Избор на образование

  • 1 948
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 14 844
Практически всички специалности предлагат студентски обмен.
Русе за педагогика не бих го препоръчала, той си е технически ориентиран, другите специалности са пълнеж за цоцане на държавна издръжка.
Ако си наистина добре с английския, кандидатствай във ВТУ филология, най-добре даже приложна лингвистика с някой по-рядък език. Не съм сигурна в момента как се води , но би трябвало да можеш да запишеш педагогическа специализация или отделно, или като част от курса на обучение. С бакалавър приложна лингвистика и педагогическа излизаш учител по два езика, преводач, екскурзовод и всякакви знайни и незнайни административни службици, които може да ги работи що-годе грамотен осмокласник. Ако имаш и влечение към психология, една платена магистратура (понеже са в две различни направления) психология и разширяваш вариантите за работа с психолог, училищен психолог, човешки ресурси.
Варна определено не. Цените са просто ужасни.
Вариантите ти за филология/ПЛ са СУ, ПУ и ВТУ. Най-добри възможности за започване на работа за студенти,и то добре платени, са в София. В Търново и Пловдив освен продавачка или сервитьорка, трудно. В Пловдив има производства в покрайнините, там има смисъл, ако си инженерно ориентирана, а то не си.
С биологията как си? Ветеринарна медицина или зоотехника в Тракийски университет (Ст.Загора) или агроном в Пловдив дали биха ти представлявали интерес? Ама имай предвид, че с едното отиваш на кравите под опашката, а с другото - на нивата в калта. Иначе са добре платени, ама...

# 16
  • СИ
  • Мнения: 4 406

Всъщност живея и с баща си. Да, гледала съм и във Варна. Там има Медицински, Технически университет, както и един частен. Голям град е, а няма много възможности.


Не съм разбрал за семейното положение, за което се извинявам. С баща си не си ли говорила по този въпрос?
Да, за Варна правилно си усетила. ВСУ можеш спокойно да го забравиш. Технически, Медицински и Икономически университет. Също и Военноморско училище, да не го пропускаме.
За Медицинския няма какво да говорим. Там трудно се влиза и трудно се излиза. Изисква и много сериозна предварителна подготовка.
Техническия не е проблем да влезеш, но после е тежко откъм математика, физика и други специални предмети. Инженерните дисциплини и специалности имат доста по-добра перспектива, поне според мен.
Икономическия ще ти е по-лесно. Зависи и какво си избереш.
Военноморското е добър избор и за момиче. Поне според мен. В последните години се отвориха много варианти там, даже и за военни специалности. Ако изкараш такава, ще те лапнат като топъл хляб... Даже и в чужбина.  Това е мое мнение.

# 17
  • Мнения: 5 832
Филологиите с чужд език към ВТУ дават и педагогическа правоспособност по БЕЛ, ако решиш да държиш едни допълнителни два изпита. Може и да не ги държиш и да не получиш такава правоспособност, но реално те са едни от най-елементарните изпити и е хубаво човек да си вземе и тази правоспособност, че нищо не се знае в тоя живот. Сега вече не съм запозната с подробности, защото аз завърших, когато тези специалности нямаха бакалавърски степени, а само магистърски.

# 18
  • Мнения: 46 515
Изясни си какво искаш да учиш. Виж коя специалност от тези, в които са те приели най-много се доближава до желаното.
След това обмисли финансовата част, в зависимост от възможностите на родителите ти и твоите за работа и избери най-оптималния вариант.
След това съобщи на майка си и спокойно обясни защо си го избрала.

Скрит текст:
Мен първо ме приеха в Свищов, Търново и Варна. Баща ми не се е намесвал със съвети, но майка ми предпочиташе Свищов, тъй като го виждаше като по-спокоен и безопасен град. За мен обаче беше много краен вариант, ако не ме приемат на друго място, защото възможностите за работа и едновременно учене там са много по-малки, в сравнение с другите ми варианти.
Записах се във Варна, майка ми прие решението ми.
Търново също отпадна от избора ми, защото мразя хълмисти местности, а там всичко е на отсрещния хълм Simple Smile университетът наистина е на отдалечено, изолирано място, което не ми хареса. След години мъжът ми попадна там в казармата и като ходех на свиждане спях при приятелка, която учеше в Търното и живееше в общежитията. Никога няма да забравя как в една дива зима си взех такси и си мислех, че ще ме закара пред тях. Изсипа ме преди отбивката и каза, че нагоре пътят е такъв, че не може да се качи. Въпреки че беше около 19 ч. нямаше жив човек. Само една гора, тъмница и тишина. Такъв страх не съм брала никога през живота си.
Този район имам предвид. Сега може да е облагородено, дано.

В крайна сметка на последното класиране ме приеха и в София и се преместих. Отговаряше на изискванията ми за специалност и голям град, заради работата, а пред Варна имаше 2 преимущества: по-човешка влажност и е на по-малко от 100 км от родния ми град.
Това го написах само за пример как личните усещания влияят на избора. При друг подреждането би било съвсем различни. Но се води по собствените си предпочитания, не по тези на майка ти, освен ако не си финансово зависима от нея и тя не може да си позволи избора ти. Тогава или приемаш възможното, или работиш, събираш пари и следваш мечтите си.

# 19
  • Мнения: 258
Практически всички специалности предлагат студентски обмен.
Русе за педагогика не бих го препоръчала, той си е технически ориентиран, другите специалности са пълнеж за цоцане на държавна издръжка.
Ако си наистина добре с английския, кандидатствай във ВТУ филология, най-добре даже приложна лингвистика с някой по-рядък език. Не съм сигурна в момента как се води , но би трябвало да можеш да запишеш педагогическа специализация или отделно, или като част от курса на обучение. С бакалавър приложна лингвистика и педагогическа излизаш учител по два езика, преводач, екскурзовод и всякакви знайни и незнайни административни службици, които може да ги работи що-годе грамотен осмокласник. Ако имаш и влечение към психология, една платена магистратура (понеже са в две различни направления) психология и разширяваш вариантите за работа с психолог, училищен психолог, човешки ресурси.
Варна определено не. Цените са просто ужасни.
Вариантите ти за филология/ПЛ са СУ, ПУ и ВТУ. Най-добри възможности за започване на работа за студенти,и то добре платени, са в София. В Търново и Пловдив освен продавачка или сервитьорка, трудно. В Пловдив има производства в покрайнините, там има смисъл, ако си инженерно ориентирана, а то не си.
С биологията как си? Ветеринарна медицина или зоотехника в Тракийски университет (Ст.Загора) или агроном в Пловдив дали биха ти представлявали интерес? Ама имай предвид, че с едното отиваш на кравите под опашката, а с другото - на нивата в калта. Иначе са добре платени, ама...

Природните науки не ми се отдават.  Мислих си за Романистика във ВТУ. Френски с испански, макар че.не съм ги учила изобщо.  В СУ няма лингвистика.

# 20
  • Мнения: 14 844
СУ са всякакви -истики.
Имай предвид, че филологии и лингвистики с езици, които се учат в училище, не са добра идея за човек, който не ги е учил.
Стрина, по мое време тази специализация беше само за БФ. Аз съм Славянска и нямахме. 2005-2009 г.

# 21
  • Мнения: 258
СУ са всякакви -истики.
Имай предвид, че филологии и лингвистики с езици, които се учат в училище, не са добра идея за човек, който не ги е учил.
Стрина, по мое време тази специализация беше само за БФ. Аз съм Славянска и нямахме. 2005-2009 г.

Защо не са добра? Може да не ми харесат езиците ли?

# 22
  • Мнения: 2 489
Първо си отговори на въпроса какво искаш да работиш, как да си вадиш хляба цял живот. Когато решиш, тогава търсиш къде се предлага качествено обучение за тази специалност. Университет (, специалност) не се избира по това какви хора живели там. Навсякъде има всякакви хора, въпросът е ти каква среда ще си създадеш. Ако не си ориентирана, по-добре не записвай нищо. По-добре изчакай, докато ти се избистри, отколкото да записваш каквото и да е. Финансово, ако ви е трудно, запиши задочно обучение, за да можеш да работиш.

# 23
  • Мнения: 40 908
Първо си отговори на въпроса какво искаш да работиш, как да си вадиш хляба цял живот. Когато решиш, тогава търсиш къде се предлага качествено обучение за тази специалност. Университет (, специалност) не се избира по това какви хора живели там. Навсякъде има всякакви хора, въпросът е ти каква среда ще си създадеш. Ако не си ориентирана, по-добре не записвай нищо. По-добре изчакай, докато ти се избистри, отколкото да записваш каквото и да е. Финансово, ако ви е трудно, запиши задочно обучение, за да можеш да работиш.

Точно мислех да пиша нещо подобно. Авторката е объркана и поставя каруцата пред коня, защото образованието не е цел, а е средство за да може да работи каквото и се иска. Пазарът на труда е задръстен с млади хора, завършили някакво вишу без идея какво ще работят после и намиращи си работа, която изобщо не е свързана с образованието.
За много специалности (особено в София) е възможно да се учи редовно и да се работи. Е, няма да е супер учене, ама става. Но да учиш и работиш за да събереш пари за чужбина е невъзможно. Ако искаш да събереш пари само работи, ама колко ли ще спестиш без образование?

Та реши какво искаш да работиш. После виж къде можеш да получиш нужното образование. После коя от опциите можеш да си позволиш финансово. И това е.

# 24
  • Мнения: 18 530
Аз съм завършила българска филология и никога не съм  работила нищо по специалността си. Ако можех да се върна назад бих мислила първо какво ще работя, и тогава да реша какво ще уча Simple Smile

# 25
  • СИ
  • Мнения: 4 406

Защо не са добра? Може да не ми харесат езиците ли?


Във всички по-млади хора, които сега завършват и им предстои някакво следващо образование, не знам как да го кажа, но е наложено някакво объркване или пълно неразбиране. Не, че ние сме били много ориентирани, но сега е чудо някакво... Дъщерите на много мои познати се размотават с години по университети и специалности. Ама това, ама онова... Почват, спират, прекъсват, после пак почват. Пълна каша. Това им харесвало, после не им харесвало. Една приятелка им казала така, друга им казала онака. Филологии, психологии, всякакви неща завършващи на ...истика също. Пълен хуманитарен гювеч. И защо? Ами ей така... Търсели себе си...! Някои вече гонят 30 години, сменили са по не знам колко специалности, изяли са пари за два апартамента и края му не се вижда...
Остави какво си мислиш, че ти харесва. Мисли какво и как може да работиш после. Казвам го напълно добронамерено.

# 26
  • Мнения: 40 908
Да добавя, че на много места, където съм работила, секретарката е била студентка задочно. За момиче с добра езикова култура, маниери, външност и английски език това си е работа, с която спокойно можеш да се издържаш в София. Да не говорим, че годините прекарани в офиса много обогатяват и може да ти помогнат да натрупаш опит.

# 27
  • Мнения: 5 832
СУ са всякакви -истики.
Имай предвид, че филологии и лингвистики с езици, които се учат в училище, не са добра идея за човек, който не ги е учил.
Стрина, по мое време тази специализация беше само за БФ. Аз съм Славянска и нямахме. 2005-2009 г.
И аз съм Славянска, но 2003-2008 г. и имахме. Май от 2004 - та направиха промени и вече бяха бакалавърска степен, ввроятно и специализациите са променили, поради по-краткия курс на обучение.

# 28
  • Мнения: 18 298
Кандидатстването не е ли вече започнало, този въпрос не идва ли малко закъснял? Thinking

# 29
  • Мнения: 6 993
Мен ме учудва, че това е поне 3-4 тема на Соня по въпроса и тя все още не е решила.
Иначе - учила съм филология в София и съм работила, справих се, не е невъзможно. В София има много работа, която може да се върши на смени или почасово, за да можеш да си ходиш на лекциите.

Общи условия

Активация на акаунт