Планирате ли готвенето и покупките си?

  • 3 971
  • 57
  •   1
Отговори
# 15
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877
Направо ви завиждам за това че пазарувате веднъж месечно или на две седмици. За съжаление аз нямам финансова възможност за това Sad и както се досещате пазаруването ми е ден за ден #Crazy

# 16
  • Мнения: 634
Аз,примерно,докато се прибирам от работа,си намислям какво да готвя и като се прибера в нас-виждам какво има и какво не,правя списъка и на пазар.Или ако не ми се купува нищо-готвя с подръчни продукти Simple Smile
Често пазарувам и за няколко дена напред,но не ми се е случвало за повече от седмица

# 17
  • София
  • Мнения: 1 244
Трудно може да се каже.  Mr. Green
Ако не се брои, че планирам готвенето най-рано от предишния ден (и никога не е сигурно, че няма да променя решението си в последния момент) и че си правя списък точно преди да отида в магазина, който обикновено не спазвам... Twisted Evil  Ако са ми необходими да речем само хляб, мляко и кафе, докато мина през рафтовете, вече съм напълнила количката...  Rolling Eyes
Много вредни навици...

# 18
  • София
  • Мнения: 1 956
Отрасла съм в бедно семейство. Възпитали са ме да не пилея пари и за всичко да си правя сметка. За това сега, когато си имам мое семейство - действам по план. Пазарува се веднъж седмично, не ми трябва списък - много подробно и ясно знам от кое колко и за колко време ми трябва. Влизам в магазина и съм като робот - минавам между рафтовете и слагам в количката строго подбрани продукти, на определени марки. Знам винаги какво ще готвя през цялата седмица. Никога не готвя ден за ден.
Друг е въпроса, че мъжа ми не е от бедно семейство и следователно не пазарува по план - като стигнем на касата и о-чудо - от количката започват да излизат всякакви извън плана ми глезотийки. Да си призная - тайничко им се радвам, защото и 1000 лв в джоба за пазар за седмицата да съм сложила - никога за себе си не бих си купила нещо извън плана. Така съм и с дрехите , и с козметиката.

# 19
  • Мнения: 7 106
Личната ми практика е показала, че плануването за определено или неопределено време напред ми излиза като сметка без кръчмар. Защото винаги ми (ни) се прияжда нещо по никое време  Grinning и общо взето готвя според това, което ми се яде, а не каквото съм си намислила миналата седмица или преди един месец.
От основните продукти имам почти винаги в наличност, а ако случайно нещо липсва, кварталният магазин го има  Wink. Била, Метро и тем подобни нямаме, така че не се празареждам с голямо количество продукти примерно за цяла седмица.
Пазарувам на обяд, на връщане от разходка с детето или се обаждам на съпружеството да докупи каквото липсва. така или иначе готвя късният следобед или вечер.
Отнема ми различно време, според това дали ще правя първо, второ и трето, дали ни се е прияла днес баница, или ми се правят сладки или кекс примерно  Laughing.
Традиционно в събота ни е рибен ден, а през седмицата наблягаме на пресни салатки или задушени зеленчуци за гарнитура. Опитвам се и се надявам да го постигам, да предлагам на семейната трапеза здравословни храни, до колкото ми е възможно.

# 20
  • Мнения: 2 825
Готвим ден за ден, пазаруваме веднъж в седмицата, понякога веднъж на две седмици. опитвала съм да планирам, но не се е получавало, винаги ни се прияжда нещо различно от плануваното  Blush
Често, когато сготвя предварително 2-3 неща после изхвърлям, това е и причината да предпочитам готвенето ден за ден.

# 21
  • Мнения: 2 019
Да планирам - и покупките и готвенето - но не повече от 3 дена напред  Wink
Peace

# 22
  • Мнения: 422
Пазаруваме всяка седмица, като съответно съм си намислила какво ще се хапва, но се случва и инцидентно да се пазарува.Единствено държа да се купуват перилни и почистващи препарати в големи количества, за по дълъг период от време.Старая се да планирам и менюто.

# 23
  • Мнения: 4 629
Аз от скоро почнах да си планирам и ми е много по-добре. Ходя до магазина 1 път на седмица, а не всеки ден и вместо да се чудя какво да сготвя - вече съм си го измислила.

Прявя си списък с яденета за колкото дни ще вечеряме вкъщи, ако ще имаме гости си пиша си и меню за тях. Напоследък си тегля рецепти от интернет. За обяд или си дояждам от вечерята на предния ден или си приготвям нещо бързо и лесно. Купувам и салати, и няколко вида плодове и неща за закуска (яйца, бекон, мюсли...).

Не си намислям за кой ден какво да готвя. Като имам на пример продукти за 5 яденета в понеделник това значи, че имам 5 избора, във вторник са 4 и така... Така хем вечеряме, за каквото сме в настроение, хем не търча до магазина всеки ден  Grinning

# 24
  • Мнения: 732
Пазарувам веднъж седмично, но готвя ден за ден, каквото ни се е дояло. Пробвала съм с планиране на готвенето, но не се получава. Все се сещаме за нещо друго, което ни се хапва и планираното го изхвърляме  Mr. Green
Мисля, че колкото по-рядко е пазаруването, толкова повече време и пари се пестят  Grinning

# 25
  • Мнения: 1 352
Не мога да планирам какво ще готвя примерно след 2 дни. Ами ако дотогава ми се прияде друго? Иначе масово хората на запад си правят меню за седмицата и ходят напр. всяка  събота да пазаруват. Така се спестяват пари и не се купуват излишни неща. Ние още я нямаме тази култура...

# 26
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Планирам, да. Съобразявам се с бюджета и не на последно място с вкусовите ни навици.

# 27
  • Мнения: 4 546
по принцип пазарувам това, което съм решила да сготвя в последният момент.
преди 10 дни, обаче напарвих списък какво ще ядем /и съответно - какво гока ще готвя/ графикът не го спазвахме много стриктно от към това какво в кой ден ще го ядем, но спазихме продуктите и количествата, които бях определила. ами - много по-малко пари сме похарчили за храна  Simple Smile

# 28
  • Мнения: 2 700
Вероятно на мнозина ще звуча налудничаво, но аз съм на принципа "накарай мързеливия на работа, да те научи на акъл".
Планирам предварително менюто не за седмицата, а за месеца. Аз съм вече с над 10 годишен брак/стаж в кухнята и затова ми беше омръзнало да мисля всеки ден какво ще се яде. Преди години се зарових по готварски интернет книги и си набелязах определени яденета, подходящи за всеки сезон. Направих си в табличен вид меню за месеца / което подлежи на разместване по дни, но не и като цяло за месеца/. Така с един куршум убих 3 заека: първо, спрях да мисля какво да се яде; второ, пазарувам основните продукти 1-2 пъти в месеца, като ги наблъсквам камерата /стествено пресните зеленчуци се купуват за деня/ и трето - основните разходи за храна са ми ясни от самото начало на месеца.
Горната схема прилагам от октомври до към май, защото от май нататък наблягаме повече на салати и леки храни.

# 29
  • Мнения: 766
Опитвам се да планирам менюто за 1 седмицата. Пазаруването при нас е 1 път на седмица или 2.
Но готвя ден за ден. Проверявам какво имам като продукти и забърквам нещо. Разни препарати, хартии и др. - 1 месечно /или по-рядко/ от Метро.

Общи условия

Активация на акаунт