Ще ходя на сватба

  • 12 381
  • 140
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 30 147
Бихте ли споделили какви са тези безумия, че ми стана интересно? 😀
Скрит текст:
Аз на моя абитуриенски бал преди 15 години получих като подарък само един парфюм на Шанел, другото бяха дребни суми.
Ние също си платихме сватбата сами, родителите ни подариха меден месец в чужбина и още толкова като сума отделно и общо взето, колкото похарчихме за сватбата, толкова ни се "върна" под форма на подаръци от гостите и родителите, нито бяхме на плюс, нито на минус, но това и не ни е било важно и не сме целяли да "избием" разходите.
Ако ми е сега, бих направила много по-малка сватба, с наистина най-скъпите за нас хора и доказали се приятели, без пълнеж и без нито един случаен човек.
Но на 10-тата година от сватбата може да си направим тържество и да поканим тогава, когото трябва. Simple Smile Някой правил ли е такъв празник по повод годишнина, като втора мини сватба? 😀
О, аз даже някои от тях съм ги забравила вече. Sweat Smile

Скрит текст:
Последно харизах една принтирана снимка голям формат с някаква балерина. Беше сложена в пластмасова рамка и наподобяваше картина. Да уточня, че нямам нищо, ама нищо общо с балета, освен че някой път гледам по ТВ и съм ходила на няколко представления.
Имаше нещо средно м/у кана, ваза и стомна, метално, сложено в един метален съд, който беше с някакви къдрички отстрани. Никъде не ми се върза на интериора. Събираше прах с години и даже не знам родителите ми къде го дянаха.
Един висок дървен папагал, който размятах у майка ми и синът ми взе, че го бутна и го счупи, та то изхвърлихме, че само се спъвахме в него.
А, имаше и една фотокартина с водопад и нея я подарих, нямаше къде да я сложа. У нас има няколко картини, които са купувани от галерии и от точно определени автори с определена тематика, която няма общо с водопади.Сега се сетих, че на годежа получихме два изкуствени гълъба с някакви метални щипки. Даже не знам и за какво се използват. Изхвърлих ги. Sweat Smile
Телефон- домашен. Ние и до ден днешен нямаме такъв. Sweat Smile
Прахосмукачка от 50лв, която се оказа на промоция за 30лв и нямаше как да я върнем в магазина, макар че опитахме.

Другото си беше в пари и съм си много доволна. Не съм се женила преди 100г., да отбележа, но си има хора, които държат да е нещо, че да се види. Затова съм против подаръци.

Скоро кумувахме. Дадохме сума пари, каквато преценихме и сега младоженците казаха, че ще използват парите за обзавеждане на новото си жилище. Останаха много доволни.

Последна редакция: ср, 14 юли 2021, 18:27 от missence

# 61
  • Мнения: 7 318
Аз и сватовете платихме сватбата на младите. Нямах нищо против.

# 62
  • Мнения: 4 176
Алиса, и аз съм на твоето мнение и ти е много хубава идеята. Heart

# 63
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 857
Аз и сватовете платихме сватбата на младите. Нямах нищо против.

То надали някой родител има нещо против.
Но аз лично не исках да ги натоварвам, нито да се съобразявам.
Естествено си имаха някакви задачи, за да не се чувстват излишни и изолирани. Баща ми с такъв кеф ходи да си избира бутилки за ракията, пък етикети правих, избирахе, лепихме, гласихме. Bowtie И като цяло всеки според интересите и желанията, така че да са в емоцията, без да са в цифри и бюджети Blush Тъй де, за нас това беше ок решението, пък всеки си знае.
Но съм чувала коментари от познати - ние сега сватба гласим, пък нашите харчат пари по почивки и телевизори (примерно).

# 64
  • Мнения: 1 726
Относно плащането и моята свекърва много се пънеше да плаща, ние не искахме. Покани сумати роднини. Искаше това да купи, онова да купи. И накрая и стотинка не даде, защото се оказа, че няма пари и много ни натовари откъм гости, защото покани ненужни хора, които не искахме на сватбата си, но тя се затръшка- прясното си гадже, дъщеря му и т.н...

# 65
  • Мнения: 7 318
Младите си бяха организирали всичко. Не съм се месила, поех разходите само. Моите най- близки хора поканих един ден по- рано, много се забавлявахме. Важно е всички да сме доволни.

# 66
  • Мнения: 2 379
Едва ли има много родители, които не биха искали и не са събирали ( чеиз и зестра) пари за децата си. Нашите също искаха много да се включат, но накрая стигнахме до консенсус, че моите родители ще "облекат" младоженеца, а свекърва ми мен. Добре, че съм скромма булка Simple Smile хахахах Моята рокля излезе дори по-малко с обувки, грим и прическа от костъма на ММ.

# 67
  • Down south
  • Мнения: 7 700
Аз пък съм чувала за повече сватби с неплатени нощувки.
Да си призная, аз не съм чувала или присъствала на сватба с покрити нощувки.
Извън България съм и тук е в реда на нещата гостите да си поемат разноските.

По повод дилемата на авторката, след като дъщеря и е шаферка, значи са близки, така че сумата би трябвало да рефлектира върху връзката. Плик с красива картичка и чек или сума в брой.
Определено бих пропуснала букет. Булката си има букет и няма нужда от още куп цветя, които така или иначе след ден-два вече ги няма.

# 68
  • Мнения: 4 176
На нашата сватба няма да покриваме нощувките. Избрахме хубав 5-звезден хотел, защото искаме да се насладим, а гостите имат право да изберат къде да нощуват. Избрали сме наистина близки хора, които вече потвърдиха, че това не е проблем за тях.
Естествено, когато се кани пълнеж за ядене, пиене и шоу, съответно ще има мрънкане, ако няма и безплатна нощувка.

# 69
  • Down south
  • Мнения: 7 700
На нашата сватба няма да покриваме нощувките. Избрахме хубав 5-звезден хотел, защото искаме да се насладим, а гостите имат право да изберат къде да нощуват. Избрали сме наистина близки хора, които вече потвърдиха, че това не е проблем за тях.
Естествено, когато се кани пълнеж за ядене, пиене и шоу, съответно ще има мрънкане, ако няма и безплатна нощувка.
Добро решение!
Може би ще ви дадът някаква отстъпка в цената, ако гостите са над определен брой, все пак давате бизнес на хотела.

ПП, А какво е пълнеж, за храна ли става дума?

# 70
  • Мнения: 4 176

ПП, А какво е пълнеж, за храна ли става дума?
Хора, които нямат никаква роля в сватбата, освен да ядат и пият. Smiley
А за хотела -  оставила съм всеки да резервира, каквото му харесва.

# 71
  • София
  • Мнения: 22 984
Всеки сам си решава, както казах ни поехме нощувките. Понякога младоженците забравят, че и гостите имат не малко разходи: подаръци, тоалети, пътни- отиване и връщане, та и нощувки. Със сигурност за някои това няма да е проблем, но има и такива, на които би им се отразило доста зле финансово.

# 72
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Е, то са разход нощувките, но в крайна сметка пък всеки може да си ги избере според възможностите.

# 73
  • София
  • Мнения: 22 984
Може и да не може да си позволят. И тук в случая не виждам какво общо има дали гостите са близки на младоженците, защото те пак могат да искат да ги уважат, но да нямат възможност.
 Разходите на младоженците са също много, а нощувките са  огромно перо, тук няма спор.  В семейството ми просто не го усещаме правилно да поканим гости и да не им осигурим преспиването.

# 74
  • Мнения: 7 318
За мен е много неучтиво, ако гостите са оставени сами да си плащат хотела. Каня ли някой на гости поемам всичко, няма сами да си плащат напитките или хотела. Дори бях предложила две нощувки на гостите от моя страна и които приеха бяха мои гости.

Общи условия

Активация на акаунт