Хиперактивност с дефицит на внимание - тема 9

  • 54 335
  • 627
  •   1
Отговори
# 300
  • Варна
  • Мнения: 3 053
STRMFG, _Roxelane_, ivka_smile решиха ли се при вас проблемите с тиковете и ако да как? Дъщеря ми е на 15г. и също е с тикове.
Кати, на моят син изписаха Седивитакс сироп , пи го два месеца. Успоредно с това давах водорасли на Аквасорс, течен витамин Б, рибено масло на Хомеостаза и Рескю капките на доктор Бах . Не знам на какво се е дължала появата на тиковете, но след 2-3 месеца докато давах тези добавки спряха. Мисля, че ако включиш такива добавки няма да сгрешиш каквато и да е етиологията на тиковете ви. Разбира се и посещение на невролог.

# 301
  • Мнения: 132
Момичета, благодаря ви за отговорите! Ходихме при различни невролози, правихме ЕЕГ, ЯМР - нищо не излиза. Според невролозите не е неврологично Ходихме и при различни детски психиатри. Всеки вдига рамене и се чуди, казват,че за това лечение нямало. Мислят, че може дори да е генетично - Синдром на Турет. Изписаха ни лекарства, които са за съвсем други заболявания, с идеята да се използва страничния им ефект за подтискане на тиковете, но те така и не спират особено гласовите. Затова исках да видя и вашето мнение, дали има някой преборил се с това. Тя няма диагноза ХАДВ, но четох в една книга на доц. Терзиев, че при ХАДВ и ОКР много често се появяват и тикове. Ще пробвам и с магнезий и витамини от Б група, но се чудя какви точно да взема, защото тя е на 15 - нито дете, нито възрастен. Не знам дали хомеопатията или Бах също не биха помогнали... Вече се чудя какво да правя... Иначе и тя като е на училище и при по-силен стрес, засилва и тиковете. Така сме вече година и половина, като се появиха изведнъж.

# 302
  • Варна
  • Мнения: 3 053
Има една група във Фейсбук "Купи подарък от майка на дете с увреждане". В търсачката на тази група напишете "Турет". Има една майка с дете тийн момче с Турет. Пишете ѝ. По принцип така е при този синдром, същ може да се изказват и неволно ругатни, примерно. Дават го, че би трябвало да затихне с възрастта.Много неща могат да дадат някакъв +ефект. Дозировка като за възрастен. Витамини от група B като спрей или течни да се усвояват през лигавица. Психотерапия, прочетете за неврофийдбек...И генетичен панел, ако желаете.

Последна редакция: чт, 15 дек 2022, 18:02 от ivka_smile

# 303
  • Мнения: 132
ivka_smile много Ви благодаря за отговора и за насоките. Задължително ще потърся и тази майка, ако мога да се свържа с нея. Иначе дъщеря ми не е хиперактивна, но е с много лош сън и много, много разсеяна. Много трудно се концентрира.

# 304
  • Варна
  • Мнения: 3 053
Много, много неща могат да се направят за концентрацията с подходяща работа, убедена съм. Жечка се казва тази майка, сега видях, на латиница обаче, дано откликне, успех.

# 305
  • Мнения: 132
Много благодаря!

# 306
  • Мнения: 60
Може да има дефицит на вниманието без да е силно изразена хиперактивността. Реално тези тикове са тип ОКР, затова и правилно са ви казали, че не са неврологични, те всъщност могат да се контролират макар и трудно. Аз съм с кофти ОКР от доста малка, успях да го контролирам с възрастта, но пък се изразява сега на периоди също с тикове на очите. Те са като ритуалите в ОКР. Затова и лично аз не мисля, че става въпрос за Турет при вас.
Бах и хомеопатия при сина ми за съжаление бяха с нулев ефект. Обяснявах му как да контролира тика с воля, очевидно или е успял или просто стресът е спаднал, а сега пък при мен се появи от две седмици насам и не успявам да го оправя... уфф.

# 307
  • Мнения: 132
_Roxelane_ благодаря за отговора! Взимате ли някакви лекарства - Вие или синът Ви за ОКР или дефицит на внимание или просто се чака нещата да стихнат? Тя е пробвала да задържа тиковете, но след това казва, че стават още по-силни. Що се отнася до Турет - и аз много се чудя, защото този синдром по принцип е наследствен, а при нас няма никой с подобни проблеми. Освен това ако е генетично, както е при Турет, то защо при нея се отключи на толкова голяма възраст - беше на 14.

# 308
  • Мнения: 60
_Roxelane_ благодаря за отговора! Взимате ли някакви лекарства - Вие или синът Ви за ОКР или дефицит на внимание или просто се чака нещата да стихнат? Тя е пробвала да задържа тиковете, но след това казва, че стават още по-силни. Що се отнася до Турет - и аз много се чудя, защото този синдром по принцип е наследствен, а при нас няма никой с подобни проблеми. Освен това ако е генетично, както е при Турет, то защо при нея се отключи на толкова голяма възраст - беше на 14.
Kati, не, не мислете за Турет. И при нас една учителка се беше опитала да "диагностицира" сина ми с Турет, педопсихиатърката само се изсмя. Синът ми си пие метилфенидат за вниманието и за щастие помага, но по никакъв начин не влияе на тикове - нито ги усилва, нито ги спира, просто си е на периоди. Като спре с главата, понякога се появява на ръката - потрепване, което по-малко се забелязва, но сега и това го няма. Усилено си гризе ръцете за сметка на това. Аз не съм пила никога лекарства, успях сама да си ги оправя с много воля. Но когато години по-късно се появи при очите и не можех, отидох на нещо като хипнотерапия и ми помогна. Сега се сещам, защо не пробвате ЕМДР терапия, тя дава много добри резултати при тревожност ?
(Има и една техника, вижте дали ще свърши някаква работа  : когато започне тика, трябва да се залъже мозъка  и да се задейства предния кортекс - например, да изброи 5 предмета в стаята които са червени, или 7 животни които започват с буквата К. Това би трябвало да спре емоциалния отговор на стреса който тръгва от амигдалата, това е друга част на мозъка която е "виновна" за въпросните тикове.)

# 309
  • Мнения: 132
Roxelane, благодаря за идеите! Ще пробваме и тези техники, пък дано имат ефект и при нас!

# 310
  • Мнения: 60
Roxelane, благодаря за идеите! Ще пробваме и тези техники, пък дано имат ефект и при нас!
Стискам палци ! RelaxedFlowers Hibiscus

# 311
  • Варна
  • Мнения: 3 053
Генетично заболяване не означава непременно наследствено заболяване. Турет се използва за да се обозначи тази симптоматика често, защото термина синдром е точно това - букет от различни прояви, при един едно или 5,при друг три други прояви с различна изява, степен и тн. Нека термина генетичен не стряска никой, защото всичко в крайна сметка започва от нашите гени. Затова и комбинация от моторни, вокални но други тикове без ясна етиология бива обозначена като "Турет" понякога без да се правят генетични изследвания - скъпи и сложни.
Детето на моя приятелка отключи тикове с очите след 10 годишна възраст, по много пъти на ден - премигва много силно, завърта ги нагоре. Всички изследвания са чисти, но тиковете са налице..Диагноза няма, но силни и постоянни тикове има.
И тъй като няма етиологично лечение за такива състояния, общо взето добавките за които сме писали, техники за релаксация, автогенен тренинг.
Кати, аз не мисля, че във вашият случай става въпрос за унаследен Турет, но просто започнете с терапиите. Препоръчвам и ерготерапия за дефицитът на вниманието. Когато детето започне да се концентрира по - добре, сама ще се успокои и тиковете ще се овладеят по - добре. Нормалната среда натоварва понякога такива деца.

# 312
  • Мнения: 132
ivka_smile, благодаря ти за отговора и за препоръките. Сериозно съм се замислила да пробваме вече с тези методи, както и повече спокойствие и време разбира се, след като и лекарствата не помагат... Все се надявам с отминаване на пубертета да има и някакво поне намаляване на тези тикове.

# 313
  • Мнения: 256
Здравейте, детето ми е на 3г и 3 месеца. Говори много, социален е, от посещенията си в яслата и дг научава много неща, любвеобилен е. В същото време е агресивен - когато трябва да направи нещо, което не иска започва да удря, хапе, рита. Напоследък предупреждава " ще те ударя","искам да те удрям". Става страшно преди сън, когато например си играе и трябва да приключи и да си легне. Влиза в образи на животни и започва да "напада". Като в епизод е, като отмине все едно става друго дете - извинява се, казва, че ме обича, иска да се усмихна. Също така в дг госпожите всеки ден се оплакваха от него - удрял деца за играчки, не желаел да се включва в заниманията, а само да играе, няколко пъти като са го карали да спи обеден сън се е изтървал по голяма нужда в гащите - според мен нарочно. С деца си играе много, но когато емоциите му дойдат в повече става неконтролируем - вика, крещи, тича хаотично, много се превъзбужда. Търси по - големите, а покрай тях съвсем излизат от контрол нещата. Често влиза в ролята на динозавър, ръмжи, показва нокти. За сега го спрях от градина и започваме работа с психолог. Много се страхувам, не знам как да подходя, защото виждам, че нещо не е наред, изключително агресивен става в определени моменти,  чак си плаша . Казва ми, че иска да ме удари,  да ме нарани. Иначе всичко става почти винаги със заплахи - ако не направи еди какво си, ще му  взема играчката.
Моля за съвет и насока, защото съм ужасена.

# 314
  • Мнения: 2 645
Някой да е пробвал Стратера?

Общи условия

Активация на акаунт