На море в Гърция 2021 - IV

  • 40 988
  • 799
  •   1
Отговори
# 450
  • София
  • Мнения: 3 455
Така е, и ние сме отказвали десерт. Не сядам заради това и не го изисквам в никакъв случай. Споделям, че ни подминават, дори не ни питат дали искаме, което ми е неприятно когато на съседните маси се носи.
И хляба, и водата до преди години бяха безплатни, сега ги носят и ги включват в сметката. Хлябът е вкусен, не се оплаквам.
Нещата се променят и е хубаво да ги обсъждаме тези неща за да знаят хората. Плф-а и Пср-а са ясни Wink

# 451
  • Мнения: 11 288
Нещата се променят и е хубаво да ги обсъждаме тези неща за да знаят хората. Плф-а и Пср-а са ясни Wink
Е, последните две се надявам някой ден да ги махнат, а Гърция да си остане на мястото, било и със споменатите особености Wink

# 452
  • Мнения: 487
от 10 год. почиваме основно в Гърция по няколко пъти годишно,и винаги и навсякъде се е мотаело по едно евро за хляб и едно за вода.Не помня безплатен да е бил.Случвало се е да ни питат колко човека сме,и таксуват по евро на човек,и тогава няма хляба и водата в сметката.Нооо…то хляба им хляб,продуктите им продукти!
Умирам за храната им.Честно.Сега на Крит открих салатата им Дакос-ми мога да го ям това непрестанно…
Да наливат българско олио странно…То в Гърция олиото е по-евтино.

# 453
  • София
  • Мнения: 2 661
Никога не са ни таксували за хляб и вода, затова ми направи впечатление. Но затваряш очите и продължаваш:)

# 454
  • Мнения: 18
Благодаря на всички, които се включват със съвети! Помогнахте ми! Да споделя и аз за моето пътуване! Най-голяма грижа ми беше брой пътници в колата. Ние бяхме 4 възрастни и едно непълнолетно дете - на 16 години. Идеята беше да пътуваме с две коли, но впоследствие нещата се промениха, та затова се наложи да сме с една. Не сме имали проблеми, но не са ни и проверявали, освен на границата. Доста бях стресирана, защото в повечето коли хората бяха по-малък брой. На влизане в Гърция провериха PLF формулярът, ваксинационните сертификати, резултатите от антигенните тестове и разбира се личните карти. На връщане към България, от към гръцката страна, провериха бегло лични карти, а от към българска - нищо. Бяхме в най-близкия район до България и като че ли не се усеща страх от пандемията. Пълни заведения, единици с маски в магазините, включително и самите магазинери. Имаше дни, в които морето беше като че ли по-неспокойно от друга година, но пък беше чисто и с много топла вода. Изобщо прекрасно море, обширни и спокойни плажове, хубава храна.
Прекрасна почивка желая на всички!

# 455
  • софия
  • Мнения: 25 985
Хляб и вода се таксуват от едни 4-5 г. вече. Хлябът го отказвам, защото не ядем с другите неща и все рибите хранехме с него. Водата винаги се изпива. Комплиментът десерт все така го има там, където ходим ние - на юг и острови. Дори сега в една таверна ни предлагат избор - плод или чийзкейк, или шоколадов крем.

# 456
  • Мнения: 282
Освен за хляб и вода, които не сме искали, но ни таксуват ( не е драма) ни се е случвало и да ни таксуват и за десерта-комплимент, което вече беше дразнещо. Има и другата страна разбира се - в една таверна не изчакахме да ни донесат десерт и си тръгнахме, та собственика ме догони през улицата с 2 кутии с плодове, само и само да ми ги даде и не миряса, докато не ги взех. На следващата вечер се върнахме пак там, като искахме да си вземем храна за в къщи (имахме уникална тераса към морето на студиото, а и беше май месец и таверната си беше абсолютно празна, не ни се стоеше там) и същия готин тип собственика ми предложи прясна риба за четирима (4 риби) и гарнитури за общо 25 евро. На учудения ми поглед ми каза, че днешната риба не може да я остави за утре и да я предлага. Пак се върнахме там следващите дни, за разлика от хитреца, който ни таксува десерта.   

# 457
  • Мнения: 7 640
kg, разкажи за салатата Дакос, до сега не съм си поръчала, на домати със сирене ми прилича

# 458
  • софия
  • Мнения: 25 985
А не бе 🙂
За това отношение се връщаме пак и пак в Гърция. Лошото е, че на места с балканско масово присъствие гърците успешно възприемат нашия маниер на обслужване.
Дакосът има сухар, каперси (в зависимост от района) и успешно можеш да се нахраниш чудесно само с него.

# 459
  • Мнения: 11 288
kg, разкажи за салатата Дакос, до сега не съм си поръчала, на домати със сирене ми прилича
Домати със сирене е, но върху критски сухар и при приготвяне доматите хубаво се накълцват и размачкват да пропият сухарите със соковете си. И зехтин и риган на корем.

Явно никой от оплакващите се от таксуването на вода и хляб не е ходил в Италия, защото там от десетилетия си има бая сочна такса "пане е коперта" (в превод хляб и покривка, без вода даже).

# 460
  • Мнения: 864
Разликата с Италия е, че там си го пише в менюто дори, а това с плащането на хляб и вода в Гърция не беше така преди 10-15 год.
Ние хляб си хапваме принципно, но е дразнещо, ако си поръщаш спагети примерно или друго което няма нужда от още въглехидрат, и ти донесат непоискан хляб, а после ти го пишат в сметката. За десертите забелязах последните години, че на доста места питат дали искаме, но все още не ми се е случвало да ни ги таксуват.

Последна редакция: пт, 23 юли 2021, 17:34 от Mur

# 461
  • Мнения: 11 288
Ние хляб си хапваме принципно, но е дразнещо, ако си поръщаш спагети примерно или друго което няма нужда от още въглехидрат, и ти донесат непоискан хляб, а после ти го пишат в сметката.
Тези случаи са досадни наистина, затова ние си казваме предварително, ако поръчваме спагети или пица. И не носят, съответно не таксуват. Докато в Италия ядеш-не ядеш, плащаш си Simple Smile Ама не се оплаквам, де, съобразявам се с местните нрави.
В Гърция само една кръчма в Хидра ме изнерви жестоко преди години, по 3 евро на калпак за хляб и сервиз начисляваше, а единият калпак беше малко дете. Е познай дали не им завъртях нулите и единиците после в трип-а и в гугъл, че и храната и обслужването не блестяха.

# 462
  • София
  • Мнения: 3 455
Темата за Италия ли е? Мислех че е за Гърция.

# 463
  • Мнения: 2 283
Е, стига, де! Темата е както си я направим. Два поста сравнение не превръщат темата в италианска. На мен последните страници са ми полезни и интересни. Така де, сверявам си часовника. В Италия аз съм виждала само коперто, даже без пане Simple Smile. В Гърция има и побългарени услуги, но има и щедри и любезни хора. Вероятно колкото по-на юг, толкова по-добре, но тази година ще се радвам и на най-близкото гръцко крайбрежие. Че даже и хляба ще си платя с кеф 😉!

# 464
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Случвало се е да носят десерт като комплимент, случвало се е и да не. Все ми е тая, честно.
Последно бяхме 2019 , в Северна Гърция и навсякъде ни носеха.

Тази година силно се надявам да НЕ носят десерт (освен ако не е плод), че ще сме с дете на 1.9м (тогава), а той всичко иска да яде, а сладолед не съм му давала още Grin

Хлябът в повечето случаи през годините си го плащаме, но поне е вкусен за разлика от това, което масово се поднася в България.
Между другото, мин.седмица бяхме в една къща за гости с ресторант, където не ни таксуваха хляба и имаше безплатна бут.мин.вода в стаята. Това в България за първи път ми се случва.

П.П.Салатата Дакос ми звучи подобно на италианската панцанела, т.е. мноого вкусна Yum

Общи условия

Активация на акаунт