Какво да приготвим с яйцата от Великден?

  • 5 166
  • 52
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 15 028
Аз ги правих с телешка кайма, за която знам,че не се свива. Може би зависи най-вече от каймата. А може и малко по-дебела обвивка да пробваш.

# 31
  • Мнения: 1 698
Не е ли много постна тази телешка кайма?

# 32
  • Мнения: 15 028
Ами на мен ми харесва. Сигурно е въпрос на вкус.

# 33
  • Мнения: 12 734
Аз да попитам, тези моите яйца по шотландски нещо се "оголиха". В смисъл, каймата се отдръпна и яйцата се "показаха". Как да избегна това? Каймата не беше много мазна, вярно от свински врат беше намляна, но не беше мазна. Идеята ми е да останат завити яйцата изцяло.
Месих каймата за шотландските яйца като за руло Стефани - с яйца там, галета, по принцип в него и в кюфтетата слагам и по лъжица-две кисело мляко плюс малко сода, навик ми е че не стават сбити така. Едното действително се оголи леко от едната страна, но може и аз да не съм го покрила добре. Бързах като ги правих, даже и каймата носеше и още да я меся. Или от това ще е, или пък съм я смъкнала леко като ги слагах в кошницата че беше гореща. Иначе щеше да се дръпне и на останалите, а те си бяха добре.
Скрит текст:
Моите ги пекох в еърфраера де, там супер бързо хващат коричка отвън, преди да е започнала да се свива каймата, та може и това да е помогнало. Като от един опит, това са ми само наблюденията, ще се чуе дали ще станат толкова добре и друг път Grinning

# 34
  • Мнения: 1 698
Аз ги пекох на фурна. По принцип гледам да не пържа. Картофи, тиквички, кюфтета - всичко това го правя на фурна.

# 35
  • Мнения: 12 734
Те и моите са печени, в еърфраера не се пържи в мазнина ами си е минифурничка с много силно обдухване. Пържене не си причинявам аз, това е и причината да пробвам такива яйца чак сега, а пък ги заглеждах от много време. Особено по това време на годината. Абе хубава рецепта си е всякак тя, добра работа ми свърши да финиширам варените яйца от празника.

# 36
  • Мнения: 21
Аз сварих картофи (домашни от село), нарязах кисели краставички, две майонези, настъргах яйцата и разбърках. Стана страхотна салата.

# 37
  • Мнения: 3 376
Хм... аз винаги оставям половината да се изяждат ,като някои от тях ги гарнирам на зелена салата.
Причина ? Цяла година не правя варени яйца и това е момента, в който всички мечтаят за яйца и с кеф го изяждат Grinning
Другата половина от яйцата, ги пълня.
Т.е. жълтъка го смесвам с майонеза, самардала и чесън. И го връщам в белтъците. Сервирам със зелена салата пак. Обажавам тази комбинация. То аз реално на всичко слагам самардала , даже не знам как има хора, които не са чували и дори не използват самардала..... за мен тя е задължителна в кухнята,  както обикновената бяла сол.

Преди да ме питате защо през годината не правя яйца. Ами просто не се сещам. Аз все правя пържени яйца , панагюрски,  яйца на очи... и не ми идва на акъла да направя варени. А и никой вкъщи не ми е казвал, че му се ядат варени . Та , така.. веднъж в годината ядем . Добре ,че е Великден.


А руло стефани аз обожавам. Но след 5-6 опита се отказах тотално. Най-добре да си купувам готово.
Проблема при мен не е завиването. Завивам си го перфектно. Проблема е , че каймата никак не става вкусна ! И изобщо няма вкус на Руло. 
Пробвала съм с домашна кайма , с купешка   с подправки или аз да я овкуся. Ами не става и не става! Та съм се отказала...

# 38
  • След завоя в дясно
  • Мнения: 1 351
Любима яйчена салата, даже вчера я правих Simple Smile
Яйца нарязани на едро, например едно яйце на 6, кутийка хубава царевица(обикновено Бондуел), лъжица сладка горчица и майонеза(домашна от мляко и олио или поне домашната на Олинеза).
Може ли рецептата за майонезата с млякото и олио ?
Да не съм голословна, правя салата от див чесън, сварени и ситно нарязани яйца и сос от сметана ( не сладка) и сол.

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 4 015
Аз може би ще пробвам шотландски яйца

# 40
# 41
  • Мнения: 11 080
Салата "суров мишмаш"
Печени червени чушки и домати (ха-ха, доматите сурови, да не се обърка някой) се нарязват на дребни кубчета, бяло сирене се натрошава, твърдо сварените яйца се настъргват на едро ренде. Всичко се разбърква и подправя, гарнира се с магданоз. Няма особено вид, но е супер вкусно.

# 42
  • София
  • Мнения: 10 309
Любима яйчена салата, даже вчера я правих Simple Smile
Яйца нарязани на едро, например едно яйце на 6, кутийка хубава царевица(обикновено Бондуел), лъжица сладка горчица и майонеза(домашна от мляко и олио или поне домашната на Олинеза).
Може ли рецептата за майонезата с млякото и олио ?
Да не съм голословна, правя салата от див чесън, сварени и ситно нарязани яйца и сос от сметана ( не сладка) и сол.

Супер лесна, ако имате силен пасатор. 1/1 за рядка(сос за пица) или 1/2 мляко/олио за гъста, половин лимон на около 150мл. мляко, сол на вкус, аз слагам и малко чесън или горчица. Млякото трябва да е пълномаслено, студено от хладилник. Изсипвате ги във високия съд на пасатора, задържате 2-3сек. на дъното и бавно изтегляте. От години не купувам майонеза, тази е перфектна.

Веганска майонеза също се получава чудна, същата пропорция със студено, соево мляко(Лидъл, ДМ) не с всички става и с винена киселина.

# 43
  • София
  • Мнения: 5 723
Аз много харесвам салата "Домати под шуба" от този блог:

https://www.cookwithasmile.com/%D1%81%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0 … 1%83%D0%B1%D0%B0/

Харесах варени яйца и в кеджъри.

https://cookathouse.com/kedjari/

# 44
  • тук и там
  • Мнения: 11 529
Руло Стефани правя много успешно, по рецепта на Звездев. Можете да потърсите в нета. Има си тънкост-залива се със горещо олио,преди печене. Яйцата на половинки  ги режа, не цели..
Ще направя някоя салата с яйцата. Има много успешна с картофи, но ми се иска нещи безвъглехидратно да направя ,че се оядохме по празниците и без това..

Общи условия

Активация на акаунт