Какво мислите за името Лука?

  • 4 433
  • 50
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 41 353
ЛукА е в нашата Библия. В Италия е ЛУка.

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Харесва ми името, може би защото съм свикнала с него - първият ми братовчед се казва така. Ние се обръщаме към него с Луко и с това съм свикнала. Но смешно стана, когато братончед ми стана баща и от Лука трябваше, да образуват бащино, такова завършващо на -ав, -ов ...

# 32
  • Мнения: 12 355
Харесва ми името, може би защото съм свикнала с него - първият ми братовчед се казва така. Ние се обръщаме към него с Луко и с това съм свикнала. Но смешно стана, когато братончед ми стана баща и от Лука трябваше, да образуват бащино, такова завършващо на -ав, -ов ...
В този случай има опция да не се образува бащино име с окончанието, а да остане само Лука. Например Борис Лука Иванов или Мартина Лука Иванова.
Моя съученичка в гимназията беше с бащино име Лукаева.

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219

В този случай има опция да не се образува бащино име с окончанието, а да остане само Лука. Например Борис Лука Иванов или Мартина Лука Иванова.
Моя съученичка в гимназията беше с бащино име Лукаева.

Така и направиха със сина му - бащиното име е без окончание, защото батко беше против, да го запишат Луков, все пак той е Лука, а вариант - Лукав е ... смешен.

# 34
  • Мнения: 8 919
От Лука бащиното си е Луков. Както знаете, бащини и фамилни се образуват с окончание -ев/-ов.
Тома - Томов
Никола - Николов
Сава - Савов

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
Съвсем стандартно бащино или фамилно име си е Луков от Лука, но днес е модерно бащиното име да няма окончание. Wink

Сега, вярно, може на братовчеда да му е звучало като луковица, лукова глАва или нещо подобно, не се подигравам, причината за това според мен вероятно е, че името вече е рядко и не сме свикнали с такова бащино име, но има хора с фамилно име Луков - то е пак от Лука, не е от кромид лук.

Имах учителка Лукова и бегло познавам един не много симпатичен (малко лукав Wink) човек около 60-те с първо име ЛукА. Това, че той е лукав, не значи, че името е лошо или че то го прави такъв, нямам това предвид.

Последна редакция: пт, 30 апр 2021, 13:37 от Магдена

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Абе, братовчед ми неизвестно защо, отхвърли Луков. Но така или иначе вече живеят в Англия и това детето (22 годишно Simple Smile )  да има второ име, без окончание не им е проблем.

# 37
  • Мнения: 802
Харесва ми името. С ударение на У-също.
 За дъщеря ми избрахме класическо име, което разбира се не гарантира, че няма да има находчиви умове, които ще имат “реални причини@ да се подиграват.
 Същевременно обаче когато даваме на детето си по-нетрадиционно име директно го вадим от масата, така да се каже, което според мен лично може да накара детето да не се чувства съвсем комфортно с избора на родителите си. Не знам, сложно е, аз лично не бих рискувала колкото и да вярвам,чу светът е шарен Simple Smile

# 38
  • Мнения: 8 919
На мен Лука за България ми звучи много по-добре, отколкото Майкъл, Дейвид, Патрик и подобни английски имена, които се опитах да пробият сред бг децата. И, малко ме е срам, ама Луков/-а ми харесват.

# 39
  • Мнения: 802
Блу на 100 процента подкрепям мнението ви Simple Smile

# 40
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 308
Луков,Лукова е съвсем нормална българска фамилия.

# 41
  • Мнения: 9 230
Не малко хора не могат да произнасят буквата "л" отчетливо и ясно,и за тях ще е проблем да казват Лука...

# 42
  • Мнения: 9 215
Аз имам едно приятелско момче Лука.
Честно викат му или Лукчо, всички възрастни на галено!
А 80% с потъващо "Л" ...му викат Ука!
Не че искат, да го подиграват.
Просто говорен дефект , какво да правиш Wink Малко като пернишкото Уидъл (вдовица от англ.)за ЛИДЛ

# 43
  • Мнения: 5 279
Щом чуя името Лука веднага се сещам за този:



Лука Брази! Hands Plus1

# 44
  • Мнения: 3 822
Мисля- Сърбо-хърватско .
Имам познати с това име от тези държави.
Не е българско.

Трябва ви фамилия, която да око часа на “ич”

Не разбирам избора на чужди имена за българчета. Защо в Америка или Сърбия не си кръщават децата Напр. Стоян, Величко, Жельо...

Когато аз избирах име, исках да е кратко, да няма глупави съкращения, да се пише и чете на Кирилица и латиница, да е Българско.

По-добро от Майкъл 100%
Но правилното фамилно име е Лукич.

Общи условия

Активация на акаунт