Имот за инвестиция

  • 1 628
  • 15
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 140
Бих искала вашето мнение кое според вас е най-изгодния имот за инвестиция в София - с цел по късна продажба, след 4-5 години, с 30% повече + или даване под наем.
1. центъра на София- стара 2-етажна къща , порутена , с малък двор в района на Лъвов мост. За цялостен ремонт или събаряне.
2. УПИ в Бояна, до Княжевската гора и пътя за Копитото. 1 декар, с всичко-ток, вода, газ. Гледки към София и Витоша. Виза за застрояване на 2 фамилни къши/ малка кооперация.
3. Супер лъскав пентахаус на 2 етажа в Кръстова вода, над 150кв.м, опасна с тераси и гледка към планината и Южния парк, близо до метрото.

# 1
  • София
  • Мнения: 7 992
За мен в момента пазарът не е подходящ за купуване на имот за инвестиция.
Иначе ако нямате намерение да се вкарвате в ремонт, чийто край не е ясно къде ще излезе (т.1), или няма да строите (т. 1 след рушене или т. 2), остава т. 3. Може да държите и УПИ-то за препродажба, но май разрешителните имаха срок, за който важат.

# 2
  • София
  • Мнения: 13 157
На мен и трите местоположения ми звучат ужасно, защото конкретните части от София са или пълни с мигранти (1), или презастроени (2 и 3). Още повече, че в 1 и 2 трябват и последващи инвестиции.
И това на фона на моментното състояние на пазара.

# 3
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 106
Парцелчето 1. годно ли е за строеж на кооперацийка? Ако да, това е вариянтът. Иначе 3., поне е нещо готово ако ви се занимава с наематели, че там винаги има едно наум. 2.Не, освен ако не искате да се хвърляте в стреж на две къщи с неясен изход.

# 4
  • Мнения: 40 932
2.Не, освен ако не искате да се хвърляте в стреж на две къщи с неясен изход.

Тя спомена препродажба. Аз наскоро продадох терени за строеж около София, държани 5-6-7 години, и с доста добра печалба. А терените не искат никакви грижи и готови УПИ (в регулация) се търсят винаги, ако са на добро място. Та може да ги купи и да не ги мисли, а после да ги продава дълго, докато намери купувач. Но зависи какъв е теренът - наклон, гледка, вероятност да закрият гледката с друг строеж.

# 5
  • Мнения: 140
2.Не, освен ако не искате да се хвърляте в стреж на две къщи с неясен изход.

Тя спомена препродажба. Аз наскоро продадох терени за строеж около София, държани 5-6-7 години, и с доста добра печалба. А терените не искат никакви грижи и готови УПИ (в регулация) се търсят винаги, ако са на добро място. Та може да ги купи и да не ги мисли, а после да ги продава дълго, докато намери купувач. Но зависи какъв е теренът - наклон, гледка, вероятност да закрият гледката с друг строеж.

А колко време изчакахте?

Парцелчето 1. годно ли е за строеж на кооперацийка? Ако да, това е вариянтът. Иначе 3., поне е нещо готово ако ви се занимава с наематели, че там винаги има едно наум. 2.Не, освен ако не искате да се хвърляте в стреж на две къщи с неясен изход.
Трудно, но не невъзможно,

# 6
  • Мнения: 40 932
То си пише - 5 - 7 години. Трябваше да чакам минимум 5 за да не плащам данъци, а после продавах без много зор.

# 7
  • Мнения: 3 589
Вариант 3 най ми допада. Кеф ти наем, кеф ти препродажба, лежиш и не се занимаваш.

# 8
  • Мнения: 37
Къщата до Лъвов мост. Пак зависи и от цената. За апартаменти ми се струва, че ще става по-зле с тях. Особено пък в Кръстова вада. Докато земя на сравнително централно място е друга работа. По мога да си представя да поскъпва.
Който казва, че лежиш и получаваш наем, очевидно не е давал под наем.

# 9
  • Мнения: 8 820

TeodoraBulgari1
напиши и какви са началните цени на трите неща, така как да се пресметне, кое ти е най-изгодно.
1. Лъвов мост не е толкова атрактивна локация вече ми се струва и тука ще имате много работа, това е допълнителни вложения
2.УПИ, зависи конкретното място, улица. Еднофамилни къщи ще се търсят. Тук имате предвид, че вие ще организирате строителството и ще продавате след това? Или ще продавате след 5г като УПИ?
3. Този  имот е ОК, но зависи каква  е гледката също? Луксозни неща се търсят, има си хора с много  пари. Тук какъв план имате, да се продаде след 5г , през това  време дава ли се под наем?

# 10
  • Мнения: 140

TeodoraBulgari1
напиши и какви са началните цени на трите неща, така как да се пресметне, кое ти е най-изгодно.
1. Лъвов мост не е толкова атрактивна локация вече ми се струва и тука ще имате много работа, това е допълнителни вложения
2.УПИ, зависи конкретното място, улица. Еднофамилни къщи ще се търсят. Тук имате предвид, че вие ще организирате строителството и ще продавате след това? Или ще продавате след 5г като УПИ?
3. Този  имот е ОК, но зависи каква  е гледката също? Луксозни неща се търсят, има си хора с много  пари. Тук какъв план имате, да се продаде след 5г , през това  време дава ли се под наем?

Общо взето са едни и същи цени 180- 200 Е
Общо взето мисля по всички линии- ако намеря качествени строители  да строя/ ремонтирам, ако не-не. Но и в двата случая да не съм на минус- с цел препродажба след 5 до 7 год.

# 11
  • Мнения: 8 820
Купуваш УПИ в Бояна, да кажем 180000, 
-ако го дадеш срещу обезщетение, едната еднофамилна къща ще е за тебе, цена 230000-300000, печалба мин 27% без да работиш и малка вероятност да не е завършено до 7 г.
 -ако организираш сама строеж ще имаш много разправии, но още по-голяма печалба и в крайна сметка ще продадеш 2 къщи, разходите се избиват

Вариантът луксозна къща ще ти донесе печалба от вдигане на цените на имотите, но за след 7 г трудно се правят прогнози, все пак обстановката е доста несигурна. По-сигурно е да я продадеш след 2 г и с по-ниска печалба (примерно под 20%), защото горе-долу до тогава цените по-вероятно ще са нагоре.

# 12
  • Мнения: 2 799
Тези имоти ми звучат изключително непривлекателно. Трябва да помислите над инвестиционните си способности и дали може да изкарате 30+%.
Сравнението с ЧС би ви изиграло лоша шега, защото тя е купувала на дъното на пазара, а вие искате да купите на исторически високи цени. Не знам какви са ви доводите за 30+% ръст при исторически високи цени, никой не може да каже какво ще стане. Но в най-лошия случай ще се наложи да държите тези имоти и да им плащате данъци поне 12-16 години, докато дойде друг имотен цикъл и цените достигнат или надминат сегашните. Ако такъв случай ви устройва и парите няма да ви трябват следващите 12-16 години (при най-лош случай говоря) тогава купувайте. Но поне търсете нещо по-ликвидни и перспективно, защото тези 3 опции не ми изглеждат такива.

И да допълня, че продавачи от такъв тип много често не успяват да продадат с десетилетия, защото винаги държат имота си надценен спрямо текущия пазар и дори и в пика на пазара вместо да гледат да му вземат пазарната цена и да продължат напред, те отново вдигат над пазарна и в един момент пазара пада и те го свалят от продажба, виси им с години и чакат следващия цикъл.

Последна редакция: пн, 05 юли 2021, 11:49 от Gogo1979

# 13
  • Мнения: 37
Как пък никой не се е сетил? Купуват сега, чакат 5 години и айде 30% печалба.

# 14
  • Мнения: 40 932
Как пък никой не се е сетил? Купуват сега, чакат 5 години и айде 30% печалба.

За сещане сещат се. Но от там нататък никой не може да гарантира каква ще е цената след 5 години. Има си бикове, има и мечки. Бикът ще купи и ще се надява да продаде (съвсем не е нереална опция). Мечката ще прави нещо друго с парите и ще купи след 5 години. Факт е, че съвсем доскоро това с "Купуват сега, чакат 5 години и айде 30% печалба" вървеше.

# 15
  • Мнения: 8 820
защо не се навърташ около имоти на търг? За 200000 сигурно ще купиш много и различни

Общи условия

Активация на акаунт