Накарай мързеливия на работа...

  • 5 277
  • 101
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 877
...да те научи на ум.

Хайде да обменяме мързеливи трикове, надали има смисъл да убеждавам някого в ползата от тях  Mr. Green

Ето моето изобретение за минимизиране на времето за прибиране.
Вадя 4-5 чисти найлонови торбички и тръгвам из стаите. Във всяка събирам нещата за определена стая - хола, детската, кухнята, стаята за гости, спалнята за гости, стаята за упражнения по музика, трапезарията, кабинета, библиотеката (шегичка!!!)
Оставям една торбичка за боклуци и една за мръсни дрехи. За 3-4 минути са пълни. После разпределянето е лесно, не е като да сновеш от стая в стая, защото си забравил да занесеш И ТОЗИ чорап.

Хайде, вие сте.

# 1
  • София
  • Мнения: 4 868
патент на виктория: "качвам се за малко до моята стая - някой ще иска ли по-късно да му донеса нещо от горния етаж?" Laughing

# 2
  • Мнения: 3 405
А чорапите, които "живеят" под леглото newsm78

# 3
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Ами още като простирам на сушилника и си подреждам комплектите на децата - потник-гащи, потник-гащи. После само пъхам гащичките в сгънатия потник и редя в чекмеджето.
О, и задължително панталоните, с които ходя из нас, са с джобове - изръсена стотинка, салфетчица за носа на Васи, дъвка на разположение...

# 4
  • Добрич
  • Мнения: 1 720
Да кажа как свекито ми си спестява времето по време на готвене.  Wink Когато купува месо веднага след като се прибере от пазар, го нарязва и сварява - всичкото. След това го прави на порции и го слага в торбички и във фризера. Та, когато ястието изисква месо просто го вади и прибавя към дадената манджа.  Mr. Green
  bouquet

# 5
  • Мнения: 5 577

 Grinning И аз правя точно така - разделено - за ориз, за супа, за фрикасе ... и после само бам в манджата. И чушките и мокровите нарязани във фризера (при мен камера, но все там) и бам в манджата/супата. И магданоза така.

За 17 минути правя пилешка супа, само картофа и лука режа, и фидето - другото е готово. Наистина спестява време.

И прането слагам директно в пералнята, и пускам на 40 - нищо не се смесва (избощо на Бу кърпичките са ми много безсмислени Simple Smile ). Така никога няма разхвърляни дрехи.

# 6
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Безсмислени са ти, защото не ти се налага да переш блузки на госпожици в най-невероятни цветови комбинации Grinning. Кърпичките са си супер Crossing Arms

# 7
  • Мнения: 5 577
 Thinking Аз втори път се запъвам за тях - до сега нищо не ми се е смесило на 40, като слагам и бяло и черно, изобщо не гледам (сега се въртят на малкия долни бели бодита, и черен ангунг). Няма промяна в цветовете, незнам. Поне за сега нищо не ми се е смесило, никога.

Явно при дрешките на госпожици е друго, тогава се извинявам на кърпичките. Докат не е дошла Бу.  Laughing

НЯкой има ли белачка за чесън? Гледах я на КАуфа, но не си купих.  Thinking

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
И прането слагам директно в пералнята, и пускам на 40 - нищо не се смесва (избощо на Бу кърпичките са ми много безсмислени Simple Smile ). Така никога няма разхвърляни дрехи.

Като осъмнеш някой ден с изцяло розова пералня, барабар с гащите на мъжа ти в нежен цвят, ще дойдеш ти на моя акъл... Младо-зеУено Crossing Arms

Анда, от мен - това: http://www.bg-mamma.com/site/content/view/877/52/

# 9
  • Мнения: 1 517
Аз пък нямам май спец. трикове. Но ми харесаха готварските хитринки.
Моите в къщи съм ги понаучила, че като не е подредено и всяко нещо на мястото, ставам много ЗЛА  Joy . Пък и те сигурно на мен приличат, щото много бързо се научиха да си прибират играчките, дрехите, легла да оправят. Аз съм на принципа всяко нещо след като се шползва да си отиде на мястото, за да не става хаос (чак се оливам малко  Embarassed ). За сега се получава  Peace

# 10
  • Мнения: 3 405
За какви кърпички на Бу говорите newsm78

# 11
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Зеленчуците за супа и сосове(моркови, целина, магданоз) не режа, а пускам в робота да се настържат(средно) - така се сваряват много бързо, а и при необходимост, пасирането е играчка!Обикновенно настъргвам по-голени количества и замръзявам, после с нож си режа колкото ми е необходимо.


Аз пък месото не го варя, но след купуване го правя на порции - пържолки, кубчета, ивички, разпределям в торбички толкова колкото ми е необходимо за готвене и замръзявам!

Ако имате от по-големите пластмасови кламери(а и ма и подобни щипки), може да направите чифтовете чорапи още преди пране - т.е перете заедно с кламера и после директно сушите така! На мен това много ми помага, само дето не мога да науча мъжете да си ги чифтосват сами.  Crazy

Последна редакция: вт, 10 окт 2006, 11:03 от natalyna

# 12
  • Мнения: 3 405
Ako Някой каже как завинаги (или поне не толкова често) да се спася от бърсане на прах ще го обичам много и завинаги Heart Eyes

# 13
  • Добрич
  • Мнения: 1 720
Ako Някой каже как завинаги (или поне не толкова често) да се спася от бърсане на прах ще го обичам много и завинаги Heart Eyes

Абе, май няма такава хитрина, но да кажа, че аз не бърша с парцали и Пронто да речем, ами с мокри кърпички. Много е удобно и ухае много приятно.  Mr. Green

# 14
  • София
  • Мнения: 3 328
Хапселютно се присъединявам към Бу за кърпичките. Лошата новина е, че няма внос от около месец. Това са цветоулавящи кърпички - слагат се по една-две в барабана при дрехите, когато трябва да се изперат дрехи с различни цветове и подозрение, че някой цвят може да "пусне", а оптималната Т за изпиране не е 30-40 градуса /а пропо - има дрехи, които "пускат" и такива, които "хващат" цвят и на съвсем ниска Т - обикновено естествените материи, когато са наистина близо до 100-те процента/.

Улеснение в домакинството ми представлява предварителното нарязване на малко по-голямо /от еднократното/ количество зеленчуци - примерно лук, моркови, тиквички - отделям за готвенето, което ми предстои, а останалите количества, вече нарязани, слагам в пликчета във фризера и после готвя за отрицателно време. Същото правя и с месото - нарязвам на порции и слагам сурово в пликчета във фризера.

Ползвам замразените зеленчуци, които се продават в супермаркетите - примерно спанакът, от точно определени производители, е много качествено приготвен - изчистен, нарязан, бланширан.

При ориза - ползвам често ризон, особено като правя ориз със зеленчуци. Като сваря зеленчуците, ориза само го кипвам и го оставям под капак да поеме водата. За половин час е готов, без да дебна тенджерата - ще загори ли, няма ли...

Готвя "бързи" манджи - такива, при които слагам продуктите в тенджера под налягане или в тава, слагам сол и подправки, доливам вода и ги забравям на котлона, съответно във фурната. С време се изработва усет за настройване на Т и времето на приготвяне. През това време правя други неща.

Ползвам машина за хляб, вместо да меся и да дебна втасването. Докато тестото втаса, съм приготвила останалата част от менюто, примерно.

При простирането комплектовам дрехите и чорапите и като ги събирам, оформянето на чифтовете чорапи, примерно, вече е готово.

Като простирам, изпъвам хубаво дрехите и ги "отварям", за да влезе въздух между слоевете тъкан - така съхнат по-бързо и не се нуждаят така често от гладене.

За бърсането на праха - прави ми впечатление, че като ползвам някой препарат - Медикс, Пронто и пр., а не само с леко навлажнена кърпа, после прахът се появява по-късно - нормално, препаратите съдържат антистатик.

Ако се сетя за още хитринки, пак ще пиша.

# 15
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Ako Някой каже как завинаги (или поне не толкова често) да се спася от бърсане на прах ще го обичам много и завинаги Heart Eyes

Аз използвам четка за прах(от тези, които се наелектризират) - събират праха много бързо и цялото почистване изглежда като танц! А и обират праха и по дребните неща.

# 16
  • Майничка
  • Мнения: 12 628
Ako Някой каже как завинаги (или поне не толкова често) да се спася от бърсане на прах ще го обичам много и завинаги Heart Eyes
Ми, като гледам, дете имаш - използвай го по предназначение...

# 17
  • Мнения: 3 405
Супер сте, вече ви обичам Heart Eyes

# 18
  • Мнения: 5 577
Ako Някой каже как завинаги (или поне не толкова често) да се спася от бърсане на прах ще го обичам много и завинаги Heart Eyes

След забърсване полираш с Медикс за дърво. Спестява поне 3 бърсания после, поне по моите критерии.

# 19
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Аз си пръскам кърпата с препарат за стъкло и наистина се спестява поне един ден.

# 20
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
Аз си пръскам кърпата с препарат за стъкло и наистина се спестява поне един ден.
Сега да не кажеш, че всеки ден прах бършеш Shocked
Аз онзи ден се покатерих на стол да видя какво става на горните рафтове на шкафа, където не виждам - съответно не ме интересуват Blush Няма обаче да ви кажа колко дебел пласт прах имаше, щото малко ме е срам (малко, ама).

# 21
  • Мнения: 1 462
Бай Пешо бил ударникът на ТКЗС-то, редовно преизпълнявал плана.  Решили от ръководството, че трябва да му помогнат да постигне още по-високи резултати и извикали рационализатор.  Гледал той как бай Пешо коси, коси, пък измислил: "Ето ти нова коса, бай Пешо, тя има остриета и в двете посоки.  Сега няма вече да правиш празен ход като косиш, а с всяко движение трева ще пада!"  Започнал бай Пешо да коси, удвоил продукцията.  От ръководството били много доволни.  Извикали пак рационализатора да види още нещо дали не може да се подобри.  Гледал той, пък накрая вързал едно гребло за гъза на бай Пешо: "Сега директно ще събираш окосената трева след теб!"  И бай Пешо станал като комбайн.  От ръководството били в екстаз, обадили се на всички вестници да дойдат и да видят ударника на тяхното ТКЗС.  Коси бай Пешо на полето, а към него приближава тълпа журналисти.  Подскочил бай Пешо, уплашил се и тръгнал да бяга.  Гонят го те, ама не могат да го настигнат.  По едно време се изморил много, не му било леко с всичките тия инструменти по него.  Легнал на тревата, пък каквото ще да става!  Дошли журналистите и го питат:
 - Ти ли си бай Пешо, ударникът?
 - Аз съм бай Пешо, а вие кои сте?
 - Ами ние сме журналисти, дойдохме да те снимаме за вестника, да покажем колко много работиш!  Ти защо бягаше?
 - А, тъй ли било?  Аз пък си помислих, че сте рационализатори и идвате да ми вържете фенерче на оная работа, за да работя и нощем.

# 22
  • Мнения: 1 517
Аз се отървах преди година от бърсане на прах - имам си 2 деца за таз работа. И се справят чудесно. Само масичката на ТВ ми замазват, че затуй аз си я чистя все още...
П.П. Сериозно - на 3-4 годишните деца им е безкрайно интересно да помагат, а и се справят достатъчно добре, за да им се повери задача. Деница, напр. обожава да сгъва прането (сбъркана работа  newsm78 ), изключая по-обемисти дрехи и си ги прибира.

# 23
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 713
Един трик за пренасяне на багаж при смяна на жилището.
Всички неща се слагат в черните торби за боклук, но със залепен етикет какво съдържат. После в новата къща първо се разпределят торбите. Примерно бельото на мъжа се пъха директно с торбата там където трябва да си седи. После поетапно нещата се вадят и подреждат, без излишен хаос и стресиращ безпорядък.

# 24
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Аз си пръскам кърпата с препарат за стъкло и наистина се спестява поне един ден.
Сега да не кажеш, че всеки ден прах бършеш Shocked

Ма ти луда ли си? Аз съм работеща жена Crossing Arms. Добавя се един ден към изминалите три Mr. Green

# 25
  • София
  • Мнения: 4 868
Един трик за пренасяне на багаж при смяна на жилището.
Всички неща се слагат в черните торби за боклук, но със залепен етикет какво съдържат. После в новата къща първо се разпределят торбите. Примерно бельото на мъжа се пъха директно с торбата там където трябва да си седи. После поетапно нещата се вадят и подреждат, без излишен хаос и стресиращ безпорядък.
о, тук има и други улеснаващи хитринки, напр. "кашон за първата вечер" - съдържа неща от първа необходимост: тоалетни принадлежности, по един комплект спално бельо и по една пижама на всеки, шоколад.

# 26
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Леле, за да стигнете до такава експедитивност при пренасяне, какво ли сте изтърпяли ooooh!

# 27
  • Мнения: 3 324
Прането винаги на 30 градуса, избягвам оцветяване, и разтегляне. От лекарка акушер-гинеколог знам че и 60-те градуса не спасяват от бактерии (ако ги има). Поради факта че имам 3-ма мъже в къщи и черните (тъмните) чорапи се превърнаха в кошмар ( по 40 - 50 парчета) защото пера предимно събота и неделя , а те ги сменят за работа, тренировки и др. по 2-3 пъти на ден. На най малкия - цветни (но не много светли), на големия спортни с картинка на ластика, и на таткото сиви,сини, и черни едноцветни - по бързо се подреждат по чифтове и всеки си ги разпознава. Още като ги вадя от пералнята ги комплектовам и суша на чифтове.
Спанак купувам по 1-2 килограма - имам 2 корита на мивката - пълня, изцеждам и местя в другото няколко пъти. После колкото ми е необходимо за готвене отделям а останалото леко влажно прибирам в няколко плика във фризера. Като се замрази той е крехък и се намачква на ситно с ръка вместо да го режа. С магданоза, копъра и листа от целина през зимата по същия начин.
Гъбите нарязвам повече и замразявам на пакетчета. Месо също.
Децата отговарят за прахта .
С риск да бъда низвергната - сухите дрехи прибирам сгънати и гладя вечер за следващия ден ( просто 1-2 часа за целта не мога да отделя), при простирането обаче ги изтръсквам и изпъвам много добре.
Ръкавиците, шапки и шалове през пролетта при последното пране слагам в джоба или ръкава на съответното яке, палто.
Играчките - 1 кош в хола, 1 - в детската стая. Така винаги има къде да хвърля туку що настъпена играчка.
Къде ги има тия "вълшебни кърпи"?

# 28
  • Мнения: 5 577
Могат ли да се замразяват гъби?  Grinning

# 29
  • София
  • Мнения: 4 868
Леле, за да стигнете до такава експедитивност при пренасяне, какво ли сте изтърпяли ooooh!

а, нищо! просто се пренасяме за един ден.

# 30
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
Могат ли да се замразяват гъби?  Grinning
От твоята си продукция, дето седиш у нея ли? Twisted Evil

Могат, да.

# 31
  • София
  • Мнения: 4 868
Могат ли да се замразяват гъби?  Grinning
ти ли питаш?
могат, ама първо трябва да излезе, който е в тях...да не настине при замразяването Wink

Бу, мислим еднакво Simple Smile

# 32
  • Мнения: 5 577
 Blush Mr. Green Незнаех. Ще купя днес и ще си замразя довечера. И зелен фасул.

# 33
  • Мнения: 5 877
мъжките чорапи се купуват по много от един и същи вид - така не се налага да се косиш кой на кого е еш.

# 34
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Даа Peace. Само черни Mr. Green

# 35
  • София
  • Мнения: 4 868
мъжките чорапи се купуват по много от един и същи вид - така не се налага да се косиш кой на кого е еш.
не работи при нас! съпругът ми винаги намира някакви разлики  Rolling Eyes

моята система за чорапите е следната - като ги събирам от простора/сушилята, слагам всичко в един леген. децата си събират техните, аз си прибирам моите, а на съпруга ми остава да си подреди сам пъзела...
също така всеки си получава купчинката с изгладени дрехи и е негова работа кога и къде ще си ги намества. само на габа помагам, ама няма да е още дълго...

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 23 788
мъжките чорапи се купуват по много от един и същи вид - така не се налага да се косиш кой на кого е еш.
Ъхъ! Аз купувам по 30-40 чифта съвсем еднакви (в моя случай дюс черни) и на мъжа му стигат за една година. Не се налага да ги чифтосвам, стоят в едно панерче на неговия рафт в гардероба. И чорапи не кърпя, като видя дупка слагам в торбичката с еднократните парцали (това са парцалите когато трябва да се забърше нещо особено гадно, кална обувка например, бърша и хвърлям после парцала). Като готвя, готвя конски дози и замразявам по една-две кутии във фризера (имам два фризера, малък към хладилника и голям долу в мазето, та имам място). Всяка кутия е за три порции - две ги яде мъжа и една за мен, стига точно за едно хранене, размразявам и стоплям в микровълновата и яденето е готово за 10 минути, даже и съпругът като е сам се справя. Магданоз, лук, целина, моркови, чушки имам нарязани на ситно и замразени във фризера, за по-лесно готвене. Като пера ползвам торбичка за бебешките чорапи (проклетите много се губят, пералнята ги гълта и попадат зад уплътнението).
И пералнята, сушилнята, миялната са ми най-добри приятелки! Обичам ги!

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 23 788
Янита как намира разлики?! Аз купих от метро пролетта 45 чифта, бяха опаковани по 5чифта заедно, черни, еднакви.

# 38
  • Мнения: 446
Това с чорапите работи и в друга насока. Имам приятелка с голяма дъщеря, която купува така по пет-шест чифта еднакви чорапи. И понеже всеки ден ги сменя и ги трупа в детската вместо в пералнята, майката един ден открила, че детето след като свърши чистите, от купа с мръсни избира двата най-малко мръсни за повторна употреба и т.н.  #Crazy

# 39
  • Мнения: 3 405
мъжките чорапи се купуват по много от един и същи вид - така не се налага да се косиш кой на кого е еш.

Ей т'ва го кажете на свеки, тя купува чорапки на момчетата, а после аз си блъскам главата кой на кого е другарче.
А онези дето са под леглото не ги мисля, някой ден ще изкочат, заедно с прахоляка Mr. Green

детето след като свърши чистите, от купа с мръсни избира двата най-малко мръсни за повторна употреба и т.н.  #Crazy

И Ники ми ги разправя подобни. Обул едни мръсни чорапи и ми вика, че и след прането така си изглеждали Shocked

# 40
  • Мнения: 5 877
а знаете ли какво ми се иска най-много? Къщата ми да имаше функцията "Search"...  Joy Joy

# 41
  • Мнения: 5 577
Незнам как съм го направила тоя фокус, но имах простряни две перални на балкона от оня ден, и ей сега ги прибирам. Няма нищо за гладене Simple Smile))

Като простирах изтъпвах, и после дърпах допълнително дрехите - супер.

# 42
  • Мнения: 3 324
мъжките чорапи се купуват по много от един и същи вид - така не се налага да се косиш кой на кого е еш.
"ЗЛАТНИ ТИ УСТА , ЙОАННЕ!"
КАКЪВ ИДИОТ СЪМ ДА НЕ СЕ СЕТЯ ПО РАНО! колко бели коси щях да си спестя...
Много благодаря!
А гъби - да, замразяват се. Всякакъв модел- нищо им няма, обаче предварително нарязани защото омекват след замразяването.

# 43
  • Мнения: 5 539
А кому е нужно да замразява гъби? Гъби има целогодишно на пазара. Освен ако не става въпрос за набрани диворастящи гъби, които трябва да се оползотворят.

Един трик за тези, които искат да си спестят малко готвене. Понеже при замразяването някои продукти губят от вкусовите си качества /например оризът/, ви предлагам друго решение. Когато сготвите яденето, докато е все още вряло, сипвате в буркани с винтова капачка, затваряте и обръщате. Така яденето се вакуумира и може да трае дълго време в хладилник. Аз съм пробвала да го държа по 2 седмици, но може и повече. Така някоя вечер, когато се приберете и не ви се готви, просто отваряте 1-2 буркана и имате 2-4 порции готвено. Остава само да притоплите. Вариант на този метод е да затворите по този начин част от месото, което сте сварили и когато отворите буркана, да го доготвите с предпочитани от вас зеленчуци Grinning

# 44
  • София
  • Мнения: 5 828
Blush Mr. Green Незнаех. Ще купя днес и ще си замразя довечера. И зелен фасул.


а защо?
Чудя се и аз на тая работа със замразяването  newsm78 
Аз нищо не замразявам, пресни гъби има целогодишно, зелен фасул и грах купувам в буркан или консерва за настоящото готвене, другият път пак, месо също предпочитам да готвя прясно.
Камерата на хладилника ми е празна, сложила съм малко магданоз, защото свекито ми го даде и да не го хвърля.

Иначе номера с чорапите в един цвят го знам отдавна  Mr. Green

# 45
  • София
  • Мнения: 2 623
Магданоз и Копър Simple Smile
Купувам по 2 връзки, отделям си 15-20 минути, режа ги на ситно и ги слагам в две кутии, после във фризера. Така си спестявам време при готвене, а и винаги имам пресни и свежи магданоз и копър. А и е много лесно - отваряш кутията и само добавяш в манджата Simple Smile

Чорапите винаги след като ги извадя от пералнята ги чифтосвам и простирам на чифтове. После само събирам и в шкафа.

Също съм голям фен на цветоулавящите кърпи и понеже сме в БГ все пак ги ползвам по 2 пъти - ефекта е страхотен и нямам гафове откакто ги ползвам Simple Smile

За да не се разхождам постоянно до банята имам кош за мръсни дрехи и в стаята Simple Smile

# 46
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
Също съм голям фен на цветоулавящите кърпи и понеже сме в БГ все пак ги ползвам по 2 пъти - ефекта е страхотен и нямам гафове откакто ги ползвам Simple Smile
Хващат ли втория път Shocked Аз си ги хвърлям след пране...

# 47
  • София
  • Мнения: 2 623
Също съм голям фен на цветоулавящите кърпи и понеже сме в БГ все пак ги ползвам по 2 пъти - ефекта е страхотен и нямам гафове откакто ги ползвам Simple Smile
Хващат ли втория път Shocked Аз си ги хвърлям след пране...

Ами нямам издънки, значи хващат  Hug

# 48
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 522
За магданоза и копъра - понеже дядото на мъж ми ги произвежда - още като ги набере се режат и се слагат в едни миниатюрни торбички /точно за едно готвене/. Само вадя и изсипвам торбичката в яденето.
Чорапите също гледам да купувам еднакви, обикновено черни. Иначе ги простирам по чифтове.
Чорапи под леглото не виреят - имаме куче  Mr. Green. За чорапите - има кош за мръсни дрехи. Работните чорапи мъжо си ги пере /така казва/, като се понакъсат ги хвърля. За такива купувам от онези, дето са 5 чифта за 2-3 лв.
Отделям малко повече време на простирането, но не се налага за гладя.
Прах бърша с мокрите кърпички за тази цел - не се занимавам с парцали и препарати.

Последна редакция: вт, 10 окт 2006, 15:53 от Лалка

# 49
  • Мнения: 769
Много уважавам прозводителите на кърпички - за улавяне на цветовете в пералнята, за бърсане на прах, за хремав нос, за ходене в тоалетната.. абе за доста работи...

# 50
  • Мнения: 963
Толкова много сте изписали за мъжките чорапи  Laughing  , че не мога да се сдържа и аз... Ама само да се похваля: половинката има уникалния навик да си връзва чорапите на възел...  Mr. Green преди/след употреба и въобще... Събува ги, връзва ги, пуска ги в пералнята (и няма после търсене на загубени), развързва, простира, сваля от простора, връзва и така... Няма да казвам каква гледка е, милия!  Heart Eyes

# 51
  • Мнения: 382
още една хитринка:имаме два реда рафтове,високи по 3м и широки по 1м в спалнята,но тъй като са открити,дълго време се чудих как да си наредя дрехи по тях и накрая го измислих-опаковах всеки пуловер,предварително изпран и сгънат,във прозрачно фолио.Сега имам опаковани и наредени само пуловери(даже и по цветове съм ги сортирала,нщо,че се вижда),само поли,само панталони,само летни блузи и т.н., и т. н.Освен,че дрехите си остават чистички,при увиването с фолиото те леко намаляват и обема си и така успях да събера куп дрехи по тези етажерки,нещо като space bag ефект се получи.Сега си мисля дали да не опаковам така и списанията си,че сега са в едни картонени кутии,ама много прах събират така,а фолиото сякаш по-лесно се чисти.

# 52
  • София
  • Мнения: 4 868
абе я ме светнете за тези кърпички и мен!

Бу, за твоите говоря...

само чета за тях, дори вчера в метро специално ги търсих, ама тц!

# 53
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842

Така изглеждат, в Метро има обикновено - при перилните препарати. Предполагам, че и по добре заредените магазини за почистващи препарати ще има.
Слагаш една и тя 'хваща', ако някоя дреха пусне цвят. Кърпичката се оцветява, дрехите - не. Благодарение на това могат да се перат всякакви дрехи заедно, цветни, бели, черни...

# 54
  • Мнения: 3 405
Да бе, тези кърпички ги видях в един супремаркет, но ми се сториха подозрителни.
Но щом са изпитани вече и са се държали перфектно ще си взема и аз Grinning

# 55
  • София
  • Мнения: 4 868
нямаше ги в метро снощи със сигурност! внимателно разгледах всички рафтове с препарати, че купувах много миещи неща... продължавам да търся обаче.
бу, благодаря за картинката!

# 56
  • Мнения: 769

Така изглеждат, в Метро има обикновено - при перилните препарати. Предполагам, че и по добре заредените магазини за почистващи препарати ще има.
Слагаш една и тя 'хваща', ако някоя дреха пусне цвят. Кърпичката се оцветява, дрехите - не. Благодарение на това могат да се перат всякакви дрехи заедно, цветни, бели, черни...

Точно този модел кърпички сефтосах снощи вкъщи.. Laughing Laughing
Не знам дали ги има на Метро, но в склад 'Елитис' до Практикер ги има, ако варненки се интересуват..

# 57
  • Мнения: 1 761
а знаете ли какво ми се иска най-много? Къщата ми да имаше функцията "Search"...  Joy Joy
Ауууууууууууу, тамън кат за мен  Joy

# 58
  • София
  • Мнения: 3 328
Също съм голям фен на цветоулавящите кърпи и понеже сме в БГ все пак ги ползвам по 2 пъти - ефекта е страхотен и нямам гафове откакто ги ползвам Simple Smile
Хващат ли втория път Shocked Аз си ги хвърлям след пране...
Уф, срам не срам - и аз така...хващат, пущините, стига да не са поели много цвят от първото пране. За съжаление в София съм ги намирала само в МЕТРО и големите магазини - ХИТ, Фантастико, а за последно - в Пикадили/МОЛ/. Но в МЕТРО казаха, че няма внос от около месец, а аз от почти толкова време не ги намирам по другите магазини. Заредила съм няколко кутийки, дано докато свършат, се намери разрешение на проблема, инак ще трябва да моля варненските мами да пращат като "внос второ направление" Laughing

# 59
  • Мнения: 647
Малко извън темата , но ...
Това е цитат от линка който е дала Бу и е посочила , че е за Анда , ама пусто любопитство...
Одобрявате ли това или само мен ме гони параноя:
 “На дъщеря ми й е много трудно да се приготви сутрин – тя предпочита да си играе, да гледа телевизия или да чете приказки. За да премахна част от бързането, вечер я обличам с дрехи, които може да носи на следващия ден. Тя също мисли, че е много хубаво да спи с дрехите!” – Алиша

# 60
  • София
  • Мнения: 3 421
 
“На дъщеря ми й е много трудно да се приготви сутрин – тя предпочита да си играе, да гледа телевизия или да чете приказки. За да премахна част от бързането, вечер я обличам с дрехи, които може да носи на следващия ден. Тя също мисли, че е много хубаво да спи с дрехите!” – Алиша

Ами не съм съгласна с това, но нашите учителки в детската градина явно го намират за супер спестяващо време, защото малчовците(3г.) спят с дрехите. Явно така си спестяват събличането и обличането после на 20-тина 3 годишни малчовци.

# 61
  • Мнения: 1 220
още една хитринка:имаме два реда рафтове,високи по 3м и широки по 1м в спалнята,но тъй като са открити,дълго време се чудих как да си наредя дрехи по тях и накрая го измислих-опаковах всеки пуловер,предварително изпран и сгънат,във прозрачно фолио.Сега имам опаковани и наредени само пуловери(даже и по цветове съм ги сортирала,нщо,че се вижда),само поли,само панталони,само летни блузи и т.н., и т. н.Освен,че дрехите си остават чистички,при увиването с фолиото те леко намаляват и обема си и така успях да събера куп дрехи по тези етажерки,нещо като space bag ефект се получи.Сега си мисля дали да не опаковам така и списанията си,че сега са в едни картонени кутии,ама много прах събират така,а фолиото сякаш по-лесно се чисти.

В какво фолио опаковаш?!

# 62
  • София
  • Мнения: 3 328
Малко извън темата , но ...
Това е цитат от линка който е дала Бу и е посочила , че е за Анда , ама пусто любопитство...
Одобрявате ли това или само мен ме гони параноя:
 “На дъщеря ми й е много трудно да се приготви сутрин – тя предпочита да си играе, да гледа телевизия или да чете приказки. За да премахна част от бързането, вечер я обличам с дрехи, които може да носи на следващия ден. Тя също мисли, че е много хубаво да спи с дрехите!” – Алиша


Нормално е сложеното вечерта, след душа, бельо, да остане като част от облеклото на следващия ден, ако, примерно, не е намокрено с вода, напишкано и пр. Но операция "сън" се провежда САМО по пижама. И у дома, и в градината. На другото му се вика да спиш "с кофража" Mr. Green

# 63
  • Мнения: 819
И мен това много ме озадачи- как ще спи детето с дрехите? Ми най-малкото на него няма да му е удобно.Представям си аз, ако си легна с дрехи, как ще се чувствам сутринта-все едно съм преспала на купон, а и ще са доста измачкани.  Laughing

# 64
  • Мнения: 1 077
на дядо ми лаф - празен курс да няма!  Mr. Green
като на Анда - като тръгваш за другата стая, носи нещо, на което мястото му е там.

# 65
  • София
  • Мнения: 3 421
на дядо ми лаф - празен курс да няма!  Mr. Green

И при мен това е основната максима при домакинстването.
Като се опитам да приложа моите "рационализации"(т.е. обединяването на няколко работи с цел съкращаване на времето за извършването им и спестяване на излишното разкарване) - баща ми твърди, че си пестя крачките и май ме помръзвало Sad На мен ми харесва да се казва, че съм практична и организирана Wink

# 66
  • Мнения: 306
Също съм голям фен на цветоулавящите кърпи и понеже сме в БГ все пак ги ползвам по 2 пъти - ефекта е страхотен и нямам гафове откакто ги ползвам Simple Smile
Хващат ли втория път Shocked Аз си ги хвърлям след пране...

И аз съм от феновете, но вместо да ги ползвам два пъти, режа кърпичката на две преди използването и така имам винаги нова/чиста/бяла кърпичка.

А внос има - преди 2 дни купих от ХИТ.

# 67
  • Мнения: 1 077
Аз например през седмицата почти нищо не пипам, освен печката.
Имам дрехи за целият китайски народ, пера събота и неделя.
Имам 2 розови, 1 червена, 1 черна, 2 тъмни, 1 чорапи, 1 високотемпературна светла, 1 светла, 1 бяла перални и нещо забравено, за десерт....съответно препарат за всака пералня. А! Идва времето и на пуловерите...
А пропо на Домал бялото зачезна и няма да нося бяло някоя друга седмица...  Thinking Mr. Green

За праха - антистатик, действитерно отлага бърсането. В нашата махала обаче не е прашно, гледам към широкото Тракийско поле (имам си всички видове животини полски, обаче), пък на мене не ми и пречи особено праха - така че пак веднъж седмично, пък го пробутвам и на мъжа ми  Mr. Green.

За пода - на Пронто с восък, включително и за балатум, прави нецапаем филм.  Mr. Green първият път минаваш с концентрат, после поддържаш с разтвор.

С мокрите кърпички забърсвам гадните ъгълчета около гардероби, зад врати и прочее....

# 68
  • Мнения: 412
И прането слагам директно в пералнята, и пускам на 40 - нищо не се смесва (избощо на Бу кърпичките са ми много безсмислени Simple Smile ). Така никога няма разхвърляни дрехи.

Като осъмнеш някой ден с изцяло розова пералня, барабар с гащите на мъжа ти в нежен цвят, ще дойдеш ти на моя акъл... Младо-зеУено Crossing Arms

Анда, от мен - това: http://www.bg-mamma.com/site/content/view/877/52/
това с розовите гащи го преживяхме и ние
червена тениска,която бе препоръчана за пране на 40 градуса ни изигра такъв трик на 40 градуса,че не е истина

# 69
  • Мнения: 6 461
Simple SmileПри мен действа следното :БЪРЗО ПРИБИРАНЕ НА ДЕТСКИ ИГРАЧКИ-ставам и казвам:
--Тоше виж аз най бързо прибирам играчките Mr. Green
и разбира се за пет минути всичко е прибрано от Тошко.Всъщност той ми показва колко по бърз е от мен Mr. Green Joy

# 70
  • Мнения: 249
Момичета ето ви линк за много добра система за чистене и подържане на дома.

http://groups.yahoo.com/group/FlyLadyMentors/

А ето тук няколко момичета са се потрудили да преведат и обяснят системата. Има и коментари и препоръки... Абе дори само информативно да го прочетете пак е готино.

http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?PHPSESSID=f75d0ecf9ea … 39&board=16.0

П.С. Аз въведох тази система от 6 месеца. Къщата ни никога не е била мръсна, но след като приложих някои от принципите (тези, които работят за мен) в нас направо свети!!!  Whistling   bouquet   Mr. Green
Много е лесно. Дано ви хареса

# 71
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Потвърждавам за пода, мит с Пронто.
Както и за вълшебните кърпички.
Ето един номер за всички, които мразят да мият мръсни тави (дори и тавичка на малка скаричка).  Mr. Green Аз слагам алуминиево фолио, обвивам тавата и после пека в нея. Най-често така правя филийки на дребния на скаричката - с фолио отдолу. Хвърляш фолиото - а тавата е съвсем чиста. Е, позамивам я, ама не е като да търкаш запечена манджа или изгорял разтопен кашкавал.  Wink

# 72
  • Мнения: 513
Да кажа как свекито ми си спестява времето по време на готвене.  Wink Когато купува месо веднага след като се прибере от пазар, го нарязва и сварява - всичкото. След това го прави на порции и го слага в торбички и във фризера. Та, когато ястието изисква месо просто го вади и прибавя към дадената манджа.  Mr. Green
  bouquet

 Money newsm78 #CrazyДобре де ама с бульона какво става, та най-вкусното нещо от месото така се изхвърля или ако не се изхвърля то не присъства във всички ястия.

# 73
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
Ето един номер за всички, които мразят да мият мръсни тави

Свао, ти си гениална! Heart Eyes

# 74
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Най-после да получа и аз признание.  bowuu

# 75
  • Мнения: 5 228
И аз правя номера с фолиото в тавите за печене.  И аз съм гениална.  Crossing Arms
Преди години бяхме на море и в квартирата имаше пералня. Хазяйката ми беше простряла дрехите веднъж, не знам поради какви причини, и не знам как го беше направила този номер, но нямаха никаква нужда от гладене. Аз колкото и да се опитвам, най-много да си размъкна някоя блуза.  newsm78

# 76
  • Мнения: 1 581
Мооето най-гениално приложение е един голям глинен гювеч за фурна. Горе-долу всичко готвя в него - грах, зелен боб, бял боб, леща, картофи, ориз, месо, без месо - всякак. Слагам всичко, бухам във фурната и това е. Хем вкусно, хем без да се бърка, без да загаря, лесно ми се мие после... Изключения - само мусака, лазаня, нещо с коричка... Но на котлон почти не готвя, освен спагети и макарони.

Майка ми за да не глади, вади дрехите от пералнята, сгъва ги прилежно, нарежда в легена, оставя ги 1-2 часа и тогава простира. Аз неам нерви за това, гладенето си го спестявам така или иначе  Laughing

И една блуза имам, дето иззема функцията на кърпичките на Бу  Laughing  Нося я периодично ту червена, ту синя... После я избелвам с Аче, нося я бяла няколко пъти, после пак - 3 в 1  Sunglasses

# 77
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
Майка ми за да не глади, вади дрехите от пералнята, сгъва ги прилежно, нарежда в легена, оставя ги 1-2 часа и тогава простира. Аз неам нерви за това, гладенето си го спестявам така или иначе  Laughing

За да се пригладят дрехите след пране е достатъчно да поседят прилежно сгънати 5-10 минути само. Аз обикновено го правя Simple Smile

# 78
  • Мнения: 1 581
Майка ми за да не глади, вади дрехите от пералнята, сгъва ги прилежно, нарежда в легена, оставя ги 1-2 часа и тогава простира. Аз неам нерви за това, гладенето си го спестявам така или иначе  Laughing

За да се пригладят дрехите след пране е достатъчно да поседят прилежно сгънати 5-10 минути само. Аз обикновено го правя Simple Smile

да ти кажа колко ги държи си го измислих, така или иначе аз още на сгъването съм се отказвала  Laughing

# 79
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Това със спестеното гладене не ми е ясно... newsm78 Как ги сгъвате, а?
Малии, Бу, абе друго си е да си мод - сватосваш се с гении Laughing

# 80
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
Това със спестеното гладене не ми е ясно... newsm78 Как ги сгъвате, а?

Ми как... Тръскаш няколко пъти да се изпъне дрехата, след като е била на топка в пералнята. После по ръбовете сгъваш, пак постръскваш междувременно, накрая слагайки в легена/коша за пране, приглаждаш надве-натри. Другите дрехи отгоре ще притиснат и ще довършат работата.
Процедурата отнема точно толкова, колкото да се насмота някак си дрехата (засичам по мъжа ми, който има удивителен талант да не умее да сгъне и един чопар, и успява чаршаф да просне така, че да се намачка, ако и да е излязъл ненамачкан от пералнята)

# 81
  • Мнения: 1 581
Ми сгънати бе, като в гардероба както си ги нареждаш. Те са мокри и се приглаждат, така като поседят сгънати и притиснати в легена. Наистина не са много измачкани после, като изсъхнат.

Аз с един замах вадя от пералнята, ши звиняваш, Бу  Mr. Green  Тва със сгъването - все едно да плета пуловер, нерви трябват здрави  Crazy

# 82
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
Аз с един замах вадя от пералнята, ши звиняваш, Бу  Mr. Green  Тва със сгъването - все едно да плета пуловер, нерви трябват здрави  Crazy
Даже и така - ако ги стръскаш преди простиране, пак ще са по-пригладени, отколкото ако не Simple Smile

# 83
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Абе и аз тръскам, ама и гладя после /ама аз съм смотла - от всички дрехи в магазина ще избера тази, която иска най-много грижи Sad/

# 84
  • Мнения: 1 581
Абе и аз тръскам, ама и гладя после /ама аз съм смотла - от всички дрехи в магазина ще избера тази, която иска най-много грижи Sad/
Абе ти и две кипри имаш, ще гладиш, мойто така си ходи намачкано и рошаво - неглиже  Laughing

# 85
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
ДЕ ВАня, ми имаш дете на 6 години - ползвай го по предназначение Grinning

# 86
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Ааа, ще ти я доведа да я научиш да глади. Аз се отказах...Ако има кой да я научи да лови гълъби - ще е най щастливата. Еее, какво мислите, че е бъдещето ми Mr. Green

# 87
  • Мнения: 2 070
Бъъългаааарки юююнаааачкиии!!!!!

 Hug

# 88
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 522
Сега сложих разноцветно пране и кърпичка. За пръв път ми е и ми се е свило сърцето. Утрепах ви, ако има издънка  Mr. Green

Докладвам:
Няма поражения по цветното, само двете бели тениски нещо не ми харесаха... Пак ще ги пусна с бялото. Самото цветоулавящо кърпе стана сиво на цвят. Моите на са като на Бу, а някакви други. Единични бройки по 92 ст.
В общи линии ще ползвам тази опция само в изключителни случаи.

Последна редакция: пт, 13 окт 2006, 11:02 от Лалка

# 89
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
И каква ще ти е ползата от трепането? Аз бих си поръчала замяна на похабеното с ново Mr. Green

# 90
  • Мнения: 1 533
Не гладя и аз! Принципен човек съм! Ако успея да сгъна всичко и да го разпределя по места веднага, съм горда от себе си! Ако съвсем случайно се наложи да изгладя нещо, в много редки случаи, вадя го от гардероба и го гладя преди да го облека, склоонна съм да си наруша принципите понякога, тъй да се каже!

Чудя се, малко не по темата, как така става че никой в къщи няма какво да облече, голи и боси сме, всеки реве че нямал дрехи, с мен начело, а откъде се явяват тия планини за пране, после простиране и прибиране, не знам!...

# 91
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Муахаха, ако откриеш отговора, кажи ми го, моля те... Laughing

# 92
  • Мнения: 1 077
не гладя, съкън... чак се чувствам измамена, ако толкоз се наложи. Панталони с ръб - Манго, не-Манго, Ханглийски разни... на 30 с центрофуга на 600 оборота, тръс-тръс, сгънати по ръбовете и прострени на сушилника на общо 4 пръчки. Дупето остава да виси надолу, а двата крачола - двете посоки, все таки сгънати по ръбовете. M - образно, само раменете на М-то са болднати, т.е крачолите не висят директно надолу (за да не натежават мокри и да не правят напречен ръб), а на 2-3 пръчни от простира.

# 93
  • Мнения: 3 405
Ако има кой да я научи да лови гълъби - ще е най щастливата. Еее, какво мислите, че е бъдещето ми Mr. Green

Аз ще я науча да лови гълъби, с леген, пръчка, въженце и трохи Joy

# 94
  • Мнения: 491
Гледам хубав филм и през това време гладя или строя кули от кубчета с детето. Така е 3 в 1. Хем време за мен, правя си нещо любимо, хем някоя работа посвърша или си поиграя с детето, хем инглиша потренирам (защото филма естествено само се слуша, мятам по някой белтък от време на време да съм в час с декорите  Joy )

# 95
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
Моите на са като на Бу, а някакви други. Единични бройки по 92 ст.
В общи линии ще ползвам тази опция само в изключителни случаи.
Я ги снимай Simple Smile Как се казват, отде ги намери? Цената им е покъртителна ('моите' излизат между 26 и 30 стотинки), но си струва човек да знае за зор-заман какъв заместител има.

# 96
  • София
  • Мнения: 3 421
Е, сега вече и аз ще спря да гладя - все се чудех как хората не гладят(пък не виждам да се измачкани), а само аз се трепя.

Ааа, ще ти я доведа да я научиш да глади. Аз се отказах...Ако има кой да я научи да лови гълъби - ще е най щастливата. Еее, какво мислите, че е бъдещето ми Mr. Green


ДеВаня, тя и моята щерка като твоята, а аз навремето точно бях на нейната възраст и се роди брат ми и аз гладех всичко(е, сърдех се, че сестра ми се радва на бебето през това време, но все пак).

# 97
  • Мнения: 1 294
а знаете ли какво ми се иска най-много? Къщата ми да имаше функцията "Search"...  Joy Joy
smile3532

# 98
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 522
Я ги снимай Simple Smile Как се казват, отде ги намери? Цената им е покъртителна ('моите' излизат между 26 и 30 стотинки), но си струва човек да знае за зор-заман какъв заместител има.

Леле, не думай. Как съм се минала  Twisted Evil. А ги купих от магазин за препарати.

Ей ги

Последна редакция: пт, 13 окт 2006, 18:39 от Лалка

# 99
  • Мнения: 1 533
а знаете ли какво ми се иска най-много? Къщата ми да имаше функцията "Search"...  Joy Joy
smile3532

Аз пък искам да има функция "undo" Почиствам образцово и хигиенично веднъж и после с undo в изходна позиция.

# 100
  • Мнения: 1 629
Потвърждавам за пода, мит с Пронто.
Както и за вълшебните кърпички.
Ето един номер за всички, които мразят да мият мръсни тави (дори и тавичка на малка скаричка).  Mr. Green Аз слагам алуминиево фолио, обвивам тавата и после пека в нея. Най-често така правя филийки на дребния на скаричката - с фолио отдолу. Хвърляш фолиото - а тавата е съвсем чиста. Е, позамивам я, ама не е като да търкаш запечена манджа или изгорял разтопен кашкавал.  Wink

И още по-оптимизирано, във фолиото изсипвам сол, която поема мазнината и после просто я сменям. Пести се фолио Wink

# 101
  • Мнения: 1 983
току-що приключих с чистенето, та вчера на път за работа ми хрумна "гениална" идея, имам един фризер, от малките, които стои изключен, на него ми седи микровелето, и понеже в моята кухня няма никакво място и почти всичко, което ползвам седи извън шкафовете, та си изпразних шкафовете от ненужните неща(разбирайте неща, които ползвам изключително рядко), наблъсках ги във въпросния фризер и всичко останало, което искам да прибера, но и да ми е под ръка прибрах в празните вече шкафове Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт