Градинарство - моето хоби 28

  • 38 465
  • 755
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 200
Моите рози са още пъпки ¯\_(ツ)_/¯ Една клечка резник бях боднала, ама в началото не я полях и нищо не стана май, не дава признаци на живот. Ще се дерзае още 🤨 Оригиналът е сгъчкан между два шишкави храста, ММ се навря там някакси, но няма как да размаха лопатата да изрови розата. Чупна си една миналогодишна изсъхнала шипка от нея и сега си е засял опитно поле семенца. Аз му казах, че интернетът е тотално против подобни идеи, но той само се кефи семенцата колко били големи и не ще да чуе друго.



Днес ходихме за субстрат, че имам да прехвърлям новопоникнал разсад цветя в по-големи саксии. Много гъст беше разсада, то пък за неудобство всичко поникна, да му се ненадяваш. ММ надникна да види как върви пресаждането, пусна една саркастична усмивка и се оттегли. Което значи, че не върви добре Satisfied ама се надявам поне няколко да оцелеят по дарвиновата система на по-силния.

Той пък си заформя еднин леген сукуленти, добавиха се две нови попълнения, това червеното ми хвана окото и един топчо





Тук ММ махна част от треперещата трева и дойде поредното седумче. Бучнах клонче-резник от хеликрисум/къри, ама съм скептик, не ми върви с такива вкоренявания.



Кипи усилен труд, тревата няма нужда от косене, изпотъпкахме я Sweat Smile 
Скрит текст:




Моите рози са още пъпки ¯\_(ツ)_/¯ Една клечка резник бях боднала, ама в началото не я полях и нищо не стана май, не дава признаци на живот. Ще се дерзае още 🤨 Оригиналът е сгъчкан между два шишкави храста, ММ се навря там някакси, но няма как да размаха лопатата да изрови розата. Чупна си една миналогодишна изсъхнала шипка от нея и сега си е засял опитно поле семенца. Аз му казах, че интернетът е тотално против подобни идеи, но той само се кефи семенцата колко били големи и не ще да чуе друго.



Днес ходихме за субстрат, че имам да прехвърлям новопоникнал разсад цветя в по-големи саксии. Много гъст беше разсада, то пък за неудобство всичко поникна, да му се ненадяваш. ММ надникна да види как върви пресаждането, пусна една саркастична усмивка и се оттегли. Което значи, че не върви добре Satisfied ама се надявам поне няколко да оцелеят по дарвиновата система на по-силния.

Той пък си заформя еднин леген сукуленти, добавиха се две нови попълнения, това червеното ми хвана окото и един топчо





Тук ММ махна част от треперещата трева и дойде поредното седумче. Бучнах клонче-резник от хеликрисум/къри, ама съм скептик, не ми върви с такива вкоренявания.



Кипи усилен труд, тревата няма нужда от косене, изпотъпкахме я Sweat Smile 
Скрит текст:




Това на последната снимка, което цъфти в прелестно синьо, какво е, някакво луковично ли е ?

# 46
  • Мнения: 5 378
Аз идвам да оставя тази армерия, която си расте на туфички край пътя в продължение на километри. Това би била перфектната тревна полянка, само от армерия. А аз се опитвам от три години да си я завъдя в цветните лехи, нито нарастват туфите, нито се размножават Laughing

# 47
  • Мнения: 3 771
Я кажете, кандилките, кандилките след като прецъфтят, режете ли цветовете? Или ги оставяте така ... за известно време. Има ли значение за развитието на растението?

# 48
  • под тепетата
  • Мнения: 9 291
И моята армерия на работата ми тръгна много добре. Това е на един алпинеум. Обаче ми изникна стар проблем, заради който може да се наложи да  местя цветята и много ще ме е яд, ако ги унищожа.Миналата година отдолу се бяха заселили стършели и покриха алпинеума с найлони, заради което те повече не се вяснаха досега . Ей, пак се пръкнаха, а аз така се радвам, че всичко дето боднах (има и лавандула, гумите са 5 с различни цветове армерия ), тръгна. Опасни са и ще чакаме фирма, която се занимава с дератизация, да се опита да реши проблема. Бях ви казала, че и на вилата засадих есента армерия и засега няма цвят, расте само на туфа .

# 49
  • София
  • Мнения: 200
Аз идвам да оставя тази армерия, която си расте на туфички край пътя в продължение на километри. Това би била перфектната тревна полянка, само от армерия. А аз се опитвам от три години да си я завъдя в цветните лехи, нито нарастват туфите, нито се размножават Laughing


Това, което четох за армерията - "Армерия не понася алкални почви, растението не се вкоренява добре, губи скоростта на растеж и декоративността си.Почва: влажна и лека, пясъчна глинеста, кисела. За армерията е вярно твърдението: „по-добре да не доливаш, отколкото да наливаш“. Растенията понасят сушата, а от висока влажност храстът изгнива и умира. Поливането на армерия трябва да бъде умерено.Храстите се подхранват три пъти на сезон с комплекс от универсални минерални торове. Растението не понася излишната органичност. При редовно превантивно подрязване на растението периодът на цъфтеж значително се увеличава, храстът изглежда добре поддържан и запазва декоративна привлекателност.На едно място армерията расте не повече от 5 години, след това храстът се изражда, броят на пъпките забележимо намалява. 3-4 години след засаждането растенията се подмладяват и чрез разделяне на храста се получават нови разсад."

# 50
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
розите са на пъпки, божурите също. засадих 4 есента, два имат по една пъпчица. не мога да им се нарадвам. Simple Smile
последните лалета прецъфтяват.
цъфнал е и белия здравец. и той много ме радва, защото е подарък от приятелчета. седи си, милият, в едно сандъче вече 4 години, защото всичко у дома е ремонтна площадка и където и да го сложа, все пречи на майсторите. Sad

миналата година си пренесох едно саморасляче космосче в градинската част. там се полива и реших, че ще му е добре.
тази година има милиони саморасляци от него.
Simple Smile доволна съм. половината градина ще е тагетес и астри, другата - космос и манголд. Simple Smile

# 51
  • Мнения: 5 378
Добри, като нацъфтят космосите ще е приказна гледка! Само ги разреждай малко, ако са нагъсто си остават нисички и не цъфтят много. Поне на една педя да са едно от друго, растат огромни храсти над метър.

# 52
  • София
  • Мнения: 200
Здравейте, момичета! Обикновено съм в темата за балконските градинки, защото в голямата част от времето живея в апартамент, но когато съм в България, имаме една виличка, за която все ми е мерак да й пооправя двора, да сложа растения, цветя... Идната седмица ми предстои да съм в България и ми се иска този път да опитам с някакви семенца, разсади, такива неща.

Предния път сложих туи, те не растат, защото няма кой да ги полива, т.е. растат едвааам-едвааам. Сега ми се иска да сложа люляк и от години неуспешно търся откъде да си купя. Опитвах през олх, търсих по градинските супермаркети, търсих в интернет - няма и няма. На 50-100м от къщата има дивопорастнал, в поляната - чудя се вече дали да не си взема някакви коренчета оттам - все удрям на камък с покупката иначе. Четох, че се избирали средно големи пръчки, режели им се горните клонки, откопавали се и се пресаждали - дали е вярно - не знам...

Та въпросът е - дали, според вас, да взема от този покрй пътеката / в поляната, защото е "местен" или пък ще ме посъветвате отнякъде да купя?

Иска ми се и подправчици някакви да сложа - от по-издръжливите - мента, салвия... Но ровя из сайтовете на Бриколажи и Практикери и никъде не намирам такива неща...

Затова и вторият ми въпрос е - има ли някъде градински супермаркети, с различни растения - декоративни, полезни, всякакви, но да са разсад, от семенца няма да ми се хванат за 7-10 дни, което ми е максималният престой, при това рядко... Може би гледам в грешните сайтове, а може би си представям, че и в България има тези огромни стотици квадратни метри магазини само с цветя, храсти, разсади, поправки, вътрешни растения, водни растения и какво ли не, на които съм свикнала в Германия, а пък то няма баш такива...

Изобщо, където съм влизала, намирам почти само: най-най-стандартни овошки, орхидеи, туи... Ииии, общо взето е това. Иска ми се примерно да сложа нещо подобно, Pampasgras е на немски, но дори не съм виждала някъде, докато в Германия го има на всяка крива паланка...



Преди години са садени божури и все още цъфтят всяка година - бих сложила още, но само семена виждам, никъде нещо готово...

Изобщо, ще съм благодарна за всякакви идеи откъде да пазарувам около и в София - може и онлайн, но за такива неща предпочитам офлайн магазини.

Извинявайте ако ви досадих с въпросите си, но след години търсене на такива растения офлайн като разсад, вече съм отчаяна...
Аз купувам от този градински център, точно зад Парадайз мол в София се намира, персоналът е  професионално квалифициран и любезен,   цените не са  високи. Платикодон, който купих от там, го виждам в гр. център на женският пазар с 3 лв по-скъп и т.н.   https://www.facebook.com/proplantsgarden

# 53
  • Мнения: 478
Все по-цветни ви стават градинките , дами Flowers Hibiscus
MarietaYo, аз гледам веднага да режа прецъфтялото на кандилките, че се разпространяват със скоростта на светлината.
Голям проблем при мен с охлювите. Изяли са цветоносите на ирисите, един делфиниум, 50% от флоксовете паникулати, а днес и лихниса. Добре, че вчера си го снимах. Без да искам обвиних кучо малчо, но .... охлюви.

# 54
  • Мнения: 3 771
За охлювите не ползвате ли някакъв препарат? Преди 2-3 годи и имахме ужасен проблем с охлюви. Едно сини гранули ползвах. Сутрин събирахме с шепи!
Тази година един гел сложих, но вчера пороят сигурно го е измил. Утре пак ще сложа.
Лятото имахме проблем със скакалци, почти невидими - извдоха тревата Wink

# 55
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 061
Gradina Roza, какво е розовата красота? Nature Star2

Полянка от армерия не си представям, ще е цялото на бабуни. За ходенето е проблемът, на вид става, особено от разстояние Smile Имах две за запълване на едни празноти, много хубава туфичка правят наистина, обаче синьото гледам тази пролет го няма. Дори не личи къде е било, мистерия, освен да се е споминало от възраст. Бялото си цъфти, не ми е любимо това растение, но върши работата за която го взех. Не се уголемяват туфите кой знае колко на това дето го имам, към 30см си стои не мърда, една педя високо. Но има много видове, това на крайпътната снимка по-горе изглежда доста високо, може би то се разпространява и нараства повече.





Армерията ли беше цветето което като откъснеш и става като хартиено, но си запазва цвета, направо като изкуствено? Май от Витоша го беряхме, пак на такива топчета беше, лилаво.

Търсих в гугъл, не си намерих синьото, освен да не е било армерия а някакво друго чудо.

Това на последната снимка, което цъфти в прелестно синьо, какво е, някакво луковично ли е ?
Ако имаш предвид камбанките, камбанки са Smiley Hyacinthoides, луковично е, много е непретенциозно, каквото и да го правиш то си цъфти все тая.

Като деца от листенца космос с лепяхме маникюр шарени нокти People Dancer

# 56
  • Мнения: 5 997
Я кажете, кандилките, кандилките след като прецъфтят, режете ли цветовете? Или ги оставяте така ... за известно време. Има ли значение за развитието на растението?
Ако искаш да ги размножиш остави цветовете, събирах семена няколко години, тази година вече режа след като прецъфти.

# 57
  • Мнения: 163
Моля за съвет как да се справя с охлювите. Всичко унищожиха.

# 58
  • Мнения: 3 771
Препарат против охлюви.
Едни сини гранули ползвах предните години. Събират охлювите и го дехидратират. Сутрин събирахме с шепи охлюви.
Тази година един гел купих от Бриколажа. Ползвах го , но дъждът го отми... в Сряда пак

# 59
  • Мнения: 1 107
Вчера гледах в тубата някакъв разтвор, свеж пелин 400-600гр. и от босилек семенници....върховете със семките 400гр. Всяко в отделен чоропогашников чорап, накиснати заедно в 6л.вода и стоят 48-72часа. После в пръскачка и пръскаш по земята и пътеките. Било много силен аромат, който ги дразнел у гонел. Ама къде сега семенници на босилек, а пелин никога не съм виждала свеж....изобщо никакъв....
Няма спасение, и ръчно ги събирам и бира им сипвам и просто си казвам, охлювският Китай е при мене...
ПП: и препарат слагам, последно ми каза една баба, че го слагам грешно. Неда го разхвърлям на всякъде все едно жито сея, а да слагам тук-там по 2-3 "зрънца" и така те ги привличали  и ходели да ги ядат. Хвърляйки на воля, само съм си пълнела растенията с отрова...

Общи условия

Активация на акаунт