Страсти – градините в София, кампания 2021/2022 - тема 2

  • 41 957
  • 778
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 807
Здравейте,

В яслата на детето ми казаха, че не мога да извинявам отсъствия по семейни причини в момента, т.е. извиняват се само с медицинска бележка. Това така ли е навсякъде? Яслата е държавна.

# 241
  • Sofia
  • Мнения: 6 061
Не знам как е в яслата и не знам за кой град става въпрос, но при нас (в ДГ, София) имаме възможност отсъствията да се извиняват заради епидемиологичната обстановка, ако заразените в населеното място са над 250 на 100 000.
Просто трябва да попълните съответната декларация.
Иначе извън епидемиологичната обстановка за ясла имате право на 30 дни по семейни причини.

# 242
  • Мнения: 807
За София става въпрос, днес сутринта синът ми тръгна на ясла и ми обясниха, че за момента не ги извиняват по семейни причина. Остават неизвинени и се заплащат (не че е проблем). Просто ме хвана яд, че си измислят правила.

# 243
  • Мнения: 416
За София става въпрос, днес сутринта синът ми тръгна на ясла и ми обясниха, че за момента не ги извиняват по семейни причина. Остават неизвинени и се заплащат (не че е проблем). Просто ме хвана яд, че си измислят правила.

От вчера София е в тъмночервената зона и имате право да извинявате отсъствията с декларация за ковид. Тази декларация се предоставя от детската градина, поискайте си я. Нас ни уведомиха още вчера.

# 244
  • Sofia
  • Мнения: 6 061
Тази декларация за Ковид ни я предложиха в момента, в който случаите станаха повече от 250 на 100 000. Не е обвързана с тъмночервена зона.

# 245
  • Мнения: 1 042
Само дето не е съвсем така. Служебното извиняване е след 3-та градинска група или иначе казано за предучилищните групи. За ясленчета и първа и втора градински групи нямате право на служебно извиняване, тъй като в наредбата е предвидено това да става само за учебната 2020/2021. Тепърва комисията по образованието в СО ще предлага на СОС изменение на наредбата в смисъл това право да продължава да важи през цялата пандемия.

https://www.sofia.bg/en/web/guest/draft-amend-ordinance-dg-09202 … WgIH58A2l0ar79Whg

# 246
  • Мнения: 273
До кога мога да отложа дете набор 2020, прието в яслена група на класиране 28.08.2021 и записано в началото на септември?

# 247
  • Мнения: 1 042
Ако е класирано на класиране, което не е текущо - до 15-ти ноември трябва да е тръгнало (60 дни от 15-ти септември). Ако е класирано на текущо класиране - 60 дни от датата на записване на детето. Всъщност във вашия случай 15-ти ноември.

# 248
  • Мнения: 278
До кога мога да отложа дете набор 2020, прието в яслена група на класиране 28.08.2021 и записано в началото на септември?
и мен ме вълнува сходен въпрос...
Ако затворят градините и яслите...а детето не е тръгнало...ще загуби ли мястото след 15 ноември?

# 249
  • Мнения: 1 042
Слушайте ся, правите си много тънки сметки бвз кръчмар. Фандъкова каза, че градини няма да се затварят, освен ако няма случай на ковид в самата градина. Заболеваемостта след най-малките е 1%. Още не е прието изменение на наредбата, което да позволява отлагане поради Ковид, но дори и да имаше, то ще важи само за случаите, в които София е в червена и тъмно червена зона. В момента, в който цветът се промени, детето трябва да тръгне на градина, иначе си губи мястото.

Всъщност ако не тръгне в рамките на 60-те дни, се изключва автоматично. Реципрочно за градинските групи мисля, че бяха 30 дни отлагане.

# 250
  • Мнения: 278
Ние не си правим тънки сметки...просто се шашнах, че уж трябва да я пускам от 25-ти...пък да не затворят...знае ли човек.

# 251
  • Мнения: X
Има резон в питането. Ако затворят градините и детето не е отбелязано в системата като посещаващо, най-вероятно системата автоматично ще го изключи.

Но наистина няма място за притеснение. Засега казаха, че няма да затварят градините. Моето дете е записано в яслена група и също не посещава все още.

# 252
  • Мнения: 1 781
Здравейте,

В яслата на детето ми казаха, че не мога да извинявам отсъствия по семейни причини в момента, т.е. извиняват се само с медицинска бележка. Това така ли е навсякъде? Яслата е държавна.
Измислят си яко по държавните, или не следят, или си решават, че еди как си ще процедират. Или го правят за да си платите все пак дните. 
Моето дете е втора група и е болно тази седмица, звъннах понеделник и учителката, която е и заместник директор при нужда ми каза, че всичко е ок- извиняват служебно, защото София е в тъмночервена зона. Щом в нашата градина го практикуват, а учителката е млада, чете и е в час, значи навсякъде е така. И факт, във фб групата бяха пуснали тази седмица, че е прието служебно извиняване на отсъствията.
Говорете с директорката.

# 253
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Скоро имах подобен казус. Обадиха се, че детето кашляло в петък на обяд. Отидох да го взема и ми заявиха, че в понеделник на градина само с бележка от личния лекар. Е, той не се изкашля повече, не ми е минавало и през ума да го водя до педиатърката, която на всичко отгоре петък е до обяд, а понеделник след обяд. Значи представете си абсурд. Здраво дете взимам в петък, което в понеделник следобяд трябва да заведа в поликлиниката, на фона на заболеваемостта, за да може да отиде във втоник на ясла. Звъннах на директорката и тя се съгласи, че е нелепо и ми каза да си го водя спокойно в понеделник. Правят ни на луди, трябва повече мислещи хора в тази държава

# 254
  • Мнения: 1 042
Моля ви се, не говорете неща, които не са така. Миналата седмица на 05.10. беше обсъждано и прието за предлагане за гласуване на СОС от комисията по образованието, оглавявана мисля от Малина Едрева (изключително противно същество), въпросното предложение за служебно извиняване. Днес се провежда заседанието на СОС, първоначално дори не беше включен въпросът в дневния ред, но явно под натиск го включиха като допълнителна точка под номер 62 едва онзи ден. Така че евентуално изменението ще бъде гласувано днес от СОС.

Едно е семейни причини, друго е служебното извиняване заради Ковид и второто още не е гласувано. Друг е въпросът, че явно всяка директорка си действа, както си иска.

Общи условия

Активация на акаунт