Кариерна промяна

  • 966
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте,
Обръщам се към вас с молба за съвет по следния възникнал проблем- почти на 26  г.съм, работя по специалността си в малка компания, изцяло женски колектив, от близо 2 г., като успях доста бързо да напредна и да науча изключително много неща.  За съжаление работната ми среда отговаря на всички критерии, за да я определя като токсична,- лош мениджмънт и разпределение на задачите, подмолни номера в стил mean girls, за да може да се изпъкне пред началството- и то от страна на възрастни хора, отделно- незачитане на личното време, изразяващо се в редовно писане и обаждания извън работно време и по време на отпуск, дори да не става въпрос за спешни задачи.. Посочените фактори доведоха до значително увеличаване на стреса в живота ми и ме провокираха към търсенето на нова работа- въпреки че ми е обещано тепърва още по- сериозно развитие и израстване, но имам основателни предположения да считам, че то ще е свързано главно с нарастване на отговорностите, а няма да има особена разлика откъм финансовата част: тук отварям една скоба, не бих имала проблем с напрежението, ако получавах по-сериозно възнаграждение, но към момента то не е  съвсем такова,  а и типично по български- половината сума се дава в плик на произволно избран от работодателя ден към средата на месеца Simple Smile В резултат от търсенето, без да го очаквам, бях одобрена за добра позиция в държавна институция, като разликата във възнаграждението отива поне към 400 лв. и това е само за основната заплата, останалите привилегии на този тип работа са общоизвестни-като например, че след 17:30 няма кой да те търси. Локацията също е доста по-удобна за мен, естеството на работа би било по-различно, но действително намирам за интересно, а и е в позната за мен област. Никога не съм целяла работа в институция, точно обратното, имам планове за собствени начинания, но поради многобройни причини няма как да ги осъществя за момента, поради което започвам да се замислям дали да не се пренасоча към тази позиция за година-две, но ме притеснява това дали т.нар. държавна работа би била подходяща за мен, както и дали няма да е некоректно спрямо фирмата да напусна, след всички разговори и обещания за развитие. Същевременно знам, че от финансова гледна точка бих се справяла доста по-добре на другото място- естествено не става въпрос за милиони левове, но като тегля чертата и си направя таблица за бюджета, ще успявам да заделям повече, а и да  предвидя повече разходи, като например  за автомобил, които за момента са ми невъзможни.
.. Всякакви мнения и препоръки за и против биха ми били полезни и ще се радвам да ги чуя. Simple Smile
Хубава дъждовна неделя Simple Smile)

# 1
  • Мнения: 3 922
Няма за какво да се колебаеш в случая.
В момента нищо не те задържа в тази фирма - ниска заплата, стрес, лоши колегиални отношения. Отдавна е трябвало да напуснеш. Понаучила си се на някои неща, които вероятно ще са ти от полза на новото място. Работата в държавната администрация дава доста предимства, които сегашните ти работодатели не могат да ти предложат. Не бих се замислила изобщо кое да избера, особено в настоящата криза на пазара на труда.
И аз съм на път да направя тази крачка.

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 279
Трябва да се прави разлика между държавен служител и местна администрация, като аз лично бих ги предпочитала пред всяка частна фирма. Ако си амбициозна и умна, може да се развиваш и тук. Само дето също може да попаднеш в отровна работна среда и това няма как някой да знае предварително.
Едно от най-важните правиша в живота, които трябва да си набиеш в главата, е да не изпитваш вина, когато си сменяш работата. Обосноваваш се добре пред работодателя и се разделяте с добро. На твое място бих сменила работата си веднагс. Млада си, рискувай и дерзай!

# 3
  • Мнения: 3 732
Аз не разбрах съвсем къде предлагат по-голямата заплата.
Лично за себе си бих избрала новата работа - токсичната среда е за мен е най-лошото условие на труд. И да искаш няма да я промениш, но тя може да ти разбие психиката без дори да усетиш.
И от моя опит по-трудно се работи с възрастни колеги, които с хъс и настървение си пазят хляба, пък и помнят едни по-други времена, когото послушанието и доноса са били нещо съвсем естествено. Много е възможно и в държавната институция да има такива колеги, но поне си опитала.
В малката фирма виждам бъдещето ти като човекът, който може всичко и по всяко време за почти никаква заплата, щото нали си много млада още и нямаш 30 години стаж, демек какви претенции можеш да имаш. Допуснала си колегите ти да те обезценят с поведението си, а явно си способно момиче, щом ти предлагат работа.
Но решението трябва да вземеш сама, ние тук нищичко не знаем за ситуацията, колегите ти и твоято лично възприятие на нещата.

# 4
  • Мнения: 12 808
То всъщност няма място за сравнение:
-токсична работна среда, отнемане от  личното време и обещания за повече работа без сериозно заплащане
срещу
- по-голямо  заплащане, осигуряване на реална заплата и фиксирано работно време.

Това с личния бизнес може да е добра идея,  може и да не е, така че хвани сега питомното, преди да тръгнеш да гониш дивото.

Чудя ти се какво се чудиш.

# 5
  • Мнения: 8 872
едно 'за' за бизнеса пред администрацията.
Щом не можеш да се оправиш в отровния сегашен колектив, в администрацията очаквай в пъти по-отровен, като имам предвид, че там работят толкова надценени хора, някои с връзки, други  сигурно по политически причини, със сигурност ще имаш и там гадни лелки и чичковци. Ще останеш там, няма да искаш да се разделиш и ти с екстрите и може цял живот там, а после да се питаш къде ти е кариерата, или защо не направи частен бизнес.

# 6
  • Мнения: 4 210
В държавната институция и ако не си държавен служител (за тях има ограничение) ще можеш съвсем спокойно да си работиш и по своите собствени проекти. Дори да имаш втори трудов договор. Отпуската ти ще е по-голяма, най-вероятно ще има и синдикална организация, която ще защитава правата ти. Понеже заплатата и осигуровките са реални ще имаш и преференциален лихвен процент при теглене на банков кредит за твоето собствено начинание.
Изобщо няма да отварям дума за болнични, майчинство - те се без проблем. Дори напускането е в пъти по-лесно от напускане на частна фирма.
Хич и не бих се колебала аз в твоята ситуация...

# 7
  • Мнения: 5 903
Ти, разбира се, ще решиш какво да направиш. Само едно бих отбелязала: толкова обещания съм чувала в живота си, че кула мога да си построя от тях. В началото им вярвах, после взех да се усмихвам на всяко обещание, а сега просто им казвам стоп! докато си отворят устите. Да, вече не ми се занимава с глупости.
Никога не се чувствай като предател, ако получиш по-добра оферта! Да знаеш, че, ако фирмата получи по-изгоден човек ще те ритне без да й мигне окото. Просто в момента си изгодна и удобна. Особено, ако си сериозна и работна, както изглежда. Но, работните най-много си патят. Магарето защо го товарят? Защото може да носи.
Следвай си пътя и търси своя интерес. Естествено, без да пречиш на другите.

# 8
  • Мнения: 29 495
Защо се колебаеш? Лоша атмосфера, ниско заплащане, погазване на правата ти като извънреден и незаплатен труд и осигуровки на минимума...... Не бих се ослушвала избщо.

И още нещо - никой не му дреме за теб. Когато спреш да им носиш изгода, ще те изритат от днес за днес без колебания. Защо ти трябва да изпитваш угризения, че си си намерила по-добра работа?

# 9
  • Мнения: 8 897
Не разбирам колебанието на какво се дължи?
Едва ли нещо ще се промени в настоящата ти работа като среда и условия, така че защо да оставаш повече.
Лично аз в държавна администрация никога не бих работила и винаги съм се удивлявала на тези толкова хвалени преимущества, но всеки с потребностите си.

# 10
  • Мнения: X
Като се замислиш самото изречение "да напусна след толкова обещания" е доста смешно.

# 11
  • Мнения: 32
Щом сегашната Ви работна среда е токсична, няма защо да се колебаете. Аз съмна еднаква възраст с вас, и в момента работя в държавна институция, но по временна програма.

Действително, както са казали и в предните коментари, и на такива места може да се натъкнете на токсични типове и от двата пола. Аз лично съм бил свидетел на скандали, и към мен отношението не винаги е било много добро. Има си хора, които по цял ден слухтят, но това го има навсякъде.

Трябва доста да се внимава при започване на работа в държавна институция, но все пак не е лошо да опитате за период от 6 до 12 месеца да речем, дали ще се сработите с останалите служители, и след това прецените, дали бихте останала за по-дълго или бихте се насочила към други начинания. Успех и дано новото място да бъде по-добро за вас.

Общи условия

Активация на акаунт