Да се научим да работим с Excel - тема [4]

  • 31 304
  • 196
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Здравейте! Имам проблем и много се надявам някой тук да може да ми помогне, че на работа не могат Neutral Face
Налага ми се да работя предимно с EXCEL и вчера ми изчезна функцията като позиционирам стрелката на мишката в долния десен ъгъл на клетката не ми се показва +, също и стрелките, за да преместя самата клетка. Абе изобщо никакви функции на мишката в клетката, само мога да маркирам. Помогнете ако съм се изразила правилно, моля

Проверете File - Options - Advanced - Enable fill handle and cell drag-and-drop дали е чекната

# 16
  • Sliven
  • Мнения: 250
Здравейте! Имам проблем и много се надявам някой тук да може да ми помогне, че на работа не могат Neutral Face
Налага ми се да работя предимно с EXCEL и вчера ми изчезна функцията като позиционирам стрелката на мишката в долния десен ъгъл на клетката не ми се показва +, също и стрелките, за да преместя самата клетка. Абе изобщо никакви функции на мишката в клетката, само мога да маркирам. Помогнете ако съм се изразила правилно, моля

Проверете File - Options - Advanced - Enable fill handle and cell drag-and-drop дали е чекната
СТАНА! МНОГО ВИ БЛАГОДАРЯ! Мъчих се 3 дни с таз тъпотия, а така ми трябва

# 17
  • София
  • Мнения: 9 920
ексел може ли да дава отчет, кога даден срок изтича? Или да се пуска такъв списък при поискване?

# 18
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Десктопски известия не. Можеш с Conditional Formatting да си направиш клетка да светва в определен цвят след изтичане на даден период, като за условие трябва да съставиш съответната формула.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 3 245
ексел може ли да дава отчет, кога даден срок изтича? Или да се пуска такъв списък при поискване?

Такъв списък може да се извежда с Advanced Filter. Но пак трябва да се стартира "ръчно", евентуално може да се закачи на бутон и да се подсещате да го натискате, когато искате да проверите за изтичащ срок.

# 20
  • Мнения: 22
ексел може ли да дава отчет, кога даден срок изтича? Или да се пуска такъв списък при поискване?

Всичко зависи от детайлите, но може да се направи сравнително лесно следното:
При стартиране на Ексел да се отваря файл/таблица, в която да се показва списък с изтичащи срокове.

С макрос може даже и по мейл да го пусне

# 21
  • Мнения: 14 843
Здравейте , имам проблем с дата. Маркирам колоната, задавам съдържание кратка дата и нищо не става. Ако поискам да филтрирам, имам на две различни места 06.юни например. Не знам какво да правя, моля за помощ.

# 22
  • Мнения: 22
Здравейте , имам проблем с дата. Маркирам колоната, задавам съдържание кратка дата и нищо не става. Ако поискам да филтрирам, имам на две различни места 06.юни например. Не знам какво да правя, моля за помощ.

Възможно ли е да изглежда като дата, но всъщност да е текст?

# 23
  • Мнения: 14 843
Може би е нещо такова. Но като стъпя на някои, пише Дата, а на други - По избор.
Информацията е копи-пейст от друг файл. Сега си поиграх, 300 реда с F2 - Enter - и ги обърна в дати. Струва ми се, че разделителят на датата в другия файл нещо не е ок...ама е все точка, колко вида точки има?

# 24
  • Мнения: 22
Без да видя файла, ми е трудно да кажа какво се случва.
На сляпо давам няколко насоки:
- направете Replace (CTRL+H) на точка с ... точка. Знам, че звучи абсурдно, понякога така се оправя
- Маркирайте проблемните клетки и след това: Data > Data Tools > Text to columns. Там на третата стъпка в полето Column Data Format цъкнете на Date и след това Finish
- В отделна колона използвайте формулата DATEVALUE, за да обърнете текст, който прилича на дата в истинска дата. След това с Copy > Paste Special Values ги пейстнете на мястото на "сбърканите" дати

Има и други начини, ако с тези не стане

# 25
  • Мнения: 14 843
Благодаря. Ще видя в понеделник, че остана на служебния компютър. Сега съм оправила клетките, като маркирах цялата колона, дадох съдържание Кратка дата и после това с Ф2-ентер минах всичките 300+ клетки. Но тази таблица се попълва постоянно с копи-пейст и в понеделник сигурно пак няма да се получи.
Риплейсване на точка с точка въобще даже не ми звучи абсурдно, но не се бях сетила. Даже като се замисля, вероятно това е решението -понеже става дума за дузина справки от програмата ни, които вадим под формата на екселски таблици. И по всяка вероятност изваждането на едната справка върви с такава точка-не-точка.
Ако не стане, ще пиша.

# 26
  • Мнения: 29 338
Ще стане с точка с точка. Така много пъти съм оправяла дати.

Kакво става с F2 + Enter?

# 27
  • Мнения: 14 843
Ще стане с точка с точка. Така много пъти съм оправяла дати.

Kакво става с F2 + Enter?
Нищо особено и магично не е, Ф2=двойно щрак с мишката върху клетката - за редакция на съдържанието. Ентер е да мина на долната клетка. Става по-бързо от щракане само с мишката. Като натисна Ф2, клетката от 02.06.2021 става на 2.6.2021, което е нормална кратка дата. Натискам ентера и слизам в долната клетка. Нищо друго не правя, не трия, не дописвам. Не знам дали го обясних добре.

# 28
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Пробва ли да оправиш една клетка и след това с четката да "намажеш" останалите?

# 29
  • Мнения: 14 843
Пробва ли да оправиш една клетка и след това с четката да "намажеш" останалите?
Да , сигурно 50 пъти, защото бях убедена, че не натискам и мажа правилно - не стана нито един.

Общи условия

Активация на акаунт