Ще ходя на сватба

  • 12 367
  • 140
  •   1
Отговори
  • Мнения: 430
Здравейте. Ще ходя на сватба след 2 седмици. Не знам какви са традициите вече.
Какво е по-добре да подаря - подарък или пари?
Ако пари - съвсем не мога да се ориентирам за сумата. Помогнете ми.
Кога се подарява букета - след църковната или гражданска церемония. Първо ще е църковната.

# 1
  • Мнения: 500
Колко са ти близки младоженците?
Аз не бих се мъчила с подарък, една красива картичка и пари към нея са напълно достатъчни. Букета също бих пропуснала. 50-100 лева са достатъчни.

# 2
  • Мнения: 430
Булката е дъщеря на моя приятелка, но са израстнали с моята дъщеря заедно. Моето момиче ще е шаферка.

# 3
  • Мнения: 1 558
50-100 лева са достатъчни.
Честно казано според мен са малко. Предстои ми ходене на сватба, куверта е 130 лв. Според мен да се покрие куверта е абсолютния минимум.

# 4
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
И аз ще съм гост на сватба след 10на дена. Младоженците са заявили своето предпочитание към подарък в плик, тоест пари. За сумата - в крайна сметка всеки може да отдели различна сума. Не знам защо всичко се превърна в такава сметкаджийница. За мен е важно да ги уважава и смятам, че по-добре да ида и да дам каквото мога от сърце, отколкото да си измисля глупаво оправдание и да не отида, защото нямам възможност да извадя 200/300 лв за подарък. Таа пак казвам - всеки отделя спрямо възможностите си

# 5
  • Мнения: 430
Аз няма да откажа, но не съм ходила на сватби повече от 20 години и не съм наясно 200 лв. от двама гости дали е добре.

# 6
  • Мнения: 7 263
Има някакви правила колко пари да се даде. За 2 човека 200лв е ОК. Букета може да си го спестите.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 36 603
Аз мисля, че 200 за двама е ок. Повече бих дала за много близки роднини.

# 8
  • Мнения: 430
Мисля да взема бели рози. Само се чудя кога да ги поднеса - дали в църквата или после след гражданската церемония в ресторанта.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 36 603
Виж кога поднасят другите и ще се ориентираш.

# 10
  • София
  • Мнения: 7 990
За мен също по 100 лв. на човек са приемлива сума. Повече бих отделила за някого от най-близкия ми кръг.
Цветя бих поднесла засадени в саксия или композиция с дунапренова гъба отдолу. Не за друго, но в тези жеги розите няма да имат добър вид след няколко часа разнасяне. Според мен се дават в ресторанта.

# 11
  • Мнения: 7 263
При дъщеря ми се даваха на изнесената церемония, след което гостите минават да ги поздравят, дават пликчета с парите и цветя, който носи. Дъщерята и зетят бяха писали в поканите, че няма нужда от цветя. Въпреки това много хора носеха. Аз ги намирам за излишни цветята, вероятно защото съм алергична.Blush

# 12
  • София
  • Мнения: 3 407
Миналият месец бяхме на сватба. Близки приятели са ни и решихме да дадем повече пари. Покрихме реално нощувка + още отгоре (общо 500лв).
Цветя изрично помолиха да не им взимаме (всички бяхме в комплекс, нямаше къде да ги държат), а да подкрепим кауза. Подаръците се даваха след сключването на гражданския брак.

За мен лично колкото има възможност толкова трябва да даде човек. За някои и 50лв са много. Повече е уважението, че си присъствал на това събитие.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 36 603
Абе дано са читави младоженците, че има не малко, които уважението го мерят според съдържанието на пликовете.

# 14
  • Мнения: 217
200 лева от двама души е добра сума.

# 15
  • Мнения: 4 170
Най-евтините куверти са по 50-60 лв., така че ако почерпката е само в ресторант поне по 70-80 лв. на човек. Да им остане поне малко. Ако са поели настаняване в хотел, поне 100-150 лв. на човек.

Според мен най-важно е присъствието и да се поканят хора, които настина са близки.

# 16
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
Гостите не са длъжни да си плащат куверта.
Като каниш гости не ги караш да си плащат храната.
Подарък е по-добре да не купувате ,защото в днешно време младоженците очакват пари.
Колко ще сложите в пликчето зависи от възможностите ви.
Според мен 200лв от двама човека са достатъчни.
Съвсем нормално е 50-100лв.на човек.
Цветята-вероятно след ритуалната зала.

# 17
  • Мнения: 7 263
50 лв е малко. Уважението трябва да бъде взаимно.

# 18
  • София
  • Мнения: 3 407
Гостите определено не са длъжни да си плащат куверта, но за мен лично това е поне някакъв минимум (да,има куверти по 50, има и по 120). Чисто уважение, а щом човек е поканен на сватба, то това значи трябва да присъства в отношенията с младоженците. А няма някой да кани случайни хора ей така за бройка и купон (лично мнение).

Сега съвсем друго е, ако от финансова гледна точка човек не може и толкова да си позволи.

# 19
  • Мнения: 500
100 лева на човек си е екстра, повече за много близки хора.
Може и аз да съм станала стисната сватбарка покрай живота ми в Германия, тук не са много ларж и 50 евро се смята за нормално. От 100 и нагоре трябва да сте си много близки. А кувертите определно са по-скъпи.

# 20
  • Мнения: 7 263
Не се смята за нормално 50 евро за Германия, минимумът е 100 евро на човек.

# 21
  • Мнения: 500
Щом казваш. Последните сватби, на които бях, 50 беше нормално за ниво колеги например. 100 и нагоре категория близки. От булките ми е инфото, аз не съм за омъжвала и нямам опит от първа ръка.

# 22
  • Мнения: 658
Напълно приемлива сума са 200 лв. На последната сватба и аз дадох толкова за двама души.Цветята принципно се дават след ритуалната зала, когато младоженците приемат поздравления. Доколкото разбирам са ви по-близки, така че моят съвет е да ги питате дали искат цветя. Ние не купувахме за последната, булката така помоли.
Много весело да си изкарате 🙂

# 23
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
Ами ако поканиш човек ,който получава пенсия 300лв или някой със заплата 600-700лв или самотна майка или приятели ,които не са добре финансово?Или просто не ги каниш,защото не са достатъчно заможни?Разбира се,че 50лв е приемлива сума...за такива хора..
Уважението не се изразява с това,че са ти напълнили плика,а с присъствието им..

# 24
  • Мнения: 18 558
Ние с ММ общо 200лв даваме
По 100 на човек като ходим на сватби. Напълно приемлива сума за мен.
Понеже на доста сватби бях през последните години, горе-долу компанията в една година - две се изпожениха всички, та бяха една след друга сватбите. А и два пъти съм кумувала. Като кума съм поемала букетите и на двете булки като мой ангажимент. Аз ги поръчах, аз ги платих.
Ако са роднини, братовчеди и много близки може повече. Сега за брат, сестра, първи братовчед ще дадеш повече много ясно.
Не бих заложила на вещ като подарък, защото нито знаеш вкуса на хората, нито си сигурен че ще е нужно и ще се хареса. Пари си е най-сигурно.
Единственият подарък, който получих е сервиз за кафе от близък мой приятел. Днес притежавам само 1 чаша от мего(счупена по ръба) и умирам от яд, но не я изхвърлям, пазя си я.
Та така... Добра идея е спа уикенд или почивка, но да могат да си изберат датите. Само това бих подарила, или пари.
Китките-за мен са излишни малко, никой не им обръща внимание на деня, само се чудят къде да ги слагат, но пък са уважение и хубав жест, аз затова винаги настоявам да купя. ММ се дразни, че е тъпотия.
На сватбата на моя 2 ри братовчед бяха помолили парите за цветя да са за кауза. Аз пак купих букет, ама и за каузата дадохме.
Ако не са толкова близки 100 лв на човек е ок.

# 25
  • Мнения: 394
Всичко са го казали вече преди мен, но да си дам и моите 5 стотинки. Уважително е поне куверта да се покрие. С подаръците рискуваш да бъдат захвърлени в някое мазе или таван. Цветята са абсолютно излишен разход, ужасно неудобно е за булката да приема цветя и само да се чуди къде да ги слага, освен това увяхват страшно бързо, а много често младоженците заминават нанякъде след сватбата. Ако сте близки с майката, може би на майката има смисъл да се подарят цветя Simple Smile

# 26
  • Мнения: 217
Така че допълня отговоря си след като изчетох коментарите. 200 лева от двама души е добра сума, ако няма нощувка. Виждам, че  булката е сравнително близка и дъщеря ви ще е шаферка. Ако имате възможност вземете и нещо допълнително за подарък или дайте малко повече пари.  Ако булката поема роклята на дъщеря ви смятам, че също е правилно да дадете малко повече пари. Разбира се всичко е въпрос на възможности. Цветята са излишен разход според мен.

# 27
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
Бих пропуснала цветята. Към парите обикновено вземам  нещо малко и символично - нещо с новата фамилия, пътеводител за мястото, където е медения месец , книга с хубаво послание.
И аз съм на мнение, че в стандартния случай е ок да се покрие поне куверта, но все пак всеки се простира според финансови възможности и разбирания. Grinning

# 28
  • Мнения: 5 546
С ММ оставяме по 100 лв на човек на сватбите, на които ходихме последните години. Смятам, че това е напълно ОК, 200 лв от двойка. Разбира се, ако човек няма възможност, е друго, но не е там работата. За човек, който не е затруднен, 50 лв вече са малко, особено пък ако има поета нощувка. На една от последните сватби трима души (семейство с възможности) оставиха общо 100 лв, което за мен не беше редно, но всеки си решава.
Аз също обичайно нося цветя, макар че знам, че само се подмятат, но някак ми е неуважително без, освен ако булката специално не е казала (някои си искат и се радват)...
Вместо цветя на нашата сватба бяхме помолили гостите да ни донесат по екземпляр от любима книга и сега си имаме цял рафт в библиотеката, пълен с книги, всяка ни е спомен от определени хора и е мило. Това остава, цветята отдавна щяха да са в кофата.
Канени сме на сватбата на моя добра приятелка на морето, ще ни поемат 2 нощувки и се чудя колко да оставим със съпруга ми. Клоня към 300-350 лв, дали ще е ОК?

Последна редакция: пт, 09 юли 2021, 16:03 от АлисаВСтранатаНаЧудесата

# 29
  • Мнения: 217
Вижте къде ще спите и колко е нощувката за двамата за двете вечери. Също кувертите. Предполагам, че разходите за двама ви ще са около 200-250 лева максимум. Та според ще и перфектно и достатъчно да оставите 300-350 лева.

# 30
  • Мнения: 7 263
Да, 300 минимум.

# 31
  • София
  • Мнения: 14 682
Всъщност това с покриването на куверта как става, ако не са ти близки хора и няма как да разбереш каква е сумата? Другият месец съм на сватба и случайно от съвсем страничен човек разбрах колко струва куверта само с храната. Ами напитките и прочие разходи?

# 32
  • Мнения: 217
Можеш да се обадиш до хотела или на сайта на хотела да проучиш. Някой хотели обявяват цени в сайта си. И така да разбереш колко е.

# 33
  • София
  • Мнения: 14 682
Можеш да се обадиш до хотела или на сайта на хотела да проучиш. Някой хотели обявяват цени в сайта си. И така да разбереш колко е.
В моят случай е зала за събития с външен кетъринг,  та съвсем нямаше как да разбера, ако нямаше информатори. 😂

# 34
  • Мнения: 217
Не ми харесва директно питане колко е куверта ....За мен  не е тактично.  Всеки дава пари според възможностите си. Не е нужна задължително подаръка да покрие куверта, но  все пак мен би ме било срам, ако не го направи. Предполагам, че младоженците канят от сърце и ще искат да получат подарък ( пари) пак от сърце. За тях ще е важно да присъствате на събитието.
Лично аз предпочитам да подаря пари, както й не ме е срам да спомена пред хората, които ме попитаха, че бихме предпочели парички. Не ме интересува колко. Дори някой да даде 10 лева. Няма да му се сърдя. Предпочитам да дам пари, защото е по-лесно, по - практично и се предполага, че бъдещето искат да си вземат нещо по-голямо.  Не обичам подаръци, които събират прах.
На мен ме предстои скоро сватба и категорично не каня някого за подаръка ( парите).  Каня близки с хора, с които искам да споделя този прекрасен ден в живота ми. Бих предпочел някой да дойде дори да няма големи възможности, защото не сме поканили никой излишен.
  Дамата, която пита е написала, че сватбата ще и в хотел. Затова предположих тези варианти да провери каква е цената.
Лично аз няма какво да разбирал знам, че цените в София на кувертите са високи. Да речем следно около 60-80 лева. Прицинявам и колко е елитно мястото, на което ме канят. Имя доста по-скъпи места. Освен това куверта е само храната в повечето случай. Отделно има торта и алкохол.  Средно парче торта е около 4 и нещо. Слагам го 5 лева. Пак е относително, но все пак. Алкохол 10 - 15 лева минимум.  Ето  до поканят мен струва около 70-100 лева . Говоря в повечето случай и за София. Така следователно ако сме двама души значи излиза около 150-200 лева.ще дадем поне 200 лева минимум. Попринцип бих гледала да дадем 250 лева.
Ако са ли по-близки и имам възможност задължително повече.
Ако ме канят в друг град и ми поемат нощувката бих дала 350 лева. Ако имам финансова възможност  бих оставила и повече. Също ако хората са ми близки.
Всъщност не бих отишла на сватба но човек , който не ми е близък.
Спокойно съм отказвала покани.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 1 782
Последните сватби на които съм била изискваха спане в хотел, но младоженците просто резервираха мястото - плащахме си ние. Както и не поемаха разходите за роклята на шаферката. В поканите изрично пишеше без цветя и подаръци, т.е парички, но всеки си пускаше Ненадписания плик в кутия. Нито младите да се чувстват задължени на някой дето се е изтръшкал, нито да  е неудобно за гост с по-малки възможности. (естествено, не важеше за бабите на младите)

# 36
  • Мнения: 7 263
Как ще поканиш гости без да им платиш хотела? На сватбата на дъщерята аз платих хотела за всички наши гости. И под ненадписани пликове какво се разбира: пускаш пари анонимно ли? Това на никоя сватба не съм го виждала. В плика има картичка с пари, надписана с пожелания. Това е нормално, това показва взаимното уважение.

# 37
  • София
  • Мнения: 3 407
Пликове винаги са били ненадписвани като даваме, но вътре картичката е надписана. Съмнява ме съвсем анонимно да е всичко, все пак и пожелания има от хората.

За плащането на хотел, не всички младоженци поемат наистина. И двата варианта съм виждала. Преобладаващо е да е покрита нощувката, което е по-правилното според мен.

# 38
  • Мнения: 5 546
И ние в повечето случаи сме били на сватби с поети нощувки и основно знам за такива случаи от познати. Само на една сватба в Санторини младоженците бяха казали, че няма да поемат нощувките (бяха 3), но не искат подаръци, а само присъствие и споделяне на празника им.

# 39
  • Мнения: 1 118
Аз пък съм чувала за повече сватби с неплатени нощувки.

# 40
  • София
  • Мнения: 9 546
Аз брак не съм сключвала, но имаше период, в който с БНД смятахме да сключим брак. Говорейки за евентуалната сватба, никога не сме си правели сметка каква част от кувертите ще "избием" с получените пари. Не се ли канят гости, за да споделят събитието? Ако се стигне до там двойката да си прави сметка ще им се възвърнат ли парите за куверт, то  по-добре да не се вдига сватба, щом не могат да си я позволят.
Оттам и не смятам, че  е задължително да се покрие сумата за куверта с дадените от гостите пари. Като гост на сватба съм отделяла толкова колкото мога. Ако преценя, че в момента не мога да отделя сума, от която аз самата няма да се срамувам, тактично отклонявам поканата.

# 41
  • Мнения: 7 263
Пандачина, не се заяждам, но си личи, че не си правила сватба. Животът не е само любов и забавления, трябва да се правят и някакви сметки.

# 42
  • София
  • Мнения: 9 546
И аз не се заяждам, но точно защото си направихме сметката, че не можем да си позволим сватба, я отложихме за етап, в който бихме могли да си позволим посрещането на гости. Човекът до мен държеше да има гости. Аз бях склонна да сме само със семейството и тогава се вмествахме в бюджета. Но никой от двама ни не очакваше от бъдещите ни гости да си покриват кувертите с подаръците. Все пак ние ще ги поканим, те не са се натискали.

# 43
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
Сватба правихме.Според възможностите си в онзи момент.
Но никога не сме си правили сметки да си избиваме разходите.
И не сме очаквали гостите ни да си покриват куверта.
За нас беше нормално щом сме ги поканили да им платим храната.
Нощувки също плащахме,но само за 10 човека.
За нас беше важно,че всички поканени дойдоха.
Не ни пукаше колко пари ще оставят и какъв подарък ще донесат,Обаче купона беше супер и имаме незабравими спомени.
Щеше да ни е много гадно,ако някой беше отказал поканата ,защото няма пари.
Със събраните пари заминахме на меден месец.
Ние като сме ходили на сватба,пълним плика според това какви са ни възможностите в момента и какви допълнителни разходи имаме-път,нощувки,тоалети,колко сме близки с младоженците....Споменавам тоалетите,защото на някои сватби има дрес код...
На сватбата на сестра ми оставихме една сума,на сватбата на колега-друга...
Били сме и на сватба в чужбина на която младоженците дариха  всичките събрани пари  на някаква фондация ,която помага на деца в Африка.

Последна редакция: нд, 11 юли 2021, 21:06 от -veni-

# 44
  • Мнения: 2 379
Възможностите са определящи според мен. 50-100 лв ми се струва приемливо на човек, особено ако поканата не е от днес за утре.
С ММ сме от различни градове, живяли сме в различни градове, приятелите ни са пръснати из цяла България и по света. На нашата сватба ,която беше в един комплекс извън населено място си поканихме близки и приятели. Не съм смятала дали ще избия разходите по сватбата. Поехме всички нощувки, куверти, алкохол, дори за гости без лични превозни средства организирахме транспорт с другите гости, кумовете и ние. След като съм решила да черпя за важен за мен момент и съм пресметнала ,че мога да си го позволя изобщо не съм очаквала някой да си покрива куверта и нощувката. Още повече ,че гостите имат разходи по тоалети, пътни, прически...... Дори ми стана неудобно, че имаше големи суми, а знам възможностите на повечето си приятели. На гостите казахме как смятаме да протече събитието , за да не се чудят кое кога.
Май месец бяхме на сватба , по настояване на младоженците бяхме там за две нощувки и дори поканата беше отправена с категорично заявяваме ,че те ни канят-те плащат.Дори ми се искаше да откажа, защото хотелът беше доста скъп. Първата вечер бяха категорични, че те пак поемат сметката от вечерята, за това добавихме към предварително отделената сума , парите които трябваше да оставим в ресторанта. Та сумата зависи и от обстоятелствата.
А колкото до букети, вмести да давате едни 20-30 лв за букет ,който ще отиде в кофата ,по-добре добавете сумата в плика.

# 45
  • Мнения: 194
За мен двете думи "сватба" и "сметки" в едно изречение са ми несъпоставими. Правиш сватбата не за пари и за да "избиеш" нещо... Правиш я защото обичаш някого и създаваш семейство с него, и искаш да споделиш този момент с близките си. Другото не ми е понятно... Да, ако можеш да си позволиш нощувките на всички, би било чудесно. Ако не - не виждам защо да не ги поканиш, а те да преценят дали ще дойдат и дали ще ти направят подарък. За мен присъствието им би ми било достатъчно. 

# 46
  • София
  • Мнения: 30 142
Гледам винаги да си покрием кувертите и да остане нещо за младоженците. Подаръци от години не правя и съм си много добре. И аз доволна, младоженците- два пъти повече. На последната сватба с ММ дадохме 300лв. за двама човека. Мисля, че сумата е добра. Младоженците са ни приятели.

# 47
  • София
  • Мнения: 22 947
Ние сме били на една сватба, на която трябваше да си плащаме ние нощувките, ами не ми е приемливо, че после и алкохолът трябваше да си платя... Само за храната не ни караха да плащаме. 🙄
 За нашите гости поехме всичко. Някои бяха на 1 час път от града, в който беше сватбата и отказаха да пренощуват, но сме питали всички.
И според мен 100 лв на човек е ок. То е ясно, че повечето хора очакват пари, ама да го напишеш в поканата за мен е проява на много лош вкус, да не кажа, че е просташко.
Иначе по повод цветята съм чела, че в някои покани младоженците пишат, че вместо цветя, който иска може да донесе книга. Много хубав вариант според мен.

# 48
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
Иначе по повод цветята съм чела, че в някои покани младоженците пишат, че вместо цветя, който иска може да донесе книга. Много хубав вариант според мен.

И на нашата сватба това направихме (нямах изискване да са нови, просто такива, които са докоснали хората .)получихме стари, нови, детски - толкова си ме радват. Blush

# 49
  • Мнения: 5 546
Иначе по повод цветята съм чела, че в някои покани младоженците пишат, че вместо цветя, който иска може да донесе книга. Много хубав вариант според мен.

И на нашата сватба това направихме (нямах изискване да са нови, просто такива, които са докоснали хората .)получихме стари, нови, детски - толкова си ме радват. Blush
И ние го бяхме написали, получихме само една използвана от световната класика, всички други бяха нови. Но наистина е прекрасно да си имаш един цял рафт книжки от сватбата в семейната библиотека, мило ми става всеки път, когато я погледна.
И на мен ми е просташко да се напише в поканата - "подаръците очакваме в плик", някак грубичко ми идва, но веднъж едни младоженци елегантно бяха написали, че биха се радвали "сами да изберат сватбения си подарък", по-деликатно ми се стори и не ме подразни. И за повечето от нас може да е ясно, че е хубаво да се дават пари, но все някой от родата може да се намери да купи тостер или тиган. И в този случай по-добре 20 лв в плика, по-практично е за едно младо семейство.

# 50
  • София
  • Мнения: 22 947
За това нека да питат младоженците, но не и те да го пишат в поканата.😀

# 51
  • Мнения: 1 726
Ние нямахме покани, устно и всеки поотделно поканихме, тъй като бяхме само най-близките. Само ги помолих за картички, вътре с пожелания. Вадя си ги често и си ги разглеждам, толкова ми е мило. Heart

# 52
  • София
  • Мнения: 30 142
Ние сме били на сватби с платена нощувка и на такива със запазен хотел, но нощувката сме си я плащали ние. Нямам против. Аз, така или иначе, ако нощувката се плаща от младоженците, я прибавям към парите за подарък.

Честно казано ги разбирам младите, че пишат за пари, защото няма какво да се лъжем, много от гостите гледат да минат по-скромно и си мислят, че като занесат един миксер, ще изглежда по-голям подаръкът. Еми, не, не е ок да получиш миксер, сокоизтисквачка, картина или юрган, от които грам нямаш нужда. И да, всеки кани, за да го уважат, но семействата, които са по-млади, гледат и да получат нещо от сватбата. Друг въпрос е, ако се омъжваш на 35-40г., имате дом, професия и си плащате сами сватбата. Ама, ако си на 20+, живеете на квартира или при родители, те плащат сватбата и т.н., много ясно, че младите се надяват да съберат някаква сума. Да, много няма да си го признаят, но ще си го пожелаят.

# 53
  • Мнения: 2 379
Хора всякакви, имам познати, които живееха в гарсониера под наем( +дете), но изтеглиха петцифрена сума, за да направят сватба, даже 2, защото правиха една тук и една зад граница. Е, тогава сигурно се надяват да събере пари, за да си върнат борчовете. И това да искаш родителите ти да плащат някакви грандиозни събития, а ти да нямаш пари за тоалетна хартия също не го разбирам.

# 54
  • София
  • Мнения: 30 142
Това не е от сега. Така е с абитуриенски балове, със сватби. Да си призная, в последните години все повече млади двойки си поемат сватбите, или се простират според чергата си, което ми прави много добро впечатление.

# 55
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
Това не е от сега. Така е с абитуриенски балове, със сватби. Да си призная, в последните години все повече млади двойки си поемат сватбите, или се простират според чергата си, което ми прави много добро впечатление.

Аз бях категорична, че сватбата си я правим ние, а родителите ни идват като почетни гости - без ангажименти, без мислене кое колко пари струва, без разни драми кой колко дал и т.н.
Не че наште с подаръка си не ни платиха всичко, но със сигурност не сме го очаквали или изисквали, нито пък сме ги ангажирали по някакъв начин.
Но да, на 30+ се оженихме. За подаръци си мисля, че независимо възрастта парите винаги са по-добър вариант, пък да си ги харчат за каквото желаят младите.

# 56
  • София
  • Мнения: 30 142
Скрит текст:
Това не е от сега. Така е с абитуриенски балове, със сватби. Да си призная, в последните години все повече млади двойки си поемат сватбите, или се простират според чергата си, което ми прави много добро впечатление.

Аз бях категорична, че сватбата си я правим ние, а родителите ни идват като почетни гости - без ангажименти, без мислене кое колко пари струва, без разни драми кой колко дал и т.н.
Не че наште с подаръка си не ни платиха всичко, но със сигурност не сме го очаквали или изисквали, нито пък сме ги ангажирали по някакъв начин.
Но да, на 30+ се оженихме. За подаръци си мисля, че независимо възрастта парите винаги са по-добър вариант, пък да си ги харчат за каквото желаят младите.
[/spoiler]
Всеки родител би дал каквото има на детето си, но е страхотно, че все повече млади хора правят сватби според собствените си възможности.
Аз съм категорична за парите. Ама то не било индивидуален подарък, не си го избирал специално за повода. Хич не се впечатлявам на такива. Слагам парите с плика и давам. Ако ще да сме споменават с добро, ако ще- не.

Скрит текст:
Преди много време имаше една тема за подаръците и там споделих какви безумия получих за абитуриенския си бал. Всички, които не бяха питали, какво бих желала, донесоха неща, които за толкова години не само не са ми влизали в употреба, ами дори не ги взех със себе си в семейния ми дом (след като се омъжих), после и майка ми взе да мрънка, че само ги подмята и наскоро харизах последното безумие на една комшийка.

# 57
  • Мнения: 5 546
Бихте ли споделили какви са тези безумия, че ми стана интересно? 😀
Аз на моя абитуриенски бал преди 15 години получих като подарък само един парфюм на Шанел, другото бяха дребни суми.
Ние също си платихме сватбата сами, родителите ни подариха меден месец в чужбина и още толкова като сума отделно и общо взето, колкото похарчихме за сватбата, толкова ни се "върна" под форма на подаръци от гостите и родителите, нито бяхме на плюс, нито на минус, но това и не ни е било важно и не сме целяли да "избием" разходите.
Ако ми е сега, бих направила много по-малка сватба, с наистина най-скъпите за нас хора и доказали се приятели, без пълнеж и без нито един случаен човек.
Но на 10-тата година от сватбата може да си направим тържество и да поканим тогава, когото трябва. Simple Smile Някой правил ли е такъв празник по повод годишнина, като втора мини сватба? 😀

# 58
  • Мнения: 2 379
Алиса, мислила съм си го за някой голяма годишнина, с децата и кумовете на същото място.

# 59
  • Мнения: 1 118
Имам познати правиха църковен брак години след гражданския Simple Smile Като са правили първата сватба не са се венчали пред църквата, но после направиха това и си имаха втора сватба Simple Smile Confused

# 60
  • София
  • Мнения: 30 142
Бихте ли споделили какви са тези безумия, че ми стана интересно? 😀
Скрит текст:
Аз на моя абитуриенски бал преди 15 години получих като подарък само един парфюм на Шанел, другото бяха дребни суми.
Ние също си платихме сватбата сами, родителите ни подариха меден месец в чужбина и още толкова като сума отделно и общо взето, колкото похарчихме за сватбата, толкова ни се "върна" под форма на подаръци от гостите и родителите, нито бяхме на плюс, нито на минус, но това и не ни е било важно и не сме целяли да "избием" разходите.
Ако ми е сега, бих направила много по-малка сватба, с наистина най-скъпите за нас хора и доказали се приятели, без пълнеж и без нито един случаен човек.
Но на 10-тата година от сватбата може да си направим тържество и да поканим тогава, когото трябва. Simple Smile Някой правил ли е такъв празник по повод годишнина, като втора мини сватба? 😀
О, аз даже някои от тях съм ги забравила вече. Sweat Smile

Скрит текст:
Последно харизах една принтирана снимка голям формат с някаква балерина. Беше сложена в пластмасова рамка и наподобяваше картина. Да уточня, че нямам нищо, ама нищо общо с балета, освен че някой път гледам по ТВ и съм ходила на няколко представления.
Имаше нещо средно м/у кана, ваза и стомна, метално, сложено в един метален съд, който беше с някакви къдрички отстрани. Никъде не ми се върза на интериора. Събираше прах с години и даже не знам родителите ми къде го дянаха.
Един висок дървен папагал, който размятах у майка ми и синът ми взе, че го бутна и го счупи, та то изхвърлихме, че само се спъвахме в него.
А, имаше и една фотокартина с водопад и нея я подарих, нямаше къде да я сложа. У нас има няколко картини, които са купувани от галерии и от точно определени автори с определена тематика, която няма общо с водопади.Сега се сетих, че на годежа получихме два изкуствени гълъба с някакви метални щипки. Даже не знам и за какво се използват. Изхвърлих ги. Sweat Smile
Телефон- домашен. Ние и до ден днешен нямаме такъв. Sweat Smile
Прахосмукачка от 50лв, която се оказа на промоция за 30лв и нямаше как да я върнем в магазина, макар че опитахме.

Другото си беше в пари и съм си много доволна. Не съм се женила преди 100г., да отбележа, но си има хора, които държат да е нещо, че да се види. Затова съм против подаръци.

Скоро кумувахме. Дадохме сума пари, каквато преценихме и сега младоженците казаха, че ще използват парите за обзавеждане на новото си жилище. Останаха много доволни.

Последна редакция: ср, 14 юли 2021, 18:27 от missence

# 61
  • Мнения: 7 263
Аз и сватовете платихме сватбата на младите. Нямах нищо против.

# 62
  • Мнения: 4 170
Алиса, и аз съм на твоето мнение и ти е много хубава идеята. Heart

# 63
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
Аз и сватовете платихме сватбата на младите. Нямах нищо против.

То надали някой родител има нещо против.
Но аз лично не исках да ги натоварвам, нито да се съобразявам.
Естествено си имаха някакви задачи, за да не се чувстват излишни и изолирани. Баща ми с такъв кеф ходи да си избира бутилки за ракията, пък етикети правих, избирахе, лепихме, гласихме. Bowtie И като цяло всеки според интересите и желанията, така че да са в емоцията, без да са в цифри и бюджети Blush Тъй де, за нас това беше ок решението, пък всеки си знае.
Но съм чувала коментари от познати - ние сега сватба гласим, пък нашите харчат пари по почивки и телевизори (примерно).

# 64
  • Мнения: 1 726
Относно плащането и моята свекърва много се пънеше да плаща, ние не искахме. Покани сумати роднини. Искаше това да купи, онова да купи. И накрая и стотинка не даде, защото се оказа, че няма пари и много ни натовари откъм гости, защото покани ненужни хора, които не искахме на сватбата си, но тя се затръшка- прясното си гадже, дъщеря му и т.н...

# 65
  • Мнения: 7 263
Младите си бяха организирали всичко. Не съм се месила, поех разходите само. Моите най- близки хора поканих един ден по- рано, много се забавлявахме. Важно е всички да сме доволни.

# 66
  • Мнения: 2 379
Едва ли има много родители, които не биха искали и не са събирали ( чеиз и зестра) пари за децата си. Нашите също искаха много да се включат, но накрая стигнахме до консенсус, че моите родители ще "облекат" младоженеца, а свекърва ми мен. Добре, че съм скромма булка Simple Smile хахахах Моята рокля излезе дори по-малко с обувки, грим и прическа от костъма на ММ.

# 67
  • Down south
  • Мнения: 7 680
Аз пък съм чувала за повече сватби с неплатени нощувки.
Да си призная, аз не съм чувала или присъствала на сватба с покрити нощувки.
Извън България съм и тук е в реда на нещата гостите да си поемат разноските.

По повод дилемата на авторката, след като дъщеря и е шаферка, значи са близки, така че сумата би трябвало да рефлектира върху връзката. Плик с красива картичка и чек или сума в брой.
Определено бих пропуснала букет. Булката си има букет и няма нужда от още куп цветя, които така или иначе след ден-два вече ги няма.

# 68
  • Мнения: 4 170
На нашата сватба няма да покриваме нощувките. Избрахме хубав 5-звезден хотел, защото искаме да се насладим, а гостите имат право да изберат къде да нощуват. Избрали сме наистина близки хора, които вече потвърдиха, че това не е проблем за тях.
Естествено, когато се кани пълнеж за ядене, пиене и шоу, съответно ще има мрънкане, ако няма и безплатна нощувка.

# 69
  • Down south
  • Мнения: 7 680
На нашата сватба няма да покриваме нощувките. Избрахме хубав 5-звезден хотел, защото искаме да се насладим, а гостите имат право да изберат къде да нощуват. Избрали сме наистина близки хора, които вече потвърдиха, че това не е проблем за тях.
Естествено, когато се кани пълнеж за ядене, пиене и шоу, съответно ще има мрънкане, ако няма и безплатна нощувка.
Добро решение!
Може би ще ви дадът някаква отстъпка в цената, ако гостите са над определен брой, все пак давате бизнес на хотела.

ПП, А какво е пълнеж, за храна ли става дума?

# 70
  • Мнения: 4 170

ПП, А какво е пълнеж, за храна ли става дума?
Хора, които нямат никаква роля в сватбата, освен да ядат и пият. Smiley
А за хотела -  оставила съм всеки да резервира, каквото му харесва.

# 71
  • София
  • Мнения: 22 947
Всеки сам си решава, както казах ни поехме нощувките. Понякога младоженците забравят, че и гостите имат не малко разходи: подаръци, тоалети, пътни- отиване и връщане, та и нощувки. Със сигурност за някои това няма да е проблем, но има и такива, на които би им се отразило доста зле финансово.

# 72
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Е, то са разход нощувките, но в крайна сметка пък всеки може да си ги избере според възможностите.

# 73
  • София
  • Мнения: 22 947
Може и да не може да си позволят. И тук в случая не виждам какво общо има дали гостите са близки на младоженците, защото те пак могат да искат да ги уважат, но да нямат възможност.
 Разходите на младоженците са също много, а нощувките са  огромно перо, тук няма спор.  В семейството ми просто не го усещаме правилно да поканим гости и да не им осигурим преспиването.

# 74
  • Мнения: 7 263
За мен е много неучтиво, ако гостите са оставени сами да си плащат хотела. Каня ли някой на гости поемам всичко, няма сами да си плащат напитките или хотела. Дори бях предложила две нощувки на гостите от моя страна и които приеха бяха мои гости.

# 75
  • Мнения: 500
И аз не съм била на сватба с платени нощувки, всичко си плащаха гостите.
Младоженците само препоръчваха хотели и евентуално резервираха.
Бих процедирала по същия начин. Бих платила за някой много близък, за който знам, че не може да си позволи, а много държа да присъства.
Другата година сме канени на две сватби с нощувки, и на двете си плащаме ние.

# 76
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
И аз не съм била на сватба с платени нощувки. Препоръчани хотели и помощ за резервация примерно, но не и самото настаняване. Честно казано не го очаквам по принцип.

# 77
  • Мнения: 5 546
Може и да не може да си позволят. И тук в случая не виждам какво общо има дали гостите са близки на младоженците, защото те пак могат да искат да ги уважат, но да нямат възможност.
 Разходите на младоженците са също много, а нощувките са  огромно перо, тук няма спор.  В семейството ми просто не го усещаме правилно да поканим гости и да не им осигурим преспиването.
Съгласна съм, редно е и за мен да се поемат и повечето пъти по сватби така е било, а ние, разбира се, като гости сме добавяли сумата за нощувката в плика.
Сега за първи път сме канени на сватба с 2 нощувки и отново са поети. А това перо наистина е огромно и се чудя на младоженците, които ще вдигат сватба със 150 души, като нито един гост не е от града, в който ще се състои (булката е от Северна България, младоженецът е от Югоизточна, а сватбата ще е в град на североизток) и реално целият хотел ще е резервиран за 2 дни за тяхната сватба. Не мога да си представя каква сума ще трябва да извадят в този луксозен хотел...

# 78
  • Мнения: 2 379
Е, тук идва момента кой колко кани. Ако каниш 100+ души ,трудно се поемат нощувки, но пък все се чудя колко от тези 100 души заслужават да са на сватбата. За нашата сватба си поехме всичко и за това търсих нещо ,което да е съобразено с бюджета ми. И да ,за повече гости на места правят отстъпки. Ама като не мога да си позволя 10 степенно меню за трицифрена сума на човек, не мога да си позволя 100+ гости на хотел ще направя по-скромна сватба и само най-близките. Ама 5ти братовчед, дето не му знам името и съм го виждала последно преди 30 години за 1 час и всякакви други  дето са "пълнеж" ,както се пиша преди няколко поста....няма нужда.
Алиса, явно са сметнали ,че могат да си го позволят . Но според мен също е по-редно младоженците да поемат нощувките, пък гостите да си преценят ако имат възможност да добавят предполагаемата сума към подаръка.

# 79
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Добре де, защо да поемат нощувките, а после пък гостите да оставят парите в плик под формата на подарък...това е някакви безумие. Въртят се едни пари, та чудо...

# 80
  • Мнения: 4 170
Да се канят хора, които виждате по-малко от веднъж годишно, само защото леля еди коя си ще се разсърди, като цяло не виждам смисъл.
Ако искате да поканите някой, който ви е близък, но знаете, че е затруднен - да.
Но за всички, които е ясно, че могат да си платят 1-2 нощувки в избрано от тях място, аз не бих хвърлила сумата за това.
А за подаръци на мен ще ми е много странно близки приятели да ми дават пари. Хайде от родители ми е приемливо, ама най-добрата ти приятелка да ти каже ето ти 100 лв., защото се жениш... Аз сигурно ще се разсмея.

Последна редакция: сб, 17 юли 2021, 11:06 от kiticat

# 81
  • Мнения: 2 379
Ралито, няколко пъти се писа тук отговор на въпроса ти. Защото  на някои ни е странно/грозно  да каним " гости" и да искаме да си плащат. Това ,че добрия тон предполага гостите също да се включат било то с подарък/ пари( както като идват на истинско гости примерно носят бутилка вино или десерт). Някои хора така сме възпитани и такива са ни ценностите. Ако ме поканят на сватба  и да си плащам нощувката няма да ми стане неприятно ,но ще мине странно. Но щом аз съм домакин ще правя всичко , за да им е удобно на гостите ми.

# 82
  • Мнения: 4 170
Аз например ще поканя само толкова близки хора, с които отдавна сме над границата на добрия тон. Grinning Тоест хора, с които мога да си говоря напълно открито, без любезности и които ни познават много добре.
Ако каня по-далечни хора - например колеги, по-възрастни роднини и приятели, които не виждам често - естествено, че ще мисля и за добрия тон тогава. Но просто специално ние решихме, че не искаме това.
Всеки има право да си направи сватбата, както иска и му харесва, без натиск от околните.

# 83
  • Мнения: 5 546
Добре де, защо да поемат нощувките, а после пък гостите да оставят парите в плик под формата на подарък...това е някакви безумие. Въртят се едни пари, та чудо...
Въртят се пари в едната и другата посока, просто защото възпитанието и етикетът го изисква. Домакините канят и заплащат, а който има възможност, връща средствата за нощувката в плика, който не може - не. Естествено, Вие може да направите нещата, както ги виждате, всеки преценява по собствено усмотрение. Simple Smile

# 84
  • Мнения: 4 405
За мен приемливите варианти са два - ако плащам нощувки, съм избрала и хотел
Ако не плащам нощувки, не избирам хотел. Защото аз мога да харесам 5* за 200 лв/ден, а гостите ми да искат да запазят къща за гости за 70 лв/ден. Не е честно да ги задължавам къде да спят.

Иначе хотелите имат преференциални цени за сватби, да. Третира се като група. Наскоро гледах оферта за сватба в 4+ *, 150 човека, настаняване, куверти (75 лв/човек) = 18 000.

# 85
  • Мнения: 1 726
За мен лично не става въпрос за добър тон и за възпитание само, точно защото поканихме на нашата сватба най-близките ни, искахме да се чувстват възможно най-комфортно, нали точно затова ги каним, за да споделим този ден с тях и искахме да се чувстват добре и помислихме за всеки един гост по отделно.

# 86
  • София
  • Мнения: 3 407
На нашата сватба ние ще поемаме нощувки. Гости 80-100. Преценили сме, че щом искаме да е в разлучен град трябва да поемем този разход. На мен лично би ми било адски некомфортно да им кажа "елате тука в тоя град, ама се оправяйте с търсене къде да спите" или "тука ще сме 4 или 5 звезден хотел, искаме да е лукс, ама вие си платете нощувката". Освен това да се разкарват по различни хотели посред нощите гостите за мен също е неприемливо. Ако се наложи сме готови да помогнем на някой и с придвиждането, защото имаме хора, които не разполагат с коли и книжки. Отново сме готови да поемем разход. Но ние каним най-близките приятели и роднини и ще направим всичко това за тях, за да могат да се насладят на този ден и да им създадем комфорт. Няма да имаме пълнеж само за бройката.

# 87
  • София
  • Мнения: 12 006
Да се канят хора, които виждате по-малко от веднъж годишно, само защото леля еди коя си ще се разсърди, като цяло не виждам смисъл.
Ако искате да поканите някой, който ви е близък, но знаете, че е затруднен - да.
Но за всички, които е ясно, че могат да си платят 1-2 нощувки в избрано от тях място, аз не бих хвърлила сумата за това.
А за подаръци на мен ще ми е много странно близки приятели да ми дават пари. Хайде от родители ми е приемливо, ама най-добрата ти приятелка да ти каже ето ти 100 лв., защото се жениш... Аз сигурно ще се разсмея.
А какво следва да подарят 80-100 човека? при все, че в днешно време младоженците си живеят заедно и в повечето случаи са се обзавели от към уреди, посуда, текстил, декорация и т.н.? Айде ако сега тепърва се нанасят в ново жилище и нямат много за преместване от старото, по как да е, но в повечето случаи хората си живеят доста преди сватбата и си имат всичко. Какво се очаква? Да съберат 10 сервиза, 5 еърфраера, 10 комплекта чаршафи, 7 картини, които никога няма да окичат или? Ваучерите за мен също са си пари , но по-ограничаващо.

# 88
  • София
  • Мнения: 30 142
kiticat, не знаеш какво си пожелаваш. Не искам да си помисля даже 100 човека да ти купят и донесат подаръци по техен вкус. Това го виждам само със списък в даден магазин, защото в противен случай получаваш неща, които дори няма къде да складираш, камо ли да използваш.

₪₪₪ Afrodita ₪₪₪, точно така е. Аз на предната страница споделих някои от нещата, които получихме преди години и то при положение, че гостите с подаръци бяха единични бройки.

# 89
  • София
  • Мнения: 12 006
Освен това ми се струва доста неуважително към гостите, да се прави сватба в 5 звезден хотел "защото искаме да се накефиме на лукс", а гостите - да се оправяли кой където иска и то в чужд за тях град. Демек по-паралиите са добре дошли с нас в хотела, пък останалите си викайте таксита (щото се предполага, че ще са пили и не става да си карат колите) и кой където си намери там да спи. Според мен, щом се организира такова събитите, е редно да се помисли и за нощувка. Ама било разход - ами тя цялата сватба си е един голям разход, без който може принципно. Затова и доста хора не се женят или само подписват. Друг е въпроса, че ако госите са на ниво ще оставят в плика поне колкото куверта и нощувката и вече кой колко може и иска "отгоре". Ама това "елате да се видим и после ние 5 звездния лукс, а вие се оправяйте както искате" ми е много неуважително. Все едно да се поканят в ресторанта и всеки да си плати яденето и тортата, а защо не и по 5лв. за снимка с булката Laughing

# 90
  • Down south
  • Мнения: 7 680
kiticat, не знаеш какво си ппжелаваш

₪₪₪ Afrodita ₪₪₪, точно така е. Аз на предната страница споделих някои от нещата, които получихме преди години и то при положение, че гостите с подаръци бяха единични бройки.
Напълно съгласна,, момента с подаръците звучи изключително  стряскащо.

В днешно време толкова много неща се правят по тукашен  маниер, дано и регистрацията на младоженците в даден магазин, стане едно от тях.
Двойката отива в магазина, дават им скенерищо устройство и те "отбелязват" нещата, които биха им свършили работа. От посуда до уреди, декорация и каквото на човек му хрумне.
Информацията за регистрацията е приложена в поканата. Така гостите, които искат да направят подарък имат избор, а когато дадена стока бива купена,, изчезва от списъка.
Намирам го за много удобно и функционално. Ако има желаещи да купуват подаръци, могат да го направят, останалите слагат чек или сума в брой с красива картичка в плик.
При влизане в рецепцията обикновено има място за подаръците, както и красиво аранжирана кутия или клетка за птици. Подаръците се оставят на това място, картичките се слагат в кутията/клетката и никой не занимава младоженците с връчване на подаръци и т.н.
След сватбата, булката разглежда подаръците, прави списъци (помагала съм, забавно е, но малко изтощително) След това изпраща благодарствени картички на всички гости Ръчно написани
"Лельо Мери, благодаря, че дойдохте. Чайника, който ми подари ще бъде чудесно допълнение към кухнята ми"
"Чичо Джон, благодарим за щедрата сума" и т.н.

Стана дълго, дано съм го описала разбираемо.

# 91
  • София
  • Мнения: 30 142
Daylily, точно това имах предвид под "списък с подаръци от определен магазин", но в БГ това е трудно изпълнимо. Особено, ако желаеш подаръците да са по-специални, то по-евтините варианти ще бъдат заети веднага и ще останат хора, които няма да могат да заплатят останалите в списъка подаръци, с което пак стигам до извода, че пари с картичка са супер удачен вариант. По добре младоженците да съберат 10 х 50лв и да си купят нещо за 500лв, отколкото да съберат 100 подаръка за по 5лв (образно казано) и да се чудят къде да ги заврат.

# 92
  • София
  • Мнения: 12 006
Скрит текст:
kiticat, не знаеш какво си ппжелаваш

₪₪₪ Afrodita ₪₪₪, точно така е. Аз на предната страница споделих някои от нещата, които получихме преди години и то при положение, че гостите с подаръци бяха единични бройки.
Напълно съгласна,, момента с подаръците звучи изключително  стряскащо.

В днешно време толкова много неща се правят по тукашен  маниер, дано и
регистрацията на младоженците в даден магазин, стане едно от тях.
Двойката отива в магазина, дават им скенерищо устройство и те "отбелязват" нещата, които биха им свършили работа. От посуда до уреди, декорация и каквото на човек му хрумне.
Информацията за регистрацията е приложена в поканата. Така гостите, които искат да направят подарък имат избор, а когато дадена стока бива купена,, изчезва от списъка.
Скрит текст:
Намирам го за много удобно и функционално. Ако има желаещи да купуват подаръци, могат да го направят, останалите слагат чек или сума в брой с красива картичка в плик.
При влизане в рецепцията обикновено има място за подаръците, както и красиво аранжирана кутия или клетка за птици. Подаръците се оставят на това място, картичките се слагат в кутията/клетката и никой не занимава младоженците с връчване на подаръци и т.н.
След сватбата, булката разглежда подаръците, прави списъци (помагала съм, забавно е, но малко изтощително) След това изпраща благодарствени картички на всички гости Ръчно написани
"Лельо Мери, благодаря, че дойдохте. Чайника, който ми подари ще бъде чудесно допълнение към кухнята ми"
"Чичо Джон, благодарим за щедрата сума" и т.н.

Стана дълго, дано съм го описала разбираемо.
Това също го намирам за много удобно, но в България  не мисля, че може да се практикува към момента (от техническа гледна точка), а и наистина нещата следва да са горе-долу еднакви по стойност, иначе пресметливия чичо Иванчо ще вземе по-евтинкото, а баба Гинка с 200лв. пенсия ще се озори на скъпите. Отделно не ми е ясно как толкова подаръка биха се купили само от 1 магазин, а и както казах, повечето двойки вече си живеят заедно и си имат всичко, но да речем, че е вариант за част от гостите.

# 93
  • Down south
  • Мнения: 7 680
Точно, подаръците са опция, ако някой държи непременно да е подарък.
Не съм влизала в големи магазини, кой би могъл да е еквивалент на този
https://www.bedbathandbeyond.com/

Много популярен за такива събития. както и Амазон, разбира се.

Преди години си спомням, че ходихме на някаква сватба и сумите бяха насочени към пътуване и престой за младоженците в Коста Рика

Последна редакция: нд, 18 юли 2021, 15:36 от Daylily

# 94
  • Мнения: 2 379
Да, хубаво би било, но тук рядко има магазин,който да включва голяма част от нещата, които хем да се харесат на младоженците ,хем да с а по джоба на всички гости.
Няколко от гостите ни ни подарих от гостите картини( освен парите). Не съм вярвала ,че ще ми хареса картина подарък. Жилището ни е много малко и трудно се вписва нещо. Едната е от човек, който ме познава изключително добре и подари картина от галерия със сертификат ,която ме разплаква всеки пъткато я видя.  А другата е на художник, на който вече имахме картина Simple Smile Мои приятели ,които не успяха да присъстват пък пратиха с куриер луксозно спално бельо. Като се бях свързали със сестра ми за съвет и помощ.
Ние също като гости сме правили подаръци към парите в плик.

# 95
  • Мнения: 7 263
Предпочитам да си избирам сама спалното бельо и картините, особено картините.

# 96
  • Мнения: 2 379
И аз мисля ,че не е удачно, но въпреки това нацелиха в 10ка.

# 97
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
Ние сме от В. Търново и навремето винаги като канеха наште на сватба, подаряваха картина с търновски пейзаж. Имаха си любим художник на Самоводската. Не знам доколко младоженците са били щастливи, но семейно избирахме с такова желание и мерак, че пазя много топъл спомен.
Не харесвам хич карикатурите, които бяха модерен подарък по едно време. В смисъл, не бих я сложила на стената си.

В Бг идеята с wedding registry може би е приложима в магазин с обем на мол или онлайн комплексен магазин. Другият вариант е ваучер от gift cards.eu пак са пари, но някак по елегантно. Има си пластика и се ползва на всеки пост терминал и онлайн.

# 98
  • Мнения: 217
На мнение съм, че младоженците трябва да пратят нощувките. Вчера мина нашия ден е така процедирахме. Платихме спането на хората, които не са от града.  Те от своя страна бяха оставили сумата в плика.
Получихме няколко страхотни подаръка. Определено избрани с огромно желание.
В поканите ни не пишеше пари, но повечето гости се бяха сетили или който ни питаше казваме, че бихме предпочели това. Хората са
ми  близки  и за мен е нормално да им го споделя. Като им казвах, че дори 10 лева да са оставили за нас е достатъчно. Държах и споменах пред повечето, че държа на картичка ÷ не искам букети цветя, защото заминаваме.
Денят мина прекрасно.  За нас подаръците и парите не бяха важни, а това, че дойдоха и се забавляваха  и ни се радваха от сърце. Бяхме тесен семеен и приятелски кръг. Беше прекрасно.
Та идеята е, че човек трябва да даде пари според възможностите си.
Имах подаръци, които не бяха точно материални. Тях ще помня цял живот.

# 99
  • София
  • Мнения: 30 142
По повод картините аз споделих, че нямаше попадение при нас. Картините у дома са с определена тематика и ги избираме ние с ММ. Вероятността някой да уцели правилната картина е минимална,. Не се сърдя, де. Имали са желание, купили са.

# 100
  • Мнения: 2 777
Не знам как го виждате това с материални порадъци от гостите и то в наши дни. Спомням си като бях малка как се подаряваха сервизи, комплекти тенджери и фритюрници. Сега например не мога да си го представя това. Картини - ако не ми отиват на интериора и не ми харесват, къде да ги дена? Собствената ми майка ми подари свещник, който нито ми е в стила, нито ми отива на интериора и държа прибран в шкаф. Какво остава за други роднини и приятели, колеги...

# 101
  • Мнения: 4 170
О аз съм против материалните подаръци. Имах предвид, че не искам никакви подаръци, само добро настроение.

# 102
  • Мнения: 5 546
Случвало ли ви се е да сте поканени на сватба с 2 нощувки и едната нощувка да е поета, другата - не? Наскоро разбрах, че така са решили младоженците и ми се стори много странно. Обичайно или се поемат, или не, но 50/50 ми се стори доста нестандартно. Simple Smile

# 103
  • Down south
  • Мнения: 7 680
Нормално. Едната нощувка е свързана със сватбата, а втората е опция.
Били сме на сватба с четири нощувки, поети от гостите.
Всъщност беше плажна сватба на океанския бряг, съчетана с мини ваканция за гостите.
Хареса ми.

# 104
  • Мнения: 430
Здравейте.
Отново ще ходя на сватба и в поканата е написано, че вместо цветя искат книга. Аз питах за предпочитания, но те искат изненада.
Дайте идея за книга.
Аз си мисля за Мравки и богове на Стефан Цанев.

# 105
  • Мнения: 2 379
Книги безброй. Която и да им подарите ще се зарадват щом ценят книгите Simple Smile

# 106
  • Мнения: 2 777
Трябва да е някаква класика според мен. Цар Плъх, Малки жени, За мишките и хората или каквото според вас трябва да съдържа една библиотека Simple Smile

# 107
  • София
  • Мнения: 22 947
А пък може и ваучер за книги, има за по 20 лв. Също според мен е не лош вариант.

# 108
  • София
  • Мнения: 3 407
Класики и много нашумели книги бих избягвала. Много вероятно е да ги имат, ако са четящи хора (щом искат книги предполагам са такива). Ние сме така например. Обмисляхме вариант да кажем на хората да подаряват книги вместо цветя, но шансът вече да имаме подарената книга голям. По-скоро отидете в някоя голяма книжарница и прегледайте там какво ще ви хареса. Или в някой онлайн сайт. Ако нищо пък не ви хване окото - ваучер. Може да им подарите някоя ваша любима книга, да ги запознаете с някой нов автор.

# 109
  • Мнения: 5 546
Ние искахме книги вместо цветя. Получихме цял рафт за библиотеката, като само една ни се повтаряше. Бяха интересни решения - готварски книги няколко броя, модерна литература, няколко класики. Каквото и да вземете, ще се зарадват, важна е идеята. Simple Smile

# 110
  • Мнения: 7 263
Това ми е много странно желание. Може да я имат книгата, може да са я чели, може да не им хареса.  А и малко арогантно да караш гостите да се ръсят допълнително. Бих подарила ваучер за 20лв, ако сме двама.

# 111
  • София
  • Мнения: 22 947
Не е арогантно според мен. Пише се нещо от сорта ( поне аз така съм го виждала) : Моля не купувайте цветя, ако все пак много държите да ни подарите нещо нека е книга вместо цвете". Съвсем примерен вариант давам.

# 112
  • Мнения: 2 777
Това ми е много странно желание. Може да я имат книгата, може да са я чели, може да не им хареса.  А и малко арогантно да караш гостите да се ръсят допълнително. Бих подарила ваучер за 20лв, ако сме двама.

Един букет е повече от 20 лв. и ако изрично не е указано, че не искат цветя, хората ще купят. Кое му е арогантното тогава? За мен винаги е било тъпо да се трупат толкова цветя, които просто увяхват и са пари, хвърлени на вятъра.

# 113
  • Мнения: 5 546
И аз не мисля, че идеята ни е била арогантна. В крайна сметка нищо задължително няма. Пише се, че вместо цветя бихме предпочели да запазим завинаги любимата книга на гостите си. Аз лично за букет съм давала 50 лв., а има книги по 5-10-15-20 лв. Не виждам с какво сме изнагляли, всички гости доста харесаха идеята. Grinning

# 114
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
Ние бяхме подчертали, че любимата книга хич не е задължително да бъде нова. И всъщност не получихме нито едно заглавие, което да имаме. Мама ми беше подарила любимата детска книжка, от нашата библиотека. Една приятелка - антология на българска любовна лирика, изд. 1970. А някои двойки даже по две, понеже всеки държал да ни избере книга. Grinning Бих избрала класика аз, защото новите повече има шанс да ги имат.
Винаги съм била на мнение, че ако за някой такива желания на младоженеците са арогантни и т. н значи не е нужно изобщо да е в списъка на гостите.

# 115
  • Мнения: 7 263
Защо не приемате различно мнение? И откъде накъде щом някой не иска да подарява книга да е недостоен да е гост?  Между другото на сватба на подарявам цветя, забелязах, че в Германия никой не подарява цветя по този повод, освен чужденците, хареса ми и на български сватби също не подарявам. Парите, според възможностите, са достатъчно според мен.

# 116
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
За мен по принцип денят е на младоженците и никакво тяхно желание не би ми било нито арогантно, нито излишно. Това е техният ден и аз, като гост, съм част от идеята да го направим незабравим. И в определен цвят съм се обличала, и плюшени играчки съм купувала и пари за кауза съм давала.. В смисъл техен момент-техни правила.
Иначе нищо не е задължително по принцип, въпрос на желание.

# 117
  • Мнения: 5 546
Естествено, че нищо не е задължително, само е препоръчително, ако искате да уважите желанието на младоженците. Някои двойки ни донесоха по 2 книги (всеки държал да си избере една), повечето по 1, а малък брой гости не ни донесоха никаква. Всички бяха нови, с изключение на една единствена, която очевидно беше четена многократно, но не ни е било проблем. Всичко беше ок за нас, който както пожелае. И за гостите би трябвало да е така. А пък ако държите да е нова и 20 лв ви се струват много, винаги може да си ги приспаднете от парите за подаръка. Simple Smile Аз не бих, но и това разбирам.

# 118
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Това с книгите е много готина идея според мен. Аз бих взела или някоя класика, но не толкова популярна, или например има сега едни пътеводители тип 100те най-неочаквани отбивки и пр. - за много приключения и пътешествия на новото семейство

# 119
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
Добра е идеята да се подаряват книги.
Но пак може да се получи дублиране и е добре младоженците да уточняват какви книги искат.

# 120
  • Мнения: 1 409
Ние наскоро подарихме "101 романтични места в България" на едни младоженци като символичен жест и я бяхме надписали тематично с пожелания. Аз не бих избрала класика, а нещо по-нестандартно, което да ги усмихне - Камасутра примерно Grinning

# 121
  • Мнения: 1 118
Може книга за любимия отбор на младоженеца, малко вероятно е да я имат или дублира.

# 122
  • Мнения: 642
Аз подкрепям идеята за пътеводители - бих взела някой от поредицата на National Geographic, тъй като са луксозни издания, а не са скъпи - особено добра идея, ако знаете кои са любимите дестинации на младоженците или къде плануват да си направят меден месец. Подарявала съм за рождени дни на близки хора и винаги са влизали в употреба.

# 123
  • Мнения: 21
Здравейте,
може би малко сообено питане...канени сме на сватба съвсем скоро.
Голяма сватба с над 100 човека. Младоженицте уверяват, че няма никакви проблеми във връзка с мерките на МЗ.
Имате ли наблюдение дали и при сватбите масово не се спазват мерките, както и в нощните заведения?

# 124
  • Мнения: 5 546
И ние сме канени на сватба 100 човека. Не вярвам да се спазват, макар че младоженците ни уверяват в същото. И се оплакват, че постоянно се отказвали хората, всеки ден буквално. Ами... Не е най-подходящото време за сватби, нормално е хората да се страхуват. Най-малкото на хорото ще си обмениш "материал" със сума ти народ и на дансинга по принцип. Ами поздравите и прегръдките? И аз съм в чуденка... Няма как да се гарантира безопасност. И при наличие на крехки възрастни роднини и малки деца човек трябва да се замисли сериозно дали му се рискува...

# 125
  • София
  • Мнения: 22 947
Аз като знам, че и преди вируса имах проблеми от сорта "ще дойда, няма да дойда, " сега не знам направо.
Иначе примерно ресторантът, в който аз се омъжих, публикуваха във ФБ, че няма да работят до 22.00 ч и се противопоставят на мерките. 🤷‍♀️

# 126
  • Мнения: 5 546
И при нас 2017 едни гости се отказаха в 23 ч. в навечерието на сватбата, а са знаели, че няма да дойдат от месеци... А този ресторант май си търси белята/глобата, щом така публично се обявява. Поне по-скришом. Simple Smile

# 127
  • София
  • Мнения: 1 762
Здравейте.
Отново ще ходя на сватба и в поканата е написано, че вместо цветя искат книга. Аз питах за предпочитания, но те искат изненада.
Дайте идея за книга.
Аз си мисля за Мравки и богове на Стефан Цанев.

Ние да не сме на една и съща сватба? И в нашата покана пише това. Ние няма да даваме пари. Искахме да им подарим някакъв спомен, преживяване. Но ще споделя другата седмица какво е.

# 128
  • Мнения: 3 726
Това с книгата е красива идея, за съжаление, ще е неприложима при нас. Относно каква книга, все си мисля, че като гост трябва да подаря книга, която да представя мен, все пак ще е спомен. Например аз бих си отбелязала наум кой ми е подарил Кама Сутра и кой готварска книга.😁

 По отношение на пандемията, на нашето тържество ще присъстват само хора със сертификат, няма как.

# 129
  • Мнения: 70
Здравейте и от мен.И за много години на всички!Тази година сме поканени на сватба.Искания подарък от младоженците е плик с пари.Та въпроса ми е каква сума пари се дава?
..Тъй като ходя за първи път в живота си и искам съвет от тези които вече са ходели.Благодаря предварително.

# 130
  • Down south
  • Мнения: 7 680
Написано правило е сумата да покрива куверт и половина на гост.

# 131
  • Мнения: 3 726
Здравейте и за много години!
 Това с куверта не е лошо, но предполага разследване на цените, малко твърде напрегнато ми идва. 100 лева на човек е прилична сума, според повечето млади двойки.

# 132
  • Мнения: 217
Много зависи къде ще  е сватбата, защото на всякъде цените са различни. Ако знаете горе долу цената на куверта  минимум него и малко отгоре е добре да  се остави. От значение  дали ще ви поемат нощувки и т.н Ако не сте много близки роднини и нямате нощувки смятам, че добра сума е 100.00 лева на човек.

# 133
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
Зависи колко близки са ти младоженците.
Едно е брат,сестра,племенница,най-добра приятелка.
Съвсем друго е колежка,позната или роднини,които не си виждала от 5 години и с които не подържаш близки отношения.
И най-вече зависи от финансовите ти възможности в момента.
Колкото можеш да си позволиш,без да се налага да мизерстваш след това.
Смятам,че 50-100лв на човек е прилична сума.
Особено,ако ще оставаш с приспиване и ще плащаш път и нощувка и си без деца.

# 134
  • Мнения: 217
Като цяло 50 лева за ресторант  в София са много малко. Едва се покрива куверта, но пак зависи къде е сватбата.  За другите градове не знам как са цените. Но да всичко е до възможност.

# 135
  • Мнения: 17
Аз знам, че на сватба се дава минимум 100лв. За да може да се покрие куверта. Знам, че на сватба пари не се изкарват. Но според мен не е добре куверта да е 100лв на човек, а двама човека да отидат с 50лв общ подарък.

# 136
  • Мнения: X
По-добре с 50лв общ подарък, отколкото да не отидат въобще. На мрн би ми станало неприятно, ако някой беше отказал, защото няма финансова възможност.

# 137
  • Плевен
  • Мнения: 134
Здравейте!И ние ще ходим на сватба.Всъщност ще е тържество за близките на булката.Подписването беше миналото лято бяхме поканени да кумуваме.Поехме букет,чаши+шампанско,аз правих късметчета,отделно бяхме приготвили друг подарък и сума в пликче.И сега се чудя как да постъпя?Смятам,че е разумно сума в пликче и нещо малко персонализирано.На подписването бяхме много камерен състав и нямахме предваритлно меню,но с мъжът ми си бяхме определили какво да слижим в пликчето.Младоженците бяха много  доволни.
Много ми хареса идеята за книги вместо цветя и може би бих я използвала ако се омъжвам отново.
На първата ми сватба гостите,които ме питаха какво искам казвах.Бях преценила в обищи линии какво ще ми е нужно и така.Някои бяха подготвили и пликчета, и подаръци.След това понякога отварях да прочета пожеланията и ми ставаше много мило.За беше важно ,че са споделили момента с нас.
А по повод избора на книга бих избрала нещо,което представя мен и бих поставила вътре послание ,но написано не върху страниците,а на картичка или тагче.

# 138
  • Мнения: X
Аз не виждам защо два пъти да се подарява нещо. Сватбата е една. По тази логика и аз да направя още някоко тържества и хората да подаряват всеки път.
Нещо мъничко стига според мен.

# 139
  • Плевен
  • Мнения: 134
Да ,Лютиче така е.Доста се постарахме за да този ден.За тях беше малко като шега.В деня след подписването се видяхме за бързо кафе и те бяха много развълнувани,че сме направили този момент наистина сватбен за тях.Сега няма да е същото в никакъв случай.

# 140
  • Мнения: 217
След като сте  кумове разбира си, че отново ще трябва да поднесете нещо. Идеята ви за пари в блик ( не е задължително сумата да е голяма. Нека е каквато имате възмажност. Нещо символично за спомен нека свързва 4-ма Ви.  Това ще е страхотен подарък.
Идеята книга вместо цветя е добра, но аз казах просто да не ми подаряват цветя.
Обичаме с ММ книги, но си ги избираме по наш вкус.

Общи условия

Активация на акаунт