Проблема ранно захранване!

  • 6 885
  • 129
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 6 461
Големия ми син е бил изцяло на АМ
Малкия ми син на кърма
Захранвала съм ги еднакво,не съм срещнала проблем свързан със захранването..
С плодовите пюрета започнахме при три пълни месеца и на двамата.

# 61
  • Мнения: 8 585
Не се захранва със зеленчуци като първа храна.

А защо?
Имам приятелка, която успях да убедя да захрани след навършени 6 месеца. Сега се опитвам да й обясня, че е най-добре да започне с оризова безмлечна каша (забъркана с кърма-тя кърми), но и тя е чела разни неща и смята да започне с картофено пюре и да продължи със зеленчукови преди да въведе кашата.
Не искам да й налагам решения, но ми стана интересно защо смяташ, че не бива да се захранва със зеленчуци като първа храна.

Защото:

*вероятността да успеете с плод е много по-голяма, отколкото със зеленчук. Оттам и вероятността, майката да започне да упражнява натиск за хранене е много по-малка. А това е главен проблем при храненето на децата. И източник на всички беди.
*защото, ако кърмите, най-добре е да сложите първата храна там, където по принцип има по-малко кърма-тоест в 16-17-18. А в тези часове е традиция да се дава такъв тип храни-сладки или към сладко.
*по консистенция плодовото пюре е идеалното за да може едно дете да се приучи към използване на лъжичка. Затова и не се дават сокове-имаме за цел не да пием, а да се храним. Освен и другите тежки недостатъци на "сокчетата".
*плодовите пюрета много успешно ритмизират чревната флора. По късното захранване със зеленчук е много по-безпроблемно от гледна точка на възможните странични ефекти. Плодовете дават калории, стимулират апетита чрез хипогликемията, която настъпва след първоначалната хипергликемия. Всичко това ги прави желани и консумирани с удоволствие. Ябълката и крушата са алергични само за Г-н Мустаков. Едва ли за някой друг. Чудесен избор са за плодове.
*може да започнете с оризово брашно и мляко (АМ или кърма) като алтернатива. Но кърмата разводнява оризовото брашно и не може да се получи консистенция пюре. Недостатък Simple Smile на кърмата. Единственият...

Ранните "захранвания" са голям проблем на Бг Педиатрия. Язва. Източник на всички беди и източник на пациенти за "мастити" алерголози.
Не само възрастта е неподходяща-неподходящи са схемите, изборът на храните, разпределението им.

И тиквата. Не мога да разбера, как може да се даде такова нещо на бебе на 7-8 месеца. За "сиренце" и масло на същата възраст-също.

Последна редакция: чт, 02 ное 2006, 10:52 от Birdie

# 62
  • София
  • Мнения: 15 222
Съгласна съм с написаното за плодовите пюрета-че вероятността да успеем с плод е много по-голяма, отколкото със зеленчук, че е идеалното за да може едно дете да се приучи към използване на лъжичка, че са желани и консумирани с удоволствие. Но точно заради тези им плюсове, при доста бебета има проблем с приемането след тях на вкуса на зеленчуковите пюрета.  Thinking Тук редовно се пускат теми, в които майки споделят, че имат такъв проблем-детето не иска зеленчуково пюре, след като вече е свикнало с вкуса на плодовите или на кашите (които също сладнеят).
А ето това как да разбирам?: "По късното захранване със зеленчук е много по-безпроблемно от гледна точка на възможните странични ефекти." За какви странични ефекти става дума?

# 63
  • Мнения: 5 391
И тиквата. Не мога да разбера, как може да се даде такова нещо на бебе на 7-8 месеца. .
Би ли обеснил защо?

# 64
  • Мнения: 1 284
И тиквата. Не мога да разбера, как може да се даде такова нещо на бебе на 7-8 месеца. .
Би ли обеснил защо?
защо  newsm78 аз давах и много му хареса

# 65
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Преди 5 г. още нямаше късно захранване и форум и захраних на 3-4 мес. , нормално си беше всичко според мен.  Човек вече не знае кое е правилно и кое не newsm78
Също, само дето беше преди 3 години.Захраних на 3 месеца, от 1 месец беше на кислео мляко, дадох мед преди годинката, както и прясно мляко и доста "алергени" както ги наричат тук във форума...живо и здраво ми е детето (да не дава Господ да се разболява) и почти не боледува Peace

# 66
  • Мнения: 8 585
Проблемът със зеленчуците е следният:

*по принцип започваме с морков, картоф или смес. Много деца харесват само чист морков. После се добавят по един мой примерен ред-тиквичка, спанак,цвекло, чушка (варена, пасирана), артишок,леща,боб.
*въпросът е в избора на добри зеленчуци и в реда, по който ги давате. Simple Smile Дава се сладкото в 16-17-18 (плода), а картофче или морковче в 12-13-14. Храните (противно на това, което се смята) се солят минимално. Колкото да имат вкус, и се прибавя 1ч.л зехтин. Нямал съм проблеми и ги ядат. Ако обаче давате плодове в 12-13-14 и после там сложите морков, децата няма да го ядат. Строго трябва да се следи къде са сладките часови "зони" и къде "солените" или просто "неутралните". Напълно безсолно никой не яде-храната няма вкус. За никакви "незрели" бъбречни функции и реч не може да става, като оправдание да не се добавя съвсем мъничко сол за вкус.
*по принцип ако избягвате кашите на прах докъм 8-9 месец ще Ви е много по-лесно да захраните с основната храна в 12-13-14. Ако слагате каши в този час, или редувате каши на прах с неутрални храни, не се учудвайте че детето няма да яде морковче. Детето си чака сладката ванилия и нищо не може да го накара да прояде морковче. Същото става и когато започват захранване "взривно", и слагат изведнъж в две,три, часови зони нови, непознати храни. Това е патент на Бг педиатрия, и е страшно порочно. Гонят се "витамини". Нонсенси. Дава се плод за около 1седмица-9 дена. Да свикне детето, да се храни с желание, да усвои лъжичката. След това се слага втора, нова храна в 12-13-14. Може да запазите само плод и две седмици. Нищо няма да изгубим.
Каши се дават само в "сладките" зони, защото са си сладки.

Боб и леща са много полезни и хранителни. Дават се от около 8.5-9 месеца като пасирани и обезлюспени.
Тиквата съдържа фибри само. Въпрос на национална кухня е. Не пречи, но и не предлага нещо съществено. От повечето кухни се смята за екзотична храна.

Факта, че едно дете не реагира на "сокче" от 1 месец, не значи че 85% от децата също няма да реагират. Факта, че някой се оказват късметлии, не отменя общото правило. А то е-захранвайте след 5-5.5 месец. Не вегетарианствайте...

Не се слагат преди 10-11 месец:
*хляб, макарони, фиде, тестени.
*краве масло
*сирене
*чисто кисело мляко
*пчелен мед и продукти
*ягоди
Това играя неизвестно колко, но по всяка вероятност голяма роля в късната изява на хранителни или дихателни алергии.

Последна редакция: чт, 02 ное 2006, 21:11 от Birdie

# 67
  • Мнения: 7 803
Birdie  имам питане - кои са солените, кои са сладките зони и защо са именно така разпределени ?

# 68
  • Мнения: 4 399
Birdie, би ли уточнил на каква теория (ако има такава) се основават гореизброените точки? Много интересно ми стана, защото моята дъщеря се оказва почти 100% опровержение на нещата които си написал. Захраних я с пюре от моркови без да се съобразявам с часовите зони за сладко и солено. Нямах абсолютно никакъв проблем с въвеждането на какъвто и да е плод или зеленчук след това. Единственото което не желае да яде е суров морков и аз не я насилвам след като не и харесва. В редки случаи съм и давал пюрета които съдържат сол. В по-голямата част от случаите зеленчуковите и зеленчуково-месните пюрета са без никаква сол. Не виждам абсолютно никаква разлика в апетита и.

Тиквата се дава главно заради разхлабващото и действие. А и не знам защо но децата много я обичат. И от други майки съм чувала че каквото и да смесят с тиква, децата го ядат.

# 69
  • Мнения: 8 585
На практиката се базират...

Но има малка подробност-тук никой не купува бурканчета. Всеки готви сам за децата. Бурканчетата имат подобрители-те се ядат без проблеми (общо взето). Но тук никой не консумира и грам готови храни. Така си и стоят...
Тези готови храни съдържат толкова подобрители и нишесте, че една голяма част от необяснимите алергии се дължат на тях.

А когато започне да се готви-тогава започват и трудностите- да се постигне желан вкус...

# 70
  • Мнения: 74
Преди детето да навърши годинка не се дава също портокал под каквато и форма да е, освен ягодите - малини, къпини и тем подобни....
Виж за сиренето не съм съгласна, на голямата си дъщеря давах попара със сирене и маргарин от 6-ия месец някъде. А готовите пюрета за над три месеца мисля че са напълно безобидни за бебето, все пак те са направени за тях, нали така! Естествено има алергични деца, с окито трябва да се захранва  по-внимателно, те са изключение.

# 71
  • Мнения: 8 585
Birdie  имам питане - кои са солените, кои са сладките зони и защо са именно така разпределени ?
Неутралните и солени са 12-13-14-тоест-основното хранене.
Сладките са 16-17-18 и сутрин, но що се отнася до плод. Сутрин около 10 часа каши на прах не е добре да давате.

Тук до 11 месеца децата се хранят  4 до 5 пъти дневно, като в 10 часа храненето не е задължително. ако извадите и две млека остават две хранения. И нищо помежду-нищо! Само малко вода...

# 72
  • Мнения: 8 585
Преди детето да навърши годинка не се дава също портокал под каквато и форма да е, освен ягодите - малини, къпини и тем подобни....
Виж за сиренето не съм съгласна, на голямата си дъщеря давах попара със сирене и маргарин от 6-ия месец някъде. А готовите пюрета за над три месеца мисля че са напълно безобидни за бебето, все пак те са направени за тях, нали така! Естествено има алергични деца, с окито трябва да се захранва  по-внимателно, те са изключение.
Няма промишлени пюрета, които да са за възраст 3 месеца. Ако има-са лъжливо написани, за да продават. Не може да захранвате на 3 месеца с каквото и да е било. Ще прекъснете кърмене и ще сложите пюре на тази възраст?? Сериозно ли го мислите това??

Не може да давате сирене на възраст под 10 месеца. Има редица причини защо... за попара и маргарин и реч не може да става под 11 месеца.
Сиренето е спорна тема-тук няма краве сирене-има само овче и козе. Смята се че от краве мляко да се прави сирене е мизерна работа...

# 73
  • Мнения: 74
Не знам кой ще е този, който ще предлага на пазара вредни детски храни на невинни бебенца!

# 74
  • Мнения: 8 585
Не става въпрос за вредни...
Тук никой няма да им разреши да пишат "годни от 3 месец", просто защото не е прието да се захранва преди 5.5-6 месец.
А и има контрол на храните...

Общи условия

Активация на акаунт