По колко уч. часа дневно имат...

  • 3 409
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
В петъка имаха 8 часа, а са само 5ти клас  #Crazy
Какво ли ще бъде 7-8 клас....

# 16
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
За 1-4кл до 5 часа дневно, за 5-8кл. до 6 часа дневно. Има наредба на министъра и това дори и в медиите се изкоментира. Часовете за ЧКР и СИП трябва да се карат извън основната програма - или като пред-следчасове или в обратната смяна. Всяка програма първо трябва да бъде одобрена от РИОКОЗ(бившето ХЕИ), така че най вероятно програмите, които споменавате сигурно са все още временни и не са одобрени все още или са в нарушение. Можете да сигнализирате в Инспекторат и в РИОКОЗ и ви съветвам да го направите, защото някои училища се правят на хитри и правят две програми, едната за пред РИОКОЗ, а по другата си карат в училище. Ако дойде проверка казват, че само за момента нещо са пренареждали поради отсъстващи учители или други причини.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 4 385
Малката е втори клас : всеки ден има по 5 часа и един ден 6 .
Голямата е трети клас : всеки ден има по 6 часа .

# 18
  • Мнения: 25 641
7-ми клас - по 7 часа всеки ден, в петък имат и допълнителен час по физическо в другата смяна. СИП-овете - отделно.
По 7 часа ежедневно имаха и в 5-ти, и в 6-ти клас.
Не виждам как ще намалят броя на часовете, при положение, че от МОН не намаляват норматива?  newsm78
Здравното министерство иска да намалява, просветното не дава, а училищата са по средата и ... Зайо все е без шапка!  Mr. Green

# 19
  • София
  • Мнения: 11 712
Синът ми е в трети клас и всеки ден има по 6 часа.Като единия ден този 6 час е ЧКР,а втория е подвижни игри!

# 20
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Добре де, има ли Наредба или няма...?
Има ли нарушение или няма?
Кой ще каже, къде е истината?  Thinking

# 21
  • Мнения: 25 641
Истината е, че 2-3 министерства в момента си ги мерят!
Ха познайте от 3 пъти, кой ще го отнесе?  Wink Mr. Green

# 22
  • Мнения: 3 042
Дъщеря ми е във втори клас. 3 дни в седмицата има по 5ч, а 2 дни по 4ч. Един път седмично след часовете имат и Модулно обучение по физ.възпитание /тази година е след 4 - тият ч/.

# 23
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Добре де, има ли Наредба или няма...?
Има ли нарушение или няма?
Кой ще каже, къде е истината?  Thinking
Има наредба и нарушения има.
Казах ви - отивайте и се оплаквайте!

# 24
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Казах ви - отивайте и се оплаквайте!

къде и на кого...?
Само не ми казвай на Арменския поп Wink

# 25
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Казах ви - отивайте и се оплаквайте!

къде и на кого...?
Само не ми казвай на Арменския поп Wink
И това казах, но нищо, ще се повторя - свикнала съм. Ако от първи до четвърти клас децата ви в редовната си програма имат повече от 5(пет) часа дневно, отивате и се оплаквате в Регионален инспекторат по образование и/или в РИОКОЗ(ХЕИ).
В училището, в което аз преподавам специално тази наредба е спазена, а щом при нас може, трябва да може и навсякъде.
Първо обаче се поинтересувайте при класен или директор с въпроса: "Тази програма одобрена ли е от РИОКОЗ?", защото може да е временна.

# 26
  • Мнения: 25 641
Лиляна, синът ми е в 7-клас, учи по старата програма в паралелка с 2 чужди езика (по 4 часа, общо стават 8 ). За да се направи това намаление на часовете, трябва да се съкрати норматива часове по даден предмет, най-вероятно от езиците. Това не може да стане без разрешението на МОН и Инспектората, това ти като учителка би трябвало да го знаеш. Е, като се оплача на РИОКОЗ и те глобят директора, каква ми е ползата на мене, при положение, че той не може самоволно да намали норматива по даден предмет?
Ако направят така, че РИОКОЗ да глобява Инспектората и МОН, веднага ще отърча да пусна жалба!  Mr. Green

# 27
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Добре де, ето цитат от НАРЕДБА  № 24  от 5 септември 2006 г. на МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
Цитат
Чл. 7. Не се допуска:
1. учебен ден с повече от шест учебни часа за учениците от V до VІІІ клас включително;
2. повече от пет предмета с висока степен на относителна трудност в рамките на един учебен ден;
3. учебен ден с повече от пет учебни часа за учениците от началния етап на основната степен на образование;
Чл. 8. (1) Утвърденото от директора на училището седмично разписание на учебните занятия се представя в Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве (РИОКОЗ) до 15 дни след началото на първия и на втория учебен срок и до 5 дни след всяка промяна на седмичното разписание на учебните занятия, като учебните предмети се посочват с пълното им наименование, без кодове и без имената на учителите.
Цитат
Допълнителна разпоредба

§ 1. По смисъла на наредбата:
1. “С висока степен на относителна трудност” са учебните предмети от културно- образователните области: “Български език и литература”, “Чужди езици”, “Математика, информатика и информационни технологии”, както и учебните предмети, определени по чл. 6 като такива от педагогическия съвет на училището.
2. “Със средна степен на относителна трудност” са учебните предмети от културно- образователните области: “Обществени науки и гражданско образование”, “Природни науки и екология”, както и учебните предмети, определени по чл. 6 като такива от педагогическия съвет на училището.
3. “С ниска степен на относителна трудност” са учебните предмети от културно- образователните области: “Изкуства”, “Бит и технологии”, “Физическа култура и спорт”, както и учебните предмети, определени по чл. 6 като такива от педагогическия съвет на училището.
Не зная дали министър Гайдарски е запознат с минимума хорариум на часове, но наредбата му е факт и трябва да се изпълнява. Това, че някои училища са си направили нормативите, преди да прочетат наредбата е друг въпрос. На мен точно по тази причина ми отпадна един час седмично по ИКТ.

# 28
  • Мнения: 3 743
Синът ми е трети клас и два пъти седмично има по 6 часа, а останалите дни по 5.

# 29
  • Мнения: 2 274
   Моят син е втори клас и тази година всеки ден имат по 5 часа, като в тях са включени и 2-та часа СИП!

Общи условия

Активация на акаунт