Как избрахте кумове?

  • 8 074
  • 54
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте,

Скоро се сгодих, нямаме избрана дата, знаем, че със сигурност няма да е тази година. Не бързаме, но започнах малко по малко да гледам, чета, общо казано да се информирам какво се случва по сватбите и да си мисля какво искам на нашата. Оказа се, че нито аз, нито младоженеца имаме идея кои ще са кумовете. Не сме от двойките, които имат безброй приятели, голяма компания и т.н. Аз си имам 2-3 близки приятелки, той си има 2-3 близки приятели и толкова. От неговите нито един не е женен, имаха приятелки, но всички се разделиха миналата година. От моите на едната аз и бях кума (кумът беше приятел на младоженеца), но не ги искаме за кумове. Та тук малко забихме. Възлюбения ми предложи  "ми важното е да се оженим, а може и без кумове" SatisfiedSatisfied , както и "няма ли как да си наемем кумове?" Това в кръга на шегата. Та имаме 2 варианта - да изберем негова братовчедка с мъжа и (женени са, имат 2 деца). Не сме близки, виждаме се на събирания с фамилията. Другият вариант е той да избере приятел, а аз приятелка. Не се познават и изобщо не знам дали ще се запознаят преди сватбата, тъй като живеят в различни градове. Като цяло няма да занимаваме с нищо кумовете, т.е. стари традиции като купуване на чаши от кумата или букета ги отхвърлям. Сами ще си изберем, купим, платим. Не искаме да натоварваме никой. Единствено ще трябва да присъстват на сватбата, да стоят до нас и да се забавляват. Това си е достатъчно натоварващо.
Вие имали ли сте кумове, които са ви роднини? Изобщо дали е вариант или да го отпишем?

(А и да вметна покрай шегата за наемане на кум, че гледахме кратко видео от една сватба в интернет и кумската реч беше страхотна! Буквално ни се прииска да си го наемам човека за кум! Satisfied)

# 1
  • София
  • Мнения: 11 569
Няма проблем свидетелите да са ви роднини. Повечето хора правят и църковен брак у нас, а там не може да са роднини и затова рядко се спират на такъв вариант. За подписване в гражданското може и родителите, роднини, съседи, няма никаква пречка.

Ние бяхме с моя приятелка и негов приятел, харесва ми традицията за двойка, но от приятелките ми аз съм първата, която се омъжи, а  с гадже не бих, все пак някои се и разделиха за това време. Не бих избрала и някои далечни приятели, само и само да са двойка, но иначе и по празници да не се чувате.

# 2
  • София
  • Мнения: 89

Niya, значи проблем, че са братовчеди младоженеца и кумата ще бъде само за църковен брак ли? Тъй като и такъв плануваме

# 3
  • Мнения: 40 905
Не знам защо търсите семейство? По отношение на гражданския брак, законът в България изисква единствено да има двама свидетели – не е необходимо те да са женени, да са двойка или даже да са от различен пол. Достатъчно е само да са пълнолетни.  Вземете приятел на мъжа ти и твоя приятелка и сте готови, особено щем не искате да спазвате разни обичаи и мурафети. Ако ще се жените в църква вече има изискване да са кръстени, но не знам дали трябва и да са женени, май не.

# 4
  • Мнения: 5 139
Зависи дали за вас е вариант. И майка си можеш да вземеш за брачен свидетел, няма никакво ограничение. Едната ми братовчедка взе за кумове сестра си и нейния тогава годеник.
Единствено знам, че не може да ти бъде свидетел човек, на когото вече си била ти иииии мисля, че има максимален брой пъти, които можеш да си брачен свидетел. Това е. За църковен брак трябва да са кръсени, но не знам дали задължително трябва да са мъж и жена или може две жени или двама мъже, трябва да си питаш в съответната църква, навсякъде имат различни тълкования и особености.

Включително присъствах на сватба между българка и французин - тя си беше взела приятелка за кума, той беше поканил брат си и на младоженската маса имаше 6 места - младоженци, кумата и нейния мъж, кума и неговата приятелка. Те си изпълняваха задълженията, но за да не стоят половинките им в страни бяха решили така.

В общи линии - кеф ли ви е да поканите братовчедката - канете. Кеф ли ви е да са ви близки приятели, които не се познават - давайте. Не е нечувано така кумове да се гаджосат. Не е нечувано кумове да се разделят. Щом сте такива айляци не се впускай в такива терзания от сега.

# 5
  • София
  • Мнения: 11 569
Преди не можеше роднини да са кумове в църквата, но наскоро някой се беше похвалил, че е намерил църква, в която да ги бракосъчетаят и така. То поповете вече си затварят очите за доста неща. Даже бух чувала и за кумци да кумуват, което е абсурдно, няма как духовните ти родители да са ти и духовни деца. В на Митков блога имаше даже и за католик. Ноо разбира се, повечето църкви отказват тези неща да се случат все още.

# 6
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
Поканихме приятелско семейство-бяха женени от 5 години.
Все още сме много близки.

# 7
  • София
  • Мнения: 89
Черна станция , Искаме и църковен. За него знам, че може да не са женени, защото на тази сватба, на която бях кума не се изискваше. Но за роднини нямам идея как стои въпроса.

Иначе не търсим семейство, нито двойка. Младоженеца лесно ще вземе някой приятел за кум. Проблемът е при мен по-скоро, от тези 2-3 прителки нито една не бих искала да каня за кума. От много години се познаваме и пак ме изненадват с някакви действия, та затова търся вариант, в който да не се притеснявам да кажа на кумата, че нещо не ми харесва и да не се тревожа, че може да се разсърди по средата на сватбата. Просто не държа да е човек, който познавам отдавна или да нагърбвам с разни задачки за сватбата.
Давам пример. След годежа се виждаме с едното момиче и вместо "честито" получих "дай да видя пръстена, e, нали каза, че има надпис, той е супер малък пръстена, къде се е побрал тоя надпис?!. ". Не че му пука на приятелят ми, но едва ли му стана приятно. Казах, разбира се, че пръстена не е малък (а той наистина не е), но беше нелепа цялата ситуация.
Може и да звуча грубо, но си имам разни такива притеснения. Скоро четох и публикация за булка, която има проблем с кумата си, та това ме тревожи и мен. Освен това са и обвързани приятелките ми, та не знам дали ще е удобно да ги каня за кумове без половинките.

Братовчедката на приятелят ми е млада, усмихната, енергична, забавна, много приятен човек е, съпругът и също, затова и ги посочих като вариант.


Inferiya, мерси, значи ще трябва да разпитаме в коя църква ще разрешат. Просто като двойка са много готини и винаги положително настроени. Танцуват, кефят се и на малките неща. Поне с такова впечатление съм останала от роднинските ни събирания.

Последна редакция: ср, 23 юни 2021, 17:25 от Monkey_G

# 8
  • Мнения: 5 139
Значи си имаш отговора Simple Smile

# 9
  • София
  • Мнения: 22 947
Нашите се запознаха на сватбата, защото кумата живее в чужбина. 😀

# 10
  • Мнения: 1 118
Grinning и как протече синхрона между тях? Stuck Out Tongue Winking Eye

# 11
  • Мнения: 6 929
Избрахме двойка,не бяха женени тогава.Неговия най-добър приятел от деца и приятелката му.Не е лош човек жената просто не е мой тип като характер. Събираме се по празници, поддържаме отношения.

# 12
  • София
  • Мнения: 22 947
Grinning и как протече синхрона между тях? Stuck Out Tongue Winking Eye
Добре 😀 И двамата са много общителни, изобщо не са притеснителни и всичко беше тип-топ. 😀 Кумата летя в последния момент иначе щяхме по-рано да ги запознаем, но това е положението. 😀

# 13
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Нашите са почти случайни хора, който забрахме по път за залата.

Какво очаваш от кумовете по точно?
Те са просто свидетели

# 14
  • Мнения: 5 139
Есента предстои сватба, на която ще кумува приятелка на булката и приятел на кума. Познават се и не е като да се харесват особено, спорят детински, изобщо не са на едно мнение, но това е положението - младоженците си ги искат. Не че се мразят и не могат да се гледат, ноооо от сега преговарят, ако ще ги карат да танцуват да е на туист, за да не трябва да се пипат Joy Пада огромна веселба за всички, освен за тях Joy Булката особено много се забавлява, онзи ден ми показа как и двамата по едно и също време са й писали, за да мрънкат колко е смотан другия Joy Обсъждахме какво ли дискутират в техен си чат и са стигнали до крайно разногласие Joy

# 15
  • София
  • Мнения: 89
Есента предстои сватба, на която ще кумува приятелка на булката и приятел на кума. Познават се и не е като да се харесват особено, спорят детински, изобщо не са на едно мнение, но това е положението - младоженците си ги искат. Не че се мразят и не могат да се гледат, ноооо от сега преговарят, ако ще ги карат да танцуват да е на туист, за да не трябва да се пипат Joy Пада огромна веселба за всички, освен за тях Joy Булката особено много се забавлява, онзи ден ми показа как и двамата по едно и също време са й писали, за да мрънкат колко е смотан другия Joy Обсъждахме какво ли дискутират в техен си чат и са стигнали до крайно разногласие Joy

Joy  Важното е булката да се забавлява. Малко ми прилича на привличане това, може и да се харесват тайничко. Laughing
Много е хубаво, когато всичко е с настроение и е забавно.

Бях кума с непознат кум преди 4 години. Добре беше, забавлявахме се. Той (кумът) беше доста притеснен, та в началото само аз го питах разни неща, успях да го накарам и реч да каже. Между снимките и ритуалите преди ресторанта му измислих набързо какво да каже, успокоих го, че ще се справи и ако нещо забие ще взема думата и той се съгласи. Преди това отказваше категорично да говори и булката ме беше помолила да го заместя за речта на кума. Така стана по-добре, че и двамата казахме по няколко пожелания.
 Единственото странно беше, че с приятеля ми бяхме разделени (аз до булката, а той на друга маса)

# 16
  • София
  • Мнения: 7 990
Не съм ги избирала. Кума беше моята най-близка приятелка, кум - на мъжа ми най-добрият приятел. Двамата нямат нищо общо помежду си.

# 17
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
И ние имаме църковен брак .
Но кумовете бяха кръстени и нямаше проблем.

# 18
  • Мнения: 3 308
Един съвет- ако изберете негов приятел и твоя приятелка, гледайте да нямат половинки, че има много случаи на нечие цупещо се гадже из гостите Simple Smile

# 19
  • Мнения: 25 603
За църковния брак – нямам такъв, но леко се съмнявам в гореспоменатите съвети да няма кръвна връзка между младоженците и кумовете. Май забраната е да няма кръвна връзка между самите младоженци. Simple Smile

Скрит текст:
Цитат
За Свето тайнство Венчание е необходимо:
Предварително да бъдат уточнени в храма денят и часът на св. Венчание.
Младоженците и кумовете да са православно кръстени и да носят кръщелните свидетелства (при втори църковен брак – бракоразводното от светата митрополия).
Копие на Акт за граждански брак (от съвета).
Венчални халки.
Две големи свещи, свързани с дълга панделка
Бутилка червено вино и една чаша.
Питка (погача).
Бутилка олио или зехтин.
или
За встъпване в църковен брак е необходимо да се представи:

Кръщелни свидетелства – 4 бр. (на младоженците и кумовете)*

Удостоверение за сключен граждански брак **

Венчални халки – 2 бр.

Свещи – 2 бр.

Бутилка червено вино.

* - Не се позволява сключване на църковен брак в православна църква на младоженци от две различни религии или между различни християни (например католик и православен). Задължително условие е и двамата младоженци да бъдат православни християни. Ако единият от тях не е, но иска да приеме християнската православна вяра, се налага миропомазване.

** - В случай, че гражданският брак не е сключен в България, следва да се представи препис от документ за граждански брак.

от нета

Затова – най-добре попитайте в конкретната църква, в която искате да сключите брака. Каквото ви кажат, това ще е.

По въпроса как да се изберат кумове – гледайте да подберете хора от вашата кръвна група, такива, с които ще е удоволствие да се събирате и да споделяте някои празници напред в годините.
А как ще се получи на практика... Божа работа.

# 20
  • Мнения: 18 558
Избрахме кум. Кумата вървеше с него😊
Птосто ММ държеше да е точно той, а аз нямах против. Даже с кумата ми не се познаваме от деца, нито сме били супер близки приятелки, познантвото ни беше скорошно. Просто тя беше жената до него. Не сме мислили за други хора изобщо, важен беше избора на кум, оставих на ММ да реши това.
Аз съм кумувала два пъти. Веднъж с близък приятел, и с мъжа ми.
Всеки си решава.
Кума ни не беше кръстен, а държах на църковен. Съответно го кръстихме лятото преди сватбата. Много готино беше.
Държахме да са си двойка. И така, лесен беше избора при нас. Нашите са купонджии, имаме си приказка, виждаме си се, и кръстници ни станаха и така.

Последна редакция: ср, 23 юни 2021, 20:33 от Snow_White5

# 21
  • Мнения: 1 118
Какво значи скоролно? Simple Smile

# 22
  • София
  • Мнения: 22 947
Скорошно, очевидно. 😀

# 23
  • Мнения: 18 558
Какво значи скоролно? Simple Smile
Редкатирах го.

# 24
  • Мнения: 1 652
Може да звучи старомодно, но ние държахме да са семейство. Избрахме близки за нас хора. Към тогавашния ни момент не бяха в най-най-близкия гръг. Но пък това,че са ни кумове ни сближи изключително много. Тези хора са ни част от семейството вече.

# 25
  • Мнения: 1 409
Smiley
Един съвет- ако изберете негов приятел и твоя приятелка, гледайте да нямат половинки, че има много случаи на нечие цупещо се гадже из гостите Simple Smile

При нас и кума, и кумата имаха гаджета, седяха при нас на масата, бяха включени във всичко и това пак не попречи на едното гадже да се цупи цял ден по причини, ясни само на нея Rolling EyesSatisfiedSmiley
На мен вариантът с братовчедката и мъжа й ми звучи супер в слуая на авторката, щом не чувства, че иска да покани някоя приятелка.

# 26
  • Мнения: 12 770
Не сме ги избирали - натресоха ни се. Те са кръстниците на мъжа ми и такава била традицията...

# 27
  • София
  • Мнения: 11 987
За църковния брак е достатъчен един кум. Изобщо не е нужен втори човек.
В документа за свето венчание така или иначе се изписва само едно име, ако кумува двойка.

Ние бяхме с един кум.

# 28
  • Мнения: 2 777
Аз държах кумата да е най-добрата ми приятелка, с която сме израсли заедно и все още сме в една компания, виждаме се постоянно и т.н. Половинката няма толкова близки приятели, а и повечето са в чужбина т.е. няма и да се виждаме често, така че ги поканихме моята приятелка с мъжа ѝ. Мъжете пък си имат приказка, по случайност работят в една и съща сфера, имат и общи познати, разбират се чудесно. Мисля, че се получи доста добре, остава да видим и сватбата как ще мине Simple Smile

Към авторката - като чета какви са приятелките ти и аз не бих ги поканила. Изберете братовчедката.

# 29
  • София
  • Мнения: 89
Аз държах кумата да е най-добрата ми приятелка, с която сме израсли заедно и все още сме в една компания, виждаме се постоянно и т.н. Половинката няма толкова близки приятели, а и повечето са в чужбина т.е. няма и да се виждаме често, така че ги поканихме моята приятелка с мъжа ѝ. Мъжете пък си имат приказка, по случайност работят в една и съща сфера, имат и общи познати, разбират се чудесно. Мисля, че се получи доста добре, остава да видим и сватбата как ще мине Simple Smile

Към авторката - като чета какви са приятелките ти и аз не бих ги поканила. Изберете братовчедката.

Ами може би малко кофти звучи, но съм афектирана още от реакциите им по повод годежа ни. По принцип подминавам неприятните изказванията, но сега ми дойде малко в повече.
Изчетох всички мнения, казах на приятеля ми да си помисли кой иска за кум. Ако много държи на свой приятел, който е необвързан, измислих, че мога да поканя моята братовчедка. Тя не е обвързана и сме си близки с нея. Та вече сме с 2 добри варианта (т.е. неговата братовчедка с мъжа си или моята с негов приятел). Може би той ще прецени по-добре.

# 30
  • Мнения: 259
Ние избрахме нашите кумове 2 дни след годежа. Най-добрия приятел на мъжа ми и неговата половинка, с която по чудо аз се разбирах. Бяхме много щастливи от нашия избор, докато не наближи сватбата и те се разделиха. Трябваше 2 седмици преди сватбата да си търсим други кумове, не искахме да натоварваме никого и понеже ние живеехме в чужбина тогава, а се бяхме върнали в БГ за 1 месец около сватбата и нямахме много познати тук с които имаме такива взаимоотношения. 🤔 В крайна сметка моята сестра и приятеля и (вече съпруг) ни станаха кумове. Имахме и църковен брак- нямаше проблем, че ми е сестра.

# 31
  • Мнения: 1 118
Обмислете добре. Има много хора, които съжаляват и са недоволни от избора си на кумове, най-вече  от поведението им преди, повреме и след сватбата, както и отношенията им в бъдеще. Не че е края, на света, но все пак е хубаво да се премисли.

# 32
  • Мнения: 217
1.Семейството, на което вече вие сте купували  не е хубаво да кумува  на Вас.
2. В ритуаланата зала може да ви бъде свидетел всеки.
3. Черквата изисква кумавете да са мъж и жена и да са кръстени. Трябва да носите всички кръщелното. Не е нужно да са женени или двойки няма да ги питат какви са.
4. В черквата попринцип не е хубаво да кумуват роднини до определено коляно. Ако става дума за първи братовчеди смятам, че не е добра идея. Но попа няма да ви пита дали сте роднини и няма да е проблем. Не се тревожете дори да изберете тях.
5. Ние избрахме единствените ни близки приятели, които са семейство да ни купуват. Те са по-близки с мъжът ми .  Другия ни вариант беше братовчедка ми с нейния приятел.
6. Ако нямате приятелска двойка или изберете братовчедите или вариант ви е да избереш твоя приятелка, а той негов приятел.

# 33
  • Мнения: 2 473
Моята най-близка приятелка от детинство, с която сме си говорили още като деца за това, си ми беше кума. Мъжът ми си избра брат си за кум. В нашата сватба нямаше роли, съответно кумовете си се подписаха и толкова, от там нататък не са имали други задължения, общи и поотделно. Моята приятелка не беше обвързана, братът имаше сериозна връзка, но не харесвам особено нито него, нито нея, та беше абсурд да ми кумува тя.
Наши приятели и те бяха по този сценарий - приятелка на булката и братът на младоженеца. И двамата необвързани към онзи момент.
Друга приятелка пък избра за кумове нейния чичо (брат на баща ѝ) и жена му. Сключиха и църковен брак и нямаха проблеми с роднинството.

Последна редакция: ср, 30 юни 2021, 16:25 от Enter Sandman

# 34
  • Мнения: 217
Може да се избере брат и сестра и в черквата може да не ви питат, но  попринцип не е хубаво. Ако сте в по-малък глад може да ви създадат проблем.

# 35
  • Мнения: 2 777
Какво означава "не е хубаво"? Както за двойка, на която сте кумували, така и за роднини да кумуват. Според кого не е хубаво или просто е някакъв предразсъдък?

# 36
  • Мнения: 217
. Възможно е в някоя църква  да им откажат. За мен е предразсъдък, но  в някои места това нещо се спазва. Нека попитат дали няма да е проблем.

# 37
  • Мнения: 8 891
Имаме граждански и църковен брак. Кумуваха ни първи братовчед на ММ и жена му, която ми беше приятелка отпреди да се запознае с мъжа си.  Т.е., моя приятелка, омъжена за първи братовчед на ММ. Изобщо не помня за църковния брак да имало изискване да няма роднинска връзка, ако има такова, то ще е само за пряка линия - брат или сестра. Тогава се имахме много, но отдавна почти не контактуваме с тях. Не сме се карали, просто в различни посоки ни поведе живота. Едва ли има връзка с това, че мъжете са първи братовчеди.
За мен идеалния вариант за кумове е приятелско семейство, пък то все ще се стигне до сърдене и цупене, няма страшно.Simple Smile

# 38
  • Мнения: 1 726
Хич не съм доволна от избора си на кумове. Избрахме си на ММ най-добрия приятел и моята най-добра приятелка, с която сме заедно от бебета. Много съм разочарована от държанието на моята приятелка на сватбата, не съм го очаквала от нея. Първо, че наехме фотограф, който да ни снима на бързо, защото нямахме много възможности. Тя като взе да се бута само на нея фотосесия да правил. След това взе да се натиска на братовчедите ми и искаше да си ходи с тях. Накрая взе и да прави фасони, че никой след сватбата не искал да си прави разходки с нея. Искаше аз, моя мъж, кумът и братовчедите ми да сме се били разкарвали след сватбата. Накрая вече съвсем се обидих, реших вместо да хвърлям букета да й го подаря, а тя ме попита какво да го прави? Цяла вечер поръчваше на заведението, в което бяхме да пускат чалга, а ние не слушаме. Наистина не съм го очаквала от нея, преди няколко дни се видяхме и ми изръси, че не ме вижда като омъжена, а все още като необвързаната й приятелка....

# 39
  • София
  • Мнения: 89
slanceto922, сватбата ще е в София вероятно. От 10 години живея тук и ще ми бъде по-лесно. Иначе пак не съм от много малък град.

Блу, нямаме вариант с приятелска двойка, с които да не сме роднини. Той има приятели, но са несемейни и без сериозни половинки.


Jane122, ох, горката. Ами разбирам те, тооочно от такова нещо се притеснявам и аз, затова и нямам приятелка, която да искам да поканя. Много е тъжно, когато не виждаш радост в очите на човек, с който се познаваш от дете. Тези дни и аз получих още няколко коментара не на място и пак съм в шок от държанието. Това не е за първи път, просто другите неща не са били толкова важни и съм подминавала. Пренебрегвала съм и приятеля си, за да може да се видим, например. Така че вече всичко крия, споделям много малко, важното си го спестявам, казвам само по-лошите неща, за да са спокойни, че живота ми не е песен и да не се тревожат излишно.

# 40
  • Мнения: 1 726
Аз и от друго съм много обидена, още тогава останах в чудене какво да правя с избора си, но беше вече късно. Кумата ми беше организирала моминско парти, много мило ми стана, всичко вървеше много добре, бяхме у тях. Докато не стана към 11-12 вечерта и взе да кани разни мъже нейни познати, да съм се запознаела с тях, пък и не само. Направо си тръгнах.

# 41
  • София
  • Мнения: 89
Аз и от друго съм много обидена, още тогава останах в чудене какво да правя с избора си, но беше вече късно. Кумата ми беше организирала моминско парти, много мило ми стана, всичко вървеше много добре, бяхме у тях. Докато не стана към 11-12 вечерта и взе да кани разни мъже нейни познати, да съм се запознаела с тях, пък и не само. Направо си тръгнах.

😮😮😮 Леле! Много грозно изпълнение от нейна страна.

# 42
  • Мнения: 38
Какво означава "не е хубаво"? Както за двойка, на която сте кумували, така и за роднини да кумуват. Според кого не е хубаво или просто е някакъв предразсъдък?

По принцип, кумуването означава, че се сродявате, т.е. не може да се сродите втори път, ако вече сте в роднински отношения. Едно време (преди 10-на години) не можеше и неженена двойка заедно да са кумове на църковната венчавка, ако имат планове те да се женят (защото веднъж сродили се чрез кумството, после няма как отново да се сродят като мъж и жена Simple Smile ) и се записваше само единия като свидетел.
Най-добре е да се пита направо конкретния свещеник/църква, където ще бъде сватбата и той ще си каже какво би позволил и какво не.

И за да не е спам Simple Smile ние предпочитахме кумовете ни да са семейна двойка. С кумата се познаваме от над 20 години. Водещото в нашия избор беше да са хора, с които се разбираме, харесваме и се виждаме и занапред да споделяме важни моменти в живота. Това, според мен е важно - да избереш някой, който (поне за момента) виждаш и занапред да се задържи в живота ти. Не ти трябват хора, които ще ти правят фасони, а такива, с които и след 10 години като си погледнеш снимките, да си спомняш колко хубаво е било. Smile

Последна редакция: пт, 02 юли 2021, 16:12 от АстроГном

# 43
  • Мнения: 3 640
Ние искахме кумовете ни да са семейство. Старамодно може да се стори на някого, но ние така искахме. Избрахме едни наши семейни приятели. Кумът е приятел на ММ от ученическите години, а жена му (кумата) е страхотен човек и бързо се сближихме. Simple Smile)

# 44
  • Мнения: 1 118
Не е старамодно в никакъв случай Simple Smile Не винаги е опция обаче Simple Smile

# 45
  • Мнения: 141
Ние с ММ избрахме двамата ни най-близки приятели (мъже) да ни кумуват. Познават се бегло и двамата имат приятелки, които ще са с нас през цялото време, включително и в ресторанта ще седнат с нас и няма да ги делим от половинките. Изобщо не ни интересуват традиции, църковен брак, мнения на роднини и тн. С моя кум сме пораснали заедно и сме приятели от повече от 25 години. Знаем, че и от двамата изцепки няма да има (и че няма да се разделят 🤣😂) Даже няма да питаме кръсниците ни, така че да си натресе някой е изключено, въпреки усилията на една позната 😁 Моминското парти аз ще си го направя, пък и не е особено (хич) важно.

Последна редакция: сб, 10 юли 2021, 17:51 от HappyCat

# 46
  • София
  • Мнения: 30 142
Ние избрахме най-добрия приятел на ММ и приятелката му (сега вече съпруга). Постоянно се събираме, търсим и уважаваме. Кумът кръсти и двете ни деца.
Тогава се двоумях м/у същия кум, но кума да е една от приятелките ми. Е, хубаво, че послушах ММ. След сватбата приятелката ми замина за чужбина, запозна се с някакъв мъж, отдалечи се от всичките си познати в БГ и с времето загубихме връзка. Явно така е било писано.
Нас ни избраха моя много, много близка приятелка. ММ си пасна идеално с младоженеца и сега сме в страхотни отношения.

Бих дала съвет на авторката да избере братовчедката с мъжа й. Успех!

# 47
  • Мнения: 2 473
Не смятам, че с кумовете си трябва да сте во веки веков заедно. Че то понякога и със съпрузите не се получава. Някой ти в бил близък в даден момент, изиграл е определена роля. После си е поел по пътя.

# 48
  • Мнения: 1 118
Моя позната, която се омъжи през 2019 сподели, че не се е виждала с кумовете след сватбата (двойка са). Тя и съпругът и са им звъняли 2-3 пъти след сватбата, но не са се виждали или говорили след това.

Последна редакция: пн, 19 юли 2021, 13:17 от SSll

# 49
  • Мнения: 1 726
Много жалко е това, защото ако се спазва традицията кумовете трябва да са кръстници. Аз лично държа на традициите, но и при мен бият на там нещата

# 50
  • Мнения: 5 139
Кумувах преди години с бившия си приятел. След като се разделихме продължихме да си поддържаме връзката с двойката по отделно. В началото им беше тъпичко, но мисля, че свикнаха Grinning
Ако са част от семейството може би е по-трудно. Сестрата на братовчедка ми ѝ кумува с годеника си. После се ожениха и след това разведоха. Има ли нужда да казвам колко често са се виждали с кума след това? Grinning

# 51
  • София
  • Мнения: 30 142
Аз не бих спазвала никакви традиции, ако не съм се виждала/ чувала с кумовете след сватбата. При нас се получи обратното- приятелката на кума (най-добър приятел на  ММ) стана негова съпруга (2г. след нашата сватба), много сме близки и държахме кумът да кръсти децата. Тя беше супер доволна и съпричастна. Нямам никакви забележки към нея, макар и до сватбата да се познавахме бегло. Жената даде всичко от себе си на нашите празници, а за кумът да не говорим.
Надявам се на топли отношения и с нашите кумци, предвид, че сме много, много близки приятели много преди сватбата. Не държим да кръщаваме след време, каквото те си решат.

# 52
  • Мнения: 2 777
Нали по принцип само 1 човек става кръстник на детето, как така традицията е кумовете да са кръстници? И двамата ли стават?

# 53
  • Мнения: 1 118
Единия е Simple Smile

# 54
  • София
  • Мнения: 30 142
Един е достатъчен. Аз затова писах, че кумът кръсти децата ни, жена му просто беше съпричастна към празника, за което съм ѝ много благодарна. Участва активно и в подготовката.

Общи условия

Активация на акаунт