Болкоуспокояващи и противотемпературни лекарства?

  • 8 626
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 819
Какви са страничните ефекти на аналгина? Е, знам че вреди на черния дроб, но кое лекарство е напълно безвредно?
Доколкото знам парацетамолът намалява червените кръвни телца в клетката. Естествено, ако се взима продължително.
А майка ми е магистър фармацевт. Вече 30 години.

# 16
  • София
  • Мнения: 5 289
По повод едно изказване по горе относно аулина,искам да изкажа отрицателното си мнение.Незнам как бременна жена би посмяла да пие аулин за каквато и да е било болка.Аулина е страшно силен,действа като упойващо средство донякъде,спомням се че когато го пих за първи път се чувствах като дрогирана.По принцип преди да забременея за болка винаги пиех един аулин защото 2-3 мин. след приема му въобще се забравя зя болката.Нормален доктор не би го изписал на бременна жена.Когато лежах в болница имаше една бременна в 5-ти месец,болеше я зъб доста силно,и накрая реши да пие аулин защото не издържаше на болката,резултат-абортира.Повече няма какво да коментирам.Все пак неможе да мислиш само за себе си,при положение че носиш в утробата си рожба,която изцяло е зависима от теб. Neutral Face

# 17
  • Мнения: 3 550
На мен също ми разрешават парацетамол. Бях тръгнала да настивам и лекарката ми каза, че това е единственото, което мога да пия. Все пак `и се искаше да отложа пиенето му за в краен случай. Пробвай други лекове за главоболието - масаж, отпускане, сън.

# 18
  • Мнения: 922
Лично аз не бих пила нищо, ако имаш възможност се опитай да поспиш. Можеш да си сложиш суров картоф на слепоочията.

# 19
  • Мнения: 211
Мили мами,

Предполагам, че повечето от вас не са имали проблеми със силно главоболие през време на бремеността, съдейки от отговорите ви!
Аз лично от 3 месеца през ден-два-седмица съм с доста силно главоболие и направо не издържам.
И установих, че е по-добре да спрат болките в главата, отколкото да гадая евентуално какво би се случило, ако взема едно или друго хапче.
Конкретно на въпроса ти Vilione - много ми помага 500 мг.вит.С, когато главоболието е поносимо и в началото. Ако не помогне преминавам на Рапидол /съдържа парацетамол/ и много разходки. Понякога взимам хомеопатичното лекарство Невроцинезин, взимала съм и аулин и аналгин, но ми действат много кофти на стомаха.

Пожелавам ти бързо да се оправиш! Grinning

# 20
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Vilione
Какви са страничните ефекти на аналгина? Е, знам че вреди на черния дроб, но кое лекарство е напълно безвредно?
Доколкото знам парацетамолът намалява червените кръвни телца в клетката. Естествено, ако се взима продължително.
А майка ми е магистър фармацевт. Вече 30 години.


Малко си ги написала наопаки. Laughing  Laughing  Парацетамолът води до остра чернодробна недостатъчност при остро предозиране, а аналгина намалява червените кръвни телца (не в клетката, а в организма; клетките нямат червени кръвни телца). Освен това при някои индивиди аналгинът може да доведе до агранулоцитоза (драстично намаляване на белите кръвни клетки с тежки последствия за имунната система). Понеже този страничен ефект е непредвидим, единствено ограничаване на употребата на аналгин може да го предотврати (той не зависи от дозата или от продължителността на приемане).
По въпроса за компетентността, и аз имам претенции за висока компетентност, но тук не е мястото да преразказвам CV-то си.  

Наляга ме огромна умора и нежелание да споря, когато се дискутират подобни теми, защото най-често спорът е като битката между Давид и Голиат и за съжаление много често моите мнения или тези на Beep по медицински въпроси се оспорват от хора, които нямат елементарни познания по въпроса но спорят "за спорт" така да се каже. Не отричам, че има хора, които са компетентни без да са медици, но най-често тяхните мнения не противоречат на нашите.

А всъщност, най добре е да слушате личните си лекари, защото те знаят най-добре кое лекарство е подходящо за Вашия случай

# 21
  • Мнения: 17 407
Аз се чудя защо се пуска подобна тема и се коментира от хора, които нямат много прдстава за нещата. Да не говорим, че съществува тенденция да се поставят диагнози тук във форума. Спрете се, става въпрос за бременни и деца!

По темата - нямам какво да кажа, Laura  го е написала.

# 22
  • Мнения: 3 550
Предполагам, че никой не очаква да му поставят диагноза във форума и рано или късно ще отиде на лекар. Вероятно пускащите подобна тема очакват по-скоро морална подкрепа и успокоение. Конкретно този въпрос видях, че е поставен в неделя след Нова година, когато едва ли дежурният в болницата ще има желание да се занимава с бременна жена с главоболие.

Може би такива теми е по-добре да се пускат с уточнението - до майките-лекарки, както разни финансови теми се пускат с уговорката - майки-счетоводителки помагайте. Иначе, наистина малцина са компетентните в такива области.

# 23
  • Мнения: 819
Цитат на: Laura
Цитат на: Vilione
Какви са страничните ефекти на аналгина? Е, знам че вреди на черния дроб, но кое лекарство е напълно безвредно?
Доколкото знам парацетамолът намалява червените кръвни телца в клетката. Естествено, ако се взима продължително.
А майка ми е магистър фармацевт. Вече 30 години.


Малко си ги написала наопаки. Laughing  Laughing  Парацетамолът води до остра чернодробна недостатъчност при остро предозиране, а аналгина намалява червените кръвни телца (не в клетката, а в организма; клетките нямат червени кръвни телца). Освен това при някои индивиди аналгинът може да доведе до агранулоцитоза (драстично намаляване на белите кръвни клетки с тежки последствия за имунната система). Понеже този страничен ефект е непредвидим, единствено ограничаване на употребата на аналгин може да го предотврати (той не зависи от дозата или от продължителността на приемане).
По въпроса за компетентността, и аз имам претенции за висока компетентност, но тук не е мястото да преразказвам CV-то си.  

Наляга ме огромна умора и нежелание да споря, когато се дискутират подобни теми, защото най-често спорът е като битката между Давид и Голиат и за съжаление много често моите мнения или тези на Beep по медицински въпроси се оспорват от хора, които нямат елементарни познания по въпроса но спорят "за спорт" така да се каже. Не отричам, че има хора, които са компетентни без да са медици, но най-често тяхните мнения не противоречат на нашите.

А всъщност, най добре е да слушате личните си лекари, защото те знаят най-добре кое лекарство е подходящо за Вашия случай

Laura, ако си лекар ти дължа извинение.   Simple Smile

# 24
  • Мнения: 1 753
Цитат на: Vilione
Аз съм  бременна в 7 месец и се питам мога ли да глътна парацетамол или аналгин за главоболие? Thinking


Ами аз бях болна в 8ми месец. Имах висока температура и докторката ми каза, че това е по-лошо за бебето отколкото да пийнеш нещо за сваляне. Тогава пиех парацетамол, който е абсолютно безвреден. Естествено в нормални количества де...

# 25
  • Мнения: 768
Аналгина е забранен и вьбще не сьществува вьв фармакопеята  и не се изполва от 10-ки години в много дьржави.
Има доказани много странични ефекти и е опасен за всички хора, а камо ли за бременни.
Лично аз винаги когато сьм пила аналгин ми е ставало страшно зле  след това но тогава не знаех че едва ли не само у нас все още се пие и колко е вреден.
За сега парацетамола се смята за единственото безвредно обезболяващо и противотемпературно лекарство за бременни, но само до 6 хапчета на ден.

# 26
И аз съм съгласна, че не бива да се самолекуваме. Макар че се занимавам с лекарства и доста разбирам, и аз се допитвам до доктора за всяко хапче или мазило. Може би е добре да споделяме какво са ни казали наште доктори.
Та, моят ми каза, че до 3 Парацетамола по 500мг на ден може. Високата температура /над 38 градуса/ наистина може да навреди.

# 27
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Аналгин - не. Парацетамол - може, ако имаш възможност звънни все пак на гинеколога си, да те посъветва за точната дозировка  Simple Smile .

Общи условия

Активация на акаунт