Заливка за мусака

  • 6 556
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 403
1 коф. кис. мляко
3 яйца
1ч.л брашно
Много ме кефи тая заливка, аз не оби4ам да ми е дебела  Naughty

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Благодаря ви момичета...
Аз лично я правя с кисело мляко, НО специално в тази част на Испания /Арагон/, от където е момчето което обичам НЕ ядат кисело мляко с друго освен със захар. Дори да им дам рецептата с киселото мляко ТЕ няма да я направят, убедена съм в това, за това поисках рецепта с прясно мляко....
 

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Там много уважават французите, а те ги лъжат колко е полезно френското кисело мляко DANONE. Продават им киселото мляко yogur natural DANON в малки кофички/нещо подобно на това, в което тук продават пети-данона/ и хората, които не знаят как да го ядат си слагат вътре захар, като на времето при нас в детските градини.....
   Съпругата на приятеля му беше много щастлива, че от някъде видяла рецепта за кекс с Данон-натурал или Данон с лимон и беше страшно вдъхновена от факта. Аз просто се усмихнах на еуфорията и, и и казах че в България много неща се правят с кисело мляко, както и че е базова съставка в повечето кексове.
   Момичето ме помоли да и дам няколко рецепти с кисело мляко типични за България, които да ги пробва в Испания.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Ще и напиша рецептата за мусака с кисело мляко, но ще и дам и варианта с прясно мляко, а тя да си избира.

Спрях се на мусаката, заради тяхната тортия /яйца с картофи/
Спрях се и на кекса с ябълки и канела с кисело мляко, заради сладкишите на основа на крем-карамел и ябълковите торти, които са им базови в този район на Испания.

Тиквичките с чесън и кисело мляко само аз трябва да им ги направя, за да ги харесат. Те иначе няма да ги направят.....
Момичета, ако ви хрумва някоя рецепта добра за испанци казвайте!

# 19
  • Мнения: 2 274
   Това че ядат к. мляко само със захар ми е странно, защото моите свекъри живеят в Pais Basko, но в долната част близо до Pamplona, та като сме ходили не съм забелязвала да ядат к. мляко само със захар, но може и да си права / не съм ги заглеждала много  Mr. Green /! Свеки работи като готвачка в един ресторант и веднъж им прави от тиквичките! Шефката и толкова ги харесала, че ги предложила на клиентите като Бонус в менюто  Joy! Те нали всичко с чесън го ядат, та много ги харесали  Mr. Green! А, и таратора също много са ни го уважили  Mr. Green!
   Иначе аз правя един кебап с агнешко и кисело мляко, но може да им дойде в повече употребата на к. мляко в солени ястия  Mr. Green! Ако те интересува - пиши, щте ти дам рецептата!
   И обясни на испанците от къде идва к. мляко и им дай да разберат, че както ние го употребяваме - така е най-правилно  Mr. Green!

  П.С. Сетих се за винен кебап и пататник!

Последна редакция: вт, 10 окт 2006, 10:18 от benighted

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Ех! Виж сега....тя Испания е голяма държава съставена от отделни държавички вътре. Баските си имат отделна кухня, която може да няма нищо общо с каталунската кухня например. Stop
Моето момче, когато дойде в България яде всичко без таратор и боза. Млечната салата я опита само веднъж и толкова!
Аз се съобразявам с това когато търся рецепти  Simple Smile , но мисля че мусаката ще им хареса много.

# 21
  • Мнения: 3 927
Благодаря ви момичета...
Аз лично я правя с кисело мляко, НО специално в тази част на Испания /Арагон/, от където е момчето което обичам НЕ ядат кисело мляко с друго освен със захар. Дори да им дам рецептата с киселото мляко ТЕ няма да я направят, убедена съм в това, за това поисках рецепта с прясно мляко....
 


А защо не опиташ да ги поканиш ма гости, да им спретнеш ти една бг-мусака с кисело мляко, а когато я харесат да им кажеш, че е с кисело Wink

Аз също предпочитам заливката с кисело мляко, я не с прясно. Изпробвала съм много от предложенията във форума (има поне 7-8 теми по темата за заливките!), но най-сполучливата е на nevy от една от темите.

За съжаление в момента търсачката се е скапала и не мога да ти дам линк към темата, но ето ти самата рецепта:

Загрява се олио и се запържват 4-5 с.л. брашно. Добавя се 1 кофичка айрян при непрекъснато бъркане. Когато се сгъсти се добавя 1/2 ч.ч. студена вода. Оставя се да поври и да стане на гладък крем. Оставя се да изстине и се добавят 4 яйца и сол на вкус.

В случая количеството на кофичката айрян не е от голямо значение!
Аз лично към заливката слагам и зелени подправки - става по-ефектно и вкусно. Това си е моя начин.

Успех в очароването на испанците!

Общи условия

Активация на акаунт