Как избрахте кумове?

  • 8 019
  • 54
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 89
Есента предстои сватба, на която ще кумува приятелка на булката и приятел на кума. Познават се и не е като да се харесват особено, спорят детински, изобщо не са на едно мнение, но това е положението - младоженците си ги искат. Не че се мразят и не могат да се гледат, ноооо от сега преговарят, ако ще ги карат да танцуват да е на туист, за да не трябва да се пипат Joy Пада огромна веселба за всички, освен за тях Joy Булката особено много се забавлява, онзи ден ми показа как и двамата по едно и също време са й писали, за да мрънкат колко е смотан другия Joy Обсъждахме какво ли дискутират в техен си чат и са стигнали до крайно разногласие Joy

Joy  Важното е булката да се забавлява. Малко ми прилича на привличане това, може и да се харесват тайничко. Laughing
Много е хубаво, когато всичко е с настроение и е забавно.

Бях кума с непознат кум преди 4 години. Добре беше, забавлявахме се. Той (кумът) беше доста притеснен, та в началото само аз го питах разни неща, успях да го накарам и реч да каже. Между снимките и ритуалите преди ресторанта му измислих набързо какво да каже, успокоих го, че ще се справи и ако нещо забие ще взема думата и той се съгласи. Преди това отказваше категорично да говори и булката ме беше помолила да го заместя за речта на кума. Така стана по-добре, че и двамата казахме по няколко пожелания.
 Единственото странно беше, че с приятеля ми бяхме разделени (аз до булката, а той на друга маса)

# 16
  • София
  • Мнения: 7 980
Не съм ги избирала. Кума беше моята най-близка приятелка, кум - на мъжа ми най-добрият приятел. Двамата нямат нищо общо помежду си.

# 17
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 237
И ние имаме църковен брак .
Но кумовете бяха кръстени и нямаше проблем.

# 18
  • Мнения: 3 281
Един съвет- ако изберете негов приятел и твоя приятелка, гледайте да нямат половинки, че има много случаи на нечие цупещо се гадже из гостите Simple Smile

# 19
  • Мнения: 25 442
За църковния брак – нямам такъв, но леко се съмнявам в гореспоменатите съвети да няма кръвна връзка между младоженците и кумовете. Май забраната е да няма кръвна връзка между самите младоженци. Simple Smile

Скрит текст:
Цитат
За Свето тайнство Венчание е необходимо:
Предварително да бъдат уточнени в храма денят и часът на св. Венчание.
Младоженците и кумовете да са православно кръстени и да носят кръщелните свидетелства (при втори църковен брак – бракоразводното от светата митрополия).
Копие на Акт за граждански брак (от съвета).
Венчални халки.
Две големи свещи, свързани с дълга панделка
Бутилка червено вино и една чаша.
Питка (погача).
Бутилка олио или зехтин.
или
За встъпване в църковен брак е необходимо да се представи:

Кръщелни свидетелства – 4 бр. (на младоженците и кумовете)*

Удостоверение за сключен граждански брак **

Венчални халки – 2 бр.

Свещи – 2 бр.

Бутилка червено вино.

* - Не се позволява сключване на църковен брак в православна църква на младоженци от две различни религии или между различни християни (например католик и православен). Задължително условие е и двамата младоженци да бъдат православни християни. Ако единият от тях не е, но иска да приеме християнската православна вяра, се налага миропомазване.

** - В случай, че гражданският брак не е сключен в България, следва да се представи препис от документ за граждански брак.

от нета

Затова – най-добре попитайте в конкретната църква, в която искате да сключите брака. Каквото ви кажат, това ще е.

По въпроса как да се изберат кумове – гледайте да подберете хора от вашата кръвна група, такива, с които ще е удоволствие да се събирате и да споделяте някои празници напред в годините.
А как ще се получи на практика... Божа работа.

# 20
  • Мнения: 18 503
Избрахме кум. Кумата вървеше с него😊
Птосто ММ държеше да е точно той, а аз нямах против. Даже с кумата ми не се познаваме от деца, нито сме били супер близки приятелки, познантвото ни беше скорошно. Просто тя беше жената до него. Не сме мислили за други хора изобщо, важен беше избора на кум, оставих на ММ да реши това.
Аз съм кумувала два пъти. Веднъж с близък приятел, и с мъжа ми.
Всеки си решава.
Кума ни не беше кръстен, а държах на църковен. Съответно го кръстихме лятото преди сватбата. Много готино беше.
Държахме да са си двойка. И така, лесен беше избора при нас. Нашите са купонджии, имаме си приказка, виждаме си се, и кръстници ни станаха и така.

Последна редакция: ср, 23 юни 2021, 20:33 от Snow_White5

# 21
  • Мнения: 1 118
Какво значи скоролно? Simple Smile

# 22
  • София
  • Мнения: 22 886
Скорошно, очевидно. 😀

# 23
  • Мнения: 18 503
Какво значи скоролно? Simple Smile
Редкатирах го.

# 24
  • Мнения: 1 646
Може да звучи старомодно, но ние държахме да са семейство. Избрахме близки за нас хора. Към тогавашния ни момент не бяха в най-най-близкия гръг. Но пък това,че са ни кумове ни сближи изключително много. Тези хора са ни част от семейството вече.

# 25
  • Мнения: 1 406
Smiley
Един съвет- ако изберете негов приятел и твоя приятелка, гледайте да нямат половинки, че има много случаи на нечие цупещо се гадже из гостите Simple Smile

При нас и кума, и кумата имаха гаджета, седяха при нас на масата, бяха включени във всичко и това пак не попречи на едното гадже да се цупи цял ден по причини, ясни само на нея Rolling EyesSatisfiedSmiley
На мен вариантът с братовчедката и мъжа й ми звучи супер в слуая на авторката, щом не чувства, че иска да покани някоя приятелка.

# 26
  • Мнения: 12 625
Не сме ги избирали - натресоха ни се. Те са кръстниците на мъжа ми и такава била традицията...

# 27
  • София
  • Мнения: 11 942
За църковния брак е достатъчен един кум. Изобщо не е нужен втори човек.
В документа за свето венчание така или иначе се изписва само едно име, ако кумува двойка.

Ние бяхме с един кум.

# 28
  • Мнения: 2 659
Аз държах кумата да е най-добрата ми приятелка, с която сме израсли заедно и все още сме в една компания, виждаме се постоянно и т.н. Половинката няма толкова близки приятели, а и повечето са в чужбина т.е. няма и да се виждаме често, така че ги поканихме моята приятелка с мъжа ѝ. Мъжете пък си имат приказка, по случайност работят в една и съща сфера, имат и общи познати, разбират се чудесно. Мисля, че се получи доста добре, остава да видим и сватбата как ще мине Simple Smile

Към авторката - като чета какви са приятелките ти и аз не бих ги поканила. Изберете братовчедката.

# 29
  • София
  • Мнения: 89
Аз държах кумата да е най-добрата ми приятелка, с която сме израсли заедно и все още сме в една компания, виждаме се постоянно и т.н. Половинката няма толкова близки приятели, а и повечето са в чужбина т.е. няма и да се виждаме често, така че ги поканихме моята приятелка с мъжа ѝ. Мъжете пък си имат приказка, по случайност работят в една и съща сфера, имат и общи познати, разбират се чудесно. Мисля, че се получи доста добре, остава да видим и сватбата как ще мине Simple Smile

Към авторката - като чета какви са приятелките ти и аз не бих ги поканила. Изберете братовчедката.

Ами може би малко кофти звучи, но съм афектирана още от реакциите им по повод годежа ни. По принцип подминавам неприятните изказванията, но сега ми дойде малко в повече.
Изчетох всички мнения, казах на приятеля ми да си помисли кой иска за кум. Ако много държи на свой приятел, който е необвързан, измислих, че мога да поканя моята братовчедка. Тя не е обвързана и сме си близки с нея. Та вече сме с 2 добри варианта (т.е. неговата братовчедка с мъжа си или моята с негов приятел). Може би той ще прецени по-добре.

Общи условия

Активация на акаунт