Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 66

  • 40 025
  • 729
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 476
Тези дни се каня да пиша, но все не ми стига времето... та с един интересн въпрос .. С една приятелка разсъждаваме - тя е с Базед, аз съм с Хаши. Темата на съждението ни тръгна от зъби и живак ... Та ако жена със заболяване на ЩЖ има поставена спирала - обикновена среббърна или медна.. как би се отразило това. До колкото съм запозната принципа на тези спирали е точно отдаване на елемента, от който са създадени -мед, злато, сребро. В общия случай мед ... отлагането му в организма би ли бил проблем.... аналогия е с живака в старите пломби. Интересно ще ми е мнението ви..

# 61
  • Мнения: 10 817
Дайте резултатите, не е достатъчно само да са в норма попринцип, важно е колко точно са.

FT4 - 11,4                   7.8-14.4
TSH - 1.09                  0.38-5.33
FT3 - 6.84                   3.80-6.00
Tg-Ab (TAT) - 0.93         до 4,00
TPO Ab (MAT) 0.75       до 9,00

# 62
  • Мнения: 1 437
Тези дни се каня да пиша, но все не ми стига времето... та с един интересн въпрос .. С една приятелка разсъждаваме - тя е с Базед, аз съм с Хаши. Темата на съждението ни тръгна от зъби и живак ... Та ако жена със заболяване на ЩЖ има поставена спирала - обикновена среббърна или медна.. как би се отразило това. До колкото съм запозната принципа на тези спирали е точно отдаване на елемента, от който са създадени -мед, злато, сребро. В общия случай мед ... отлагането му в организма би ли бил проблем.... аналогия е с живака в старите пломби. Интересно ще ми е мнението ви..
На мен ендокринолог ми каза, че пломби и спирала могат да са предпоставка.

# 63
  • София
  • Мнения: 2 413
Дайте резултатите, не е достатъчно само да са в норма попринцип, важно е колко точно са.

FT4 - 11,4                   7.8-14.4
TSH - 1.09                  0.38-5.33
FT3 - 6.84                   3.80-6.00
Tg-Ab (TAT) - 0.93         до 4,00
TPO Ab (MAT) 0.75       до 9,00
Аз на твое място бих си пуснала изследвания в още една лаборатория.
Хашимото категорично нямаш. Пусни само Ft3 и FT4 и TSH.

# 64
  • Мнения: 62
Здравейте, замислих се, не е ли по-добре за организма прием на еднакви дози хормон всеки ден, вместо да се редуват различни, ако сумарно е почти същото? Пример: всеки ден по 37.5 (което е 262.5 на седмица), вместо 4 дни х25 + 3 дни ×50 (което е 250 на седмица).

# 65
  • Мнения: 6 958
Ендокриноложката на дъщеря ми беше казала, че няма значение как се пият. За по-лесно за помнене тя пиеше пон, вт, ср по 25, а от четвъртък до неделя - по 50. Което пък моят ендокринолог отчете за погрешно и каза да ги редуваме. И аз се чудех дали тази голяма разлика в тсх не беше именно от неправилно пиене на дозата. Изследвания в четвъртък (след 3 дни по 25) показват тсх 8,08, а изследвания на другия ден, след ден с 50 (и в друга лаборатория) показват тсх 3,94.

# 66
  • Мнения: 689
Аз редувам 50/75, което се получава по около 64 дневно. Честно казано не виждам как ще разделям хапчето. Може би ще ми трябва аптекарска везна. Моят лекар ме кара да ги редувам, за да е по-равномерен прием.

# 67
  • Мнения: 10 817
Дайте резултатите, не е достатъчно само да са в норма попринцип, важно е колко точно са.

FT4 - 11,4                   7.8-14.4
TSH - 1.09                  0.38-5.33
FT3 - 6.84                   3.80-6.00
Tg-Ab (TAT) - 0.93         до 4,00
TPO Ab (MAT) 0.75       до 9,00
Аз на твое място бих си пуснала изследвания в още една лаборатория.
Хашимото категорично нямаш. Пусни само Ft3 и FT4 и TSH.

Благодаря! А, преди да дам кръв за изследване на тези хормони трябва ли да стоя в покой определено време? Имам спомен, че някой ми беше споменал нещо такова.

И още два въпроса. Как се определя уголемена шитовидна жлеза и това предпоставка ли е за предстоящо развитие на заболяване? И, понеже четох, че на Хашимотото му викат "хроничен лимфоцитен тиреоидит" - как са ви лимфоцитите при това заболяване? Наблюдава ли се пролиферация в пкк?

Последна редакция: нд, 30 май 2021, 20:15 от amy_nka

# 68
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Тези дни се каня да пиша, но все не ми стига времето... та с един интересн въпрос .. С една приятелка разсъждаваме - тя е с Базед, аз съм с Хаши. Темата на съждението ни тръгна от зъби и живак ... Та ако жена със заболяване на ЩЖ има поставена спирала - обикновена среббърна или медна.. как би се отразило това. До колкото съм запозната принципа на тези спирали е точно отдаване на елемента, от който са създадени -мед, злато, сребро. В общия случай мед ... отлагането му в организма би ли бил проблем.... аналогия е с живака в старите пломби. Интересно ще ми е мнението ви..
Проблемно е, заради щж самото изхвърляне на тежки метали от организма е затруднено и това влошава още повече нещата, тъй като в крайна сметка основния път към подобрението е детоксикацията, тоест изчистване на тялото от отпадните вещества, за колкото се може по-кратко време.
Дайте резултатите, не е достатъчно само да са в норма попринцип, важно е колко точно са.

FT4 - 11,4                   7.8-14.4
TSH - 1.09                  0.38-5.33
FT3 - 6.84                   3.80-6.00
Tg-Ab (TAT) - 0.93         до 4,00
TPO Ab (MAT) 0.75       до 9,00
Аз на твое място бих си пуснала изследвания в още една лаборатория.
Хашимото категорично нямаш. Пусни само Ft3 и FT4 и TSH.

Благодаря! А, преди да дам кръв за изследване на тези хормони трябва ли да стоя в покой определено време? Имам спомен, че някой ми беше споменал нещо такова.

И още два въпроса. Как се определя уголемена шитовидна жлеза и това предпоставка ли е за предстоящо развитие на заболяване? И, понеже четох, че на Хашимотото му викат "хроничен лимфоцитен тиреоидит" - как са ви лимфоцитите при това заболяване? Наблюдава ли се пролиферация в пкк?

Определя се с ехография и опипване на жлезата от специалист, предпоставка е, но не задължителна. Относно лимфоцитите не при всички е изявено, освен това трябва да се гледа не само количеството им, ами и процентното съотношение между лимфоцити и неутрофили. Изследвай траб антитела.

# 69
  • Мнения: 1 992
Здравейте, може ли някой да ми каже дали вижда нещо нередно в изследванията ми? Само предварително да кажа, че 2 г лекува хиперфункция и от октомври 2020 съм без Пропицил и Тсх се движи от 2,2 до 3.0. Относно Алат, ту нагоре, ту надолу... Ходих на гастро-каза, не виждам проблем... Да пия Есенциале Форте. Вие какво мислите... От какво може според вас този Алат да се повишава?

# 70
  • Мнения: 20 248
Аз изследванията не се наемам да коментирам, но доколкото зная, щитовидната си е обвързана с черния дроб. При мен холестерола е висок, и подозирам хипото.
Виж, тук сме коментирали преди години:
https://m.bg-mamma.com/?topic=885047.210

Нещо примерно от нета, макар, че е малко рекламна:
https://bg.stanislavamihova.com/blog/2020/03/05/%D0%B7%D0%B4%D1% … 0%B8%D1%81%D0%B8/

# 71
  • Мнения: 131
Здравейте,
С Хашимото съм от много години насам. Искам да попитам, ако някой има повече информация и се е сблъсквал с това, в какви граници е нормално да варира ТСХ след раждане и колко време отнема нещата да влязат отново в релси? Преди месец стойността на ТСХ ми беше 0.01 - намалих от 50мг. на 25мг. еутирокс, а сега 1 месец по-късно ТСХ ми е 68.

# 72
  • Мнения: 11 913
А щитовидните Т3 и Т4 как са и тях следете?
При мен бързо всичко си беше в норма. Аз се изследвах направо на 3-я месец след раждане, че преди това не ми беше до това а и не съм и мислела, че трябва. Та тогава ТСХ си ми беше 1,5 и си останах на същата доза. После вече ми се губи хронологията, но предстоящата зима т.е. около след 6-7м ТСХ ми беше скочило на 18, но там мисля, че си беше стрес и недоспиване от бебето.

# 73
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Здравейте, може ли някой да ми каже дали вижда нещо нередно в изследванията ми? Само предварително да кажа, че 2 г лекува хиперфункция и от октомври 2020 съм без Пропицил и Тсх се движи от 2,2 до 3.0. Относно Алат, ту нагоре, ту надолу... Ходих на гастро-каза, не виждам проблем... Да пия Есенциале Форте. Вие какво мислите... От какво може според вас този Алат да се повишава?
Въпреки, че няма инсулин и гликиран хемоглобин (които е добре да ги пускаш заедно с глюкозата), от причинно следствените връзки смятам, че се дължи се на нестабилната ти кръвна захар, често срещано при хипертироидизъм, в общи линии проблемите с щж водят със себе си и проблеми с инсулина и кръвната захар, при хипер черния дроб почва да бълва неконтролируемо количество гликоген, оттам се омазнява и оттам се повишават чернодробните ензими. Сериозно преосмисли храненето си. Излишно е да казвам, че поддържане на нормално тегло е задължително. Да се провери кортизола също не е лоша идея.
Здравейте,
С Хашимото съм от много години насам. Искам да попитам, ако някой има повече информация и се е сблъсквал с това, в какви граници е нормално да варира ТСХ след раждане и колко време отнема нещата да влязат отново в релси? Преди месец стойността на ТСХ ми беше 0.01 - намалих от 50мг. на 25мг. еутирокс, а сега 1 месец по-късно ТСХ ми е 68.
6-12 месеца.

# 74
  • София
  • Мнения: 415
Здравейте,
С Хашимото съм от много години насам. Искам да попитам, ако някой има повече информация и се е сблъсквал с това, в какви граници е нормално да варира ТСХ след раждане и колко време отнема нещата да влязат отново в релси? Преди месец стойността на ТСХ ми беше 0.01 - намалих от 50мг. на 25мг. еутирокс, а сега 1 месец по-късно ТСХ ми е 68.

Аз бях по подобен начин. 45 дни след раждането бях с тсх 0.05 с доза 100 еутирокс , свалих дозата на 50 и след още 45 дни тсх 19, и след това постепенно се нормализираха нещата.

Общи условия

Активация на акаунт