Какво мислите за името Лука?

  • 4 409
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 104
Здравейте!
Какво мислите за името Лука и в частност за малко по-нетипичната му форма с ударение на "У"-то?

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Ако детето ще живее в България - категорично не. Все едно е членуван лук.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 015
Ако детето ще живее в България - категорично не. Все едно е членуван лук.
За това не се сетих, но ме разсмя. Но има истина, децата са жестоки и може да се подиграват.

# 3
  • Мнения: 4 010
И в двата варианта си представям дърт поп.

Макар, че то сега половината деца в детските градини са или Джейсън и Майкъл или Кардамон и Телериг, тъй че все ще се впише в цялото мазало от измислени глупости.

# 4
  • Мнения: X
В Германия всяко 3то дете се казва Лука. Някой кръщават и дъщерите си така. Иначе, на шега може да му казват Лукчо. А някое гадже да му каже - ЗНАЕХ СИ ЧЕ ЩЕ МИ РАЗБИЕШ СЪРЦЕТО. ОТ ЛУК ВИНАГИ ПЛАЧА. хихихихи

# 5
  • Германия
  • Мнения: 3 432
Не знам дали за БГ не е по-добре да е Лукас, иначе на мен Лука по принцип ми харесва

# 6
  • Мнения: 2 759
Не ми харесва в нито един от двата варианта на произношение.

# 7
  • Мнения: 3 025
Изобщо не ми харесва.

# 8
  • Мнения: 1 919
На мен ми харесва.
Но с Л ми харесва повече Лазар.

# 9
  • Мнения: 4 010
Не знам дали за БГ не е по-добре да е Лукас, иначе на мен Лука по принцип ми харесва
Лукас е добре за Бразилия, от къде решихте че за БГ става, не знам...

# 10
  • Мнения: 41 019
Щом чуя името Лука веднага се сещам за този:

# 11
  • Мнения: 1 652
В нашия род си е предавано през поколенията име. Прадядо ми, вуйчо ми, племенника ми, може би затова го харесвам и не ми се струва странно. При нас ударението е на А.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 135
Лука като цяло ми е ОК, възприемам го безпроблемно за възрастен човек (имам приятел италианец с това име, което вероятно ме кара да приемам името съвсем нормално), но мисля, че в ранните си година бая подигравки за името може да отнесе детето в България, което, от една страна, е възможно да е дълготрайно травмиращо, от друга, има вариант да го направи по-силен и устойчив човек.
Лукас ми е по-приемливо от гледна точка избягването на асоциацията с лук.

# 13
  • Down south
  • Мнения: 7 693
Лука и Лукас са много хубави имена, тук (САЩ) държат челните класации от година-две.

# 14
  • Мнения: 12 110
Децата ми са Лъчезара и Емил, както се вижда от лентичките. Ами и на двамата успяха две хлапета да се подиграят. На нея, че й било мъжко името, на него - че било турско?! Но това веднъж само и то пред мен. Никога не са споделяли някой да се подиграват на някого за името му. В групите им, в класа на каката има както от модерните имена по няколко, така и по-стари, традиционни имена. Децата си ги възприемат съвсем нормално и Рая, и Робърт, и Митко, и Павлета, и Любов... Та като казах Любов, оня ден в парка синът ми играе с две деца. Минава Любов и той й махва "Здрасти, Любов", при което едното дете се подсмихна "любов?", а синът ми отговори "Какво? Така се казва." Каза го съвсем естествено и продължи да си играе.

По темата, Лука с ударение на а ми е нормално име, макар и рядко срещано, което за мен не е проблем. Много харесвам френският вариант Люк, ама с българска фамилия - не.

# 15
  • София
  • Мнения: 2 574
От мъжките, завършващи на “а” харесвам повече Сава и Тома.
Иначе Лука - не е съвсем лошо, но звучи наистина архаично.

# 16
  • Мнения: 8 901
На мен ми харесва, може би Лукас е по-добре все пак.
Но масовия бг родител няма да се сдържи да не научи своето дете да се подиграва за нещо на чуждото. Та може и да му е трудно на Лука с името.

# 17
  • Мнения: 5 903
Не знам дали за БГ не е по-добре да е Лукас, иначе на мен Лука по принцип ми харесва
Лука Иванов и Лукас Петров са любимите ми български имена.

# 18
  • Мнения: 6 767
Децата ще намерят за какво да се подиграват както и да се казваш. Това въобще не бива да е някакъв довод.

За мен името е остаряло, прекалено религиозно обременено. Често ще се налага да коригирате начина на изговаряне, не всеки ще знае на какво ударение държите.
В други страни е много разпространено, често съм го срещала в кореспонденции.

# 19
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Не ми харесва името и не бих го използвала нито в България,нито в чужбина.
А в България детето ще отнесе подигравки.

# 20
  • Мнения: 282
Харесва ми много, но с ударение на 'а'.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 25 254
Категорично не ми допада с каквото и да било ударение.

# 22
  • Мнения: 5 553
За пределите на България - не. За чужбина, и Лука, и Лукас са ми приемливи.
Иначе децата могат да намерят за всичко да се подиграят и на най-красивото име да измислят нещо (Дария - диария).

# 23
  • Мнения: 2 039
Не ми харесва

# 24
  • София
  • Мнения: 1 977
Никак не ми харесва заедно с модерните в момента други библейски като Тома, Давид и т. н.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 14 486
На мен с ударение на втората сричка ми харесва. Било е сравнително нерядко срещано у нас преди, дори и сега, макар и рядко, се среща.
Виж, с ударение на първата... но пък то в документите ударения няма.

П.П. Тома и Марко също ми харесват, Давид - не особено.

# 26
  • Мнения: 1 243
Лука - библейско, и в това произношение италиянско, за България твърдо не.
Може би Люк ще се възприеме много по-добре, като англ./фр. звучащо, и име на известни актьори и звезди.

# 27
  • Мнения: 1 459
Едно от любимите ми имена за момче. Ако имам син, бих го нарекла така, мм категорично отказа когато обсъждахме, поради горните съображения. Децата наистина измислят подигравки на всички имена. Аз съм чувала и подигравателни версии на много класически имена. Изключения правят само Иван, Георги, Димитър... Ако харесвате много името, не мисля че това трябва да Ви спира.

Последна редакция: чт, 29 апр 2021, 20:45 от Atamagaokashii

# 28
  • Мнения: 5 625
Харесва ми. Рядко срещано е по нашите ширини май, а е класическо име.

# 29
  • Мнения: 8 901
Къде е ударението на италианското Лука? Винаги съм мислела, че е на У. ЛукА ми звучи като кратко от Лукавия и вече става доста по-различно, но пак е библейско, де.

# 30
  • Мнения: 41 019
ЛукА е в нашата Библия. В Италия е ЛУка.

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Харесва ми името, може би защото съм свикнала с него - първият ми братовчед се казва така. Ние се обръщаме към него с Луко и с това съм свикнала. Но смешно стана, когато братончед ми стана баща и от Лука трябваше, да образуват бащино, такова завършващо на -ав, -ов ...

# 32
  • Мнения: 12 110
Харесва ми името, може би защото съм свикнала с него - първият ми братовчед се казва така. Ние се обръщаме към него с Луко и с това съм свикнала. Но смешно стана, когато братончед ми стана баща и от Лука трябваше, да образуват бащино, такова завършващо на -ав, -ов ...
В този случай има опция да не се образува бащино име с окончанието, а да остане само Лука. Например Борис Лука Иванов или Мартина Лука Иванова.
Моя съученичка в гимназията беше с бащино име Лукаева.

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219

В този случай има опция да не се образува бащино име с окончанието, а да остане само Лука. Например Борис Лука Иванов или Мартина Лука Иванова.
Моя съученичка в гимназията беше с бащино име Лукаева.

Така и направиха със сина му - бащиното име е без окончание, защото батко беше против, да го запишат Луков, все пак той е Лука, а вариант - Лукав е ... смешен.

# 34
  • Мнения: 8 901
От Лука бащиното си е Луков. Както знаете, бащини и фамилни се образуват с окончание -ев/-ов.
Тома - Томов
Никола - Николов
Сава - Савов

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 14 486
Съвсем стандартно бащино или фамилно име си е Луков от Лука, но днес е модерно бащиното име да няма окончание. Wink

Сега, вярно, може на братовчеда да му е звучало като луковица, лукова глАва или нещо подобно, не се подигравам, причината за това според мен вероятно е, че името вече е рядко и не сме свикнали с такова бащино име, но има хора с фамилно име Луков - то е пак от Лука, не е от кромид лук.

Имах учителка Лукова и бегло познавам един не много симпатичен (малко лукав Wink) човек около 60-те с първо име ЛукА. Това, че той е лукав, не значи, че името е лошо или че то го прави такъв, нямам това предвид.

Последна редакция: пт, 30 апр 2021, 13:37 от Магдена

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Абе, братовчед ми неизвестно защо, отхвърли Луков. Но така или иначе вече живеят в Англия и това детето (22 годишно Simple Smile )  да има второ име, без окончание не им е проблем.

# 37
  • Мнения: 785
Харесва ми името. С ударение на У-също.
 За дъщеря ми избрахме класическо име, което разбира се не гарантира, че няма да има находчиви умове, които ще имат “реални причини@ да се подиграват.
 Същевременно обаче когато даваме на детето си по-нетрадиционно име директно го вадим от масата, така да се каже, което според мен лично може да накара детето да не се чувства съвсем комфортно с избора на родителите си. Не знам, сложно е, аз лично не бих рискувала колкото и да вярвам,чу светът е шарен Simple Smile

# 38
  • Мнения: 8 901
На мен Лука за България ми звучи много по-добре, отколкото Майкъл, Дейвид, Патрик и подобни английски имена, които се опитах да пробият сред бг децата. И, малко ме е срам, ама Луков/-а ми харесват.

# 39
  • Мнения: 785
Блу на 100 процента подкрепям мнението ви Simple Smile

# 40
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Луков,Лукова е съвсем нормална българска фамилия.

# 41
  • Мнения: 9 060
Не малко хора не могат да произнасят буквата "л" отчетливо и ясно,и за тях ще е проблем да казват Лука...

# 42
  • Мнения: 9 193
Аз имам едно приятелско момче Лука.
Честно викат му или Лукчо, всички възрастни на галено!
А 80% с потъващо "Л" ...му викат Ука!
Не че искат, да го подиграват.
Просто говорен дефект , какво да правиш Wink Малко като пернишкото Уидъл (вдовица от англ.)за ЛИДЛ

# 43
  • Мнения: 5 175
Щом чуя името Лука веднага се сещам за този:



Лука Брази! Hands Plus1

# 44
  • Мнения: 3 777
Мисля- Сърбо-хърватско .
Имам познати с това име от тези държави.
Не е българско.

Трябва ви фамилия, която да око часа на “ич”

Не разбирам избора на чужди имена за българчета. Защо в Америка или Сърбия не си кръщават децата Напр. Стоян, Величко, Жельо...

Когато аз избирах име, исках да е кратко, да няма глупави съкращения, да се пише и чете на Кирилица и латиница, да е Българско.

По-добро от Майкъл 100%
Но правилното фамилно име е Лукич.

# 45
  • Мнения: 5 625

Но правилното фамилно име е Лукич.
Дали Илия Луков мисли така?

# 46
  • Мнения: 12 110
Йоан, Матей, Лука, Марко са апостоли от библията. Дали имената им са сърбо-хърватски? Лука е толкова сърбо-хърватско, колкото Татяна, Ирина, Наталия, Валентина, Екатерина...  са руски.
Име като име. Рядко срещано у нас. Ако на Вас Ви харесва или Ви е важен човекът, който носи това име, то спокойно го дайте на детето си.

Последна редакция: пт, 07 май 2021, 14:03 от Mama Ru

# 47
  • Мнения: 9 060
Всъщност повечето "български" имена са библейски - Петър,Павел,Иван,Мария,(Х)Ана...

# 48
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Лука,с е с гръцки произход.Библейско.Не е сръбско.
В България правилното фамилно име е Луков.

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 14 486
Е, как евангелистът Лука и той е прави сърбин, а децата му сигурно са носели фамилно име Лукич. Wink
Хора, на всеки се случва да сгреши, ама проверявайте ги тия работи, бе, на един клик разстояние са! Пълно е с италианци и всякакви на име Лука(с), пък има и един Джордж Лукас даже.

Цитат
Всъщност повечето "български" имена са библейски - Петър,Павел,Иван,Мария,(Х)Ана...
Точно така, не знам за повечето, но със сигурност много. Точно както и много имена на всеки друг християнски народ. На мюсюлманите пък имената често са от арабски произход.

# 50
  • София
  • Мнения: 19
На мен не ми е любимо това име.

Общи условия

Активация на акаунт