Към "привързаните" родители - наказвате ли ги?

  • 2 475
  • 54
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 967
Бу, напротив, ако си е променила държанието и е послушна, можеш да "купиш" същия. Така ще види, че доброто поведение си заслужава усилията

# 16
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Аз съвсем не съм привързан родител, де, ама и да си кажа.
Наказвам с "полезни" наказания - без сладко, без детско, без видео игра. И без това тези трите са ограничени и той бди като орел.  Laughing
Много важно за мен е всеки път да разбере защо е бил наказан, говорим за това, обяснявам му защо не е хубаво да се прави така и пр.
Никога не го наказвам с мълчание, със сърдене. За моето дете това би било много тежко наказание, а той никога не е имал кой знае какви "провинения".

# 17
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Никога не го наказвам с мълчание, със сърдене. За моето дете това би било много тежко наказание, а той никога не е имал кой знае какви "провинения".
Не знам, сигурно е индивидуално като всичко, свързано с децата. На Мая няколко минути целенасочено мълчание (няма как да са повече от 2-3) й правят впечатление.

# 18
  • Мнения: 1 866
Дъщеря ми е същата като Ирина. Имам чувството, че нищо не я впечатлява. Единственото което успявам да направя е да наложа нещо като я оставя да се тръшка. Но това не винаги е решение. Например не искаше да й слагам лигавник като се храни и започваше да се тръшка всеки път. Обаче аз й го слагах, връзвах го така че да не може да го махне и тя ревеше, ревеше и накрая се примиряваше. Няколко пъти така и сега си слага лигавника без разправии. Но ако искам например да я накарам да си прибере играчките? Какво да  направя? Показвам й как се прибират, казвам й 100 пъти да започва да ги прибира, обаче тя не помръдва. Опитвала съм се да я наказвам в ъгъла да стои права. Обаче въпросният ъгъл е зад вратата и има една ниша и на нея й се стори много забавен - постепенно си направи колибка и й е супер забавно да ходи там. И така ъгълът си го превърна сама от наказание в удоволствие. Даже по едно време като направи някоя беля и сама си отиваше ухилена в ъгъла!!!! Случвало ми се е да загубя съвсем търпение и да я плесна по дупето. Тя и от това не се впечатлява. Тъкмо съм се почувствала виновна, че съм си изпуснала нервите и я гледам тя ми се хили зад гърба. Въобще не знам какво да правя. Да отбележа, че дъщеря ми почти не говори или по-точно бърбори на някакъв си неин език и даже не мога да разбера въобще нещо разбира ли от това, което й казвам. И аз исках да пусна тема, но не знаех как да формулирам проблема. Ще следя темата с интерес, защото и аз не намирам решение.  

Последна редакция: ср, 18 окт 2006, 22:49 от lala

# 19
  • София
  • Мнения: 6 999
Ох, писах, писах и ми го затри Нета Sad

С две думи - аз нито удрям, нито наказвам, рядко и говоря.

Усети ли, че й се заповядва Дариа също отказва категорично да изпълни каквото й казвам или се прави на тотално расеяна. Мога да дам пример от тази вечер: Прибираме се, казвам й поне 5 пъти да дойде да си измием ръцете тя се прави, че не ме чува, а един път отговори, че нямало. Аз се измих без изобщо да коментирам нейния отказ, сложих масата й я попитах ще яде ли. Тя каза 'да' й аз й отвърнах да отиде да си измие ръцете тогава. Ами беше пред вратата на банята и се изми без никакви протести. 1 на 0 за мен, защото е важно, че си е измила ръцете, а не кой си е наложил волята нали?

Идеята ми е, че не следва да се противопоставям на нейната воля, освен ако не се налага. За важни неща съм безкомпромисна и става на моето ако ще да реве, а аз да я влача. Иначе я оставям уж тя да командва парада  Wink Все пак децата също имат чувство на собствено достойнство, а при някой е много силно. По-добре е да израстне една идея по-самоуверена, отколкото една идея по-смачкана.

Приемам ината й като стена. Вместо да го разбивам с глава, се опитвам да го изтънявам. Малко е трудно в началото, защото ти се ще да кажеш - Аз командвам-ще правиш каквото ти кажа. Но после свикваш, а и това да надхитриш малката гадина също е приятно Wink

# 20
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Аз не говоря от личен опит, но съм чела книги по въпроса за наказанията. И там се препоръчва лишаване от внимание и изолиране в стаята си, времето е в зависимост от възрастта. Ако е на 2г.- съответно 2мин. За сега се разбирам с моя син без наказания все още се разбираме с приказки и отклоняване на вниманието, но все още е в тази възраст. Но не знам до кога ще е така. И аз съм твърдо против боя. Имай в предвид, че вие сте в труден период и не можеш да очакваш послушание. Но не се отчайвай детския пубертет приключва след 3г. Успех!   Peace
Мога да ти препоръчам книгата на Фицхю Додсън "изкуството да бъдеш родител" там има глава свързана с детския пубертет и съвети как трябва да постъпим. Ако искаш да си я дръпнеш, можеш да го направиш TУК

Последна редакция: ср, 18 окт 2006, 23:00 от Tinka79

# 21
  • Мнения: 6 243
Тинка, мерси много за предложението. Но не ми допада този автор. По - скоро имам нужда от споделен опит, а не от разсъждения как да "отразявам" чуствата на малката палавница. Но ти благодаря за загрижеността и оптимистичната прогноза.  bouquet

Лала, положението определено у нас е идентично с вашето. Това звучи, като аз да съмч го писала.

# 22
  • Мнения: 790
С този темперамент на Ирина само мога да ти стискам палци.  Нямам достатъчно опит, както и успехи в подобна ситуация.
 Питам се как бих постъпила - първо ще сменя гащите за да не се притеснявам колко време ще продължи "битката" и да елиминирам чувството на вина, което може да се появи. След това - смело в боя  Laughing
И после непременно пиши как се разбрахте! Ще ни е полезно!

# 23
  • Мнения: 705
Споделям поведението на Isa.

Усетя ли, че изтървам положението, започвам да мисля някакъв нестандартен (за Кирчо) ход. И най-често става така, че все едно той е поискал да стане на моето.

В твоята ситуация с нарочното напикаване предполагам, че бих се направила на учудена: "Я, май си се напишкала. Брей, как ли е станало това? Нищо, отиди да се преобуеш." И това с равен, почти незаинтересован тон. След което ще подмина и ще отида да си свърша нещо без да проверя дали отива да се преобуе. И като се върне с мокри гащи: "Не са ли ти мокри гащите? Дай да проверя. Ами да, трябва да ги смениш" и то с интонация все едно казвам: "Вдигни лъжицата, баща ти я изтърва преди малко." Нищо, че тя знае, че се правя на ударена.

Една наша случка:
Например в класическата ситуация на разходка без количка/колело, когато казва "гуш". До вчера нямаше изход. Не го ли гушна реве яко. Но вчера му казах "сам" и той отказа да го гушкам, продължихме разходката. Просто в момента е в период, в който е горд с всичко, което направи САМ Simple Smile Сега сме на диалога "гуш" - "сам" и продължаваме разходката. Дано това се запази  Mr. Green

# 24
  • Мнения: 5 877
Три дни без това, за което се е тръшкала; последният път беше много виновна и баща й я наказа без филмчета до края на седмицата. От моя страна беше три дни без сокче (за сок беше тръшканицата). Ама вечерта с толкова прочувствен глас ме попита: "Мамо, а храна имам ли право да ям?"  Joy
Джуджето, дето й носи подаръците в детската градина, също й се разсърдва в такива моменти и шкафчето й е празно следобед.
Хапчице, колко ти е голяма момата?
Като беше по-малка, само стигаше да я уплаша, че ще й се разсърдя. Ако ревеше, я пращах в другата стая да се нареве и после да дойде при мен, като й мине. Ама може би си е до дете.

# 25
  • Мнения: 6 243
Анде, на 2 и половина е. Но при нея не е от възрастта, тя си е такава от малка.

# 26
  • Мнения: 5 877
...пробвай татко й да я наказва. Забелязвам, че напоследък се държи по-разпасано с мен, тъй като знае, че лесно й прощавам, че дори да се сърдя, вече съм й простила. Ако таткото още не се е "компрометирал" по този начин, пробвай с него.

# 27
  • Мнения: 7 821
Хапке, аз не съм привързан родител, но отглеждам същия малък "звяр"  Wink. И също като теб имам много по-послушен и разбран батко (не предпубер), но също склонен да се сърди, че подходите са различни  Simple Smile.
При Дани с "лошо" нищо не се постига! Аз съм прилагала и по-радикални мерки, а и съм плескала, но той е толкова упорит, че ако се запънем един срещу друг накрая побеждава  Embarassed , защото просто ме довежда до състояние в което ако не отстъпя трябва да го метна през балкона  Embarassed Rolling Eyes Sad.
По един час може да си стои в стаята, но не си прибира играчките, а когато мина да го видя ми прави впечатление, че изобщо не се трогва играе си човека. И на стол е стоял наказан, но и това не го кара да слуша повече. Не се разсейва с нищо, не е склонен на замяна или пазарлък, а когато реша да го накажа без бонбони или сладко, най-нагло ме пита за колко време е наказанието и точно какво включва ( пита "Без бонбони, но нали може да си взема дъвка?  Shocked ), приема си наказанията леко и продължава да си прави каквото си е наумил. Вече съм склонна да приема характера му и да не се впрягам, явно е такъв и така ще бъде. И учителки в градина са на мнение, че е много целенасочен, склонен да следва желанията си до дупка.
Единственото нещо което при него върши работа е "с добро". Не казвам "прибери си играчките!", а "Много ще ме зарадваш, ако преди обяд си прибереш играчките!", не казвам "Измий си ръцете!", а "Ти докато си измиеш ръцете, аз ще избера книжка и после ще ти я прочета.", не казвам "Време е да започнеш да ме слушаш!", а "Много ще ми е приятно да ми подариш един послушен ден!". Лошото е че не винаги съм в сговорчиво и дипломатично настроение  Wink и тогава става страшно  Simple Smile.

# 28
  • София
  • Мнения: 18 679
Наказвам, и още как Crossing Arms Никола е дивак, знаеш го, Хапчо Close Такъв инат няма просто. Може да седи гладен, жаден, да не спи, но трябва да е на неговото Twisted Evil В началото много откачах, чувствах се безпомощна, обвинявах се за тия изпълнения негови...Сега установих, че нищо не мога да направя по въпроса - просто го оставям да си се тръшка, когато е ей така, за нищо, а когато е направил беля нарочно - го наказвам за 2 минутки с лице към стената Blush То й пореве, пореве, пък дойде да се извини, гушваме се и си прощаваме Hug
Няма да крия, че понякога го плясвам или крясвам. Не е добре, но...старая се да свеждам тези моменти до минимум Embarassed

# 29
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
1. да си отива в стаята;
2. 7 дни, до 1м. без детски по ТВ-то;
3. накрая не й говорих 2дни и половина.

Всяко едно наказание е дало кратковременен резултат.  Confused

Общи условия

Активация на акаунт