Математически турнири 1-4 клас. Тема №59

  • 76 356
  • 739
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 918
Добър ден на всички! Имам въпрос към по-опитните и знаещи. Моля да споделите, дали сте ползвали/виждали някъде и от къде може да се закупи сборник/учебник или каквото и да е, с задачи по състезателна математика за първи клас? Това с http://klasirane.com/ вече е изпробвано успешно. Хубав ден!

Ако човек поназнайва английски и иска/може да инвестира някаква сума за допълнителна подготовка, то в интернет може да се намери доста информация.

Например, книгите на Michael Engel.

https://www.amazon.com/dp/B08T9THRQ4?binding=paperback&ref=dbs_dp_rwt_sb_tpbk

Особено подходящи ми се струват петте книги Mathematical Olympiads for Elementary School 1 - First Grade (6-7 годишни) /  2 - Second Grade (7-8 годишни) /  3 - Third Grade (8-9 годишни) / 4 - Fourth Grade (9-10 годишни) /  5 - Fifth Grade (10-11 годишни), които включват задачи от втория (финален) кръг на Open Mathematical Olympiad of the City of Moscow за 2011/20 год.

Или някои от книгите на Terry Chew насочени към подготовка за олимпиадите в Сингапур, например, книгите от серията Maths Olympiad / Unleash the Maths Olympian in You! – Junior 1 (Primary 1 & 2 grade), Junior 2 (Primary 2 & 3 grade),  Beginner (Primary 3 & 4 grade).

https://sapgrp.com/product/maths-olympiad-unleash-the-maths-olym … on-by-terry-chew/

https://sapgrp.com/product/maths-olympiad-unleash-the-maths-olym … er-by-terry-chew/

Интересни изглеждат и книгите на Cleo Borac & Silviu Borac.

https://www.amazon.com/Books-Cleo-Borac-Silviu/s?rh=n%3A283155%2 … ac%3BSilviu+Borac

Например, като за по-малки деца,

Practice Observation and Logic: Level 1 (ages 7 to 9) (Competitive Mathematics for Gifted Students),
Practice Counting: Level 1 (ages 7 to 9) (Competitive Mathematics for Gifted Students),
Practice Operations: Level 1 (ages 7 to 9) (Competitive Mathematics for Gifted Students),
Practice Arithmetic: Level 1 (ages 7 to 9) (Competitive Mathematics for Gifted Students) (Volume 4)

Или четирите по-горе събрани на едно място,

Competitive Mathematics for Gifted Students - Level 1 Combo: ages 7-9.

На повечето от книгите по-горе може да се види съдържанието и 1-2 страници с примерни задачи.

# 196
  • Варна
  • Мнения: 208
Благодаря на всички които се включиха! Страхотни сте! Grinning

# 197
# 198
  • Мнения: 9
Днес получихме Декларация за информирано съгласие за участие в Математика без граници. В Декларацията дори не се дава право на избор да не си съгласен да ти публикуват цялата информация. Вас това не ви ли притеснява?

# 199
  • Мнения: 29 338
Мен лично не. Теб какво те притеснява?

# 200
  • Мнения: 9
Прекалено много информация се събира навсякъде, която не знам къде се използва, злоупотребява и т.н. Бих искала да защитя детето си. Мисля, че трябва да имаме право на избор. Събират такси, а не им се дават средства да си разработят система, с която да дадат номер на всеки участник, с който да се проверяват резултатите.

# 201
  • Мнения: 29 338
Принципно с името на детето не може да се случи нищо, не мисля, че има поле за притеснение.
На мен пък с тези номера ми е доста безлично, а и какво толкова има да се крие? Резултат някакъв си.....

# 202
  • Мнения: 912
Винаги съм се чудела какво толкова тайно има в едни резултати от състезание по каквото и да било, та чак трябва да се крият лични данни. То все едно да се явяваш на спортно състезание с чувал на главата, ама хора разни. Явно има привърженици и на това да се публикуват резултати с номера.

# 203
  • Мнения: 40 905
Някога, преди мнооого години, всички състезания бяха с поименни класирания и никому това не се струваше нередно. Като излезе класирането всеки гледаше как се е представил той (детето му), но и как са се представили другите. В края на краищата който има дупе да се явява на състезание трябва да понесе и риска да не е пръв. Да не би на олимпийските игри състезателите да са с кодови номера? Или даже на най-смотаното републиканско първенство за деца?
Да де, ама се случи една конкретна мама, възмутена от факта, че златното и дете ще бъде "изложено" и "посрамено" и всеки ще може да види, че не е станало медалист, и вдигна голяма патърдия, сезира медии, институции и организаторите предпочетоха да бият отбой, вместо да се съдят. И от тогава насам се въведе декларация за съгласие и класиранията изглеждат така:
1. Иванов
2. Петров
3. 2398
4.3452
5. Георгиева
.....

Глупост е, ама така е с майките орлици и прекомерните родителски амбиции.

# 204
  • Мнения: 29 338
Ами, златото просто няма да се явява и няма да бъде изложено и посрамено. Не мисля, че някой възприема резултата на нечие чуждо дете като срамен. Дори и на децата с малко точки - важното е да има желание да се яви, пък резултатът не винаги може да е най...
Да не би световноизвестните спортисти да нямат лоши дни?

# 205
  • Мнения: 228
Система си имат, резултатите от финала са под номера. Не ме интересува защо е нужно, то и без това лесно се "разгадава кода"  - кой под кой номер е. 😉 Поне аз лесно установих моето номерче. Другите не ме вълнуват. Важно ми е това, което видя на листа с отговорите, да бъде същото като резултат.

# 206
  • Sofia
  • Мнения: 4 478
Естествено,че ме вълнуват другите. Нали състезанията са затова. Да видиш къде си, кой е пред теб, зад теб. Сравняваме се и с децата от класа, с познати.Иначе ще си решава задачи вкъщи. Много държа всички да са с имена. По-скоро не бих го пуснала на състезание без.

# 207
  • Където морето целува небето...
  • Мнения: 2 652
Тази година дори в класирането след 4 клас за ПМГ имаше доста деца с номер, вместо име. Не мога да си го обясня кой и от какво се притеснява, че се налага това криене на името на детето.

# 208
  • Мнения: 1 808
Тази година дори в класирането след 4 клас за ПМГ имаше доста деца с номер, вместо име. Не мога да си го обясня кой и от какво се притеснява, че се налага това криене на името на детето.
Голям процент от педофилите злоупотребяват с познати деца. Поради тази причина не желая да ги улеснявам с информация къде може да се открие детето ми.
П.П. Не участва в присъствени състезания в момента по други причини.

# 209
  • Мнения: 383
Как според вас да се реши 12та задача без система:



извинявам се, че е настрани, не успявам нещо да го завъртя...

Общи условия

Активация на акаунт