Екопътеки и всякакви приятни разходки-тема 3

  • 57 932
  • 760
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 986
luba_rizova, да и ние от навигацията се ориентирахме. Не знаех, че божурите са атракцията на маршрута, но ги видяхме де 🙂.
Тази седмица бяхме из Странджа, но се отдадохме на почивка. Отидохме все пак до манастира до с. Голямо Буково, но то си има асфалтов път до него и не се брои. Някакво инфо за пътеката до вр.Ком и въобще всякаква информация събирам, вкл. и за удобни места за нощувка.

# 46
  • 1st floor
  • Мнения: 9 099
Връх Ком сме го качвали от хижата. От Берковица до новата хижа Ком пътят е лош, тесен, с дупки, завои и без мантинели. Качва се спокойно и с нормална кола, но бавно. На новата хижа оставихме колата и тръгнахме към старата. От там тръгва пътеката за нагоре. Еднодневно сме ходили, за нощувка нямам идея.

Последна редакция: пн, 31 май 2021, 07:55 от НеПоКоРнА

# 47
  • Мнения: 209
Ние пък бяхме в събота на Сухото езеро в Рила. Нищо сухо няма там в момента! Simple Smile Езерото е огромно!!! За около 2 часа се стига по съвсем прилична пътека. Има изкачване, но пътеката в по-голяматя си част е мека, не са камъни.
После продължихме  към Кобилено бранище. Там вече не е за всеки, нито за малки деца. Текат хиляди потоци, които трябва да се прескачат. Но горе е уау! Всякакви цветове - лилаво минзухарено, бяло снежно, зелено, кафяво, синьо небесно. Heart
Пускам малко снимки:




За съжаление най-хубавите от езерото не ме пуска да кача тук.

Ехаа. Бях си го наумила да ида при първа възможност, а Вие ме вдъхновихте съвсем! Страхотни снимки!

# 48
  • София
  • Мнения: 389
Здравейте, моля за препоръки за маршрути в Пирин, включително изкачване на някой от върховете (без Вихрен). Натоварване от типа на изкачването на Мусала е ОК, но приемам препоръки и за по-леки маршрути.
Също, ако някой може да препоръча място за настаняване за предпочитане да не е Банско, иска ми се да е нещо по сред природата - може в гората или в по-малко населено място, с гледка... Бях набелязала хотел Катерина над Банско в гората, но нещо отзивите в гугъл не са особено положителни напоследък.
Благодаря!

# 49
  • Мнения: 2 817
Здравейте, моля за препоръки за маршрути в Пирин, включително изкачване на някой от върховете (без Вихрен). Натоварване от типа на изкачването на Мусала е ОК, но приемам препоръки и за по-леки маршрути.
Също, ако някой може да препоръча място за настаняване за предпочитане да не е Банско, иска ми се да е нещо по сред природата - може в гората или в по-малко населено място, с гледка... Бях набелязала хотел Катерина над Банско в гората, но нещо отзивите в гугъл не са особено положителни напоследък.
Благодаря!

Мисля, че в Пирин връх Полежан е по-лек за катерене, като се тръгва от хижа Безбог.

# 50
  • Казанлък
  • Мнения: 903
Връх Ком сме го качвали от хижата. От Берковица до новата хижа Ком пътят е лош, тесен, с дупки, завои и без мантинели. Качва се спокойно и с нормална кола, но бавно. На новата хижа оставихме колата и тръгнахме към старата. От там тръгва пътеката за нагоре. Еднодневно сме ходили, за нощувка нямам идея.
О, вече знам кой стои зад този ник! 😘😁
Страхотни снимки!

Ние миналата седмица се разходихме до Бели Искър. Добре, че отидохме рано сутринта...имаше само три коли и си минахме пътеката на спокойствие без да срещнем някой 😁
На връщане беше бъкано с народ, а колите бяха наредени на километър преди и след паркинга.
Иначе пътеката е чудна и много красива.
 



# 51
  • София
  • Мнения: 14 638
Здравейте, моля за препоръки за маршрути в Пирин, включително изкачване на някой от върховете (без Вихрен). Натоварване от типа на изкачването на Мусала е ОК, но приемам препоръки и за по-леки маршрути.
Също, ако някой може да препоръча място за настаняване за предпочитане да не е Банско, иска ми се да е нещо по сред природата - може в гората или в по-малко населено място, с гледка... Бях набелязала хотел Катерина над Банско в гората, но нещо отзивите в гугъл не са особено положителни напоследък.
Благодаря!
Ореляк. Не е труден за качване, водата е кът и доста препича на голите места. Гледките отгоре са страхотни. За изходен пункт, преспиване и други разходки - Папазчаир. Има няколко хотела, магазин и място за хапване.

# 52
  • 1st floor
  • Мнения: 9 099
valpan , светът е малък. Като се замислих,  и аз те познах! Драго ми е да те видя тук, пък дано се засечем и по високото! Simple Smile

# 53
  • Мнения: 394
Връх Джано през Поповото езеро. Има красива гледка и към Кременските езера.

# 54
  • Мнения: 7 856
За Пирин - може да спите на хижа Безбог. Има стаи със собствен санитарен възел (не всички), има и май два апартамента. Има ресторант в хижата. Тя е на брега на езерото, има много красиви места и върхове в околността.
Основният начин за стига не до хижата е седалков лифт, само трябва да се провери дали работи. Сега чета, че са ремонтирали черния път до хижата, по който преди само истински джипове можеха да се качат. Само не знам дали това е разумно...
Още нещо, свързано с безопасността - сега е преходен сезон горе. На тази височина преди кроя на юни е почти зима с много сняг. Има козирки по билата, преспи с фирнован сняг, парчета сняг между по-големите камъни. За мене най-красиво е точно към края на юни - пълно с нацъфтели цветя, бели петна по склоновете и върховете и по-малко хора.
Но трябва стабилна екипировка и опит, за да няма инциденти.
И един съвет - задължителна планинска застраховка. Ако ходите често на вън, най-изгодна е годишната, цената е смешна.
Добавям линк към сайта на хижата:
https://hoteldobrinishte.com/%D0%B8%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%B … %D1%82%D0%B0_3_13

Последна редакция: пн, 31 май 2021, 16:56 от Недоволна

# 55
  • Мнения: 1 897
Много ме влекат Урдините езера.
Иска ми се да ги разгледаме през лятото, но не тръгвайки от Рилските езера, а по-скоро от ЦПШ, минаване през Яворова поляна и Раздела с нощувка на хижа Иван Вазов, качване на Отовица и връщане обратно на следващия ден.
Съмненията ми са дали ще се справим без планински водач (в смисъл дали пътеките са добре маркирани) и дали ще успеем да вместим отиване и връщане за два дни, само с една нощувка.

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
Здравей, преди 2 години бяхме на Урдините откъм ЦПШ (но не до х. Иван Вазов), справихме се за ден отиване и връщане, мисля, че вашето е ок за 2 дни. Няма кой знае каква маркировка, но в оф лайн навигациите ги има. Ние тогава ползвахме maps.Me, сега бих ползвала windy maps, така или иначе не сме се изгубили. И все пак дано каже някой който го е правил. За изгубване няма страшно, пътеките си личат.

# 57
  • Мнения: 394
Моята идея за Урдините езера е слизане през циркуся след нощувка на х. Иван Вазов. Маркирани пътеки в циркуса знам, че няма. Мисля го отдавна и се надявам скоро да се случи.

# 58
  • София
  • Мнения: 1 285
Урдини езера и аз ги мисля отдавна, не съм ги правила все още.
Преди 2 години тръгнахме от Яворова поляна по Урдина река. Стигнахме до водопадите, беше доста кално и се върнахме обратно.
Уникално красиви меандри, пълни с цветя.
Сега се чудя дали през Седемте езера до билото горе или по Зелени рид от Вада нагоре. При всички положения ще трябва хубав ден без валежи. Валежите ни спряха миналата година. Да има едни чисти 9-10 часа с хубаво време.

# 59
  • Мнения: 890
Преди 2 години тръгнахме от Яворова поляна по Урдина река. Стигнахме до водопадите, беше доста кално и се върнахме обратно.
Е, темате е за "... и всякакви приятни разходки", а по Урдина река е нещо съвсем друго. Минавал съм този маршрут до под езерата и категорично не го препоръчвам. То не е туристическа пътека, а е за качване на добитък. Има лавинни места и сипеи, които при активизиране през зимата могат да унищожат пътя и да се наложи принудително връщане. По-добре по Зелени рид.

Общи условия

Активация на акаунт