Автор: Радост Николова


Евтина и безопасна алтернатива за бременни и кърмещи жени

Много жени предпочитат домашната козметика, основаваща се на природни съставки и без никаква химия. Най-запалените отдавна ползват собственоръчно направени кремове и маски, лечебни шампоани, сапуни и скраб, даже стилизиращи продукти. А защо не и дезодорант?

Ако искате гладка кожа под мишниците и ефикасна защита от потта, можете да разчитате на множество различни рецепти за домашни дезодоранти, базирани на такива продукти като масло от ший, кокосово масло и пчелен восък.

На пазара има много дезодоранти с отбелязана на етикета думата natural. Но много от тях имат в състава си алуминиеви соли. А вредата от тази съставка е сериозна: от преждевременно състаряване и хормонални промени до риск от възникване на болестта на Алцхаймер и даже рак на млечната жлеза. Вярно, напоследък по-престижните марки се стремят да не включват алуминий в състава си, но вредата от останалите химични вещества също не е за пренебрегване.

Затова можем да опитаме да се преборим с изпотяването и неприятната миризма на пот, като си направим сами дезодорант в домашни условия. А това става много лесно:


1. Да започнем със сода бикарбонат

Най-простото средство се оказва обикновената готварска сода. Тя отлично неутрализира киселата среда, в която се размножават бактериите. Достатъчно е да се натрият местата с най-интензивно изпотяване – например под мишниците. Содата не прекратява потоотделянето, но премахва успешно неприятната миризма. Недостатъкът на този метод е лекото изсушаване на кожата.


2. Да добавим царевично нишесте

Смесваме равни количества сода и царевично нишесте. След баня напудряме подсушената кожа с тази смес. Усещането от сухите подмишници е много приятно. Недостатък – нишестето може да раздразни по-чувствителната и нежна кожа.


3. Затова прибавяме и кокосово масло

То притежава бактерицидни свойства и има приятен аромат, което го прави особено подходящ продукт в домашната козметика. Рецептата за нашия дезодорант придобива такава формула: смесват се в равни пропорции сода бикарбонат, царевично нишесте и нерафинирано кокосово масло (може предварително да се разтопи на водна баня). За аромат може да прибавим няколко капки от любимото ни етерично масло. Получената смес е гъста и лепкава, затова е добре да помислим как да я използваме. Добра идея е да я пресипем в празен контейнер от стик дезодорант с помощта на лъжичка и да оформим горната повърхност. След това е нужно само да изчакаме малко да стегне, преди да използваме получения домашен дезодорант по класическия начин.


Плюсове:

  • Никакви алуминиеви соли, никакви парабени, никакви вредни и непознати вещества. Този дезодорант е особено подходящ за бременни и кърмещи жени поради своята безопасност.
  • Може да се нанесе на кожата веднага след обезкосмяването, без да щипе.
  • Има приятен аромат.
Минуси:

  • Кокосовото масло се топи при висока температура (60 – 70°С), но изложено на слънце започва да се размеква. Затова е нужно да съхраняваме дезодоранта на хладно място и да го пазим от директни слънчеви лъчи. При допира му до топлата кожа омеква, което само подпомага неговото нанасяне.
  • Не е много подходящ за пътуване, ако не можем да осигурим правилното му съхранение.
  • След нанасянето му трябва да се изчака, докато попие напълно, за да не остави петна по дрехите.
Други рецепти за домашни дезодоранти:


Вариант 1:

  • 3 с. л. масло от ший
  • 3 с. л. сода бикарбонат
  • 2 с. л. царевично нишесте
  • 2 с. л. кокосово масло
  • 2 капки витамин Е в маслото
  • Няколко капки от предпочитано етерично масло (напр. иланг-иланг, портокал и др.)

Смесете всички съставки без маслото. После добавете и него и разбъркайте още веднъж. За да се разтопи, е достатъчно да го затоплите леко за 30 секунди в микровълновата фурна. Изсипете сместа в кутийка и я приберете в хладилника. Използването на този крем-дезодорант е много просто: взимате количество с големината на грахово зърно и втривате под мишниците. Ако получената субстанция ви се стори твърда и ви е трудно да я втриете в кожата си, може да прибавите при приготвянето ѝ малко глицерин. Това ще подпомогне разнасянето ѝ по кожата. Трайността на този дезодорант е 2 – 3 месеца.


Вариант 2:

  • 60 г сода бикарбонат
  • 30 г картофено или царевично нишесте
  • 15 г какаово масло
  • 15 г масло от ший
  • 7 г пчелен восък
  • 2,5 г ментол на кристали
  • 15 капки масло от канела
  • 15 капки масло от горчив портокал

Съставките се смесват по следния начин: първо се размекват на водна баня маслата, започвайки от най-твърдите – восък, какао и ший. Добавете ментола. Прибавете содата и нишестето, а след това и етеричните масла. Разбъркайте добре. Изсипете сместа в кутийка или в някаква форма (можете да използвате детски формички за пясък) и я оставете в хладилника да се стегне.

Други подходящи етерични масла с освежаващ ефект са: мента, бор, петигрейн, лимон, грейпфрут, зелен чай и др.

Следните масла пък имат антибактериален и регулиращ потоотделянето ефект: салвия склареа, здравец, чаено дърво, сандалово дърво, палмароза, лавандула, кипарис, монарда (бергамот) и др.


Вариант 3:

- 3 с. л. смес от какаово масло и масло от жожоба

- 3 с. л. сода бикарбонат

- 2 с. л. царевично нишесте

- 2 с. л. кокосово масло

- 1/4 ч. л. витамин E

- по 5 капки масло от карамфил, розмарин, чаено дърво, евкалипт или друго по ваш избор

- 5 капки екстракт от семена от грейпфрут (естествен консервант) – по желание

Разтопете маслата на водна баня, добавете към тях сухите съставки и разбъркайте добре. После прибавете етеричните масла и отново разбъркайте. Изсипете сместа в чиста кутийка и я оставете да се стегне. След това можете да съхранявате получения дезодорант даже в банята, без опасност да граняса или да замирише на лошо. Ако искате да го използвате при по-висока температура и влажност, можете да добавите още малко сода за втвърдяване.



Приятни и успешни опити!



Image: FreeDigitalPhotos.net

Последна редакция: пн, 28 юни 2021, 17:26 от Редактор*