецепта с тортиля , явно мексиканската - с картофите и яйца. Два пъти я пробвах и двата пъти всичко замина на боклука. Нищо не стана. Първият път картофите ми бяха сурови, така и не омекнаха. Вторият път всичко се разрони противно в тигана. Sad Имам един колега, от Индия, който каза, че прави много хубава тортиля: Вариш, вика, картофите, после ги режеш и слагаш на котлона, яйцата и готово.
Мери Бери слага и лук и чушка (мисля, че беше казала, че чушката е нейното "допълнение" към тази рецепта".)

PS2:  сега си давам сметка, че аз под тортиля (въпреки, че вече два пъти правих опит и видях, че е в тиган - това, което казвате, че е фритата и което на мен така и НЕ ми се получи), под тортиля аз съм си представяла нещо завито в питка. Май с бурито продължавам да си го бъркам аз.

PS3: @Dailili - в кой магазин си видяла питките, за които писа?

Последна редакция: пн, 19 апр 2021, 14:50 от galaBG

# 19
  • София
  • Мнения: 19 322
Мексиканската тортия е само питката.
Испанската е с картофите и лука, същото като фритата.

# 20
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 752
Всъщност, днес се замислих, че ние май основно във ВЕТРИЛО и ХЕПИ сме яли тортиля. И май оттам идва моето объкрване, защото:

ВЕТРИЛО (ето какво сме яли, като "тортила):

Скрит текст:

И ХЕПИ - същата работа Simple Smile

Скрит текст:

За такоса е ясно всичко - царевична, малка, "отворена" питка и т.н.

Нека мине Великден и ще правя, снимам и пиша тук Simple Smile
Сега и в работата ми е много зор.

# 21
  • София
  • Мнения: 19 322
Е, човек като чете книги и рецепти, научава това-онова

# 22
  • Мнения: 4 706
Много приятна тема  Simple Smile
Харесва ми много това с популярни ястия от чужди кухни. Обичам да си правя домашен дюнер, обаче с купени питки и слагам пилешко, картофи, лук, домати и сос чили понеже не харесвам класическия за дюнер, но в Одрин дюнерите бяха с чили.
Идвам ти на гости ...  Simple Smile

# 23
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 324
Вкъщи често правим фахита с тортиля, пробвай, много е вкусно и е лесно. Аз на всичко малко завито в тортиля му викам фахита, но почитаме и съвсем класическата рецепта. Стига да си намираш точните подправки, по света има много интересни ястия "с имена" Hands Plus1 А в ютюб като започнеш да гледаш направо може цяла година да се отплеснеш Satisfied

Ако пак пробваш да правиш испанската тортиля, картофите се варят предварително, после на котлона се готви на по-слаб огън и като стане от едната страна се обръща с чиния да се опече и другата. Има едно друго подобно ястие, "гръцки омлет" Smiley

# 24
  • Мнения: 21
Аз обожавам в Гърция как ги правят. Наричат ги суфлаки. Принципно много ги обичам, но ми се струва, че тук в България и по конкретно София, взеха да ги развалят .

# 25
  • Мнения: 1 710
Днес се опитах да направя Тахини сос, който уж е сосът за дюнер. Не ми се получи. Купувала съм готов на Аладин от Кауфланд. И той не е като техния от дюнерджийнициите. Много ми се иска да го докарам съвсем същия.

# 26
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 752
Суфлаки не е ли едни шишчета, с малки хапки месо ?
И даже мисля, че е пилешко. Или поне аз такова съм яла.

# 27
  • Мнения: 21
Суфлаки не е ли едни шишчета, с малки хапки месо ?
И даже мисля, че е пилешко. Или поне аз такова съм яла.

Те на дюнера казват суфлаки и на всякъде го приготвят различно.

# 28
  • в кукувиче гнездо
  • Мнения: 3 187
Днес се опитах да направя Тахини сос, който уж е сосът за дюнер. Не ми се получи. Купувала съм готов на Аладин от Кауфланд. И той не е като техния от дюнерджийнициите. Много ми се иска да го докарам съвсем същия.


Трудно, но не непостижимо. Кисело мляко, малко майонеза, чесън, лъжичка таханов сусам разтворен във вода, лимонов сок, малко сол, кимион, бял пипер. Страхотен е. Много по-хубав от този на Аладин.

# 29
  • Мнения: 1 710
Днес се опитах да направя Тахини сос, който уж е сосът за дюнер. Не ми се получи. Купувала съм готов на Аладин от Кауфланд. И той не е като техния от дюнерджийнициите. Много ми се иска да го докарам съвсем същия.


Трудно, но не непостижимо. Кисело мляко, малко майонеза, чесън, лъжичка таханов сусам разтворен във вода, лимонов сок, малко сол, кимион, бял пипер. Страхотен е. Много по-хубав от този на Аладин.

Чувала съм, че слагат и картофено пюре - кой на прах, кой на люспи. Ще опитам и така. Благодаря за рецептата!

Общи условия

Активация на акаунт