децата на България са 2ри по дебелина в света

  • 2 457
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11 315
Повишаване на стандарта.
Моите лични впечателния от нашия щат пък са малко по-опаки. При нас има и бедни, и заможни места, и наднорменото затлъстяване ми се струва обратно пропорционално на стандарта на мястото. Колкото по-богати (това около нас в общи линии значи и образовани), толкова по-тънки за хората. Плодовете и зеленчуците, особено тези от магазините за органична храна, никак не са евтини. За децата - не знам защо ми се струва, че най-масово е затлъстяването при латиноамериканчетата, които разбира се в статистиката се претапят в общата графа "американци."
С това точно съм най-съгласна. Въпрос на кулинарна култура и възможности на джоба е да се храниш здравословно.
А то и за тукашните постоянно дуднят, че са с наднормено тегло, дори имаше едно предаване " Скъпи, ще убием детето" или нещо от сорта. В него показваха затлъстели деца и  даваха акъл на родителите как да променят начина на хранене и да наблягат на движението и пр.

Пепе, няма да ти казвам какви са ми впечатленията само от училището на щерката. Във всеки клас от по 25-28 деца има поне 3 със затлъстяване. Колкото по-малко, толкова повече. Страшно е.

# 16
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
И аз едно време набивах шоколади, банички, кифли с мармалад или локум, морени, обикновени вафли, милинки... Зимата кой е ядял прясна салата от нас?! Зимно време краставици и домати имаше само в един специализиран магазин в центъра на София и не беше никак евтино! Ядяхме трушии, луканки, кървавици, пастърма, замразена сланинка с червен пипер, салам Камчия или шпеков Grinning На масата без хляб не се сядаше, а не го ли изядеш не ставаш  Naughty Плодове само сезонни, аз мразех круши и ябълки, обожавах бананите, но те бяха кът. Въпреки това на 178 см бях 59 кила като пубер Crazy
Може би качеството на храната се е променила  newsm78 или просто децата не търчат като луди около блока  newsm78
Определено нямам впечатления децата в БГ да са по-дебели от тукашните, но все пак аз обикалям само определени градове, а не целите страни. Така че това което съм видяла май не може да се нарече представителна извадка  Thinking
Въх, забравих да вмъкна и мазните кюфтенца и кебапчета с пържени картофки и лютеница ... много здравословни Wink

# 17
  • Мнения: 11 315
Дебелеят защото плюскат много, а не защото не ядат полезна храна.
Не съм съгласна с теб. Не е до "плюскането", а до яденето на здравословна храна.
Само един пример са белия хляб и пълнозърнестия. Кой от двата е по-евтин? Кой от двата е по-полезен?
Сама знаеш отговора.
А като не можеш да сложиш пресни или замразени зеленчуци на масата, пресни плодове, защото са скъпи и не са ти по джоба - даваш заместител. Там е проблема.
Защото и аз "плюскам", ама плодове до премала.

# 18
  • Мнения: 7 803
ти хапваш плодове, ама виж една отчетна тема в бг, че ги тъпчат със зрънчо, вафли, чипсове, кроасани и какво ли още не. на 6месечни дават кюфтета и пържени картофи и ............ та такива навици създават на децата, не само цената на е определещата. ако сметнеш всичкия боклук, който дават дневно ще е равен на здравословната храна за деня

# 19
  • Мнения: 3 367
тенденцията определено е световна,но е факт че
1.в последните 10 години стана здравословен проблем-т.е от надмормено тегло се превърна в затлъстяване к се свързва не на последно място с техническия бум на 90те години (има изследвания к връзват седене пред тв с тегло,като се анулират конфаундери,при деца дори от предучилищна)
2.в нашето детство чипсове и пр нямаше- не е все едно дали се яде филия с лютеница или хамбургер с картофи (к покрива моята калориина нужда за целия ден с едно ядене)
3.не споря за точността на статистиката,за мен е стряскащо че за няма 20 години време "навакасахме" и по този парагаф; такива изследвания се правят много трудно и се взимат пред вид маса фактори,ако не 2ри сме сигурно в челната десятка,к съгласете се за страна по-малка по население от Чикаго не е за пренебрегване
**
и последно-пуснах темата защото поразвенчава мита за "колко добре се яде в бг където баба готви супа, а мама си седи у дома и върти баници,.а видите ли-тъпите американци ядат ли ядат.."
Анна

# 20
  • Мнения: 907
и последно-пуснах темата защото поразвенчава мита за "колко добре се яде в бг където баба готви супа, а мама си седи у дома и върти баници,.а видите ли-тъпите американци ядат ли ядат.."
Анна

На мнение съм, че бг кухня освен много вкусна, е и много здравословна, тъй като в основата и стоят месо и зеленчуци. Ако и белият хляб се заменя често с пълнозърнест, цена няма да има. Е, и баниците - само на празник  Grinning !

# 21
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Жалко е, това са НАШИТЕ ДЕЦА!

# 22
  • Мнения: 3 367
и последно-пуснах темата защото поразвенчава мита за "колко добре се яде в бг където баба готви супа, а мама си седи у дома и върти баници,.а видите ли-тъпите американци ядат ли ядат.."
Анна

На мнение съм, че бг кухня освен много вкусна, е и много здравословна, тъй като в основата и стоят месо и зеленчуци. Ако и белият хляб се заменя често с пълнозърнест, цена няма да има. Е, и баниците - само на празник  Grinning !
и аз съм на това мнение,баница правя и без празник  Grinningи си ги ядем с кеф; но контекстът се променя и за жалост,за мен,взехме от запада "чипса" а не "пълнозърнестия хляб"

# 23
  • Мнения: 235
Мъжът ми промърмори, че горките деца във Франция и Италия сигурно седят гладни, понеже не са залети с постоянен поток от chips.

Алиса, мога да те успокоя, че това са любимите храни и на френските деца.  Mr. Green

Aз също смея да твърдя, че колкото са по-високи стандартът и социалният статус на родителите, толкова по-здравословно се хранят децата им.
Важно е качеството, не количеството.

# 24
  • Italia
  • Мнения: 4 492
И аз едно време набивах шоколади, банички, кифли с мармалад или локум, морени, обикновени вафли, милинки... Зимата кой е ядял прясна салата от нас?! Зимно време краставици и домати имаше само в един специализиран магазин в центъра на София и не беше никак евтино! Ядяхме трушии, луканки, кървавици, пастърма, замразена сланинка с червен пипер, салам Камчия или шпеков Grinning На масата без хляб не се сядаше, а не го ли изядеш не ставаш  Naughty Плодове само сезонни, аз мразех круши и ябълки, обожавах бананите, но те бяха кът. Въпреки това на 178 см бях 59 кила като пубер Crazy
Може би качеството на храната се е променила  newsm78 или просто децата не търчат като луди около блока  newsm78
Определено нямам впечатления децата в БГ да са по-дебели от тукашните, но все пак аз обикалям само определени градове, а не целите страни. Така че това което съм видяла май не може да се нарече представителна извадка  Thinking
Въх, забравих да вмъкна и мазните кюфтенца и кебапчета с пържени картофки и лютеница ... много здравословни Wink

И аз мисля като Мери. Peace
Едно време ядях супер нередовно и такива боклуци,4е ум да ви зайде ,оба4е не бях пълна,заЩото се движех много и изразходвах енергия.
А сега какво е положението:децата нагъват 4ипсове,снаксове,Шоколад4ета и тям подобни и киснат по цял ден пред Твто и компЮтрите. Кой в днеШно време си играе като нас по цял ден навън?
Едно време колко от вас ги караха и прибираха с кола от у4илиЩе? Thinking

Алиса,и тук в Италия има 4ипс,4е и френ4 фраиз и като добавиШ и огромните погълнати коли4ества паста и положението става траги4но  Sick

# 25
  • Мнения: 2 032
Ей, разбихте ми илюзиите с тези чипс и фрайс за децата във Франция и Италия. Ама аз пак сък си нарочила тези 2 страни за имащи по-правилно отношение към храненето.

# 26
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Ей, разбихте ми илюзиите с тези чипс и фрайс за децата във Франция и Италия. Ама аз пак сък си нарочила тези 2 страни за имащи по-правилно отношение към храненето.

Правилно отноШение към храненето,нъцки. Ела ми за малко на гости да видиШ кво става ( не у нас,де  Winkooooh!

# 27
  • Мнения: 11 315
Едно време колко от вас ги караха и прибираха с кола от у4илиЩе? Thinking


Точно тук е мястото да похваля мъжа ми, че всяка сутрин води щерката пеша до училище. Той дето от колата не слиза. Laughing
А тя как мрънка някои сутрини, че ходи пеш, защо ходи пеш и разни такива. Намерила съм и разумно обяснение, което я удовлетворява и иска всеки път да го чува Joy

# 28
  • Мнения: 2 757
Дебелеят защото плюскат много, а не защото не ядат полезна храна.
Не съм съгласна с теб. Не е до "плюскането", а до яденето на здравословна храна.
Само един пример са белия хляб и пълнозърнестия. Кой от двата е по-евтин? Кой от двата е по-полезен?
Сама знаеш отговора.
А като не можеш да сложиш пресни или замразени зеленчуци на масата, пресни плодове, защото са скъпи и не са ти по джоба - даваш заместител. Там е проблема.
Защото и аз "плюскам", ама плодове до премала.
Не знам за теб, ама аз ако ям плодове така жестоко ми се засилва апетита, разширява ми се стомаха и после ям като дзвер.  От плодове и салати не се пълнее, това не е храна, която ще те нахрани и не е калорична. От нея никой не пълнее - пълнее се от храните, които поглъщаш след като салатата ти е остъргала стомаха и си озверял като вълк. Пълнее се много от храни като хляб, картофи и т. н., които по начало да полезни, но с тях се прекалява, ако се консумират като постни манджи, от които за да се нахрани човек трябва да изяде поне 3 порции. Затова много хора напълняват по време на постите примерно - защото отказват месо, сирене и т.под. висококалорични храни. Лично аз ако ям хляб и салам (нездравословно) една седмица и отслабвам, защото се засищам от малко. Ако ям постна храна за същото време напълнявам. (и в двата случая със или без зеленчуци - те може би само усилват апетита  и по-скоро повече напълнявам като ги консумирам, което не означава, че от тях пълнея, а от апетита, който предизвикват). Съвсем сериозно и отговорно казвам това.
Идеята ми е, че се пълнее от всичко ако плюскаш много без значение полезно ли е или не.

# 29
  • Мнения: 6 167
да де Ники права си, колкото повече толкова повече
Ама нещата са малко по-комплексни, все пак  Wink

теорията ти не обяснява защо татко на обяд обядваше
пилешка супа ( или друга супа задължително), 4 пълнени чушки с много кис. мляко, 3 филии хляб Добруджа и питаше за десерт. Цял живот на надхвърли 70 килограма и нищо не знаеше за разделното хранене или за здравословно такова.
аз ако се храня така досега да съм 140 килограма.
брат ми е с неговия 'ген' - яде много, като чируз е слаб.
като дойде в Италия решихме да направим руска салата , погна я  с лъжицата.
имам и доста слаба приятелка, с която като отидем в Уго, аз си поръчвам салатка, тя пица, салата и десерт Везувий и е 54 килограма мадама.

мога да продължавам с примерите, но съм сигурна, че и около теб има такива случаи.
и в никакъв случай не мисля, че брат ми се движи повече от мен, че да ги ' изразходва'.
аз имам проблеми, той не.
ха кажи ся къде е правдата Mr. Green

нещата за жалост не опират само до това колко ядеш.
опират и до метаболизъм най-общо казано.

към пустата 'склонност към напълняване'.
аз в живота си една кифла на улицата не съм изяла, нито баница нито нищо.
не е да лежа по цял ден, енергична съм доста.
и пак проблеми и пак вековни мъки  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт