Изследване на ХОРМОНИ – 23 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 47 723
  • 735
  •   2
Отговори
# 585
  • София
  • Мнения: 35 943
Скрит текст:
Здравейте,
Моля за малко помощ в разчитането на изследванията. Пускани са на 3 ти ден от МЦ. На 26г.

FT4 - 15.00 pmol/L                   /  12.00 - 22.00
TSH - 1.92 mkIU/ml                  / 0.27 - 4.20
LH - 6.38 mUI / ml                    / 1.9 - 12.6
FSH - 7.26 mUI / ml                 /  2.5 - 12.5
Estradiol - 141.00 pmol/L      / 46 - 607
Testosteron - 1.47 nmol/L     / 0.29 - 1.67

Здравейте,
След ковид съм, изкаран 19.10-01.11 пуснах отново хормони + АМХ този път.
Скрит текст:
По горе са резултатите от октомври месец.
Сега прикачам тези от днес.
Всички са правени на 3ти ден от мц.
Моля за мнение

Здравей!
АМХ е нисък за възрастта ти - консултирай се със специалист по репр. медицина ... провери и за всички възможни дефицити - вит. Д, желязо, феритин, хемоглобин, ЖСК, трансферин, В12, ФК, Биотин, цинк, мед, селен...
Е2 отново ти е висок ... направи тест за ИР
След К-19 е добре да провериш ЩЖ - ТСХ, Т3, Т4, ТАТ и МАТ

# 586
  • София
  • Мнения: 22
Здравейте на всички, Денис,
бих искала да те помоля за коментар относно моите резулати, които прилагам. Правени са на 21-ден от МЦ и след доказана овулация чрез фоликуметрия, Много се притесних, че прогестерона е много нисък?  Витамините са изследвани след 15 дни пауза на прием. Имам леки симптоми на хипо, но никой не ми изписва хормон:sweat_smile: Ще изследвам до преди следващ цикъл и ДХЕА, ACTH, Андростендион и трикратен Кортизол. Също така предстои този месец и изследване на полови хормони на 3-ти ден, тъй като влизам в инвитро процедура. Последните резултати преди са коментирани с репродуктивен и са в оптимални референтни. На 41 години съм с АМХ 1,99 -0.99-2,.96 и Инхибин 67,44 -40-200
Благодаря от сърце за отделеното време!:four_leaf_clover:   

# 587
  • Мнения: 142
Здравейте, аз искам да се включа с един бърз въпрос.
Скрит текст:
Понеже ми предписаха Дуфастон по схема от 16ти до 26 ти ден по две таблетки.  Исках да питам дали в такъв случай може да се изследва прогестерон на 7ми ден след овулацията? Влияе ли дуфастона на другите изследвания? Кога е най- удачно да направя тези, които са извън менструалния цикъл ?
Здравей!
Зависи за какво е назначен този прогестин?!
Ако е имало доказана О. и трябва да се видят (общите) нива на прогестерона - няма проблем да се изследва.
Ако не е имало О. и се приема за предизвикване на М. - не виждам смисъл от това изследване.
Ако О. е засечена с тестове за О. - може да се изследва за да се установи дали е имало такава и как функционира ЖТ.
Да, Дуфастона влияе положително на всички хормони, респ. и на следващата О.
За дните в които трябва да се изследват хормоните - погледни 1 стр. на темата, там е посочено.
Чист ден - това са дните след 10-ти ден на МЦ до 5-6 дни преди следваща М.

Здравей Денис и благодаря за отговора.
Аз съм с 33 дневен цикъл по принцип, този месец обаче ми зацапа на 15ти ден, а все още чаках овулация на 20ти ден. Изплаших се и отидох на гинеколог, който ми изписа Дуфастон за спиране на зацапването и ми каза да го пия от 16ти до 26ти ден на цикъла и през следващите два месеца. Също така на прегледа се видя, тънка лигавица 5.2 мм. Започнах Дуфастон в същия ден и зацапването спря след 2 дни и реших просто да си направя овулационен тест, който беше почти положителен, през следващите дни втората черта започна да става все по- бледа, по температурата ми изглежда, че е имало овулация, но не знам как е възможно, тъй като мислих, че съм я прекъснала с приема на Дуфастон. Вчера беше последният ми ден от приема, като странно получавах сърцебиене през цялото време и пъпчасах много, а по принцип нямам такива проблеми. Решила съм да пусна всички хормони, които са написани на първата страница и да отида с тях при репродуктивен специалист, не ми се пият хормони просто така, не се чувствам добре от тях. Преди време съм си пускала изследване за ИР и нямах проблеми, чудя се дали е нужно да пускам пак. Септември месец спрях противозачатъчните след 5 годишен прием без прекъсване, защото преди това ми откриха дермоидна киста и ме оперираха. Като тийнейджър бях постоянно на противозачатъчни, защото цикълът ми не спираше сам, можеше да продължи месеци да си тече, понякога ми зацапваше, както този месец и пак не спираше. На 27 съм и правим опити за бебе, та се чудя кога е най- удачно да изследвам хормоните, които са на чист ден, предполагам след спирането на Дуфастон вчера, би трябвало да ми дойде до няколко дни.

# 588
  • Мнения: 368
Здравейте отново, правих тест за ИР ( 6 ден от мЦ) и някои полови хормони на 3ти ден. За ИР виждам, че не е добър резултата , а за другите ще помоля за разчитане- особено прогестерона и естрогена.
П.С: по отношение на ИР как мога да действам от тук нататък ( не искам да спамя темата, чела съм и преди но информацията е много и ще съм благодарна за съвет)




П.С: правих инсулин и кз на гладно преди месец,нивата бяха в норма ( кз беше 4.80, инсулин 6.1 mU/L) и от тук ми идва и големия въпрос - новите изследвания инсулина е mUI/ml  ис различни референтни, та двете единици  mU/L и mUI/ml едно и също ли са? Първия път хома си го изчислих чрез интернет калкулаторите, където е зададен в mU/L и беше 1 и малко.. сега като задам новите стойности, но в mU/L единици ми излиза точно резултата, който има от лабораторията, но не трябва ли да се преобразуват преди това от  mUI/ml В mU/L? Надявам се да успях да го опиша добре...

Последна редакция: вт, 07 дек 2021, 19:24 от kokix

# 589
  • Мнения: 19
Здравейте , на 38г съм с АМХ 0,2-0,3 ( варира)
Като добавки приемам витД, К2, Q10(400mg), B12, Omega 3. Беше ми предписан и Иногинол , но малко нивото на ЛХ и ФсХ са се понижи
Инхибина Б е 118( реф ст 15-120)
Ще съм изключително благодарна ако и Денис може да коментира

# 590
  • София
  • Мнения: 35 943
Здравейте на всички, Денис,
бих искала да те помоля за коментар относно моите резулати, които прилагам. Правени са на 21-ден от МЦ и след
Скрит текст:
доказана овулация чрез фоликуметрия, Много се притесних, че прогестерона е много нисък?  Витамините са изследвани след 15 дни пауза на прием. Имам леки симптоми на хипо, но никой не ми изписва хормон:sweat_smile: Ще изследвам до преди следващ цикъл и ДХЕА, ACTH, Андростендион и трикратен Кортизол. Също така предстои този месец и изследване на полови хормони на 3-ти ден, тъй като влизам в инвитро процедура. Последните резултати преди са коментирани с репродуктивен и са в оптимални референтни. На 41 години съм с АМХ 1,99 -0.99-2,.96 и Инхибин 67,44 -40-200
Благодаря от сърце за отделеното време!:four_leaf_clover:    
Здравей!
Да, Прогестерона е нисък - има вероятност да не е изчислен точно 7-я ден след О.... без Е2  ми е трудно да преценя какво точно се е случило. Трябва да те видят отново на УЗ - ако има ЖТ - имало е О.
За витамините - продължаваш с приема поне още месец  + 20 дни почивка => контрола.
И според мен си с лека Хипофункция на ЩЖ ... следиш хормоните и при зачеване, най-вероятно ще се наложи да приемаш медикамент,... защото при тези нива няма да достига хормон за бебчо, а това е важно за интелекта и правилното му развитие.
Имаш ИР ... трябва определен начин на хранене, спорт/движение, добавки, медикамент ... трябва да я контролираш.
На база стойностите на Инхибин В, който е нисък... което е нормално за годините ти - АМХ ми се струва висок, а той се повишава (изкуствено, нереално) при ПКЯ/СПКЯ ... просто го имай предвид.
Тази ПКЯ/СПКЯ може да е проявена - да се вижда поне от време на време на УЗ, но може да е и скрита/непроявена.
Провери също Тестостерон и 17ОН Прогестерон ( на 3 де от МЦ) ... и Пролактин



Скрит текст:
Здравейте, аз искам да се включа с един бърз въпрос.
Скрит текст:
Понеже ми предписаха Дуфастон по схема от 16ти до 26 ти ден по две таблетки.  Исках да питам дали в такъв случай може да се изследва прогестерон на 7ми ден след овулацията? Влияе ли дуфастона на другите изследвания? Кога е най- удачно да направя тези, които са извън менструалния цикъл ?
Здравей!
Зависи за какво е назначен този прогестин?!
Ако е имало доказана О. и трябва да се видят (общите) нива на прогестерона - няма проблем да се изследва.
Ако не е имало О. и се приема за предизвикване на М. - не виждам смисъл от това изследване.
Ако О. е засечена с тестове за О. - може да се изследва за да се установи дали е имало такава и как функционира ЖТ.
Да, Дуфастона влияе положително на всички хормони, респ. и на следващата О.
За дните в които трябва да се изследват хормоните - погледни 1 стр. на темата, там е посочено.
Чист ден - това са дните след 10-ти ден на МЦ до 5-6 дни преди следваща М.

Здравей Денис и благодаря за отговора.
Аз съм с 33 дневен цикъл по принцип, този месец обаче ми зацапа на 15ти ден, а все още чаках овулация на 20ти ден. Изплаших се и отидох на гинеколог, който ми изписа Дуфастон за спиране на зацапването и ми каза да го пия от 16ти до 26ти ден на цикъла и през следващите два месеца. Също така на прегледа се видя, тънка лигавица 5.2 мм. Започнах Дуфастон в същия ден и зацапването спря след 2 дни и реших просто да си направя овулационен тест, който беше почти положителен, през следващите дни втората черта започна да става все по- бледа, по температурата ми изглежда, че е имало овулация, но не знам как е възможно, тъй като мислих, че съм я прекъснала с приема на Дуфастон. Вчера беше последният ми ден от приема, като странно получавах сърцебиене през цялото време и пъпчасах много, а по принцип нямам такива проблеми. Решила съм да пусна всички хормони, които са написани на първата страница и да отида с тях при репродуктивен специалист, не ми се пият хормони просто така, не се чувствам добре от тях. Преди време съм си пускала изследване за ИР и нямах проблеми, чудя се дали е нужно да пускам пак. Септември месец спрях противозачатъчните след 5 годишен прием без прекъсване, защото преди това ми откриха дермоидна киста и ме оперираха. Като тийнейджър бях постоянно на противозачатъчни, защото цикълът ми не спираше сам, можеше да продължи месеци да си тече, понякога ми зацапваше, както този месец и пак не спираше. На 27 съм и правим опити за бебе,
та се чудя кога е най- удачно да изследвам хормоните, които са на чист ден, предполагам след спирането на Дуфастон вчера, би трябвало да ми дойде до няколко дни.
За Дуфастона - ако се приема 1-2 дни преди О. - не е проблем, в някои случаи, напр. при ПКЯ я подпомага... ако се приема повече дни преди О. - тогава я потиска. Проблемът е, че няма как да се прецени, кога точно ще бъде О. Simple Smile
За ИР - ако си правила обременяване с глюкоза ( трикратно, Инсулин + КЗ) и резултатите са показали, че нямаш ИР - може и да не правиш ново изследване.
Ако си изследвала само т.н. НОМА индекс ( Инсули+КЗ, на гладно, едноктарно) и той е показал, че нямаш ИР - това изследване не е достатъчно и не отхвърля вероятността, че нямаш ИР.
Или с този НОМА индекс - ако показва ИР - приема се, че има ИР... ако показва, че няма - не е сигурно, че няма.
Чист ден на МЦ - след 10-ти ден на МЦ, до 5-6 дни преди следваща М.


Здравейте отново, правих тест за ИР ( 6 ден от мЦ) и някои полови хормони на 3ти ден. За ИР виждам, че не е
Скрит текст:
добър резултата , а за другите ще помоля за разчитане- особено прогестерона и естрогена.
П.С: по отношение на ИР как мога да действам от тук нататък ( не искам да спамя темата, чела съм и преди но информацията е много и ще съм благодарна за съвет)




П.С: правих инсулин и кз на гладно преди месец,нивата бяха в норма ( кз беше 4.80, инсулин 6.1 mU/L) и от тук ми идва и големия въпрос - новите изследвания инсулина е mUI/ml  ис различни референтни, та двете единици  mU/L и mUI/ml едно и също ли са? Първия път хома си го изчислих чрез интернет калкулаторите, където е зададен в mU/L и беше 1 и малко.. сега като задам новите стойности, но в mU/L единици ми излиза точно резултата, който има от лабораторията, но не трябва ли да се преобразуват преди това от  mUI/ml В mU/L? Надявам се да успях да го опиша добре...
Имаш ИР - вече писах за ИР, вкл и за НОМА индекса.
Половите хормони не са много показателни на 6-ти ден от МЦ. Е2 напр. в висок и не мога да преценя, дали от някакъв проблем ( може да е и от ИР... или високи нива на някои андрогени, които пък се повишават от ИР) или защото е изследван по-късно.

Последна редакция: ср, 08 дек 2021, 08:17 от denis.

# 591
  • Мнения: 368
denis. , благодаря ти. Е2, както и другите полови са изследвани точно на 3ти ден от МЦ. От андрогените от преди седмици имам тестостерон на горна граница и андростендион над горна граница.

# 592
  • Мнения: 2 907
denis моля те да погледнеш и коментираш и моите резултати, защото всичко е в норма и да не ме претупат на прегледа, а пък да не са оптималните за бебеправене:

# 593
  • Мнения: 7
Здравей отново, скъпа Денис! След изследванията по-долу отидох на ендокринолог и ми откриха два възела не чак толкова големи, но залепени до сънната артерия... насрочи ми изследвания и ето резултата на част от тях..    остават да се пуснат на 19-20ти ден от МЦ (прогестероин)и на следващият МЦ 2-5 ден иска да пуснем ( Андострендион, тестостерон, DEHEA-S, AMH , 17 (OH) прог ) Ще помоля отново за да не се притеснявам до следващият преглед ако може мнение
Здравейте, назначено от лекар се наложи да си пусна хормонални изследвания вчера като ми беше, 4-ден от МЦ . Днес излязоха резултатите като ме притесни ниското ниво на естрадиол ... А прегледа ми е чак след 4 дни... Ще помоля за мнение Blush

# 594
  • Мнения: 153
На 29 години съм, с редовен цикъл. На 3 ден от цикъла направих изследвания и ме притеснява прогестерона и пролактина. Какво е вашето мнение?

# 595
  • София
  • Мнения: 35 943
denis. , благодаря ти. Е2, както и другите полови са изследвани точно на 3ти ден от МЦ. От андрогените от преди седмици имам тестостерон на горна граница и андростендион над горна граница.
Причината да са високи, може да е ИР - опитай да я контролираш + контрол на функцията на ЩЖ ( ако там има проблем) - и тези отклонения, може да влязат в норма... ако не успееш - консултация с Ендокринолог и медикаментозна терапия ... но така ще влезеш в омагьосан кръг и  няма да се излекуваш, а само ще коригираш симптомите... а първопричината си остава.
Ако приемаш добавки - Инозитолът помага при високи нива на андрогените ... но, не е някаква панацея, пак ти трябва точно определен режим на хранене, спорт и т.н. ... в случая той само ще подпомогне правилния метаболизъм на андрогените.
Провери нивата на мед, цинк, селен... ако не са изследвани.


denis моля те да погледнеш
Скрит текст:
и коментираш и моите резултати, защото всичко е в норма и да не ме претупат на прегледа, а пък да не са оптималните за бебеправене:
ТСХ е добре, но Т4 е нисък и показва, че си с Хипофункиция на ЩЖ.... при бременност това носи риск - следи хормоните.
Нямаш Хашимото.


Здравей отново, скъпа Денис! След изследванията по-долу отидох на ендокринолог и ми откриха два възела не чак
Скрит текст:
толкова големи, но залепени до сънната артерия... насрочи ми изследвания и ето резултата на част от тях..    остават да се пуснат на 19-20ти ден от МЦ (прогестероин)и на следващият МЦ 2-5 ден иска да пуснем ( Андострендион, тестостерон, DEHEA-S, AMH , 17 (OH) прог ) Ще помоля отново за да не се притеснявам до следващият преглед ако може мнение
Здравейте, назначено от лекар се наложи да си пусна хормонални изследвания вчера като ми беше, 4-ден от МЦ . Днес излязоха резултатите като ме притесни ниското ниво на естрадиол ... А прегледа ми е чак след 4 дни... Ще помоля за мнение Blush

Здравей!
Прогестерон се пуска точно на 7-ми ден след доказана О. .... (поне с тестове за О. и измерване на БТ - има теми за тях) .... тогава е обективен/ максимално показателен.
ЛХ е висок и показва, че си с ПКЯ... или ако пуснеш само Прогестерон, без Е2 - тълкуването няма да е много точно ... поне за мен. Така че, ако не ти е проблем пусни ги заедно, Прогестерон +Е2. За определяне деня на О. - пиши, ще ти помогна, защото ако няма О. - няма полза от тези изследвания... но, ако са назначени от лекаря - трябва да ги направиш  - така е редно.
17ОН Прогестерон се изследва точно на 3 ден от МЦ
АМХ е желателно да се пуска заедно с Инхибин В - точно на 3 ден от МЦ
След като ще даваш пари за тези изследвания, поне го направи правилно, така че да са максимално показателни... мое мнение Simple Smile

ТСХ е добре, но Т4 е нисък и показва, че си с Хипофункция на ЩЖ - много е вероятно rT3  (реверсивния Т3) при теб да е висок, но това лекар го преценява.
Имаш ИР - трябва да вземеш мерки, защото това уврежда цялото тяло и влияе зле на кач-вото на яйцеклетките (уврежда ги... в дългосрочен план).
Не се притеснявай - всичко това, може да се коригира/контролира.... и в голяма степен зависи само от теб Simple Smile


На 29 години съм, с редовен цикъл. На 3 ден от цикъла
Скрит текст:
направих изследвания и ме притеснява прогестерона и пролактина. Какво е вашето мнение?
ЛХ е висок и е много вероятно да си с ПКЯ.
Прогестронът е висок - може да има някоя киста, напр. лутеинова или ЛУФ - трябва да те видят на УЗ.( веднага... защото, ако търпи обратно развитие, ще изчезне и няма да знаеш, коя точно е причината за тези, по-високи нива, а това е важно за правилния подход/ лечение при теб).
Ако няма киста/ЛУФ - причината може да е по-високи нива на 17ОН Прогестерон ( изследва се точно на 3 ден от МЦ)... трябва да провериш също ДХЕА и Андростендион ... тълкуват се заедно с Тестостерон (който вече имаш) + 17ОН Прогестерон.
Пролактинът е висок - може да е от ЩЖ ( изследваш ТСХ, Т3 и Т4) или от по-високи нива на Андростендиона.
КЗ е добре, но тя нищо не показва - ако имаш съмнения за ИР ( при нея също Пролактина може  да е висок) - по-добре направи обременяване с глюкоза - трикратно изследване на Инсулин + КЗ, на 0, 60 и 120 мин.

Последна редакция: сб, 11 дек 2021, 07:59 от denis.

# 596
  • Мнения: 153
Щитовидната ми е добре, хормоните също. Мин. месец бях при АГ на преглед каза хубави и здрави яйчници и нищо повече. Само да спомена, че преди 8 месеца родих ако има връзка.

# 597
  • Мнения: 368
denis. , благодаря ти. Е2, както и другите полови са изследвани точно на 3ти ден от МЦ. От андрогените от преди седмици имам тестостерон на горна граница и андростендион над горна граница.
Причината да са високи, може да е ИР - опитай да я контролираш + контрол на функцията на ЩЖ ( ако там има проблем) - и тези отклонения, може да влязат в норма... ако не успееш - консултация с Ендокринолог и медикаментозна терапия ... но така ще влезеш в омагьосан кръг и  няма да се излекуваш, а само ще коригираш симптомите... а първопричината си остава.
Ако приемаш добавки - Инозитолът помага при високи нива на андрогените ... но, не е някаква панацея, пак ти трябва точно определен режим на хранене, спорт и т.н. ... в случая той само ще подпомогне правилния метаболизъм на андрогените.
Провери нивата на мед, цинк, селен... ако не са изследвани.
Имам ИР след изследване трикратно на инсулин и кз. Бях при ендокринолог и ну показах излседванията на ЩЗ,но той каза че те са абсолютно наред и не ми назначи никакво лечение, гледа ме и с ехограф - добре била. За
ИР ми каза глюкофаж, но засега ще опитам с хранене и добавки. Благодаря.

# 598
  • Мнения: 1

Здравейте правих си изследване вчера за Прогестерон. На 21 ден от мц. Мц ми е ппц е 28 дни. Някой може ли да ми сподели как са изследванията ми. Blush

# 599
  • Мнения: 1 050
Денис, привет отново 🤗
Направих някои от изследванията, които ти ми писа. Ще направя и другите в скоро време. Може ли коментар, моля? Правени са днес заради прогестерона, 7-ми ден след О.

Общи условия

Активация на акаунт