Бихте ли събирали чеиз като едно време

  • 4 517
  • 157
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 10 941
Абсолютно, аз моя чеиз си го събрах докато живеех по квартири. ММ дойде с един куфар с дрехи като заживяхме заедно. Ходихме да си купим нови неща, да допълним. Още помня каква тръпка и колко приятно беше двамата да си избираме.

# 136
  • Мнения: 74
Добро утро момичета ☀️
За мен"чеиз"в днешно време не означава детето/децата да имат само и единствено за след сватбата,а да имат да речем и след като отидат да учат или се преместят да живеят другаде.
Ама още не съм взела решение дали да правя подобна стъпка (да купувам разни работи).Ще видим😏

# 137
  • Мнения: 15 249
За като идат да учат се взима от родителското имущество или се купува на момента, като се кара багажът. На мен ми дадоха посуда и прибори , които са били май подарък за сватбата, но са преседявали 20 години в кашон, щото сервизит като цяло са били доста.
Та 20 години преседяване в кашон, защото е ненужно... Да, действително се появи някаква нужда от тях, но в най-близкия магазин за домашни потреби можеше да се купи чиния на бройка или цял комплект за смешни пари.
Да не казвам, че тези старите ги смятах за мега грозни и кофти изработка и рисунък.
Ползвах ги, но предпочитам да си бях купила аз.

# 138
  • Мнения: 10 941
Понеже отидох студентка на 500 км от дома и нямаше кой да ни закара, с майка се влачихме по влаковете като се местех. Отидох с една лъжица, вилица и нож, комплект завивики и най-необходими дрехи. Другите неща купихме на място. Разбира се, аз съм изключение от правилото, но има и такива случаи.

# 139
  • София
  • Мнения: 13 750
А ако детето се зажени в чужбина? Трябва ли да влачи чеиза?
Нашите големи дъщери са далеч още от женитба (надявам се), но се отделиха да живеят двете сами. Ремонтирахме жилището и го обзаведохме с ново. Не си представям да примъкна моите вещи, а и аз нямам нищо ненужно у дома. Минималист съм.  Още повече, че те са студентки в чужбина и си ходят за сесии с по една раница. Преди пандемията най-голямата стоя там по-дълго и пак не занесе почти нищо. Купи си там най-нужното.

# 140
  • Мнения: X
Като идат да учат - ще си купят на място. Оставам с впечатление, че не разполагаш с някакви кой знае какви финанси, притеснена си от "големия" бъдещ разход и нещо колежката ти те е стресирала с разкази за родителска самоотверженост. Спокойно, не е толкова зле, нито са скъпи тези неща като за начално изнасяне.

# 141
  • Мнения: 15 249
Впрочем, човек е спокоен, когато не му се налагат големи харчове. Та чеиз от дреболии на цена от едно кафе до две запивания в кръчма не е кой знае колко успокояващ. Едно апартаментче за няколко десетки хиляди евро плюс обзавеждането за по една заплата на парче мебел ще е далеч по-успокояващо, пък чинии и чаши се купуват лесно, по 5 за грош.

# 142
  • Мнения: 74
Като идат да учат - ще си купят на място. Оставам с впечатление, че не разполагаш с някакви кой знае какви финанси, притеснена си от "големия" бъдещ разход и нещо колежката ти те е стресирала с разкази за родителска самоотверженост. Спокойно, не е толкова зле, нито са скъпи тези неща като за начално изнасяне.

Истината е,че наистина съм леко пооплашена,но от това което аз съм преживяла.За съжаление се случи така,че се разболях преди години,голямата беше мъничко бебе още,аз дълго след това не можех да работя.Карахме с една заплата доста дълго време докато аз се възтановявах.
Едва смогвахме да си купим най-нужното за детето.Абе доста неща преживяхме.
По принцип не съм човек който обича да се затрупва с неща и хвърлям всичко което не ми трябва,обаче има нещо друго.На малката щерка има оставен един апартамент който може да се каже,че има всичко,а на голямата след много мъки преди 3 години купихме апартамент,той е обзаведен,но му липсват основни неща като чинии,чаши и тн.Мисълта ми беше,да накупя някой неща от първа необходимост за да може когато щерката отиде там живот и здраве след 3-4 години да има в какво да си сложи вода да пие или в какво да си сложи да яде.Малката си има,но в никакъв случай няма да ставам плюшкин и да пълня излишни неща.Ако пък един ден стане така,че се наложи да го продадем,ще бъде готов за бъдещите си стопани да се нанесат веднага.

# 143
  • София
  • Мнения: 5 175
От мазето в къщата в родния ми град наизскочиха куп сервизи - порцелан, кристал, сребърни прибори, дори един сервиз за сладко с малки кристални купички и подхождащи им лъжички. Абе, голям кеф, аз много си падам по красиво сервирана маса. Но не мога да си представя да разнасям такива неща наляво-надясно.
Хубаво е човек да има един по така сервиз и прибори - за празник, за гости, за някакъв повод, даже ми се вижда задължително. Но дотам. Има съвсем прилични бюджетни сервизи и аксесоари, не е нужно да се пръскат стотици левове. Купувала съм сервиз от Кауфланд - бели чинии с огромни червени макове. Ей, колко въпроси отнесоха тия чинии - ама откъде са, ама колко струват, аууу, че са хубави с тия макове. Умирах да се хиля, все пак - чинии от Кауфланд...
И понеже се тръгва от това, че младото семейство след сватбата "нямало нищо" - аз съм твърд привърженик на американската практика младоженците да обявяват списък с желани предмети, ако подаръкът въобще ще е под формата на предмет. Една от двете ми най-добри приятелки пък обяви, че желаят единствено и само подаръци в плик, после тя и съпругът й си прецениха как да разпределят парите.

# 144
  • София
  • Мнения: 29 052
Ами ти си решила още отпреди да пуснеш темата. Над 90% отговарят с "не", ти пак продължаваш с "да", за какво се хабим да отговаряме, щом нямаш желание да се съобразиш с отговорите?

# 145
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 342
Не,не събираме чеиз за дъщеря ни.
Ще има самостоятелно жилище ,ще и платим образованието-това е достатъчно.
Евентуално кола може да и купим.Толкоз.
Но да събирам сервизи ,чаршафи,посуда-няма никакъв смисъл.
Излишни пари за глупости.
Един ден ще си купи сама каквото и харесва.

# 146
  • Мнения: 15 249
Андрина, това, което наричаш най-необходимото, е мега евтино.
Аз, да си кажа правичката, бих била обидена, ако някой отбива номера с тенджера и завивка, които струват по 10 лв в някои магазини, а аз трябва да си купувам печката и леглото за по мин.200. Да е баба-пенсионерка, свикнала на други времена, по разбирам, ама майка ми да ми излиза с такъв отбий-номер...

# 147
  • Мнения: X
Е, така историята се променя с тези апартаменти. Ако искаш разрови по тавани и при баби, там винаги е пълно с вещи, които не се ползват. А ако има нови собственици - нали знаеш, че всичко ще изхвърлят, ремонтират и т.н. Спокойно, ще се справите.

# 148
  • София
  • Мнения: 39 102
Оплаших се! По апартамент на дете!
Ние пък сме егоисти, продадохме апартамента и си купихме вила за собсвен кеф! За там си накупих покъщнина набързо - 5 комплекта чаршафи, 5 възглавници, килим, 2 купи, чаши, кош за боклук... Стана за около седмица.

# 149
  • Мнения: 18 980
Никога не ми е хрумвало, че децата няма да могат сами да си купят вилици, чинии и т.н. та да им ги заредя отсега... Бих помогнала с радост, подарила и т.н. но да е нещо, което те искат и са си избрали. От което към дадения момент имат нужда.

Продавам точно мебели и стоки за дома и градината, така че каквото им трябва - насреща съм. По Нова година пратих на сина ми в Германия кухненска маса с два стола, специално трябваше да могат лесно да се сгъват и пренасят с кола в друг град после. Търсих точно такъв модел, друг нямаше да му свърши работа.

Като чета как родители са осигурили апартамент, но ги е страх, че няма вилици и чаши... учудвам се Simple Smile За 30 лева децата сами ще си вземат всичко набързо и готово.

Общи условия

Активация на акаунт