Ще ходя на сватба

  • 12 355
  • 140
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 194
За мен двете думи "сватба" и "сметки" в едно изречение са ми несъпоставими. Правиш сватбата не за пари и за да "избиеш" нещо... Правиш я защото обичаш някого и създаваш семейство с него, и искаш да споделиш този момент с близките си. Другото не ми е понятно... Да, ако можеш да си позволиш нощувките на всички, би било чудесно. Ако не - не виждам защо да не ги поканиш, а те да преценят дали ще дойдат и дали ще ти направят подарък. За мен присъствието им би ми било достатъчно. 

# 46
  • София
  • Мнения: 30 121
Гледам винаги да си покрием кувертите и да остане нещо за младоженците. Подаръци от години не правя и съм си много добре. И аз доволна, младоженците- два пъти повече. На последната сватба с ММ дадохме 300лв. за двама човека. Мисля, че сумата е добра. Младоженците са ни приятели.

# 47
  • София
  • Мнения: 22 937
Ние сме били на една сватба, на която трябваше да си плащаме ние нощувките, ами не ми е приемливо, че после и алкохолът трябваше да си платя... Само за храната не ни караха да плащаме. 🙄
 За нашите гости поехме всичко. Някои бяха на 1 час път от града, в който беше сватбата и отказаха да пренощуват, но сме питали всички.
И според мен 100 лв на човек е ок. То е ясно, че повечето хора очакват пари, ама да го напишеш в поканата за мен е проява на много лош вкус, да не кажа, че е просташко.
Иначе по повод цветята съм чела, че в някои покани младоженците пишат, че вместо цветя, който иска може да донесе книга. Много хубав вариант според мен.

# 48
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 850
Иначе по повод цветята съм чела, че в някои покани младоженците пишат, че вместо цветя, който иска може да донесе книга. Много хубав вариант според мен.

И на нашата сватба това направихме (нямах изискване да са нови, просто такива, които са докоснали хората .)получихме стари, нови, детски - толкова си ме радват. Blush

# 49
  • Мнения: 5 543
Иначе по повод цветята съм чела, че в някои покани младоженците пишат, че вместо цветя, който иска може да донесе книга. Много хубав вариант според мен.

И на нашата сватба това направихме (нямах изискване да са нови, просто такива, които са докоснали хората .)получихме стари, нови, детски - толкова си ме радват. Blush
И ние го бяхме написали, получихме само една използвана от световната класика, всички други бяха нови. Но наистина е прекрасно да си имаш един цял рафт книжки от сватбата в семейната библиотека, мило ми става всеки път, когато я погледна.
И на мен ми е просташко да се напише в поканата - "подаръците очакваме в плик", някак грубичко ми идва, но веднъж едни младоженци елегантно бяха написали, че биха се радвали "сами да изберат сватбения си подарък", по-деликатно ми се стори и не ме подразни. И за повечето от нас може да е ясно, че е хубаво да се дават пари, но все някой от родата може да се намери да купи тостер или тиган. И в този случай по-добре 20 лв в плика, по-практично е за едно младо семейство.

# 50
  • София
  • Мнения: 22 937
За това нека да питат младоженците, но не и те да го пишат в поканата.😀

# 51
  • Мнения: 1 725
Ние нямахме покани, устно и всеки поотделно поканихме, тъй като бяхме само най-близките. Само ги помолих за картички, вътре с пожелания. Вадя си ги често и си ги разглеждам, толкова ми е мило. Heart

# 52
  • София
  • Мнения: 30 121
Ние сме били на сватби с платена нощувка и на такива със запазен хотел, но нощувката сме си я плащали ние. Нямам против. Аз, така или иначе, ако нощувката се плаща от младоженците, я прибавям към парите за подарък.

Честно казано ги разбирам младите, че пишат за пари, защото няма какво да се лъжем, много от гостите гледат да минат по-скромно и си мислят, че като занесат един миксер, ще изглежда по-голям подаръкът. Еми, не, не е ок да получиш миксер, сокоизтисквачка, картина или юрган, от които грам нямаш нужда. И да, всеки кани, за да го уважат, но семействата, които са по-млади, гледат и да получат нещо от сватбата. Друг въпрос е, ако се омъжваш на 35-40г., имате дом, професия и си плащате сами сватбата. Ама, ако си на 20+, живеете на квартира или при родители, те плащат сватбата и т.н., много ясно, че младите се надяват да съберат някаква сума. Да, много няма да си го признаят, но ще си го пожелаят.

# 53
  • Мнения: 2 379
Хора всякакви, имам познати, които живееха в гарсониера под наем( +дете), но изтеглиха петцифрена сума, за да направят сватба, даже 2, защото правиха една тук и една зад граница. Е, тогава сигурно се надяват да събере пари, за да си върнат борчовете. И това да искаш родителите ти да плащат някакви грандиозни събития, а ти да нямаш пари за тоалетна хартия също не го разбирам.

# 54
  • София
  • Мнения: 30 121
Това не е от сега. Така е с абитуриенски балове, със сватби. Да си призная, в последните години все повече млади двойки си поемат сватбите, или се простират според чергата си, което ми прави много добро впечатление.

# 55
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 850
Това не е от сега. Така е с абитуриенски балове, със сватби. Да си призная, в последните години все повече млади двойки си поемат сватбите, или се простират според чергата си, което ми прави много добро впечатление.

Аз бях категорична, че сватбата си я правим ние, а родителите ни идват като почетни гости - без ангажименти, без мислене кое колко пари струва, без разни драми кой колко дал и т.н.
Не че наште с подаръка си не ни платиха всичко, но със сигурност не сме го очаквали или изисквали, нито пък сме ги ангажирали по някакъв начин.
Но да, на 30+ се оженихме. За подаръци си мисля, че независимо възрастта парите винаги са по-добър вариант, пък да си ги харчат за каквото желаят младите.

# 56
  • София
  • Мнения: 30 121
Скрит текст:
Това не е от сега. Така е с абитуриенски балове, със сватби. Да си призная, в последните години все повече млади двойки си поемат сватбите, или се простират според чергата си, което ми прави много добро впечатление.

Аз бях категорична, че сватбата си я правим ние, а родителите ни идват като почетни гости - без ангажименти, без мислене кое колко пари струва, без разни драми кой колко дал и т.н.
Не че наште с подаръка си не ни платиха всичко, но със сигурност не сме го очаквали или изисквали, нито пък сме ги ангажирали по някакъв начин.
Но да, на 30+ се оженихме. За подаръци си мисля, че независимо възрастта парите винаги са по-добър вариант, пък да си ги харчат за каквото желаят младите.
[/spoiler]
Всеки родител би дал каквото има на детето си, но е страхотно, че все повече млади хора правят сватби според собствените си възможности.
Аз съм категорична за парите. Ама то не било индивидуален подарък, не си го избирал специално за повода. Хич не се впечатлявам на такива. Слагам парите с плика и давам. Ако ще да сме споменават с добро, ако ще- не.

Скрит текст:
Преди много време имаше една тема за подаръците и там споделих какви безумия получих за абитуриенския си бал. Всички, които не бяха питали, какво бих желала, донесоха неща, които за толкова години не само не са ми влизали в употреба, ами дори не ги взех със себе си в семейния ми дом (след като се омъжих), после и майка ми взе да мрънка, че само ги подмята и наскоро харизах последното безумие на една комшийка.

# 57
  • Мнения: 5 543
Бихте ли споделили какви са тези безумия, че ми стана интересно? 😀
Аз на моя абитуриенски бал преди 15 години получих като подарък само един парфюм на Шанел, другото бяха дребни суми.
Ние също си платихме сватбата сами, родителите ни подариха меден месец в чужбина и още толкова като сума отделно и общо взето, колкото похарчихме за сватбата, толкова ни се "върна" под форма на подаръци от гостите и родителите, нито бяхме на плюс, нито на минус, но това и не ни е било важно и не сме целяли да "избием" разходите.
Ако ми е сега, бих направила много по-малка сватба, с наистина най-скъпите за нас хора и доказали се приятели, без пълнеж и без нито един случаен човек.
Но на 10-тата година от сватбата може да си направим тържество и да поканим тогава, когото трябва. Simple Smile Някой правил ли е такъв празник по повод годишнина, като втора мини сватба? 😀

# 58
  • Мнения: 2 379
Алиса, мислила съм си го за някой голяма годишнина, с децата и кумовете на същото място.

# 59
  • Мнения: 1 118
Имам познати правиха църковен брак години след гражданския Simple Smile Като са правили първата сватба не са се венчали пред църквата, но после направиха това и си имаха втора сватба Simple Smile Confused

Общи условия

Активация на акаунт